FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Mailchimp Kurulumu, Kullanımı ve Diğer Detaylar

E-posta pazarlama denince muhtemelen ilk akla gelen hizmetlerden biri Mailchimp’tir. Mailchimp, işletmelerin e-posta pazarlama stratejilerine yardımcı olabilecek çok yönlü bir seçenektir. Ayrıca, kullanımı nispeten basit ve anlaşılması kolaydır. Bu yazıda, özellikle WordPress kullanıcıları için Mailchimp kurulumu ve kullanımı dahil merak edilen diğer detayları ele aldık.

Mailchimp Nedir Ne İşe Yarar?

Müşterilerle tutarlı bir iletişim sürdürmek işletmeler için kritik öneme sahiptir. Mailchimp, işletmelerin müşterilerini yönetmesini ve onlarla iletişim kurmasını sağlayan hepsi bir arada e-posta pazarlama (e-mail marketing) platformudur.

Mailchimp’in bu kadar popüler olmasının ana nedenlerinden biri, gerekli olan her şeyin tek bir platformdan yapılabilmesine olanak sunmasıdır. Mailchimp, e-posta listelerini yönetmekten e-posta şablonları oluşturmaya, kişiselleştirilmiş e-postalar göndermekten toplu mail göndermeye ve hatta sosyal medya reklam kampanyaları oluşturmaya kadar, email pazarlamasının tüm yönlerini tek bir çatı altında toplar.

Mailchimp sadece e-posta pazarlama hizmeti sunmanın ötesinde, kullanıcılara Facebook reklamları, Google Yeniden Pazarlama reklamları, sosyal paylaşımlar, pazarlama CRM araçları ve çok daha fazla seçeneğe erişim sağlayan çok yönlü bir biçimde büyüdü.

Elbette Mailchimp sadece işletmeler için değil, aynı zamanda içerik oluşturucular için de abone listeleri toplamak ve günlük, haftalık, aylık gibi içerik bültenleri göndermek için kullanılan bir platformdur. Üstelik bu platformdan faydalanmak için mutlaka bir web sitenizin olması da gerekmez.

Peki Mailchimp ücretsiz mi? Mailchimp, 2.000 aboneye ayda 10.000’e kadar e-posta gönderebileceğiniz ücretsiz bir plan sunar. Yeni başlayan kişisel hesaplar ve küçük işletmeler için ücretsiz plan muhtemelen yeterli olur. Ayrıca, size otomasyon ve entegrasyon seçenekleri, toplu mail gönderme gibi birçok ek özellik sunan kullandıkça öde seçenekleri de mevcut.

Mailchimp Nasıl Kullanılır?

Diğer web tabanlı platformlarda olduğu gibi, yapmanız gereken ilk şey bir hesap oluşturmaktır. Mailchimp web sitesine gidin ve Sign Up Free düğmesine tıklayın. Kayıt ekranda e-posta adresinizi, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

E-posta adresinize bir aktivasyon bağlantısı gelecek. Gelen kutusuna gidin ve Mailchimp’in e-postasındaki aktivasyon bağlantısına tıklayın. Hesabınızı etkinleştirdikten sonra, başlamak için kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmanız yeterlidir.

Mailchimp, işleri kolaylaştırmak için kurulum sürecinde size rehberlik edecektir. Bu sayede hesap profilinizi oluşturabilecek, web sitenizi ve fiziksel adresinizi girebilecek ve sosyal medya hesaplarına bağlanabileceksiniz. Süreç boyunca bazı ek bilgiler istenecek, istenen bilgileri size uygun biçimde ekleyip devam edin. Böylece hesabınızı yönetebileceğiniz Mailchimp ana sayfasına ulaşacaksınız.

Mailchimp ana sayfasının en önemli kısmı sol taraftaki araç çubuğudur. Bu araç çubuğu, e-posta pazarlama stratejinizi oluşturmaya başladığınızda kullanacağınız çeşitli sekmeleri içerir. Bu sekmelerin işlevlerini kısaca açıklayalım:

 • Create: E-postalar, şablonlar, müşteri yolculukları, açılış sayfaları ve çok kanallı tasarımlar dahil olmak üzere e-posta pazarlama stratejinizin bölümlerini oluşturabileceğiniz kısım.
 • Audience: Kişi listelerinizi yönetmek için bu sekmeyi kullanın. Ayrıca mevcut kişileri buraya aktarabilir ve kayıt formları, bölümlere ayrılmış listeler, anketler ve etiketler oluşturabilirsiniz.
 • Campains: Burada mevcut kampanyalarınızı görüntüleyebilir, yönetebilir ve ayrıca performans raporlarına erişebilirsiniz.
 • Automations: Bu sekme, karşılama dizileri veya eğitim dizileri gibi daha uzun müşteri yolculukları oluşturmanıza olanak tanır.
 • Website: Web sitenizi Mailchimp ile oluşturmayı seçerseniz, buradan görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz.
 • Content Studio: E-postalarınızda kullanmak üzere yaratıcı varlıklar oluşturmanıza ve depolamanıza olanak tanır. Ayrıca Instagram hesabınızı bağlayabileceğiniz ve logonuzu saklayabileceğiniz yerdir.
 • Integrations: Bu kısım bir uygulama mağazasına benzer ve Mailchimp hesabınızı çeşitli uygulamalarla entegre edebileceğiniz yerdir.
 • Search: Kampanyalarınız ve kişileriniz içinde herhangi bir şeyi arayıp hızlıca erişebileceğiniz kısım.
 • Upgrade: Ücretsiz bir planla başladıysanız ve daha sonra hesabınızı yükseltmeye karar verirseniz bu sekmeye tıklayın. Böylece birkaç farklı plan içeren tabloyu göreceksiniz. İhtiyacınız olan özellikleri sunan planı seçip devam edebilirsiniz.
 • Araç çubuğunun en altında, ortasında ilk baş harfinizin olduğu dairesel bir simge de göreceksiniz. Bu, hesap ayarlarınıza erişmenizi sağlar. Buradan bildirimlerinizi yönetebilir, profilinizi ve hesabınızı düzenleyebilir ve hesabınızı yükseltme veya isterseniz bir uzman kiralama seçeneğini bulabilirsiniz.

Mailchimp ana sayfasında kişileri içe aktarma seçeneğini de göreceksiniz. Eğer bir e-posta listeniz varsa ve bunu Mailchimp’e aktarmak istiyorsanız “Import Your Contact” butonuna tıklayın ve ilgili seçeneklerden sizin için uygun olanı tıklayarak kişileri içe aktarın.

Mailchimp Kişileri İçe Aktarma

Elinizde mevcut bir kişi listeniz yoksa, e-posta veritabanınızı sıfırdan oluşturmanız gerekir. Kişileri içe aktarmanın dışında, e-posta listesi oluşturmak için kişileri manuel olarak ekleyebilir veya web sitenize bir abonelik formu ekleyerek yeni aboneler toplayabilirsiniz.

Manuel olarak kişi eklemek için, sol kenar çubuğundan Audience>>All contact>>Add a subscriber yolunu izleyin. Sayfada gerekli alanları doldurarak kişilerinizi kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Mailchimp Kullanımı: Manuel Kişi Ekleme

Abonelik formu oluşturmak için ise soldaki araç çubuğundan “Audience” sekmesine gidin ve alt menüden “Signup Forms” öğesine tıklayın. Burada bir “Form Builder” yani form oluşturucu seçeneği göreceksiniz. Bir kayıt formu oluşturmak için form oluşturucuyu kullanmanız gerekir. Form Builder seçeneğine tıkladığınızda varsayılan form şablonu içeren bir düzenleyiciye yönlendirileceksiniz.

Buradaki forma istediğiniz alanları ekleyebilir, ihtiyacınız olmayanları da silebilirsiniz. Üst kısımda çeşitli işlevler ekleyebileceğiniz ve tasarımı özelleştirebileceğiniz sekmeler de göreceksiniz. Bu sekmelere tek tek tıklayıp dilediğiniz özelleştirmeleri yapın. İşiniz bitince “Signup form URL” kısmındaki linki kopyalayıp, oluşturduğunuz formu web siteniz ve sosyal ağlarınızda paylaşın.

Ayrıca, mevcut web sitenize bir abonelik formu gömmek için “Embedded forms” seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Bu seçenek, Form Builder ile oluşturduğunuz formu HTML koduna dönüştürür. Web sitenizde, abonelik formunuzun görünmesini istediğiniz alana bu embed kodunu yapıştırmanız yeterlidir.

Mailchimp kayıt formları sekmesinde Pop-Up Form seçeneği de mevcut. Web sitenizde pop-up form göstermek isterseniz bu seçeneğe tıklayın ve dilediğiniz özelleştirmeleri yapıp “Save & Publish” butonuna tıklayın. Mailchimp ile sitenize bağlandıysanız, hazırladığınız pop-up form otomatik olarak sitenizde görünmeye başlayacaktır.

MailChimp ile E-posta Şablonu Oluşturma

İlk şablonunuzu oluşturmak için Mailchimp ana sayfada soldaki araç çubuğundan ‘Create‘ simgesine tıklayın. Açılan sayfanın sol menü panelinden “Email” öğesine tıklayın. Açılır sekmeden “Template” seçeneğine ve ardından “Get Started” düğmesine tıklayın.

MailChimp ile E-posta Şablonu Oluşturma

Farklı amaçlara hizmet eden çeşitli hazır şablonlar ve temalar arasından seçim yapabilir, bu şablon ve temaları dilediğinizce özelleştirebilir ya da boş bir şablon seçip formunuzu sıfırdan yaratabilirsiniz. Oluşturduğunuz formları daha sonra eposta kampanyalarınızda kullanmak üzere kaydedebilirsiniz.

Mailchimp ile Kampanya Oluşturma

Mailchimp ile sadece e-posta kampanyaları oluşturmazsınız, aynı zamanda reklamlar, sosyal gönderiler ve açılış sayfaları dahil olmak üzere çeşitli pazarlama araçlarından faydalanarak kampanyalar oluşturabilirsiniz. 

İlk kampanyanızı oluşturmak için Ana Sayfa sol menüden “Create” sekmesine gidin. Tek seferlik e-posta kampanyası oluşturmak için, ‘Email‘ açılır menüsünden ‘Regular‘ seçeneğine tıklayın. Ardından, kampanyanıza bir ad verin.

Mailchimp ile Kampanya Oluşturma
Mailchimp “Regular” seçeneği, duyurular gibi tek seferlik e-postalar göndermek için oldukça kullanışlıdır.

📌 Regular seçeneğinin altındaki Plain Text seçeneği düz metin biçiminde (grafikler, görseller, renkler vb. içermeyen) epostalar göndermek için kullanılır. Özellikle de önemli bilgileri abonelerinize aktarmanız gerekiyorsa ve çok fazla dikkat dağıtıcı öğe istemiyorsanız bu seçenekle devam edebilirsiniz.

Ardından, e-postanızı kime göndereceğinize karar vermeniz gerekecek. Tüm listeniz otomatik olarak seçilecektir, yani tüm aboneleriniz epostanızı alacak şekilde ayarlanacaktır. Ancak, Mailchimp toplu mail gönderme yerine yalnızca kullanıcılarınızın bir bölümüne mail göndermek istiyorsanız, ‘Edit recipients‘i tıklayabilir ve ardından hedef kitlenizi hassaslaştırabilirsiniz. Alıcılarınızı seçerken önceden var olan etiketleri kullanabilir veya tamamen yeni bir segment oluşturabilirsiniz.

📌 Alıcıları düzenle kısmında, ‘Personalize the ‘To’ field” (Alıcı alanını kişiselleştir) etiketli küçük bir onay kutusu da göreceksiniz. Bunu seçmenizi öneririz. Alıcılarınızın kişisel verilerini girmek için birleştirme etiketlerini kullanacak ve e-postanızdaki ‘Kime‘ alanını otomatik olarak dolduracaktır. Böylece epostanız hem daha iyi görünür hem de spam filtrelerine takılma riski azalır!

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, kullanıcılarınızın e-postayı kimin gönderdiğini bilmesi için ‘Kimden’ alanını düzenleyin ve onları açmaya teşvik etmek için akılda kalıcı bir konu satırı ekleyin.

İçeriğinizi düzenlemek, şablon oluşturmakla aynı şekilde çalışır. Önce bir düzen seçmeye davet edileceksiniz veya kendi şablon setinizi oluşturduysanız, bunlardan birini seçebilirsiniz. Daha sonra yaratıcı editöre yönlendirileceksiniz. Burada eposta içeriğini ekleyip kaydedin ya da direkt gönderin. Göndermeden önce aşağıdaki detaylara da göz atmanızda fayda var!

Birleştirme Etiketleri Kullanımı

Kişiselleştirme, modern e-posta pazarlamasının önemli bir parçasıdır. Birleştirme etiketleriyle epostalarınızı kolaylıkla kişiselleştirebilirsiniz. Bu küçük parçacıklar aslında kodlanmış metinlerdir ve bunları e-posta kopyanıza eklediğinizde, dinamik içeriği e-postanıza çekerler.

En yaygın etiketlerden biri ‘*|FNAME|*‘ etiketidir. Bu etiket, bir kullanıcının adının otomatik olarak epostaya eklenmesini sağlar. Soyadını da eklemek isterseniz ‘*|LNAME|*‘ etiketini kullanabilirsiniz. Ancak, bir birleştirme etiketi yalnızca ilgili olduğu alanda veri varsa çalışır. Örneğin, eposta listesi oluştururken kullanıcılarınızdan adlarını vermelerini istemezseniz *|FNAME|* etiketi işe yaramaz.

Varsayılan bir değer ayarlayarak bunu aşabilirsiniz. Yani kullanıcı adı belli değilse, bunun yerine daha genel bir terim seçebilirsiniz. Örneğin, varsayılan değeri ‘Kahve Severler’ olarak ayarlarsanız, veritabanında bir kullanıcının adı olmadan ‘Merhaba, *|FNAME|*’ yazdığınızda, bunun yerine e-postada ‘Merhaba, Kahve Severler’ yazacaktır.

Birleştirme etiketlerinde varsayılan değerleri yönetmek için MailChimp ana sayfasına gidin ve ‘Audience‘ sekmesinin altındaki “Tags” seçeneğine tıklayın. Ardından “Setting” sekmesine tıklayın ve açılır menüden “Audience field and *|MERGE|* tags” öğesini seçin.

MailChimp Etiketler

E-postalarınıza kişiselleştirilmiş bir görünüm kazandırmak için kullanabileceğiniz birçok etiket var. Mailchimp, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm etiketleri içeren bir etiket sözlüğüne sahip. Sözlüğü buradan inceleyin ve ihtiyacınız doğrultusunda kullanın.

Oluşturduğunuz Kampanyayı Gönderme

E-posta tasarımınızdan ve hedef kitle listenizden memnun kaldıysanız, “Gönder” düğmesine basmanın zamanı gelmiştir. Ancak, eposta kampanyanızı kullanıcılara göndermeden önce kendinize bir test epostası göndermeniz faydalı olur. Böylece epostanızda herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Test epostası göndermek için içerik önizlemesinin altındaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Herhangi bir sorun yoksa, epostanızı hemen gönderebilir ya da belli bir zamanda göndermek üzere planlayabilirsiniz. Maalesef, planlama özelliği Mailchimp’in ücretsiz planında mevcut değildir, bu nedenle bu işlevden faydalanmak istiyorsanız yükseltme yapmanız gerekir.

Epostalarınızın nasıl performans gösterdiğini görmek için MailChimp Menüsünden “Campains” sekmesine tıklayın. Burada, epostalarınızın açılış yüzdelerini ve tıklamaları kontrol edebilir veya daha derinlemesine bir analiz için tam raporu indirebilirsiniz. Raporlar, performansı kontrol etmenin ve gelecekteki e-posta pazarlama stratejinizi yönlendirmenin önemli parçasıdır.

📌Otomasyonu Kullanma (Otomatik Eposta Gönderme): E-postaları bireysel olarak oluşturmak ve göndermek için planlamak, özellikle doğru e-postanın doğru kişiye doğru zamanda gittiğinden emin olmanız gerektiğinde zorlu bir süreçtir. Otomasyonu kullanmak her şeyi çok daha basit hale getirir. Premium plan kullanıyorsanız, Otomasyon ayarları için MailChimp menüsünden “Automations” sekmesine tıklayıp belirtilen adımları takip ederek otomatik e-posta gönderme ve otomatik reklam planlaması yapabilirsiniz.

WordPress MailChimp Kurulumu

MailChimp’i WordPress sitenizde ek araçlar olmadan da kullanabilirsiniz, ancak bunu eklenti ile yapmak birçok özelliği wp panelinizden kolayca yönetmenizi sağlar. Bunun için kullanabileceğiniz en popüler Mailchimp eklentisi MC4WP: Mailchimp for WordPress eklentisidir. Eklentiyi WordPress kontrol panelinde Eklentiler>>Yeni Ekle bölümüne gidip eklenti deposundan yükleyebilirsiniz.

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra, kontrol panelinizdeki “MailChimp Ayarları”na gidin. Buradan MailChimp hesabınızı bir API KEY(API Anahtarı) ile sitenize entegre etmelisiniz. Sitenizdeki formlara ve listelere erişmek için buna ihtiyacınız var.

Peki, Mailchimp API Key Nasıl Alınır?

WordPress kontrol panelinden Mailchimp eklentisine gidin. Burada API anahtarı eklemeniz gereken kutucuğu göreceksiniz. API anahtarını almak için kutucuğun altındaki bağlantıya tıklayın. Resmi MailChimp sitesine yönlendirileceksiniz. Oradan, “Create A Key” düğmesine tıklayın. Oluşturulan kodu kopyalayın. API kodunu gerekli alana yapıştırmak için wp panele geri dönün. Son olarak “Değişiklikleri Kaydet”e tıklayın.

Mailchimp Eklentisi

API anahtarını ekledikten sonra, önceden oluşturulmuş formlara, e-posta listelerine ve diğer entegrasyonlara kontrol panelinizden erişebilirsiniz. Ayrıca yeni formlar oluşturabilir ve bunları bir kısa kodla sayfalarınıza, widget’larınıza, gönderilerinize ekleyebilirsiniz. Ancak eklentinin tüm özelliklerinden faydalanmak için ücretli plana geçmeniz gerekir. Ücretsiz plan ne yazık ki oldukça kısıtlayıcıdır.

📌 Web siteniz için MC4WP eklentisinden daha fazla özelliğe sahip olan, birden fazla form oluşturmanızı, istatistikleri doğrudan kontrol panelinden görmenizi sağlayan ve daha birçok avantaj sunan ücretsiz Easy Forms for Mailchimp eklentisini de deneyebilirsiniz.

Eklenti kullanmak istemezseniz, Mailchimp sitesinde oluşturduğunuz forma ait kodu kopyalayın ve sitenizde görünmesini istediğiniz alana yapıştırın. Örneğin kenar çubuğuna bir kayıt formu eklemek isterseniz, Bileşenler‘e gidin ve kopyaladığınız kodu Özel HTML widget kutusuna yapıştırın. Dilerseniz bu kodu yazılarınıza ve sayfalarınıza da ekleyebilirsiniz. Bir pop-up kayıt formu kullanmak isterseniz, Malchimp’te pop-up form ayarlarını yapın ve kodu kopyalayıp temanızın <head> etiketlerinin arasına yapıştırın.

Mailchimp Özellikleri: Artıları ve Eksileri

ARTILARIEKSİLERİ
Ücretsiz plan (sınırlı)Ücretsiz planda eposta planlaması yok
Temiz ve kolay arayüzÜcretsiz planda desteğe erişim yok
Otomatik e-posta göndermeNe Kadar Büyürseniz, O Kadar Fazla
Geniş Entegrasyon YelpazesiOtomasyon veya A/B testi kullanamazsınız
Gelişmiş Pazarlama AraçlarıÜcretsiz planda epostalarınız Mailchimp logosu içerir.
Sosyal Medya ReklamcılığıYüksek maliyetli abonelik planları
Mobil uygulama seçeneği
Demografik kitle hedefleme

Mailchimp, hesabınızı kolayca yönetmenize yardımcı olabilecek iOS ve Android için bir mobil uygulama hizmetine de sahiptir. Bilgisayarınıza erişiminiz yoksa, kişilerinizi yönetmek için bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Ayrıca, kampanyaları, raporları, etkinlikleri ve diğer bilgileri görüntülemek için de bunları kullanabilirsiniz.

MailChimp, kullanım kolaylığı ve çeşitli özelliklerin yanı sıra ücretsiz ve kullandıkça öde planları ile çoğu kullanıcı için ve özellikle e-ticaret siteleri için mükemmel bir araçtır. Yine de, abonelik planlarının benzer haber bülteni araçlarına kıyasla nispeten pahalı olduğunu unutmayın. Son kararınızı vermeden önce Mailchimp alternatifleri listemize de göz atmanızı öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. ➡ Mailchimp ne için kullanılır?

  Mailchimp, her büyüklükteki kişi ve şirket tarafından kullanılan hepsi bir arada bir pazarlama platformudur. E-posta bültenlerinizden ve otomasyonlarınızdan e-ticarete kadar her şeyi yönetebilirsiniz.

 2. ➡ Mailchimp ücretsiz mi?

  Her ay 2.000 aboneye 10.000’e kadar ücretsiz e-posta gönderebilirsiniz. Ancak ücretsiz plan sınırlıdır ve tüm özelliklere erişim izniniz olmaz. 2.000 abone sınırını aştığınızda oldukça pahalı hale gelir. Ayrıca, ücretsiz plan ile haber bültenlerinizde küçük bir MailChimp logosu olacaktır. 

 3. ➡ MailChimp ile nasıl haber bülteni oluştururum?

  MailChimp Panonuzdaki “Kampanya” sayfasına gidin. Kampanyanıza bir ad verin ve tercih ettiğiniz bir şablon seçin. Bülteninizi yazın ve gönderin.

 4. ➡ Mailchimp, e-posta pazarlamasının yanı sıra başka hizmetler de sunuyor mu?

  Evet! Mailchimp, yalnızca uygulamalar ve e-ticaret sitesi oluşturucuları ile üçüncü taraf entegrasyonları sunmaz, aynı zamanda bir alan adı satın almanıza, sosyal medya gönderilerinizi tek bir merkezi gösterge panosundan yönetmenize ve Facebook/Instagram’da reklam yayınlamanıza yardımcı olabilir.

Bu yazıda Mailchimp nedir, WordPress için kurulumu nasıl yapılır, MailChimp nasıl kullanılır, özellikleri, artıları ve eksileri nelerdir gibi merak edilenlere değindik. Ancak anlattıklarımız aslında bir özetti. Mailchimp çok daha kapsamlı bir hizmet olduğundan, hesabınızı açıp kendiniz detaylı olarak incelemeli, özelliklerini test ederek tüm yönlerini detaylı olarak incelemelisiniz. Yaratıcılığınıza bağlı olarak, Mailchimp’in sunduklarını daha da geliştirebilir, e-posta pazarlama deneyiminizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu