FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress ERR_TOO_MANY_REDIRECTS Hatası Çözümü

WordPress güvenli bir platform olsa da, bazen sitenizi özelleştirmeye çalıştığınızda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlardan biri de ERR_TOO_MANY_REDIRECTS yani “Çok Fazla Yönlendirme Hatası”dır.

Google Chrome’da “Bu web sayfasında yönlendirme döngüsü var” olarak görünen bu hata, Firefox’ta “Yönlendirme Geçersiz“; Microsoft Edge’de “Bu sayfa şu anda çalışmıyor- xxx.com sizi çok fazla yönlendirdi” şeklinde görünür.

Çoğu durumda, “ERR_TOO_MANY_REDIRECTS” veya “Çok Fazla Yönlendirme Hatası” sorunu yanlış yapılandırmadan kaynaklıdır. WordPress, URL’leri yeni gönderilerinize ve sayfalarınıza atadığında bir yeniden yönlendirme biçimi kullanır. Herhangi bir yanlış yapılandırma döngü etkisine neden olabilir.

Yönlendirmeler SEO için sıklıkla kullanılır ve genel olarak kötü bir şey değildir. Yalnızca bir ‘yönlendirme döngüsünde’ birbirine işaret eden çok fazla yönlendirme olduğunda sorunlara neden olurlar.

WordPress ERR_TOO_MANY_REDIRECTS Hatası (Çok Fazla Yönlendirme Hatası) Nasıl Düzeltilir?

1. URL Ayarlarını Kontrol Edin

ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatasının çözümü için ilk olarak URL ayarlarınızı kontrol etmenizi öneririz. Bunu yapmak için;

 • WordPress yönetim panelinden Ayarlar>Genel‘e gidin.
 • Buradaki WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL) bölümlerini kontrol edin ve URL’lerin doğru olduğundan emin olun.
 • URL’de bir hata görürseniz düzeltin ve değişiklikleri kaydedin.
ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatası için URL kontrol

Eğer WP panele erişiminiz yoksa ya da URL düzenleme işlemi WP panelden yapılmıyorsa, bunu cPanel veya FTP ile wp-config.php dosyası yardımıyla yapabilirsiniz.

 • cPanel’e gidin ve Dosya Yöneticisi’ni açın (bkz- cPanel’e Nasıl Giriş Yapılır?)
 • Buradan kök dizine geçin (genellikle public_html)
 • wp-config.php dosyasını bulun ve sağ tıkla Edit‘i tıklayın.
 • Dosyada aşağıdaki satırları arayın (http://example.com yerine sizin site URL’niz olacak):
define('WP_HOME','http://example.com');
define('WP_SITEURL','http://example.com');

URL’leri kontrol edin ve herhangi bir hata varsa değerleri alanınızı yansıtacak biçimde düzenleyip kaydedin. Örneğin, orijinal yapılandırmanız www içeriyorsa ekleyin. Ayrıca kurulum yapılandırmanızda http mi https mi kullandığınızı kontrol edip düzenlemeyi buna göre yapın.

📌Bu kod satırlarını bulamazsanız manuel olarak dosyanın en üstüne- <?php‘den sonra-kendiniz ekleyebilirsiniz.

WordPress URL’lerini düzenledikten sonra ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatasının düzelip düzeltmediğini görmek için web sitenizi kontrol edin.

Yönlendirme hatası alıyorsanız ve URL ayarlarını siz değiştirmediyseniz, hosting firmanızla iletişime geçmeniz gerekebilir. Kendi taraflarında bir yapılandırma değişikliği yaptılarsa, bu durum sitenizi etkilemiş olabilir.

2. Tarayıcı Sorunlarını Kontrol Edin

Tarayıcılar, çevrimiçiyken sizi olabildiğince güvende tutmak için tasarlanmıştır. Kullandığı mekanizmalardan biri, bir web sitesinin sizi çok fazla yönlendirdiğini algılamaktır.

Tarayıcınızda “Çok Fazla Yönlendirme Hatası” bildirimi görüyorsanız, bu hatayı almanıza neden olan sayfayı yenilemeye zorlayarak veya tarayıcı önbelleğini temizleyerek işe başlayabilirsiniz.

Zorunlu yenileme, tarayıcıyı önbelleğe alınmış bir sürüm kullanmak yerine URL’yi yeniden ziyaret etmeye ve sayfanın yeni bir kopyasını indirmeye zorlar.

Bir sayfayı yenilemeye zorlamak için cihazınıza ve tarayıcınıza bağlı olarak aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Windows Chrome: Ctrl + F5
 • Mac Chrome: Command + Shift + R
 • Windows Firefox: Ctrl + F5
 • Mac Firefox: Command + Shift + R
 • Safari: Command + Option + R
 • Microsoft Edge: Ctrl + F5

Bunu uyguladıktan sonra hata düzelmediyse, tarayıcı verilerini temizlemeyi deneyin:

 • Chrome’da- Ayarlar > Diğer Araçlar > Tarama Verilerini Temizle > Verileri Temizle yolunu izleyin.
 • Firefox’ta- Ayarlar > Kitaplık > Geçmiş > Yakın Geçmişi Temizle yolunu izleyin.
 • Safari’de- Tercihler > Gizlilik > Web Sitesi Verilerini Yönet > Tümünü Kaldır yolunu izleyin.
 • Edge’de- Ayarlar > Tarama Verilerini Temizle > Temizle yolunu izleyin.

3. WP Önbelleğini Temizleyin

WordPress sitenizde bir önbellek eklentisi kullanıyorsanız, bu eklenti seçeneklerinden “Tüm önbelleği temizle”yi tıklayın ve “çok fazla yönlendirme hatası” sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Eğer web sitenizin önbelleğinden kaynaklı olarak “ERR_TOO_MANY_REDIRECTS Hatası” oluşmuşsa, önbelleği temizledikten sorun sorun çözülmüş olur. Eğer bu yöntem de işe yaramazsa aşağıdaki diğer çözüm yollarını deneyin.

4. Yüklü Eklentilerinizi Kontrol Edin

Bazen bir eklentinin ayarları doğrudan WordPress ile çakışabilir. Bu durumda, soruna neden olan eklentiyi devre dışı bırakmanız veya kaldırmanız ERR_TOO_MANY_REDIRECTS Hatasını (Çok fazla yönlendirme hatası) çözüme kavuşturabilir.

Admin panele giriş yapabiliyorsanız, Eklentiler>Yüklü Eklentiler‘e gidin ve sırayla eklentileri devre dışı bırakın. Önce cache eklentinizi devre dışı bırakın ki, kontrol için her defasında cache temizlemek zorunda kalmayın. Ardından, en son yüklediğiniz eklentiden başlayarak mevcut eklentilerinizi tek tek devre dışı bırakın ve sitenizi kontrol edin.

ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatasının sebebi kullandığınız bir eklentiyse, o eklentiyi silip alternatif bir eklenti yükleyebilirsiniz.

Wp yönetim paneline erişiminiz yoksa, bu işlemi FTP programı ya da cPanel Dosya Yöneticisi’nden yapmanız gerekir. Her ikisi için de aynı yolu izleyin:

 • Kök klasörünüze bağlanın (public_html)
 • “wp-content/plugins/” klasörünü bulun.
 • Mevcut eklentileri tek tek yeniden adlandırarak devre dışı bırakın.
 • Yönlendirme döngüsüne neden olan eklentiyi bulduğunuzda bunu silin veya eklenti geliştiricisiyle iletişime geçip çözüm talep edin.

ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatası (Çok Fazla Yönlendirme Hatası) hala görünüyorsa, demek ki bu sorun eklentiyle ilgili değil. Şu durumda, tüm eklentilerinizi yeniden etkinleştirin ve bir sonraki çözüm yoluna geçin.

5. Varsayılan Temaya Geçin

Çok fazla yönlendirme hatasına herhangi bir temanın neden olması nadir bir durumdur, ancak yine de bunu kontrol etmekte fayda var.

Bunu yapmak için, WP yönetim panelinde Görünüm>Temalar‘a gidin ve varsayılan bir WP temasına geçiş yapın (örneğin, Yirmi Yirmi Bir teması). Bunun ardından sitenizin önbelleğini temizleyin ve durumu kontrol edin.

Tema değişimiyle çok fazla yönlendirme sorunu düzeldiyse, temanızı tekrar kullanabilmek için ya temanızın geliştiricisiyle iletişime geçin ya da farklı bir tema kullanın.

6. .Htaccess dosyanızı sıfırlayın

.htaccess’teki bir sorun, WordPress’te çok fazla yönlendirme hatası nedeni olabilir. Bu durumda, sitenize yeniden erişim sağlamak için dosyayı devre dışı bırakıp durumu kontrol edebilirsiniz.

 • cPanel’e giriş yapın ve Dosya Yöneticisi’ne gidin.
 • Buradan .htaccess dosyanızı bulun ve sağ tıkla ‘İndir‘e tıklayıp bilgisayarınıza bir yedek indirin.
 • Şimdi tekrar dosyaya saklayıp ‘Yeniden Adlandır‘ı seçin.
 • Dosyanızı .htaccess_deactive gibi bir isimle yeniden adlandırın.
 • Daha sonra web sitenizi kontrol edin. Hata artık görünmüyorsa, bu demek oluyor ki, .htaccess dosyanızda hatalı içerikler var.
 • Şimdi .htaccess dosyanıza tekrar sağ tıklayın ve Edit’i seçin.
 • Dosyanızı inceleyip hatalı kısımları bulup düzeltebilir ya da sıfırdan bir dosya oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için dosyadaki tüm içeriği silin ve aşağıdaki kuralları yapıştırıp kaydedin:
# BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteRule .* - [E=HTTP_AUTHORIZATION:%{HTTP:Authorization}]
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

.htaccess_deactive olarak adlandırdığınız dosyanızı tekrar .htaccess olarak değiştirmeyi unutmayın!

Alternatif olarak, .htaccess_deactive olarak adlandırdığınız dosyayı tamamen silip WP yönetim paneline gidin, Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar’ı tıklayın. Sayfada hiçbir değişiklik yapmadan alta inin ve Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın. Böylece yeni .htaccess dosyanız otomatik olarak oluşacaktır.

Yukarıdaki liste WordPress ERR_TOO_MANY_REDIRECTS Hatası yani Çok Fazla Yönlendirme Hatası için en iyi çalışan çözüm yollarıdır. Yine de tümünü uygulamanıza rağmen WordPress Çok Fazla Yönlendirme Hatası sorunu devam ediyorsa, web hosting firmanıza bir destek bileti açıp durumu kontrol etmelerini istemeniz gerekebilir. Peki sizin farklı bir çözüm öneriniz var mı? Aşağıdaki yorum formundan bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu