FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Güncelleme (Otomatik ve Manuel 5 Yöntem)

WordPress’i her zaman güncel tutmak web site güvenliği için en önemli adımlardandır. Yeni başlayanlardan “WordPress nasıl güncellenir” sorusunu sıkça duyduğumuz için, bu yazıda hem otomatik hem de manuel WordPress güncelleme yöntemlerine detaylı olarak değineceğiz. Göreceksiniz ki, bu ilşem aslında sandığınızdan çok daha kolay!

Küçük WordPress güncellemeleri genellikle otomatiktir ve sizin herhangi bir şey yapmanızı gerektirmez. Ancak bazı büyük sürümler için manuel güncelleme gerekir. Yeni sürüm çıktığında kontrol panelinizde bir uyarı mesajı görürsünüz. Kontrol paneli üzerinden tek tıkla manuel güncelleme yapmanız mümkün. Bu da WordPress’in birçok iyi özelliklerinden sadece biri!

Peki WordPress’i neden güncellemeliyim, güncellemezsem ne olur?

Öncelikle, birçok güvenlik sorunu güncel olmayan WordpPress sürümleri kullanmaktan dolayı ortaya çıkar. Buna, siteniz için kullandığınız tema ve eklentiler de dahil. Dolayısıyla, WordPress güvenliği sitenizi her zaman güncel tutmanızı gerektiren ana nedendir. Her güncelleme ile birçok güvenlik açığı kapatılır.

WordPress güncelleme ile güvenlik dışında, daha iyi performans, daha iyi hız, web teknolojileriyle uyumluluk ve daha güncel özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Güncelleme işlemine geçmeden önce;

Şimdi WordPress güncelleme adımlarına geçebiliriz.

1. Admin Panelden WordPress Otomatik Güncelleme

WordPress’i güncellemek için en basit yol WordPress yönetim paneli üzerinden tek tıkla otomatik güncelleme yapmaktır. Aslında yarı otomatik de diyebiliriz. Çünkü tek tıklama da olsa küçük bir manuel müdahalede bulunmuş oluyoruz 🙂

WordPress için yeni bir sürüm varsa Admin Gösterge panelinde bir bildirim görürsünüz.

WordPress Güncelleme-Admin Panel

Lütfen Hemen Güncelleyin” bağlantısını tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir sayfaya yönlendirileceksiniz:

WordPress Güncelleme-Admin Panel 2

WordPress güncelleme işlemi tamamlandığında bir karşılama sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada en son yenilikler, düzenlemeler ve güncellemelerin listesini görebilirsiniz.

Admin paneli aracılığıyla WordPress yeni sürüme güncelleme işlemi bu kadar. Şimdi diğer yöntemlere geçelim.

2. Eklenti ile WordPress Güncelleme

Site güncellemeleri (WordPress, temalar ve eklentiler) için oldukça büyük kolaylık ve esneklik sunan Easy Updates Manager ücretsiz WordPress eklentisini de seçenekleriniz arasına dahil edebilirsiniz.

WordPress siteniz için her türlü güncellemeyi yönetmenize izin veren hafif ama güçlü özelliklere sahip olan bu eklenti sayesinde, tek tıklamayla otomatik güncellemeleri etkinleştirebilir veya dilediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz.

3. cPanel Softaculous ile Otomatik WP Güncelleme

WordPres kurulumunu  Softaculous ile yaptıysanız, kurulum esnasında WP güncelleme seçenekleri de mevcut. Buradaki ayarı dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken ise şu:

 • cPanel’e giriş yapıp sayfayı aşağı kaydırın.
 • Yazılım bölümünün altındaki (bazı panellerde küçük farklar olabilir) ‘Softaculous WordPress Yöneticisi‘ne tıklayın.
 • Configuration (Yapılandırma) seçeneklerinden ‘Mevcut en son sürüme yükseltin‘ seçeneğini işaretlerseniz, her yeni güncellemede otomatik olarak WordPress güncellenmiş olur. Bu sayede sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmaz.
cPanel Softaculous ile WordPress Otomatik Güncelleme

Büyük güncellemelerin otomatik yapılmasını istemiyorsanız sadece küçük sürümleri işaretleyebilir veya otomatik güncellemeleri tamamen kapatabilirsiniz. Büyük güncellemeler bazen sitelerde bozulmalara neden olabilmekte. Bu yüzden sadece küçük sürümleri otomatik güncellemeye dahil etmeniz daha sağlıklı olabilir.

4. wp-config.php ile WordPress Otomatik Güncelleme

WordPress için otomatik güncellemeyi etkinleştirmek isterseniz, wp-config.php dosyanızı da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki kod satırını wp-config.php’ye eklemeniz yeterli:

define('WP_AUTO_UPDATE_CORE', true);

Yukarıdaki kod ile küçük ve büyük tüm güncellemelerin otomatik yapılmasını etkinleştirmiş olursunuz. Sadece küçük güncellemelerin otomatik olarak yapılmasını isterseniz ‘true‘ yerine ‘minor‘ eklemeniz yeterli. Ayrıca, tüm otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmak isterseniz ‘true‘ yi ‘false‘ ile değiştirebilirsiniz.

5. FTP ile WordPress Manuel Güncelleme

WP kontrol paneline erişemediğiniz veya otomatik güncellemelerin başarısız olduğu durumlarda WordPress’i manuel olarak güncellemeniz gerekebilir.

WordPress manuel güncelleme yapmanın en iyi yolu bir FTP programı kullanmaktır. Bu yöntemle yeni WordPress sürümünü indirebilir, sunucunuza yükleyebilir ve güncellemeyi sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz.

***İşleme başlamadan önce mutlaka sitenizin bir yedeğini alın.

Şimdi, FTP ile WordPress manuel güncelleme nasıl yapılır birlikte bakalım. (FTP bilgilerinizi hosting panelinizde bulabilirsiniz. Bulamazsanız hosting firmanızla iletişime geçip bilgileri iletmelerini isteyebilirsiniz).

 • Öncelikle WordPress’in en yeni sürümünü buradan indirin.
 • Ardından, indirilen zip dosyasını çıkarın (sağ tıklayıp ‘Dosyaları Çıkart‘ seçeneğini kullanabilirsiniz)
 • Dosyanın içinde bir WordPress klasörü göreceksiniz. Aktarım yapacağınız dosyalar bu WordPress klasöründe. Klasörü zip dosyasından çıkarın.
 • Ardından, FTP programına giriş yapın (biz FileZilla kullanacağız)
 • Programa bağlandıktan sonra, sol taraftaki yerel dosyalar sütunundan daha önce çıkardığınız WordPress klasörünü bulun ve tıklayın.
 • Sağ sütundan ise sitenizin kök dizinine tıklayın (genellikle public_html)
 • Bilgisayarınıza indirip çıkardığınız WodPress dosyalarını seçip (wp-content hariç) sağ tıkla ‘Karşıya yükle (Yükle-Upload)‘ seçeneği ile site kök dizinine aktarın.
 • Hedef dosya zaten var‘ uyarı ekranıyla üzerine yazmanız istendiğinde ‘Üzerine Yaz‘ı seçin ve ‘Her zaman şu işlem uygulansın‘ + ‘Yalnız geçerli aktarım kuyruğu uygulansın‘ seçeneklerini işaretleyip ‘Tamam'a basın.
FTP ile WordPress Manuel Güncelleme

Not: İsterseniz yükleme işlemine wp-content dosyasını da dahil edebilirsiniz; herhangi bir veri silinmeyecektir. Yine de önlem amaçlı bu dosyayı yükleme işleminin dışında tutmayı da tercih edebilirsiniz.

Yükleme işlemi tamamlandığında, WordPress giriş sayfasına gidin. Burada muhtemelen sizi veritabanının güncellenmesi gerektiğini bildiren bir uyarı ekranı karşılayacak. Öyle bir uyarı görürseniz yapmanız gereken tek şey “Güncelle” butonuna tıklamak.

WordPress manuel güncelleme-Veritabanı Güncelleme

WordPress’in her zaman en son sürümünü kullandığınızdan emin olun. Çünkü güncellik WordPress güvenliği için son derece önemlidir. WordPress’i güncellemenin en ideal yolu otomatik güncelleme veya kontrol panelinden tek tıkla güncellemedir. Fakat bazı durumlarda manuel güncelleme yöntemine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazen de sadece veritabanını güncellemeniz gerekebilir. Bunun için de WordPress veritabanı güncelleme kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz.

WordPress manuel güncelleme ve otomatik güncellemelerle ilgili öneri ve sorularınız varsa, aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

3 Yorum

 1. Tam da ihtiyacım olan bir yazı. Manuel güncelleme konusunda kendime pek güvenmiyordum ama adım adım rehberiniz sayesinde işim kolaylaştı. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu