FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Sözdizimi Hatası (Syntax Error) Çözümü

WordPress sözdizimi hatası-Syntax Error- web sitenizi hem sizin için hem de ziyaretçileriniz için erişilemez hale getirir. WordPress sitenizde yeni bir şey deniyorsanız ve “Sözdizimi hatası (Syntax error)” sorunuyla karşılaşıyorsanız, hemen endişelenmeyin.

Can sıkıcı bir hata gibi görünse de, hata bildirimi sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını söylediği için düzeltmeniz fazla vaktinizi almayacaktır. Bu makalede, WordPress’teki sözdizimi hatasının çözümü için neler yapılabileceğini anlattık…

WordPress Sözdizimi Hatası Çözümü

Sözdizimi hataları genellikle şu şekilde karşınıza çıkar:

⚠️ parse error: syntax error, unexpected t_string wordpress.
⚠️ parse error syntax error unexpected end of file in wordpress.
⚠️ parse error: syntax error, unexpected t_function wordpress.
⚠️ parse error syntax error unexpected text t_string wordpress.
⚠️ parse error syntax error unexpected if t_if wordpress.

Ayrıştırma Hatası: WordPress’te Beklenmeyen Söz Dizimi Hatası nedir, nasıl düzeltilir?

WordPress söz dizimi hatası genellikle kod sözdizimindeki bir hatadan kaynaklanır; PHP kodunda eksik bir noktalı virgül, fazladan bir parantez veya herhangi bir gramer hatası tüm komut dosyasını etkileyip web sitenizi erişilmez hale getirebilir. Yakın zamanda herhangi bir değişiklik yaptıysanız, yeni kodlar ekleyip, bir eklenti veya tema güncellediyseniz o zaman ilk olarak nereye bakmanız gerektiğini biliyorsunuz demektir.

Sözdizimi hatası WordPress yönetim paneline erişimi de engelleyeceğinden, yaptığınız değişiklikleri geri almak için cPanel ya da FTP kullanmanız gerecek. Hangi dosyaları ve satırları düzenlemeniz gerektiği zaten hata mesajı aracılığıyla bildirilecektir. Eğer hata mesajı yerine boş bir sayfa varsa, hatayı bulmak için wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kod satırını ekleyin:

define( 'WP_DEBUG', true );

Yukarıdaki kod dosyanızda varsa false kısmını true olarak değiştirip sayfayı kaydedin. Dosyayı kaydettikten ve web sitenizi tarayıcınızda yeniledikten sonra, dosya, isim ve satır numarası dahil olmak üzere hatanın yerini belirten bir metin dizesi görmelisiniz.

Bir eklenti veya temadan kaynaklı Syntax Error hatası ile karşılaştıysanız şu adımları izleyin:

  • Cpanel veya FTP programınızla site kök dizinine ulaşın (genellikle public_html).
  • Kök dizine giriş yapın ve wp-content’e gidin. Bu klasörde hem tema hem de eklenti klasörleri bulunur.
  • Sözdizimi hatasından önce bir eklenti yüklediyseniz Plugin klasörüne gidin ve yüklediğiniz eklentiyi silin.
  • WordPress sözdizimi hatasından önce yaptığınız son şey tema yüklemekse Themes klasörüne gidin ve yüklediğiniz temayı silin.
  • Ya da en son yaptığınız işlem tema ya da eklenti yüklemek değil de bazı özellikler eklemek için kodlarla oynamaktı. Öyle bir durumda da hangi dosyanın kodlarında değişiklik yaptıysanız o değişikliği geri alabilir ya da Syntax Error hatası bildiriminde belirtilen satırları düzenleyebilirsiniz. Yukarıda da dediğimiz gibi, eksik bir noktalı virgül, yanlış tırnak işareti veya fazladan bir parantez hataya neden olmuş olabilir. Yapmanız gereken ise, en son eklediğiniz kodu kaldırmak ya da düzenlemek.

Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra sayfanızı kaydedin ve web sitenize tekrar giriş yapın. Her şeyi doğru yaptıysanız sorun çözülmüş olacaktır.


Eğer aldığınız hatanın nedeni tema veya eklenti kodlarındaki hatalardan kaynaklıysa ve düzenleme konusunda kendinize güvenmiyorsanız tema/eklenti geliştiricisine durumu bildirip destek talep edebilirsiniz.


WordPress sözdizimi hatası, düzeltilmesi zor bir sorun gibi görünse de gördüğünüz gibi aslında oldukça kolay.  Özetle, Syntax Error yani Sözdizimi Hatası çözümü için, sorunun tam olarak nerede olduğunu belirten hata mesajına bakmak ve belirtilen yolu izleyerek gerekli düzenlemeyi yapmak yeterli olacaktır.

Diğer WordPress hataları ve çözümleri ‘ne de bakmak isteyebilirsiniz.

Umuyoruz bu yazı ile WordPress Sözdizimi Hatasını düzeltmek için size yardımcı olabilmişizdir. Soru ve görüşlerinizi, ayrıca farklı çözüm önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu