WordPress Gururla Sunar Yazısını Kaldırma (4 Kolay Yöntem)

Wordpress Gururla Sunar Yazısını Kaldırma

Web sitenizin footer alanında bulunan WordPress Tarafından Desteklenmektedir, Powered by WordPress ya da WordPress Gururla Sunar yazısını kaldırma işlemi sadece birkaç dakikanızı alacak kolay bir işlemdir. Bunu nasıl yapacağınızı 4 ayrı yöntemle göstereceğiz.

WordPress ile bir blog açmak kolaydır, ancak açtıktan sonra  ilgilenmeniz gereken bazı detaylar olacak. Bunlardan biri de varsayılan WordPress temalarının footer alanında bulunan WordPress gururla sunar yazısını kaldırma işlemidir.

Footer düzenleme işlemi yaparken “varsayılan bağlantıyı kaldırmak yasal mı, böyle bir hakkımız var mı” gibi bir soru aklınıza takılabilir.

Bunun yanıtı, kesinlikle evet! Yani WordPress’te footer bağlantılarını kaldırmak da değiştirmek de tamamen yasaldır. WordPress, genel kamu lisansı olarak bilinen GPL lisansı altında yayınlandığı için kullanma, değiştirme ve hatta yeniden dağıtma özgürlüğüne sahip olursunuz. Ayrıca WordPress dizininden indirdiğiniz her tema ve eklenti için de aynı haklara sahip olursunuz.

Bu nedenle “Powered by WordPress” gibi bağlantıları kaldırmak ve WordPress footer yazısını değiştirmek dahil, sitenizde dilediğinizi yapmada tam kontrole sahipsiniz.

WordPress Gururla Sunar Yazısı Nasıl Kaldırılır? Wp Copyright Kaldırma

Yazının geri kalanında, WordPress tema copyright kaldırma işlemini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Ancak, web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce yedek almanızı öneririz. Aşağıdaki işlemleri uygulamak çok basit olsa da, her ihtimale karşı tedbirli olmakta fayda var- (WordPress Yedek Alma: En İyi Yedekleme Eklentileri ve Manuel Yedekleme Yöntemleri)

Hadi başlayalım!

1. CSS Kullanarak WordPress Gururla Sunar Yazısını Kaldırma

Bu yöntem footer bağlantılarını gizlemek için kesinlikle en hızlı ve en kolay yöntem olsa da, aslında pek önerebileceğimiz bir seçenek değil.

Bağlantıların gizlenmesi Google’ın hiç hoşuna gitmez ve bu nedenle çoğu zaman siteleri cezalandırır. Böylece siteniz ciddi sıralama kaybına uğrayabilir. Çünkü bağlantı gizleme işlemi genellikle spam gönderenlerin başvurduğu bir yoldur ve bu yolu izleyenler spam olarak değerlendirilir.

Eğer site trafiğiniz arama sonuçlarından gelmiyorsa CSS ile bağlantıları gizleyebilirsiniz. Ancak, site trafiğinizin çoğu arama motorlarından geliyorsa, bu seçeneği atlayın ve diğer seçeneklere geçin.

CSS ile WordPress gururla sunar yazısını kaldırma işlemi için;

 • WordPress kontrol paneline gidin
 • Sol panelden Görünüm>Özelleştir yolunu izleyin
 • Buradan Ek CSS kısmını bulun ve aşağıdaki kodu ekleyip kaydedin.

.site-info { display: none; }

Wordpress Gururla Sunar Yazısını Gizleme

2. Footer.php aracılığıyla WordPress Gururla Sunar Yazısını Kaldırma

Alt bilgideki WordPress bağlantısını kaldırmanın bir diğer yolu da Footer.php dosyasını güncellemektir. Bu dosyada bulunan bağlantı kodunu kaldırdığınızda “WordPress tarafından desteklenmektedir veya WordPress gururla sunar” yazısı artık sitenizde görünmeyecektir.

Bu işlemi yapmak için bir FTP programı, cPanel ya da direkt WordPress yönetim panelini kullanabilirsiniz.

Footer.php dosyasını doğrudan WordPress yönetim panelinden düzenlemek için:

 • Sol taraftaki menüden Görünüm>Tema Düzenleyici yolunu izleyin.
 • Açılan sayfanın sağ menüsünden footer.php (tema alt bölümü) dosyasını bulun ve tıklayın.
 • Aşağıdaki kodu footer.php dosyasının içinde arayın ve kaldırın

get_template_part( 'template-parts/footer/site', 'info' );

Kod bazı temalarda echo et_get_footer_credits (); biçiminde de olabilir. Aramanızı bunu göz önünde bulundurarak yapın.

Wordpress gururla sunar yazısını footer.php ile kaldırma

Kodu kaldırdığınızda Powered by WordPress-Wordpress gururla sunar yazısı sitenizden silinmiş olacak.

Ancak, WordPress’in her temasında bu kodları göremeyebilirsiniz. Öyle bir durumda alt bilginizdeki ifadeyi footer.php içinde arayın (Powered by WordPress, WordPress’in desteğiyle, Proudly Powered by WordPress, WordPress gururla sunar gibi.)

Bu ifadeleri bulunca, aşağıdaki görselde gördüğünüz işaretli alanı tamamen silebilir veya kendi sitenizin adını ve linkini ekleyebilirsiniz (wordpress.org yerine kendi site linkinizi; hemen altında bulunan “Powered by WordPress” yazısı yerine de kendi sitenizin adını ekleyerek WordPress footer yazısını değiştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.) Son olarak “Dosyayı Kaydet” butonuna tıklamayı unutmayın!

Wordpress Gururla Sunar-Powered by WordPress yazısını footer.php ile Kaldırma

Bazı temaların footer.php içindeki kodları daha farklıdır. Özellikle eski Wp temalarında aşağıdaki gibi kodlarla karşılaşabilirsiniz. Öyle bir durumda yine görseldeki çerçeve içine alınan alanı kaldırmanız veya kendi bilgilerinizle güncellemeniz yeterli olacaktır.

Footer.php aracılığıyla "Wordpress Gururla Sunar" Yazısını Kaldırma

Twenty Seventeen veya buna benzer başka bir WordPress teması kullanıyorsanız, aradığınız kodlar footer.php’de olmayabilir. Bunun yerine site-info.php dosyasını bulup düzenlemeniz gerekir. Tema Dosyaları bölümünün altında, template-parts>footer>site-info.php ‘ye gidin ve kodları bu dosyada arayıp gerekli değişikliği yapın.

Wordpress Tarafından Desteklanmektedir Yazısını Kaldırma

3. Tema Özelleştirme Bölümünü Kullanarak Powered by WordPress Yazısını Kaldırma

Ücretsiz WordPress temalarının çoğu WordPress alt bilgisini kaldırma seçeneğine sahiptir. Bu seçenek genellikle tema özelleştirme ayarları sayfasında bulunur. Ancak, farklı WordPress temaları bu seçeneği farklı bölümlerde sunabilir (bileşen ekleme sayfası gibi). Yine de footer düzenleme seçeneğinizin olup olmadığını öğrenmek için ilk olarak tema özelleştirici bölümüne bakabilirsiniz.

 • Wp yönetim paneli Görünüm>Özelleştir yolunu izleyin.
 • Temanız destekliyorsa, sol taraftaki bölmede “Telif hakkı-Copyright” alanını göreceksiniz.
 • Tıklayın ve buradaki içeriği silin ya da kendi bilgilerinizi ekleyip kaydedin.

Tema Özelleştirme Bölümünü Kullanarak Powered by WordPress Yazısını Kaldırma

4. Eklenti Kullanarak WordPress Gururla Sunar Yazısını Kaldırma

Yukarıdaki yöntemler karmaşık geldiyse, bu işlem için bir Wp eklentisi de kullanabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz eklentilerden biri Remove Footer Credit eklentisidir.

 • WordPress eklenti dizinine gidin ve eklentiyi kurup etkinleştirin (WordPress Eklenti Yükleme (En Basit 3 Yöntem)
 • Daha sonra, WordPress kontrol paneli Ayarlar>Remove Footer Credit yolunu izleyerek eklenti ayarlarına geçin.
 • Burada 2 metin kutusu göreceksiniz. Biri footer’dan kaldırmak istediğiniz yazıyı girmek için ve diğeri de özel bağlantılarınızı eklemek için.
 • Şimdi ilk kutuya sitenizde görünmesini istemediğiniz metni girin (WordPress gururla sunar, WordPress tarafından desteklenmektedir, Powered by WordPress vs.) 1’den fazla metin kaldırmak istiyorsanız, her satıra bir metin girin.

Örneğin, WordPress Gururla Sunar yazısını kaldırmak istiyorsak, metni şu şekilde giriyoruz:

Eklenti Kullanarak WordPress Gururla Sunar Bağlantısını Kaldırma

Diğer kutuya ise, dilerseniz kaldırdığınız bağlantı yerine kendi bağlantınızı ekleyebilirsiniz. İşiniz bitince kaydet butonuna tıklayın ve son durumu bloğunuzdan kontrol edin.

Footer düzenleme işlemlerinden biri olan “WordPress gururla sunar yazısını kaldırma” genel olarak yukarıdaki yöntemlerle kolayca yapılabilir.