5 Dakikada WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)

WordPress nasıl kurulur sorusunun cevabını merak ediyorsanız, WordPress kurulumu için en basit yöntemleri bu yazıda bulabilirsiniz.


WordPress, dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi (CMS) olarak bilinir ve web sitelerinin büyük bir çoğunluğu WordPress kullanır. Bunun en önemli nedenlerinden biri WordPress kurulumu ve kullanımının son derece kolay olmasıdır.

Biz de bu yazı ile, özellikle yeni başlayanların hiç zorlanmadan ilerleyebileceği biçimde, hosting paneli üzerinden, cPanel üzerinden ve FTP üzerinden WordPress kurulum aşamalarını açıkladık.

Başlamadan önce şunu belirtelim; WordPress kurulumu ve kullanımı mutlaka bir domain (alan adı) ve barındırıcı gerektirir. Web siteniz için bir alan adı seçimi yaptıktan ve barındırıcıya kaydettikten sonra WordPress kurmak sadece birkaç dakikanızı alacak.

Blog Nasıl Açılır? Adım Adım WordPress Blog Açma Rehberi başlıklı yazımızda WordPress kurulum işlemine kısaca değinmiştik. Okuduğunuz bu yazıda ise, birkaç yöntemi daha detaylı olarak ele alıp “WordPress nasıl kurulur” sorusunu yanıtlayacağız.

Hadi Başlayalım!

Hosting Yönetim Panelinden Otomatik WordPress Kurulumu

Popüler hosting firmalarının çoğu, WordPress’i birkaç basit adımda dakikalar içinde kurmanıza imkan sunar. Bunun için hosting yönetim panelinden ayrılmanıza bile gerek yok.

Turhost her zaman önerdiğimiz en iyi hosting firmalarından biridir ve gelişmiş yönetim paneli sayesinde birçok işlem yapmanız mümkün. (Yönetim paneli üzerinden WordPress kurulum işlemini Turhost üzerinden anlatacağız.)

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, WordPress kurmak için alan adı ve hosting gerekir. Eğer henüz almadıysanız buradan satın alma işlemini gerçekleştirip yönetim paneline giriş yapın. Alternatif olarak, diğer hosting firmalarından çok daha düşük maliyetli bir hosting düşünürseniz Cenuta Hosting‘e de göz atmanızı öneririz.

 • Turhost yönetim panelinde üst menüden “Hizmetler>Hizmet Listesi“ne tıklayın.
 • Satın aldığınız hosting paketinin Yönetim paneline giriş yapın.

Turhost WordPress Kurulumu

 • Sol menüdeki “WordPress Yönetimi”ne tıklayın ve sayfadaki bilgileri doldurarak WordPress kurulumu yapın (Bu işlem 2-3 dakikadan fazla sürmez 🙂 )

Turhost WordPress Kurulumu-2

 1. Protokol kısmından “http, https, www” gibi seçimler yapabilirsiniz.
 2. Hemen altındaki kısımdan wordpress kurulumu yapacağınız alan adını seçin.
 3. Yüklenecek dizin kısmına dokunmadan geçin.
 4. Site ismi ve site ayrıntıları kısmını doldurun (Örneğin; site adı: WP Ekran, Site Ayrıntıları: WordPress ve Blog İpuçları)
 5. Kullanıcı adınızı yazın (tahmin edilmesi zor bir ad olsun-Güvenlik açısından “admin” gibi simler kullanmaktan kaçının.)
 6. Yine tahmin edilmesi zor karmaşık bir parola belirleyin (Kullanıcı adı ve parolayı bir yere not edin. Daha sonra Wp girişi için ihtiyacınız olacak.)
 7. Dil seçimi yapın.
 8. Veritabanı adı için de rasgele bir şeyler yazabilirsiniz.
 9. Son olarak “Yeni WordPress’i Oluştur” butonuna tıklayın.

Hepsi bu kadar! Kurulum işlemi tamamlandı. Şimdi yine aynı sayfanın üst kısmına eklenen bölümden “Admin Paneli“ne tıklayın ve WordPress panelinize giriş yapın.

Turhost WordPress Kurulumu-3

cPanel ile WordPress Nasıl Kurulur?

cPanel üzerinden hem otomatik hem de manuel WordPress kurulumu yapabilirsiniz. Burada her iki yöntemden de bahsedeceğiz.

1. Cpanel Softaculous ile Otomatik WordPress Kurulumu

 • Adım 1- cPanel’e giriş yapın ve sayfayı aşağı kaydırarak “Yazılım” bölümünden “Softaculous Apps Installer" seçeneğini tıklayın (bu alanı bulamazsanız sayfanın en altına inip WordPress’i seçerek devam edebilirsiniz.)
 • Adım 2- Softaculous Installer ekranından “WordPress” sekmesine tıklayın.
 • Adım 3- Şimdi de WordPress yükleme sayfasından “Yükle” sekmesinin altında bulunan “özel yükleme“yi seçin (Aşağıdaki resimli anlatımı inceleyin).

Cpanel Softaculous ile Otomatik WordPress Kurulumu

 • Adım 4- Bir sonraki ekranda, alan adınızı nereye kuracağınız ve WordPress kurulumunuzla ilgili ayrıntıları girmeniz gerekecek. Aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda gerekli bilgileri girebilirsiniz:

Script Setting

 1. Choose the version you want to install- Buradan WordPress’in son sürümünü ya da istediğiniz herhangi bir sürümü seçin.
 2. Choose Installation URL- Buradan kurulum url’nizi belirleyin (ssl kullanacaksanız https olarak işaretleyebilirsiniz. Ayrıca alan adınızın başında www olmasını isteyip istemediğinizi de buradan seçebilirsiniz). Ardından, WordPress kurulumu olacak alan adınızı seçin. Yükleme dizini alanını boş bırakın.

Site Settings

 1. Site Name- Sitenizin adını girin.
 2. Site Description- Siteniz için bir slogan girin (ya da site amacınızı açıklayan kısa bir bilgi)

Admin Account

 1. Admin Username- Tahmin edilmesi zor bir kullanıcı adı seçin (wp girişi için bir yere not edin)
 2. Admin Password- Zor bir parola seçin (wp girişi için bir yere not edin)
 3. Admin Email- Kullanmak istediğiniz e-posta adresini girin.

Choose Language

 1. Select Language- WordPressi hangi dilde kullanmak istiyorsanız o dili buradan seçebilirsiniz.

Select Plugin(s)

 1. Limit Login Attempts (Loginizer)- Kaba kuvvet saldırılarını önlemek için bu eklentiyi yükleyebilirsiniz.
 2. Classic Editor- Bu eklentiyi yüklemenize gerek yok. Bunun yerine çok daha kapsamlı bir editör olan Gutenberg editör varsayılan olarak WordPress’te kurulu olacak. Yine de seçim sizin.

Advanced Options

 1. Veritabanı (Database)- WordPress kurulumu için oluşturulacak veri tabanı adını seçin (rasgele 5-6 karakterlik bir isim olabilir)
 2. Table Prefix (Tablo Öneki)- Varsayılan olarak wp ile başlayan tablo ön ekini yine rasgele değiştirebilirsiniz(ekin sonunda alt çizgi (_) olması gerekiyor. Buna dikkat edin.
 3. WordPress Eklentilerini ve temalarını Otomatik Yükseltme- Dilerseniz işaretleyebilirsiniz. Kolaylık sağlar.

 Adım 5 : Kurulum ayrıntılarını doldurduğunuza göre, artık “Yükle” butonuna tıklayıp WordPress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Yükleme işlemi 1-2 dakika sürebilir.

Adım 6- Kurulum tamamlandıktan sonra, aynı sayfada bir WordPress yönetici URL’si sağlanacak. Gelen kutunuza kurulumun ayrıntılarını içeren bir e-posta da gönderilecektir. Yönetici URL’sini tıklayın (https://sizinsiteniz.com/wp-admin/ gibi bir url olacak ). Tıkladığınızda WordPress yönetici panelinize giriş yapmak için yukarıda belirlediğiniz “kullanıcı adı ve şifre”yi kullanın.

Bu işlem de bu kadar. Şimdi cPanel’den WordPress kurmak için deneyebileceğiniz diğer yönteme geçelim.

2. cPanel WordPress Manuel Kurulumu

Öncelikle, WordPress kurulum dosyalarını bilgisayarınıza indirmek için WordPress Türkiye sayfasına gidin ve son sürümü indirin. Daha sonra aşağıdaki adımlara geçin.

Manuel olarak kuracağımız WordPress için önce veritabanı oluşturalım. Bunun için Cpanel’e giriş yapın ve  MYSQL Veritabanları sekmesine tıklayın.

cPanel WordPress Manuel Kurulumu-Veritabanı oluşturma

 • Yeni Veritabanı Oluştur kısmına kısa bir ad girin
 • Veritabanını oluşturduktan sonra veritabanları sayfasına geri dönün ve “MySQL Kullanıcıları” bölümüne gidin. Yeni kullanıcı ekle bölümüne bir ad ve şifre girin (tahmin edilmesi zor olsun). Sonra “Kullanıcı Oluştur“a tıklayın.
 • Şimdi Veri Tabanına Kullanıcı Eklebölümüne geçin ve oluşturduğunuz veritabanı ile yeni kullanıcıyı eşleştirip ekle deyin.
 • Bir sonraki ekranda, “Tüm Ayrıcalıklar” onay kutusunu tıklayın ve değişiklikleri kaydedin.

***Veritabanı bilgilerinizi not almayı unutmayın. Birazdan bu bilgileri kullanacağız.

 • Veri tabanı oluşturduktan sonra bu sefer cPanel’den “Dosya Yöneticisi” bölümüne tıklayın.
 • Dosya Yöneticisi’nde Public_html klasörünü bulun ve çift tıklayarak klasörü açın.
 • Şimdi klasörde bulunan tüm dosyaları seçip silin (“Dosyaları çöp kutusuna atmadan kalıcı olarak silin” seçeneğini işaretleyerek  dosyaları silin).

Wordpress Manuel Kurulum/Cpanel

Sıra geldi WordPress dosyalarını yüklemeye.

 • cPanel Dosya Yöneticisi bölümünden public.html dosyalarını sildikten sonra sayfanın üst kısmında bulunan “Yükle” butonuna tıklayın.
 • Açılan Sayfadan Geçerli Dosyaların Üzerine Yaz kutucuğunu işaretleyip Dosya Seç ‘e tıklayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz WordPress kurulum dosyasını seçin.

cPanel Kurulum Dosyalarını Yükleme

 • Yükleme tamamlandığında mevcut sekmeyi kapatıp önceki sekmeye geçin.
 • Yüklenen WordPress dosyasını seçin. “Çıkar“a ve ardından Extract File(s)‘a tıklayarak dosya çıkarma işlemini tamamlayın.
 • Dosyalar WordPress klasörüne çıkacak. Bunları kök dizine taşımamız gerekiyor. WP klasörüne girip tüm dosyaları seçerek “Taşı” butonuna tıklayın. Açılır pencereden dosya yolundaki “WordPress” kısmını silin ve Move File(s)’e tıklayıp dosyaları taşıyın. Bu işlemle birlikte WordPress kurulum dosyaları kök dizine yani olması gereken yere taşınmış olacak.

WP Manuel Kurulum

 • Dosya taşıma işleminden sonra tarayıcınızdan web sitenize giriş yapın. Eğer web siteniz henüz yayında değil ise DNS yönlendirmeleri tamamlanmamış olabilir. Ayrıca tarayıcı çerezlerini de temizlemeyi unutmayın. Bir süre sonra tekrar sitenize giriş yapmayı deneyin.
 • Giriş yaptığınızda WordPress ayar ekranı ile karşılaşacaksınız. Başlayalım ikonuna tıklayarak ayarlarınızı yapabilirsiniz.
 • Ayarların olduğu sayfada, daha önce oluşturduğunuz Veritabanı İsmi, Kullanıcı adı ve Parola‘nızı girin ve Gönder’e tıklayın.

WP Kurulum Ayarları

 • Bu işlemin ardından kurulum sayfanız açılacak. Belirtilen kısımlara site bilgilerinizi girin ve “WordPress’i Kur” düğmesine tıklayın.

Böylece cPanel’den WordPress manuel kurulum adımlarını da tamamlamış oldunuz. Tarayıcı çerezlerini temizledikten sonra WordPress yönetim paneline giriş yapabilirsiniz.

FTP İle Manuel WordPress Kurulumu

Öncelikle veritabanı oluşturalım. Cpanel’den Veritabanları sekmesine tıklayın ve isim, kullanıcı adı, şifre kısımlarını doldurarak veritabanınızı oluşturun. Yukarıda bu işlemin nasıl yapılacağından bahsettik. Aynı yolu izleyerek veritabanı oluşturun ve bilgilerinizi not etmeyi unutmayın.

Daha sonra WordPress Türkiye sayfasından WordPress’in son sürümünü bilgisayarınıza indirin ve klasöre sağ tıklayıp dosyaları çıkarın. Çıkarma işleminin ardından WordPress adında bir klasör oluşacak. Bu klasöre girdiğinizde aktarılacak tüm dosyaları göreceksiniz. Sonraki aşamada buradaki dosyaları aktaracağız.

FTP ile WordPress kurulumu için (az önce çıkardığımız dosyaların aktarımı için) bir FTP istemcisi gerekecek. Biz  Filezilla kullanmayı tercih ediyoruz, ancak siz farklı bir program da kullanabilirsiniz. FTP bağlantısı kurabilmek için FTP bilgileriniz gerekecek. Bu bilgiler satın alma işleminden sonra mail olarak size bildirilir. Ayrıca cPanel’den de bu bilgileri edinebilirsiniz.

FTP ile WordPress Kurulumu-FTP Hesapları

Buradan mevcut FTP bilgilerinizi kullanabilir ya da yeni bir FTP hesabı oluşturabilirsiniz.

 • Filezilla programını indirip kurulumunu yaptıktan sonra programı açın ve belirtilen alanlara FTP bilgilerinizi girip “Hızlı Bağlan” düğmesine tıklayın.

Wordpress Kurulumu-Filezilla FTP

 • Bağlantı kurulduktan sonra tüm dosyalarınızın listelendiğini göreceksiniz. Buradan "public_html" dosyasını bulun ve çift tıklayın.
 • Bilgisayarınıza indirip çıkardığınız tüm dosyaları ctrl+A kombinasyonuyla seçip “public.html” klasörünün içine sürükleyin. Aktarım birkaç dakika sürebilir.
 • Dosya aktarımı bitince yüklenen dosyalar arasından wp-config-sample.php dosyasını bulun. Sağ tıklayıp “Yeniden adlandır”ı seçerek dosya adını wp-config.php olarak değiştirin.

FTP ile WordPress Yükleme

 • Dosya adını düzenledikten sonra bu dosyaya tekrar sağ tıklayıp Göster/Düzenle‘yi seçin.
 • Açılan dosyaya veritabanı bilgilerinizi girin (aşağıdaki görselde olduğu gibi, veritabanı bilgileri tırnak işaretleri arasına eklenecek).

FTP ile WordPress Yükleme-2

 • Bilgilerinizi girdikten sonra dosyayı kapatın. Bir uyarı penceresi açılacak "Tamam (Evet)" butonuna tıklayın.

WordPress kurulum dosyalarını aktarma ve düzenleme işleminin ardından tarayıcınızdan web sitenize bağlanın. İşlemler sorunsuz halledildiyse karşınıza “WordPress Install" sayfası çıkacak. Buraya site bilgilerini girin ve "WordPress'i Kur" butonuna tıklayın.

wp-kurulumu

FTP ile WordPress manuel kurulum adımları tamamlandı. Artık siteniz yayına hazır. Tarayıcınızın çerezlerini temizleyip WordPress yönetim paneline giriş yapabilirsiniz.

Şimdi yapmanız gereken WordPress Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler yazımızdaki önerileri uygulayarak bloğunuzu hazır hale getirmek…