WordPress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 12 Detay

WordPress, başlarda basit bir blog platformu olarak başladı, ancak bugün çeşitli web siteler oluşturmak için tercih edilen en popüler İçerik yönetim sistemine dönüştü. Birçok gelişmiş özelliği bünyesinde barındırmakla beraber, dilediğiniz temayla çok daha etkili siteler oluşturmanıza imkan sunar. Peki, WordPress tema seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Bir ziyaretçi web sitenizi ziyaret ettiğinde, ilk olarak dikkat ettiği şey sitenizin tasarımı ve içeriğin okunabilirliğidir. WordPress, site tasarımını nişinize uygun binlerce ücretli ve ücretsiz tema ile tasarlamanıza olanak sunar.

Üstelik WordPress’e tema yüklemek ve tema ayarlarını yapmak son derece kolaydır. Ancak, tüm bu kolaylıklarına rağmen, bir tema seçimi yapmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı temel noktalar vardır…

WordPress Tema Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web siteniz/bloğunuz için yeni bir tema yüklemeden önce, seçtiğiniz temanın aşağıdaki özelliklere sahip olduğundan emin olun İşte, WordPress tema seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

1. Basit ve Temiz Tasarım

Seçeceğiniz temanın her zaman sade tasarımı olmasına dikkat edin. Bir blogger, tasarımcı veya geliştirici için ana hedef, siteyi hemen terk etmeyen maksimum ziyaretçiyi çekebilecek tasarımı oluşturmak olmalıdır. İyi bir tema tasarımı ile site trafiğini arttırmak ve ziyaretçiyi sitede uzun süre tutmak mümkündür. Çok renkli, karmaşık temalar çoğu zaman ziyaretçi kaybının ana nedenlerinden biridir.

Bu nedenle, bloğunuz veya işletmenizin web sitesi için sade ama profesyonel bir tema seçimi yapmanız faydalı olacaktır. İçeriğinizi de kullanıcı ihtiyacına cevap verecek kalitede oluşturduğunuzda, işte o zaman ziyaretçiler sadık müdavimlere dönüşür.

2. SEO Dostu Tema Seçimi

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) her site için son derece önemlidir ve bu konuya azami önem göstermek gerekir. Seçeceğiniz temanın SEO dostu olup olmadığını mutlaka inceleyin. Son yıllarda SEO dostu birçok tema geliştirildi, ancak istediğiniz SEO özelliklerini içeren bir tema bulamadıysanız, bu işi yapacak eklentiler kullanabilirsiniz.

Yaost SEO, All in One SEO Pack veya kendi sitelerimizde de kullandığımız ve oldukça iyi performans gösteren RankMath SEO, WordPress sitelerini optimize etmek için kullanabileceğiniz en popüler SEO eklentileridir.

3. Yükleme Hızına Dikkat Edin

Web sayfalarının yükleme hızı son derece önemlidir ve maksimum hızda olmalıdır. Yavaş yüklenen sayfalar kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Google da bu nedenle yavaş web sitelerinden hiç hoşlanmaz; hızlı yüklenen sayfaları üst sıralara çıkararak ödüllendirir.

Site hızı hemen çıkma oranını önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, web site altyapısının en uygun hıza sahip olduğundan emin olun. Bunun için çeşitli eklentiler kullanabilirsiniz; ancak kullanacağınız temanın da hızlı olması gerekir. WordPress teması seçerken tema hızını kontrol etmeyi unutmayın.

Bu tür incelemeler için GTmetrix gibi bir performans test aracı kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir tema seçecekseniz, bu temayı önce bir test sitesine yükleyin ve ardından GTmatrix ile test sonuçlarını inceleyin.

Premium temalar için ise demo sürümünü aynı yöntemle deneyebilirsiniz. Böyle bir durumda kesin sonuç alamayabilirsiniz fakat yine de tema performansı ile ilgili fikir edinmeniz mümkün.

4. Kolay ve Duyarlı Navigasyon

Web site gezinmesi kolay ve basit olmalıdır. Her zaman tamamen duyarlı ve erişilebilir gezinme menülerine sahip bir tema seçin. Web sitesinde gezinmenin doğrudan ve SEO dostu tasarıma sahip olduğundan mutlaka emin olun.

5. Mobil Dostu ve Duyarlı Tema

Yüklediğiniz temanın mobil cihazlarda en iyi şekilde çalışması önemlidir. Biliyorsunuz ki, artık mobil kullanım çok yaygınlaştı ve site ziyaretçilerinizin çoğu mobilden olacaktır. Yeni temanızı da bunu göz önünde bulundurarak seçmelisiniz.

Yeni temalar (ücretsiz ve premium) genellikle duyarlı ve mobil uyumludur. Fakat siz yine de yüklemeden önce mutlaka mobil uyumluluk testi uygulayın. Bunun için temanın demo url’sini kopyalayın ve Google’ın Mobil Uyumluluk Testi aracına yapıştırıp kontrollerinizi yapabilirsiniz.

6. Yazı Tipi ve Boyutuna Dikkat

WordPress tema seçimi için bu konu gerçekten çok önemli ve asla görmezden gelmemelisiniz. Blog içeriğinin kolayca okunabildiğinden mutlaka emin olun. Yeni bir tema yükleyecekseniz yazı tipi boyutunun makul olduğundan emin olun. Küçük ekranlı cihazlarda içerik okumak gerçekten zordur ve bu durum ziyaretçi kaybına neden olabilir.

Blog içeriğinizin yazı tipi sade olmalı, yazı boyutu ise çok küçük veya çok büyük olmamalıdır. Arka plan ve yazılar için asla benzer renkler kullanmayın. Başlıklar, alt başlıklar ve madde işaretleri için mümkün olduğunca uygun yazı tipi boyutu kullanın, çünkü bu, ziyaretçinin içeriği ilk bakışta anlamasını kolaylaştırır.

Popüler güncel temaların çoğu istediğiniz yazı tipi ve boyutunu seçmenize imkan tanıyor artık. Siz de bir tema seçerken bu tür kolaylıklar sunan temalara odaklanabilirsiniz. Böylece çeşitli testlerle kullanıcılarınız için en uygun yazı tipi-boyutunu ayarlamanız mümkün olur.

7. Sosyal Medya Bağlantıları

Twitter, FaceBook, Instagram ve diğer birçok sosyal ağ sitesi çok popüler ve milyarlarca kullanıcısı var. Bu yüzden  sosyal medya platformlarını yok saymak doğru olmaz. Seçtiğiniz temanın sosyal medya platformlarını destekliyor olması sizin için büyük kolaylık olacaktır. Böylece hem kendi sosyal medya hesaplarınızı ekleyebilir hem de kullanıcılarınızın içeriklerinizi paylaşmalarını kolaylaştırmış olursunuz.

8. Tarayıcı Uyumluluğu

WordPress tema seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, özellikle en popüler tarayıcılarla uyumluluktur. Site ziyaretçileriniz farklı tarayıcılar kullanabilir. Bu nedenle temanızın Google Chrome, Explorer, Firefox, Opera, Safari gibi çeşitli taratıcılarla uyumu olduğundan emin olun.

WordPress tema geliştiricilerinin çoğu, çeşitli tarayıcı uyumluluk araçlarını kullanarak temalarını test ederek sunar ve bu bilgiyi tema ayrıntılarında paylaşır. Buna rağmen tema seçimi yaparken bu tür kontrollerinizi kendiniz de yapın mutlaka.

9. E-Ticaret Uyumu

Web sitenizde fiziksel veya dijital ürünler satmayı planlıyorsanız, seçtiğiniz temanın kendi kendine barındırılan WordPress siteler için WooCommerce ile uyumlu olup olmadığından emin olun. Çoğu tema WooCommerce ile uyumludur, ancak bazı temalar e-ticaret siteniz için çok daha uygun olacaktır. Bu nedenle işletmenizi en iyi şekilde yansıtacak temalara odaklanın.

10. Güvenilir Geliştirici ve Güncellik

WordPress için tema seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en temel noktalardan bir diğeri de, seçeceğiniz temanın en son güncellemeye sahip olması, WordPress’in son sürümünü destekliyor olması ve tema sağlayıcının güvenilir olmasıdır.

WordPress temalarını her zaman güvenilir kaynaklardan indirin/satın alın. Kendi projelerimiz için genellikle, en güvenli kaynaklar arasında bulunan TemeForest temalarını kullanıyoruz. Bununla birlikte MyThemeShop ürünleri de yine en iyiler arasındadır.

11. Kod Kalite Standartlarına Dikkat

Kötü kodlanmış temalar sitenizin performansını olumsuz etkiler ve daha da önemlisi ciddi güvenlik açıklarına neden olabilir. Bu yüzden, en güncel kodlama standartlarına ve güvenlik uygulamalarına sahip temaları tercih edin.

Elbette, tema dosyalarındaki her kodu test etme imkanınız olmayabilir. Bu nedenle bilinen güvenilir tema sağlayıcılarının temalarını seçmeniz faydalı olur. Ayrıca, Theme Check eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti tema kodlarını tarayarak kod kalitesi ve güvenliği hakkında size bilgi verir.

12. Kullanıcı Yorumları ve Değerlendirmeleri

Herhangi bir tema satın alma veya indirme işleminden önce kullanıcı deneyimlerini incelemek karar aşamasında büyük destek olabilir. Çoğu WordPress teması için tema sayfası listesinde ya da kenar çubuğunda kullanıcı derecelendirmelerini görebilirsiniz. Bu dereceleri ve temalarla ilgili yorumları dikkate almanız faydalı olacaktır.


Bu yazıda “WordPress tema seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir” sorusu için bazı ipuçlarından bahsettik. Peki sizin en beğendiğiniz  WordPress temaları ve bu temaları cazip hale getiren özellikleri nelerdir? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!