FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme: GA4 Kurulumu

Web sitesi işletmek isteyen herkes için temel bir adım, ziyaretçi kitlesini ve bu ziyaretçilerin beklentilerini anlamaktır. Bu hedefe ulaşmanın en etkili yolu, trafiği analiz etmektir. Bunun için tercih edebileceğiniz en etkili araç ise Google Analiytics’tir. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu araç web sitenizin performansını detaylı bir şekilde izlemenizi sağlar. Bu yazıda, Google Analytics hesabı açma, GA4 kurulumu, Analytics kodu alma ve WordPress Google Analytics kodu ekleme işleminin nasıl yapılacağını adım adım açıklayacağız…

Günümüzde Blog açmak veya internet sitesi kurmak nispeten kolay olsa da, nişinize bağlı olarak istediğiniz kitleye ulaşmanız zaman alacaktır. Bu süreçte ve sonrasında Google Analytics 4 (GA4) gibi güçlü bir araç kullanmak, kitlenizle ilgili önemli istatistiklere ulaşmanızı ve bu verilere dayalı doğru kararlar vermenizi kolaylaştırır.

Peki Google Analytics neler yapılır?

 • Hedef kitlenizin coğrafi konumu, kullanılan cihazlar ve kanallar gibi birçok önemli detaya Analytics ile ulaşabilirsiniz.
 • Siteye Google Analytics eklemek, kullanıcıların site içindeki hareketlerini görmenizi sağlar (hangi sayfalarda dolaştığı, hangi bağlantıları tıkladığı, sayfada ya da sitede ne kadar süre kaldığı vs.) Bu bilgilerle bloğunuzu optimize edip hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.
 • Bloğunuzun hangi saatlerde daha çok ziyaret edildiğini Google Analytics sayesinde görebilir ve yayınlarınızı buna göre planlayabilirsiniz.
 • En popüler makalelerinizi, yeterince ilgi görmeyen yazılarınızı, kullanıcıların ilgi alanlarını analiz edebilir ve buna göre düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin arama motorlarından mı, sosyal medyadan mı, herhangi bir site yönlendirmesinden mi geldiğini ve bunların yüzdelik oranını Google Analytics’le görebilirsiniz.

Bunlar Google Analytics aracının sunduklarının sadece küçük bir bölümü. WordPress sitenize Google Analiytics ekleme işlemi sitenizi somut verilerle derinlemesine analiz edip en doğru yol haritasını çizmenize olanak tanır.

GA4 Kurulumu ve WordPress Google Analytics Ekleme

WordPress’e Google Analytics kodu ekleme işleminden önce Analytics kaydı yapmak gerekir. Ücretsiz olan bu hizmet için sadece Google hesabına ihtiyacınız olacak.

Google Analytics kaydı oldukça kolaydır. Aşağıdaki adım adım talimatları izleyerek kaydınızı yapabilirsiniz:

 • Öncelikle Google Analytics bağlantısına tıklayın. Burada Google hesabınızla giriş yapmanız istenecek. Eğer bir Gmail ve Google hesabınız varsa bilgilerinizi girerek oturum açın. Hesabınız yoksa “yeni hesap oluştur“a tıklayıp hızlı bir şekilde hesap oluşturabilirsiniz.
 • Google hesabınızla oturum açtığınızda, aşağıdaki gibi bir ekrana yönlendirileceksiniz. Burası Google Analytics kaydı yapacağınız yerdir.
Google Analytics Kayıt
Google Analytics Site Ekleme-Kayıt-2
 • Ölçüme başla butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada bir hesap adı girmeniz istenecektir (işletme adı, web site adı vs. girebilirsiniz).
 • Şimdi sayfayı aşağı kaydırın “Sonraki” butonuna tıklayın. Yeni ekrandan “Web Ölçümü” seçeneğini işaretleyip bir sonraki sayfaya geçin.
Google Analytics Site Ekleme-Kayıt 3
 • Sonraki sayfada site adı, ülke, saat dilimi alanlarını doldurun. Hemen altta “Gelişmiş seçenekleri göster” butonunu göreceksiniz, tıklayın ve “Universal Analytics mülkü oluşturun” seçeneğini aktifleştirin. Alt kısımdaki kutucuğa web site url’nizi girin. Hemen altındaki “Google Analytics 4 ve Universal Analytics mülkü oluştur” ve “Google Analytics 4 mülkü için gelişmiş ölçümü etkinleştir” seçeneklerini işaretleyip. “İleri” butonuna tıklayın.

DİKKAT 1 Temmuz 2023 itibariyle Universal Analytics kullanımdan kaldırılacak ve sadece Google Analytics 4 (GA4) mülkü kullanılabilecek. Bu nedenle Google Analytics 4 mülkünüzü mutlaka oluşturun.

Google Analiytics Mülk Oluştur
Google Analytics Mülk

5. Adım- Yeni ekranda işletmenizle ilgili detayları doldurup “Oluştur” düğmesine tıklayın ve ardından “Hizmet Sözleşmesi Şartları“nı kabul ederek devam edin.

Böylece, Google Analytics kaydınız tamamlanmış oldu. Şimdi Google Analytics kodu alma ve WordPress’e ekleme işlemine geçebiliriz.

Google Analytics Kodu Nasıl Alınır?

Universal Analytics (UA) ve Google Analytics 4 (GA4) olmak üzere 2 tür izleme kodu vardır. GA4 diğer seçeneğe göre çok daha gelişmiş istatistikler sunan Google’ın en yeni Analytics aracıdır. Bunlardan birini ya da her ikisini birlikte kullanmanız mümkün. Analytics Ana Sayfa’nızdan her iki seçenek arasında hızlı geçiş yapabilirsiniz. Aşağıda, her iki seçeneğin de izleme kodlarını nasıl alacağınızı ve WordPress’e nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Öncelikle Google Analytics 4 (GA4) izleme kodunun nasıl alınacağını görelim.

Analytics hesabınızı oluşturduktan hemen sonra “Web akışı ayrıntıları” sayfası açılacak. Sayfayı aşağı kaydırın ve “Yeni sayfa etiketi ekleyin” bölümünün altındaki “Global site etiketi (gtag.js)” seçeneğine tıklayın. Böylece WordPress ve Google Analytics entegrasyonunu sağlayacak kodu görebilirsiniz.

Google Analytics 4 (GA4) Kodu

Üstteki X işaretine tıklayıp sayfayı kapatabilirsiniz. Kodu almak istediğinizde ise tekrar bu sayfaya dönmek için “Veri toplama ve değiştirme” sekmesinin altındaki “Veri Akışları“na ve ardından mülkünüze tıklayın. Web akışı ayrıntıları sayfasının en altındaki Google etiketi bölümünde Etiket ayarlarını yapılandırın‘a tıklayın. Yükleme talimatları sayfasında Manuel olarak yükle‘ye tıklayın. <!-- Global etiket (gtag.js) --> şeklinde başlayan kod sizin GA4 kodunuzdur.

Google Analytics 4 Kodu Alma

Bazı kullanıcılar Google Analytics 4 (GA4) uygulaması yerine, arayüzüne aşina oldukları Universal Analytics‘i kullanmayı tercih ediyor. WordPress Google Analytics ekleme işlemi için Universal Analytics kodunu kullanmak isterseniz, “Mülk Oluştur” seçeneğinin altındaki açılır menüye tıklayıp UA ile başlayan kimliği seçin. Böylece Universal Analytics öğeleri listelenecek.

Universal Analytics

Şimdi, Google Analytics izleme kodunu almak için ‘İzleme Bilgileri‘ne ve ardından ‘İzleme Kodu‘na tıklayın. Bu izleme kodunu WordPress sitenize eklemek için kopyalayın ya da gerektiğinde kopyalamak için sekmeyi açık bırakın.

Analitik kodlarının nasıl alınacağını öğrendiğimize göre, şimdi WordPress Google Analytics ekleme işlemine geçebiliriz.

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

Google Analytics’i WordPress’e eklemenin farklı yolları vardır. Bu yazıda hem eklentiyle hem de manuel olarak Analytics kodu eklemeyi göstereceğiz.

1. Eklenti ile WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

WordPress’e Google Analytics ekleme işlemi için en kolay ve güvenli yöntemlerden biri eklenti kullanmaktır. Bunun için en iyi eklentilerden ikisini ele alacağız. Sizin için uygun olanı deneyebilirsiniz.

# Site Kit by Google Eklentisi

Google Analytics Site Ekleme/Site Kit by Google

Google’ın sunduğu güçlü ve kullanımı basit Site Kit by Google eklentisi ile WordPress Google Analytics kodu ekleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu ücretsiz eklenti, Google Analytics’i WordPress sitenize sadece birkaç tıklamayla bağlar. Analitiğin yanı sıra, bu eklenti Search Consol, AdSense ve PageSpeed ​​Insights gibi diğer hizmetlerden veri çekerek iyi bir gösterge tablosu oluşturmanıza olanak tanır.

 • Öncelikle WordPress admin panelden Eklentiler>Yeni Ekle‘ye gidin ve arama kutusuna Site Kit by Google yazın. Eklentiyi kurup etkinleştirin (ayrıca eklenti kurulumu kılavuzumuzdan da faydalanabilirsiniz). Ardından “Start Setup” düğmesine tıklayın.
Site Kit by Google Eklentisi ile WordPress Google Analytics Kodu Ekleme
 • Analytics hesabınızı WordPress sitenize bağlamak için birkaç adımdan geçmeniz gerekecek (site doğrulama, verilere erişim izni ve eklemek istediğiniz hizmetler gibi.) Böylece kurulum tamamlanmış olacak. Bir süre sonra verileri doğrudan WordPress panonuzdan görmeye başlayacaksınız.

# MonsterInsights Eklentisi

MonsterInsights Eklentisi ile Google Analytics Ekleme

MonsterInsights, WordPress için en popüler Google Analytics eklentilerinden biridir. Hem ücretli hem de WordPress eklenti deposunda ücretsiz sürümü mevcuttur. E-ticaret takibi, reklam takibi, yazar takibi, vb. gibi daha gelişmiş özelliklerden faydalanmak isterseniz Pro sürümünü kullanabilirsiniz.

 • Yapmanız gereken ilk şey, MonsterInsights eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir.
 • Etkinleştirmenin ardından eklenti, WordPress yönetim panelinize ‘Insights‘ isimli yeni bir menü öğesi ekleyecek. Buna tıkladığınızda kurulum sihirbazı sayfası açılacak.
 • Bu sayfadan web siteniz için bir kategori seçin ve “Save and Continue” butonuna, yeni sayfadan da “Connect MonsterInsights” butonuna tıklayın.
MonsterInsights Eklentisi Kurulumu-2
 • Daha sonra erişim izinleri istenecek. Gerekli onayları verdikten sonra izlemek istediğiniz profili seçin ve devam edin.
 • Böylece Google Analytics web sitenize kurulacak. Son olarak web siteniz için önerilen ayarları seçmeniz istenecek. Varsayılan ayarlarla devam edebilirsiniz. Sonraki sayfalarda eklenti önerileri olacak, bu sayfaları direkt atlayabilirsiniz.

Kısa süre sonra hem wp panelden hem de Analytics hesabınız üzerinden istatistikleri görmeye başlayacaksınız.

2. WordPress Google Analytics  Ekleme/ Manuel Yöntem

Manuel olarak WordPress Google Analytics kodu ekleme yöntemini kullanmak isterseniz aşağıdaki adımları izleyin:

 • Öncelikle, Analytics hesabınıza gidin ve Google Analytics izleme kodunu kopyalayın (Kodları nasıl alacağınız yukarıda açıklamıştık- UA veya GA4 kodlarından herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ancak UA kullanımdan kalkacağı için şimdiden GA4 kurulumu yapmanız faydalı olacaktır).
 • WordPress yönetim paneli Görünüm>Tema Düzenleyici yolunu izleyin.
 • Buradan header.php dosyasını bulup tıklayın.
 • Google Analytics kodunu </head> etiketinin hemen üstüne ekleyin.
Siteye Google Analytics Kodu Ekleme

Kodu ekledikten sonra Dosyayı Güncelle düğmesine tıklamayı unutmayın. Böylece, Google Analytics izleme kodu WordPress sitenize eklenmiş olacak. 24 ila 48 saat içinde Analytics hesabınızda istatistikler görünmeye başlayacaktır.

Umuyoruz bu kılavuz, WordPress sitenize Google Analytics ekleme (GA4 ve UA) işleminde yardımcı olmuştur. Ayrıca, Google Search Console Site Ekleme ve Site Doğrulama Kılavuzumuza da göz atmak isteyebilirsiniz!

2 Yorum

 1. Yeni açtığım blog siteme Google Analytics eklemek istiyordum. Bu yazi tam zamaninda denk geldi. Analiytics kurulumunu ysptim 👍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu