FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress PHP Sürümünü Öğrenme ve Güncelleme

WordPress PHP sürümünü güncelleme, web sitenizin hem performansı hem de güvenliği için son derece önemlidir. En son PHP sürüme sahip web siteleri hem performans hem de güvenlik açısından her zaman bir adım öndedir. Bu nedenle PHP sürümünüzü 7.4 ve üzerine yükseltin. Mümkünse 8.0, 8.1 ve daha sonraki sürümlerle devam edin.

Aşağıda, WordPress PHP sürümünün nasıl yükseltileceğini adım adım açıklayacağız. Ancak öncesinde mevcut sürümünüzü nasıl öğreneceğinizi basitçe açıklayalım.

WordPress PHP Sürümünü Öğrenme

WordPress PHP sürümünü değiştirme/yükseltme işlemine geçmeden önce şu anda hangi php sürümünü kullandığınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz. Eğer WordPress sürümü 5.2 ve üzeri kullanıyorsanız PHP sürümünü öğrenmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • WordPress kontrol panelinize gidin ve imleci sol menüden “Araçlar” sekmesinin üzerine getirin.
 • Site sağlığı“na tıklayın. Site sağlığı “Durum” alanında, sitenizde düzeltilmesi gereken sorunlar varsa listelenecektir.
 • PHP sürümünü öğrenmek için ise Durum seçeneğinin yanında bulunan “Bilgi” sekmesine tıklayın.
 • Sitenizle ilgili bilgi alabileceğiniz çeşitli öğeler göreceksiniz. PHP sürümünü öğrenmek için “Sunucu” sekmesine tıklayın.
 • Burada sunucunuzla ilgili bilgileri göreceksiniz. “PHP sürümü” öğesinin karşısındaki numara mevcut PHP sürüm numaranızdır.
wordpress php versiyonu ogrenme

Her zaman en son sürümde çalışmanız çok daha sağlıklı olur. Ancak şu an için PHP sürümünüz 7.4 ve üzeriyse sorun yok demektir. Dilerseniz, hosting firmanıza da danışarak daha yüksek bir sürüme geçiş yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, PHP versiyonu 7.4’ün altındaysa, en kısa zamanda yükseltme yapmanız sitenizin güvenliği, işleyişi ve performansı için kritik öneme sahiptir.

Peki WordPress PHP sürümü nasıl değiştirilir/yükseltilir?

WordPress PHP Sürüm Değiştirme

Php sürümünü değiştirme işlemine geçmeden önce yüklü tema ve eklentilerinizin güncel olduğundan emin olun. Uzun yıllardır güncelleme almayan tema ve eklentiler uyumsuzluk sorununa neden olabilir. Her şey güncelse, dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli detay da web sitenizin bir yedeğinin olduğundan emin olmak. Eğer yedeğiniz yoksa mutlaka bir yedek alın.

🔵 cPanel ile PHP Versiyonunu Değiştirme

cPanel PHP sürümü değiştirme işlemi için şu adımları takip edin:

 • Öncelikle cPanel’e giriş yapın. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız şu kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz: cPanel’e Nasıl Giriş Yapılır?
 • cPanel’e giriş yaptıktan sonra sayfayı kaydırarak “Yazılım” bölümünü bulun.
 • Kullandığınız cPanel sürümüne bağlı olarak Yazılım bölümündeki “Select PHP Version” veya “MultiPHP Manager” seçeneğine tıklayın. (Aşağıda her ikisi için de izlenecek yolu ayrı ayrı açıklayacağız)
cPanel ile PHP Versiyonunu Değiştirme-1

🎯 cPanel’inizde Select PHP Version varsa tıklayın ve şöyle devam edin:

 • Select PHP Version seçeneğine tıkladığınızda yönlendirildiğiniz sayfada mevcut php sürümünüzü ve kullanılabilir bileşenleri göreceksiniz.
 • Mevcut PHP sürümüne tıkladığınızda ise açılır pencerede diğer kullanılabilir PHP versiyonlarını göreceksiniz.
 • Şimdi PHP sürümünü değiştirmek için yükseltmek istediğiniz sürümü seçin ve “Set as current” butonuna tıklayın.
cPanel ile PHP Versiyonunu Değiştirme-2

PHP sürümünü güncelledikten sonra sayfayı kapatmayın ve başka bir sekmede WordPress kontrol panelinize gidip Site sağlığı bölümünü kontrol edin. PHP sürümü için eksik modül varsa burada uyarı biçiminde listelenecektir. Listedeki modülleri Select PHP Version/Extensions kısmından etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için ilgili modüllerin yanındaki kutucukları işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca bazı eklenti ve temalar henüz PHP 7.4 ve üzeri için güncellenmemiş olabilir. Böyle bir durumda sitenizin işleyişinde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Hangi temanın ya da eklentinin sorunlu olduğunu bulmak için sırayla devre dışı bırakıp kontrol edebilirsiniz. Sorunlu olanı bulduktan sonra o eklenti/temayı silip yerine daha güncel bir tane yükleyebilir ya da sorunlu ürünün geliştiricisiyle iletişime geçip güncelleme talep edebilirsiniz.

🎯 cPanel’inizde MultiPHP Manager kullanılıyorsa şu adımları takip edin:

 • Yazılım bölümünde MultiPHP Manager‘a tıklayın.
 • Yükseltmek istediğiniz alan adının sol tarafındaki kutucuğu işaretleyin.
 • Şimdi PHP versiyon bölümünden 7.4’ü veya açılır listeden en yeni PHP sürümünü seçin, ardından Uygula‘yı tıklayın.
 cPanel MultiPHP Manager PHP Versiyon Yükseltme

PHP Sürüm Değişikliği İçin Hosting Firmanızdan Destek İsteyin

WordPress PHP sürümünü yükseltme konusunda kendinizi yetkin hissetmiyorsanız, bu işlemi yapması için hosting firmanızdan yardım isteyebilirsiniz. Genellikle çoğu firma bunu sizin için hızlıca halleder. Bunun için sadece şöyle bir destek mesajı atmanız yeterli olur:

“Merhaba,

Performans ve güvenlik nedeniyle web sitemin PHP versiyonunu en güncel sürüme yükseltilmesini istiyorum. Lütfen bu işlemi benim için yapıp ve daha sonra PHP değişiminden kaynaklanan herhangi bir hata olup olmadığını bana bildirir misiniz?

Teşekkürler!”


WordPress PHP sürümünü güncelleme ve yükseltme işlemi birkaç dakikada halledilebilecek kadar kolaydır. Ancak bazı durumlarda yapılan değişiklikler sitenizde hatalar oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hosting firmanızla iletişime geçip çözüm için birlikte hareket edebilirsiniz. Bununla birlikte, bu kılavuzun “WordPress PHP sürümü nasıl değiştirilir” sorunuza yanıt olacağını umuyoruz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu