WordPress Siteye WhatsApp Butonu Ekleme (İletişim ve Paylaşım Butonu)

Bir blog gönderisini paylaşmak veya müşterilerle sohbet etmek için çevrimiçi kullanılabilen birçok entegrasyon vardır. İstatistiklere göre WhatsApp, Facebook’tan sonra en popüler sosyal platform ve en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Bu nedenle yayınlar paylaşmak veya canlı sohbet etmek için WordPress siteye WhatsApp iletişim butonu ve paylaşım butonu eklemek büyük katkı sağlayacaktır.

Peki,

  • Gönderi paylaşımı için WordPress siteye WhatsApp nasıl eklenir?
  • WordPress’e WhatsApp iletişim butonu nasıl eklenir?

İşte merak edilen bu iki sorunun cevabı:

Gönderi paylaşımı için WordPress siteye WhatsApp nasıl eklenir

Artık birçok tema, sosyal paylaşım butonlarına WhatsApp’ı da dahil etmiş durumda. Eğer kullandığınız temanın bu özelliği yoksa ya da daha farklı bir tasarım arıyorsanız, kullanabileceğiniz birkaç eklenti var. Bizim önerimiz ise ShareThis Share eklentisi olacak. WordPress siteye WhatsApp butonu eklemek için kullanabileceğiniz en popüler eklentidir. Çünkü bu eklenti ile sadece Whatsapp butonu değil, SMS dahil diğer popüler sosyal ağların butonlarını ekleyebilirsiniz.

»» WordPress Eklenti Yükleme (En Basit 3 Yöntem)

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra, paylaşım düğmelerinin yapılandırması 4 aşamalı olarak karşınıza çıkar. İlk adım düğme türlerini seçmek; ikinci adım, kullanmak istediğiniz sosyal ağları seçip görünüm seçeneklerini belirlemek; üçüncü adım, e-posta ve şifre ile sitenizi kaydetmek ve dördüncü adım paylaşım butonlarının olmasını istediğiniz yerleri belirlemek.

Wordpress Siteye WhatsApp Ekleme

Kurulum işlemi, sitenize ekleyebileceğiniz 40’tan fazla sosyal ağ paylaşım düğmesi gösterecektir.  5-6 adede kadar sosyal paylaşım düğmesi seçmenizi öneririz. Bununla birlikte, satır içi düzende 20 ve  20’den fazla sosyal düğme seçerseniz, mobil görünümde yalnızca 5-6 düğme görüntüler. Yapışkan düzen yalnızca büyük ekranlar için en fazla 10 düğmeye izin verir. Mobil cihazlarda yalnızca 5 düğme görüntüler.

Sosyal platformları seçtikten sonra ihtiyaçlarınıza göre tasarlayabilirsiniz.

Wordpress siteye whatsapp paylaşım butonu ekleme

Paylaşım düğmelerini tasarladıktan sonra, Kaydol düğmesini tıklayın. Ardından sitenizi ekleyin ve devam edin.

Wordpress'e whatsapp butonu ekleme

Son adımda, paylaşım düğmelerinin sitenizde nerede ve nasıl görüneceğine karar verebilirsiniz. Varsayılan durum olan tüm gönderilere seçilen tüm simgeleri otomatik olarak ekler. Ancak ayar panelinde düğmeleri nerede göstermek istediğinizi ve nerede göstermeyeceğinizi belirleyebileceğiniz seçenekler de mevcut. Bu işlemin ardından düğmeler artık sitenizde görünmeye başlayacak.

WordPress’e WhatsApp iletişim butonu ekleme (WhatsApp sohbet-chat butonu)

Sosyal paylaşımın yanı sıra, müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmak için de sitenize WhatsApp iletişim butonu ekleyebilirsiniz.

Bunun için de Chat Button by GetButton.io eklentisinden faydalanabilirsiniz.

Eklentiyi kurup etkinleştirin ve görselde işaretli olan bölümden gerekli olan kodu oluşturun.

Kod oluşturma sayfasından web sitenize eklemek için iki mesajlaşma uygulaması seçebilirsiniz. WhatsApp için kod oluşturmak istiyorsanız iletişim numaranızı girmeniz ve düğmeyi özelleştirmeniz gerekir. Ardından, kodu almak için bir e-posta adresi girmeniz istenecek.

Kodu oluşturduktan sonra kopyalayın ve WordPress kontrol paneline dönüp belirtilen kutucuğa yapıştırın.

Wordpress siteye WhatsApp iletişim butonu ekleme

Alternatif olarak, WordPress siteye WhatsApp iletişim butonu eklemek için Join.chat eklentisini de kullanabilirsiniz.