FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Tema Yükleme: 3 Basit Yöntemle Tema Kurulumu

Bu makalede, WordPress resmi temalar dizininden ve üçüncü taraf geliştiricilerden WordPress tema yükleme işleminin yapılacağına değineceğiz. Böylece hem WordPress tema havuzundan ücretsiz bir tema yüklemeyi hem de WordPress paneli ve FTP aracılığıyla tema kurulumu nasıl yapılır öğrenmiş olacaksınız.


WordPress’ten en iyi şekilde yararlanmak için kullanılabilecek ücretli ve ücretsiz binlerce tema var. Ücretsiz temalar, eğer kod bilginiz yoksa sınırlı özelleştirme seçeneklerine sahiptir. Öte yandan ücretli temalar ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek özeleştirme ve ekstra destek imkanı sunar.

📌Web sitelerinde kullanılan temalar kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, WordPress tema nasıl yüklenir sorusunun yanıtına geçmeden önce “WordPress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

WordPress Tema Dizininden Ücretsiz Tema Yükleme

Halihazırda kurulu bir siteniz varsa, WordPress tema yükleme veya tema değiştirme işlemini yapmadan önce site yedeği almayı unutmayın! Yedeklemenin ardından WordPress tema yükleme aşamalarına geçebilirsiniz.

Henüz bir tema seçmediyseniz ve ücretsiz bir Wp teması arıyorsanız,  WordPress tema deposunu inceleyebilirsiniz. Burada, aralarından tercih yapabileceğiniz binlerce resmi WordPress teması mevcut.

Bunun için aşağıdaki yolu izleyin:

 • WordPress yönetim paneline giriş yapın ve Görünüm>Temalar’a gidin. WordPress varsayılan olarak karşınıza birçok tema çıkarır. Buradaki temaları önizleyebilir veya etkinleştirebilirsiniz.
 • Daha fazla wp teması görmek için yukarıdaki ‘Yeni Ekle (Add Now)‘ düğmesini tıklayın. Böylece depodaki tüm ücretsiz temaları görebilirsiniz. Wordpress Tema Yükleme
 • İstediğiniz temanın adını veya stilini biliyorsanız tema arama çubuğunu kullanabilir, seçimleri daraltmak için Özellik Filtresi‘ni deneyebiirsiniz.
Wordpress Tema Yükleme-1
 • İmleçle, hoşunuza giden temaların üzerine gelin, tema demosunu görmek için Önizleme‘yi seçin. Görünümü sevdiyseniz Yükle butonuna tıklayarak kurulum işlemini başlatın.
 • WordPress tema yükleme işleminin ardından Etkinleştir bağlantısına tıkladıktan sonra işlem tamamlanmış olacak.

WordPress Premium Tema Yükleme/Tema .Zip Dosyası Yükleme

Herhangi bir sorunla karşılaşmamak ve gerektiğinde kaliteli destek alabilmek için StudioPress veya ThemeForest gibi premium WordPress temaları sunan güvenilir yerlerden temalarınızı satın almanızı öneririz.

Şimdi ücretli temayı WordPress’e yüklemeye geçelim- (aslında bu işlem sadece ücretli temalar için değil, PC’nize .zip dosyası olarak indirdiğiniz tüm temalar için geçerli olacak.)

 • İlk olarak, temanın .zip dosyasını kaynaktan bilgisayarınıza indirin.
 • WordPress yönetim panelinize giriş yapın ve Görünüm>Temalar’a gidin. Ardından Yeni Ekle düğmesini tıklayın.
 • Ekranın üst kısmından “Temayı Yükle” ve ardından “Dosya Seç” bağlantısına tıklayın.
 • PC’ye indirdiğiniz .zip klasörünü seçin ve “Hemen yükle” yi tıklayarak kurulumu başlatın.
Woedpress- zip dosyasından tema yükleme
 • Son olarak Etkinleştir bağlantısına tıklayarak WordPress tema yükleme işlemini tamamlayın.

FTP ile WordPress Tema Yükleme

Kullanmak istediğiniz temayı Dosya Aktarım Protokolü (FTP) kullanarak hostinginize yüklemeniz de mümkün. Eğer kurulu bir siteniz varsa, öncesinde site yedeği almayı unutmayın.

Başlamak için FTP bilgileriniz ve bir FTP istemciniz olmalıdır. Biz anlatımda, FTP istemcisi olarak Filezilla‘yı kullandık. Aşağıdaki talimatları izleyerek FTP ile manuel tema yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 1. FTP bilgilerinizi girip Filezilla ile bağlantı kurun ve kök dizine (genellikle public.html) giriş yapın. Ardından wp-content klasörüne, buradan da Themes (Temalar) klasörüne geçin.
 2. Kullanmak istediğiniz tema .zip dosyasını açıp klasör olarak Themes klasörünün içine atın.
 3. Temanızı WordPress’e başarıyla yüklediniz. Son olarak, WordPress kontrol paneline giriş yapın, Görünüm> Temalar’a gidin ve yeni yüklediğiniz temayı etkinleştirin.

ilgili- WordPress Tema style.css Stil Dosyası İçermiyor Hatası Çözümü

Tebrikler, artık WordPress tema yükleme işlemini öğrendiniz ve mükemmel bir web sitesi oluşturmaya bir adım daha yaklaştınız. Peki, siteniz için hangi temayı seçtiniz? Seçtiğiniz tema ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın…

Ayrıca henüz bir bloğunuz yoksa ve blog açmayı düşünüyorsanız “Blog Nasıl Açılır? WordPress Blog Açma Rehberi” başlıklı yazımızdan faydalanabilir, Web site kurulumu kılavuzumuza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu