FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Veritabanı Adı Nasıl Bulunur?

WordPress veritabanınızı yönetmek veya düzenlemek gibi birçok teknik nedenden dolayı WordPress Veritabanınızın adını bilmeniz gerekir. Bu yazıda, WordPress veritabanı adı nasıl bulunur sorusunu yanıtladık…

WordPress veritabanı adını öğrenme işlemine geçmeden önce veritabanının ne olduğuna kısaca değinelim.

WordPress veritabanı, kullanıcı adları, şifreler, kullanıcı bilgileri, yorumlar, yazılar, sayfalar, temalar, yapılandırma seçenekleri ve tercihleri ​​dahil olmak üzere gerekli tüm bilgileri saklamak için kullanılan; kullanıcı etkileşimi sağlayan, verileri işleyen ve depolayan, sorgular oluşturmaya yardımcı olan ve genel olarak web sitesi yönetiminin can damarı olan bir yazılımdır.

Bir veritabanı, gerekli tüm bilgileri içeren ve WordPress’in ayrılmaz bir parçasıdır. WordPress yönetim ayarlarının ve özelliklerinin çoğu, WordPress veritabanında değişiklik yapmayı içerir. Veritabanı yönetimi için phpMyAdmin kullanabilirsiniz.

Ancak, veritabanında değişiklik yapmak ve yönetmek için mutlaka WordPress veritabanı adının ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Çoğu barındırma hesabı birden fazla veritabanı içerir, bu nedenle tam olarak hangi veritabanıyla çalışacağınızdan emin olmalısınız. Aşağıda, WordPress veritabanı ismini öğrenmek için nasıl bir yol izleyebileceğinizi açıkladık.

WordPress Veritabanı Adı Nasıl Bulunur / Nasıl Öğrenilir?

WordPress veritabanınızı yönetmeniz gerekiyorsa ve veritabanı adınızın ne olduğundan emin değilseniz, cPanel aracılığıyla WordPress wp-config.php  dosyanızdan veritabanı ismini kolayca öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Öncelikle cPanel hesabınıza giriş yapın (dilerseniz cPanel yerine FTP de kullanabilirsiniz).

Adım 2: cPanel Dosya Yöneticisi aracına gidin.

cPanel Dosya Yöneticisi/ WordPress Veritabanı Adı Bulma

Adım 3: Dosya Yöneticisi aracından, WordPress sitenizin kök dizinini bulun ve açın (genellikle public_html).

cPanel Public_html/ WordPress Veritabanı Adı Bulma

Adım 4: Kök dizinde birçok dosya göreceksiniz. Buradan wp_config.php dosyasını seçin ve ardından ekranın üst kısmındaki araç çubuğunda bulunan Düzenle düğmesine tıklayın. Ekranda bir açılır pencere görünecektir, tekrar Düzenle düğmesine tıklayın.

cPanel wp-config.php/WordPress veritabanı adını bulma

Adım 5: Düzenleyiciye girdikten sonra, WordPress ile ilgili birçok kod göreceksiniz. Genellikle 19. satırdan sonra WordPress veritabanı adını içeren kodu görebilirsiniz. Örneğin; define('DB_NAME', 'userna7_wp123');

WordPress Veritabanı Adı Öğrenme

Kodu bulamazsanız ctrl + F tuşlarına basıp açılan arama kutusuna (‘DB_NAME’) yazın. Böylece veritabanı satırını kolayca bulabilirsiniz.

Aynı şekilde, veritabanı kullanıcı adı ve şifresi de veritabanı adının hemen altında mevcuttur. İhtiyaç duymanız halinde bu bilgiyi de not edebilirsiniz.

Böylece hem WordPress veritabanı adı nasıl bulunur sorusunun hem de WordPress veritabanı kullanıcı adı ve şifresi nasıl bulunur sorusunun cevabını aktarmış olduk.

WordPress veritabanı adı nasıl öğrenilir: Sonuç

WordPress oldukça kullanıcı dostu ve kullanımı esnek bir yazılımdır. Dahası, neredeyse her görevi yerine getirmek için binlerce eklenti sunar. Bununla birlikte, bazen yine de bir veya daha fazla etkinliği manuel olarak gerçekleştirmeniz ve bunun için veritabanınıza erişmeniz veya değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için ise veritabanı adını biliyor olmak şart. Umuyoruz bu kılavuz, WordPress veritabanı adı nasıl bulunur/öğrenilir sorunuz için faydalı olmuştur…

“WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu; Çözümü” kılavuzumuza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu