FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Sıfırlama İşlemi İçin En Hızlı Yol

WordPress sıfırlama işlemi manuel olarak yapılabilir, ancak manuel yöntem bir miktar teknik bilgi gerektirir. Manuel işlem düşünürseniz WordPress’i Silip Tekrar Kurma başlıklı kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz.

Bu yazıda WordPress site sıfırlama işlemini otomatik, hızlı ve kolay bir şekilde halletmenize yardımcı olacak bir eklentiden bahsedeceğiz; WP Reset eklentisi. Bu ücretsiz eklenti ile WordPress sıfırlamanın nasıl yapılacağını aşağıda adım adım açıkladık.

Neden WordPress Sıfırlama İşlemine İhtiyaç Duyulur?

Sıfırlama işlemi WordPress kurulumunu varsayılan ayarlara/fabrika ayarlarına geri döndürür. Daha açık bir ifadeyle önceden oluşturduğunuz tüm ayarlar ve içerikler (yazılar, sayfalar, yorumlar, veritabanı tabloları, medyalar, özel yazı türleri vb.) tamamen silinir ve böylece temiz bir kurulumla her şeye baştan başlayabilirsiniz.

Peki böyle bir işleme ne zaman ve neden ihtiyaç duyulur? WordPress’i sıfırlama işlemi için birkaç farklı neden vardır:

 • Web siteniz için bazı testler yapmanız gerekti. Testten sonra WordPress kurulumunu sıfırlayıp yeniden kurmak isteyebilirsiniz;
 • Localhostta bir site tasarladınız ve bu siteyi canlı sunucuya aktardıktan sonra localhosttaki kurulumu sıfırlamak isteyebilirsiniz;
 • Siteniz saldırıya uğradıysa ve virüs bulaştıysa sitenizi temizlemek için WordPress sıfırlama işlemi gerekebilir.

Her ne sebeple olursa olsun WordPress site sıfırlama, tema sıfırlama vb. işlemleri WP Reset gibi bir eklenti yardımıyla kolayca yapabilirsiniz. Bunun için sadece aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

WordPress Sıfırlama / WordPress Resetleme Nasıl Yapılır?

Bir WordPress sitesini manuel olarak sıfırlamak zahmetlidir ve hata riski yüksektir. Eğer WordPress konusunda yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz manuel yaklaşım yerine, WP resetleme işlemi için eklenti kullanmanız daha sağlıklı olur. Bu işlemi hızlı ve kolay bir şekilde halletmenize yardımcı olacak en popüler eklenti WP Reset eklentisidir.

WP Reset eklentisi ile WordPress’i tek tıklamayla sıfırlayabilir veya sıfırlanacak öğeleri tek tek seçerek daha kontrollü ilerleyebilirsiniz. Eklentinin sezgisel bir web arayüzü vardır ve iyi düzeyde işlevsellik sunar.

❗❗❗ DİKKAT: WordPress sıfırlama işlemine başlamadan önce sitenizin bir yedeğini aldığınızdan mutlaka emin olun (WordPress Yedek Alma İşlemi Nasıl Yapılır?)

İşte, WP Reset eklentisi ile adım adım WordPress site sıfırlama işlemi:

Adım 1: WordPress eklenti deposundan WP Reset eklentisini yükleyip etkinleştirin:

WP Reset

Adım 2: Araçlarsekmesine tıklayın ve aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi WP Reset seçeneğine tıklayın. Böylece WP Reset ayarlar sayfasına yönlendirileceksiniz.

WP Reset Ayarlar

Adım 3: Sayfayı aşağı kaydırarak Site Sıfırlama (Site Reset) bölümünü bulun. Buradaki kutucuğa “reset” yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve ardından “Reset Site” düğmesine tıklayın. Sıfırlama için bir onay mesajı göreceksiniz. Sıfırlamayı başlatmak için Reset WordPress düğmesine tıklayın.

WordPress site sıfırlama

Sıfırlama işlemi birkaç saniye sonra tamamlanır ve ekranda “Site başarıyla varsayılan ayarlara sıfırlandı” mesajını görürsünüz. Yukarıdaki işlem ile daha önce yüklü olan yazılar, sayfalar, özel gönderi türleri, yorumlar, medyalar, kullanıcılar, kullanıcı rolleri, widgetlar, geçici durumlar, WP tablolarındaki veriler, wp_ öneki ile özel veritabanı tabloları ve eklenti / tema ayarları tamamen sıfırlanmış olacak.

Bununla birlikte mevcut tema ve eklentilerinizin hala yüklü olduğunu ama devre dışı bırakıldığını göreceksiniz. Bu eklenti ve temaları da dilerseniz WP Reset eklentisiyle tamamen kaldırabilirsiniz. Bunun için de aşağıdaki adımlara devam edin:

Adım 4: Araçlar > WP Reset yolunu izleyin. Üst menüden Tools öğesine tıklayın. Temaları silmek için “Delete Themes” seçeneğine; eklentileri silmek için ise “Delete Puligins” seçeneğine tıklayın. Onay aşamalarını izleyin. Böylece tema ve eklentiler de tamamen silinmiş olacak.

WP Reset- Tema Eklenti Silme

Tools sekmesinde tema ve eklentileri silme seçeneklerinin dışında farklı seçenekler de var. Bunların bazılarını kullanmak için pro sürüme yükseltmeniz gerekir. Diğerlerini ise tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu araçları kullanarak şunları gerçekleştirebilirsiniz:

 • WordPress Tema seçeneklerini sıfırlama
 • Kullanıcı rollerini sıfırlama
 • Gönderileri, sayfaları, widget’ları ve diğer içeriği silme
 • Temaları ve eklentileri silme
 • Veritabanınızın bölümlerini boşaltma veya silme
 • wp-content gibi belirli klasörleri temizleme-silme
 • Geçici Olayları Silme
 • Önbelleği Temizleme
 • …ve daha fazlası.

WordPress sıfırlama işlemi çoğu kişi için karmaşık ve riskli bir süreç olabilir, ancak WP Reset gibi bir eklenti yardımıyla bu işi saniyeler içinde hallederek hem zamandan tasarruf eder hem de riskleri en aza indirebilirsiniz.

Umuyoruz kılavuzumuz faydalı olmuştur. Peki siz WordPress sitenizi sıfırlamak için nasıl bir yol izliyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu