FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Resim Yükleme Hatası (Image Upload Error) Çözümü

WordPress resim yükleme hatası sıklıkla karşılaşabileceğiniz sorunlardan biridir, ancak bu sorunu çözüme kavuşturmak yeni başlayanlar için bile nispeten kolaydır. Bu yazıda, HTTP hatası dahil diğer WordPress resim yükleme hatalarını düzeltmek için neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz.


Çoğu durumda, WordPress’te resim yükleme hataları, dosya izinlerinin yanlış ayarlanmış olmasından kaynaklanır. Yanlış dosya izinleri, WordPress’in dosyaları okumasını veya yüklemesini engeller. Bununla birlikte, WordPress ortam dosyanıza resim eklemek istediğinizde aşağıdaki gibi hata uyarılarıyla karşılaşabilirsiniz:

 • HTTP error (HTTP Hatası)
 • “Unable to create wp-content / uploads / 2016/02 directory. Can the parent directory be written by the server?”
 • “The uploaded file could not be moved to wp-content/uploads/2020/04.”
 • “Unable to create directory” and “uploaded file could not be moved”
 • ..exceeds the maximum upload size for this site.

Şimdi resim yükleme hataları için neler yapabileceğimize bakalım.

WordPress Resim Yükleme Hatası Nasıl Düzeltilir

WordPress resim yükleme hatası çözümü için öncelikle hatanın nereden kaynaklandığını anlamak gerekir. Bu hata tek görsel için mi yoksa ortam dosyanızdaki tüm görseller için mi geçerli?

Eğer tek görsel için geçerli bir yükleme sorunu yaşıyorsanız, bunu düzeltmek için resmi yeniden adlandırabilir veya boyut-çözünürlük gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. Ancak bunları yapmadan önce tarayıcı önbelleğini temizlemenizi öneririz. Çünkü HTTP hatası ve diğer hatalar bazen sunucunuzda oluşan geçici bir aksaklıktan kaynaklanabilir ve önbellek temizlemek bu sorunu düzeltebilir.

Önbellek temizliğinden sonra hala sorun devam ediyorsa aşağıdaki çözüm önerilerini denemeye başlayabilirsiniz.

# Dosyayı Yeniden Adlandırarak Ortam Yükleme Sorununu Giderme

Tek bir görüntü için yükleme sorunu yaşıyorsanız, bunun çözümü sizi zorlamayacaktır. Yapmanız gereken ise, görseli ortam dosyanıza yüklemeden önce yeniden adlandırmaktır. Resim dosyasını adlandırırken geçersiz karakterler kullanmadığınızdan emin olun. Ayrıca dosya türünü değiştirmeyi deneyin (.jpg, .png vs.)

# Görüntüyü Sitenize Yüklemeden Önce Optimize Edin

Olması gerekenden daha büyük resimlerin yüklemeniz hatalarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu durum aynı zamanda sitenizin çok daha hızlı bellek sınırına ulaşmasına da yol açabilir.

Yapılması gereken ise, içerik genişliğinden daha geniş bir resmi yüklemekten kaçınmaktır. İçerik genişliğini belirlemek için sitenizdeki herhangi bir blog gönderisini açın ve sağ tıklayıp açılan pencereden İncele’yi seçin.

Sağ taraftan “content” sınıfının üzerine geldiğinizde içerik alanı vurgulanır. Vurgulanan bu kısımda içerik genişliğini görebileceğiniz bir kutucuk bulunur. Burada belirtilen genişliğin üzerinde görsel yüklememeye dikkat edin.

Görüntüyü Sitenize Yüklemeden Önce Optimize Edin

Ayrıca görselleri sitenize yüklemeden önce Tinyjpg gibi bir uygulamayla sıkıştırmanızı öneririz.

# Sorunun Bir Eklentiden Kaynaklı Olup Olmadığını Kontrol Edin

WordPress’te resim yükleme hatası almanıza neden olan bir eklenti yüklemiş olabilirsiniz. Yüklü eklentileri tek tek tek devre dışı bırakmayı deneyin. Tarayıcı geçmişi ve site önbelleğini temizledikten sonra medya yükleyin. Yükleme işlemi sorunsuzca gerçekleştiyse, soruna neden olan eklentiyi silip alternatif bir eklenti yükleyebilirsiniz.

Eğer sorun tek bir eklentiden değilse ve genel olarak tüm eklentileri devre dışı bıraktığınızda sorun çözülüyorsa, siteniz için ayrılan bellek sınırına ulaşılmış olabilir. Yetersiz bellek ortam yükleme sorunu dahil birçok farklı hata uyarısıyla karşılaşmanıza neden olur. Dosya yükleme boyutunun arttırılması için hostinginizle görüşmeniz faydalı olacaktır.

Ayrıca WordPress yetersiz bellek hatası çözümü başlıklı yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Sorun eklenti kaynaklı değil de yeni yüklediğiniz temadan da kaynaklı olabilir. Temanızı varsayılan bir tema ile değiştirip bunu kontrol edebilirsiniz. Varsayılan temaya geçince sorun çözülüyorsa, aldığınız hatayı tema geliştiricisine bildirip çözüm sağlayabilirsiniz.

# WordPress Resim Yükleme Hatası Çözümü için Dosya İzinlerini Değiştirin

Herhangi bir sebeple (yeni bir eklenti-tema yükledikten sonra, site taşıdıktan ya da sunucu düzeyinde bir güncellemeden sonra) dosya izinleri değişmiş olabilir. WordPress görsel hataları için sorun her ne olursa olsun ilk bakmanız gereken yerlerden biri dosya izinleridir. Doğru dosya izinleri ile WordPress resim yükleme hatası büyük ihtimalle çözüme kavuşacaktır.

Olası bir resim yükleme sorunu ile karşılaşırsanız (örneğin, resim yükleyememe veya ortam dosyanızdaki görsellerin bozulması-kaybolması), hosting firmanızla iletişime geçip dosya izinlerini kontrol etmelerini isteyebilir ya da bunun yerine aşağıdaki talimatları izleyerek işlemi kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

(Her zaman olduğu gibi herhangi bir değişiklik yapmadan önce site yedeği almayı unutmayın).

Dosya izinlerini değiştirmek için bir FTP istemcisi veya cPanel kullanmanız gerekecek.

 • Öncelikle, web sitenize FTP ile bağlanın (örneğin FileZilla).
 • Ardından sitenizin genellikle public_html olarak adlandırılan kök dizinini açın.
 • /wp-content/klasöre gidin ve buradan da tüm medya yüklemelerinizin bulunduğu uploads klasörünü bulun.
 • Uploads klasörüne sağ tıklayıp Dosya İzinleri (File permissions)’ni seçin.
Wordpress resim yükleme hatası çözümü-2
 • Buradan izinleri 744 (sorun çözülmezse 755) olarak ayarlayın ve aşağıdaki görselde gördüğünüz bölümleri işaretleyip Ok butonuna tıklayın.
Wordpress resim yükleme hatası çözümü-3
 • Bir sonraki adımda, tekrar Uploads klasörüne sağ tıklayıp Dosya İzinleri‘ni seçin ve bu kez sayısal değeri 644 olarak ayarlayıp aşağıdaki görselde olduğu gibi gerekli alanları işaretleyin ve Ok butonuna tıklayın.
Wordpress resim yükleme hatası çözümü-4

İşlem tamamlandığında, WordPress yönetim paneline gidip resim, media ya da diğer adıyla ortam yükleme hatasının çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

# Görüntü Kitaplığını Değiştirme

WordPress HTTP hatası alıyorsanız, görüntü düzenleyici kitaplığını değiştirmek bu sorunu çözebilir. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin:

function change_image_editor_to_gd($editors) {
$gd_editor = 'WP_Image_Editor_GD';
$editors = array_diff($editors, array($gd_editor));
array_unshift($editors, $gd_editor);
return $editors;
}
add_filter('wp_image_editors', 'change_image_editor_to_gd');

Bu kod ile HTTP hatası düzelmediyse kodu silin ve bu kez aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza ekleyip dosyayı kaydedin.

SetEnv MAGICK_THREAD_LIMIT 1

Bu da çözüm olmadıysa diğer yönteme geçin.

# Mod_Security Kaldırma

WordPress resim yüklerken HTTP hatası veya diğer hataları görüyorsanız, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza ekleyerek mod security özelliğini devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

<IfModule mod_security.c>
SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off 
</IfModule>

Kodu ekledikten sonra tarayıcı önbelleğini temizleyin ve tekrar resim yüklemeye çalışın. Sorun çözülmeze kodu silin ve diğer yöntemlere geçin.

# PHP Sürümünü Değiştirin

WordPress  resim yükleme sorununu PHP’nin en son sürümüne yükselterek veya önceki bir sürümüne düşürerek çözme yolunu deneyebilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için cPanel’e giriş yapın ve Select PHP Versiyon bölümüne tıklayın. Buradan PHP sürümünü yükseltebilir ya da önceki sürüme geçebilirsiniz.

Wordpress resim yükleme hatası çözümü-PHP Sürümü Değiştirme

Yukarıdaki önerileri uyguladığınız halde WordPress resim yükleme hatası çözülmediyse mutlaka hosting firmanızdan destek talep edin. Birçok hosting firması bu gibi sorunlar için ek çözümlere sahiptir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu