FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Site Haritalarını Önbellekten Hariç Tutma

Hız optimizasyonunun en önemli adımlarından biri web sitenizi önbelleğe almaktır. Ancak, XML Site Haritası gibi bazı dosyalar hiçbir zaman önbelleğe alınmamalıdır. Çünkü site haritalarının her zaman güncel hallerini arama motorlarına sunmak gerekir.

Bu kılavuz, site haritalarını önbellekten hariç tutma işleminin nasıl yapılacağı konusunda size rehberlik edecektir…

Çoğu önbellek eklentisi, varsayılan olarak site haritası dosyalarını önbelleğe almayacak şekilde ayarlıdır. Eklentiniz veya sunucunuz site haritasını önbelleğe alıyorsa, önbellek eklentinize site haritası dosyaları için bir hariç tutma komutu ekleyebilirsiniz. Adımlar kullandığınız önbellek eklentisine göre farklılık gösterir. Aşağıda, bazı popüler önbellek eklentileri ile site haritasının önbelleğe alınmasını nasıl engelleyeceğinizi göstereceğiz.

# WP Rocket

Site haritanızın WP Rocket eklentisi tarafından önbelleğe alınmasını engellemek için Ayarlar>WP Rocket>Gelişmiş Kurallar yolunu izleyin ve aşağıdaki kodu “Asla Önbelleklenmeyen URL(ler)” kutucuğuna ekleyip ayarları kaydedin:

/(.*)sitemap(.*).xml
/(.*)sitemap.xsl
WP Rocket ile Site Haritasını Önbellekten Hariç Tutma

Ayrıca okuyabilirsin: WP Rocket Kurulumu ve En İyi Ayarları

# LiteSpeed Cache

Site haritanızın LiteSpeed ​​Cache tarafından önbelleğe alınmasını engellemek için LiteSpeed ​​Cache>Cache>Excludes‘a gidin ve Do Not Cache URIs alanına aşağıdaki kodu girin:

/(.*)sitemap(.*).xml
/(.*)sitemap.xsl
LiteSpeed Cache Site Haritasının Önbelleğe Alınmasını Engelleme

# WP Super Cache

Site haritanızın WP Super Cache tarafından önbelleğe alınmasını engellemek için Ayarlar>WP Super Cache‘ye ve ardından Advanced sekmesine gidin. “Bir sayfayı önbelleğe alınmamaya zorlayan dizeleri (dosya adı değil) buraya ekleyin” yazan bölüme aşağıdaki kodu ekleyip ayarları kaydedin:

sitemap?\.xml?
[a-z0-9_\-]*sitemap[a-z0-9_\-]*\xml|xsl)?
([az0-9_\-]*?)sitemap([a-z0-9_\-]*)?.xml
WP Super Cache ile Site Haritasını Önbellekten Hariç Tutma

# WP Fastest Cache

Site haritanızı WP Fastest Cache ile hariç tutmak için WP Fastest Cache> Exclude (Hariç Tut) seçeneğine gidin ve ‘Sayfaları Hariç Tut‘un yanındaki ‘Yeni Kural Ekle‘ seçeneğine tıklayın. Açılır menüden ‘Contains‘i seçin ve kutucuğa ‘sitemap‘ yazıp Kaydet‘e tıklayın. Böylece WP Fastest Cache, site haritalarınızı önbelleğe almayacak.

WP Fastest Cache Sitemap Önbellekten Hariç Tutma

Ayrıca göz at: Wp Fastest Cache Ayarları (Tam Kurulum Kılavuzu)

# W3 Total Cache

Bazı W3 Total Cache özelliklerinin etkinleştirilmesi, site haritalarının önbelleğe alınmasına neden olabilir. site haritasının W3 Total Cache tarafından önbelleğe alınmasını engellemek için Performance>Page Cache seçeneğine gidin. “Aşağıdaki sayfaları asla önbelleğe alma” yazan bölüme aşağıdaki kodu girin:

sitemap(_index)?\.xml(\.gz)?
[a-z0-9_\-]*sitemap[a-z0-9_\-]*\.(xml|xsl|html)(\.gz)?
([a-z0-9_\-]*)?\.xml
Site haritasının W3 Total Cache tarafından önbelleğe alınmasını engelle

Veritabanı Önbelleğe Alma kullanıyorsanız, aynı dizeleri Performans>Veritabanı Önbelleği altındaki “Aşağıdaki sayfaları hiçbir zaman önbelleğe alma” bölümüne ekleyin.

w3totalcache veritabani onbellek

W3 Total Cache ile Minify özelliği kullanıyorsanız, Performans > Minify > Aşağıdaki Sayfaları Hiçbir Zaman Küçültmeyin‘e gidin ve aynı dizeleri oraya da ekleyin.

w3totalcache minify sitemap haric tutma

W3 Total Cache ayrıca web sitenizdeki 404 hatayı önbelleğe alır ve bu da site haritasının önbelleğe alınmasına neden olabilir. Bunu önlemek için Performans >Tarayıcı Önbelleği’ne gidin ve aynı satırları 404 hata istisna listesine ekleyin.

NOT: W3 Total Cache’nin son sürümlerinde koda bu istisna zaten eklenmiştir ve en son sürümü kullanıyorsanız aşağıdaki görseldekine benzer bir kod görebilirsiniz. Eğer herhangi bir kod yoksa yukarıdaki kodu ekleyip kaydedin.

w3 total cache sitemap cache haric tutma

Ayrıca inceleyebilirsin: W3 Total Cache Kurulum ve Ayarları

# Hummingbird Cache

Site haritanızı Hummingbird Cache’den hariç tutmak için Hummingbird Ayarları>Cache bölümüne gidin. Ardından, Önbelleğe Alma bölümünde Page Caching sekmesini seçin ve Etkinleştir’e tıklayın. Ardından Exclusions seçeneğine gidin. Sitemap\.xml için zaten bir giriş olmalıdır, ancak Sitemap\.xml ifadesini orada görmüyorsanız eklemelisiniz.

Hummingbird cache sitemap onbellek engelleme

Gerekli değişikliği yaptıktan sonra ayarları kaydetmeyi unutmayın.

# CloudFlare

Cloudflare site haritalarını varsayılan olarak önbelleğe almıyor, bu nedenle hiçbir şey yapmanız gerekmeyecek. Ancak, site haritalarının önbelleğe alınmasına neden olan ayarlarda bazı değişiklikler yaptıysanız, Cloudflare hesabınızda bir sayfa kuralı ayarlayabilir ve buraya aşağıdaki kod parçasını ekleyebilirsiniz:

sitemap?\.xml?
[a-z0-9_\-]*sitemap[a-z0-9_\-]*\xml|xsl)?
([az0-9_\-]*?)sitemap([a-z0-9_\-]*)?.xml

WordPress Site haritalarını önbellekten hariç tutma işlemini tamamladıktan sonra web sitenizin ve tarayıcınızın önbelleğini temizlemeyi unutmayın. Farklı bir eklenti kullanıyorsanız veya sunucu düzeyinde önbelleğe alma işlemi yapılıyorsa, destek için eklenti geliştiricisi veya barındırma şirketinizle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu