FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Veritabanı Nasıl Güncellenir

Web sitenizin herhangi bir sorun yaşamadığından emin olmak için bazı öğeleri güncel tutmanız gerekir ve bunların en önemlilerinden biri de WordPress veritabanıdır. Bu kılavuzda, WordPress veritabanı nasıl güncellenir, WordPress veritabanı güncelleme işlemi için neler yapılmalıdır sorularını yanıtlayacağız…

Bildiğiniz gibi, veritabanı web sitenizin tüm hayati verilerini ve bilgilerini depolar. Web sitenizi sık sık özelleştiriyorsanız, veritabanını güncellemek WordPress’te son derece önemlidir. Ayrıca WordPress’i manuel olarak güncellediğinizde de ilgilenilmesi gereken zorunlu adımlardan biridir. Yanı sıra, zaman zaman veritabanı sorunlarıyla karşılaşmanız da muhtemeldir. İyi haber şu ki, bu sorunların çoğunu veritabanı onarma işlemiyle veya güncellemeyle çözebilirsiniz. Peki WordPress veritabanı nasıl güncellenir?

İşte detaylar👇

WordPress Veritabanı Güncelleme

Daha önce de belirtildiği gibi, WordPress veritabanını yalnızca web siteniz sorunlarla karşılaştığında veya üzerinde temel değişiklikler yaptığınızda güncellemeniz gerekir. Çoğu durumda, veritabanınızın güncellenmesi gerekiyorsa, WordPress bunu otomatik olarak algılar ve size bildirir.

Örneğin, bir WordPress güncellemesiyle gerekli dosyalar güncelledikten sonra veritabanını güncellemeniz gerektiğini belirten bir bildirim alabilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey “WordPress Veritabanını Güncelle” düğmesine tıklamaktır. Böylece veritabanınız otomatik olarak güncellenmiş olur. Veritabanınızın boyutuna ve internet bağlantınıza bağlı olarak bu işlemin tamamlanması biraz zaman alabilir.

WordPress Veritabanı Güncelleme Bildirimi

Ancak bazı durumlarda bu uyarıyı almazsınız ve güncellemeleri manuel olarak kontrol etmeniz gerekir. WordPress veritabanınız için bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için tek yapmanız gereken web tarayıcınızda alanadiniz.com/wp-admin/upgrade.php bağlantısını ziyaret etmektir (alanadiniz.com yerine kendi alan adınızı girin). Eğer veritabanınız güncelse “WordPress veritabanınız zaten güncel!” bildirimini görürsünüz. Ardından Devam‘ı tıklayıp web sitenize geri dönebilirsiniz.

WordPress veritabanı güncel

Eğer veritabanı güncel değilse, burada veritabanınızı güncellemeniz gerektiği bildirimini görürsünüz. ‘Şimdi güncelle’ düğmesine tıklayarak güncellemeyi tamamlayabilirsiniz. Ancak bazen, güncelleme istemine tıkladığınızda, beyaz ekran hatası ile karşılaşabilirsiniz veya web sayfası yüklenmeyi durdurabilir.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız, hem veritabanınızın hem de WordPress version.php dosyasının db_version değerinin aynı olduğundan emin olmalısınız. Bunu kontrol etmek için cPanel’de oturum açın ve Veritabanları > phpMyAdmin‘e gidin. Ardından, veritabanınızı seçin, wp_options tablosunu açın ve bu tablodaki “db_version” seçeneğinin değerini not edin.

db version

Ardından, cPanel’den Dosya Yöneticisi‘ni açın ve web sitenizin /wp-include/ dizinine gidin. Orada, version.php dosyasını bulup açın ve db_version ayarını kontrol edin. Şöyle görünecek:

$wp_db_version = 49752;

db_version’un her iki değerinin de veritabanındakiyle aynı olduğundan emin olun. Değillerse, version.php dosyasındaki değerleri veritabanındaki gibi düzenleyin ve kaydedin.

Alternatif olarak; cPanel panosundaki Dosya Yöneticisi‘nden /wp-content/ dizinine gidin. Burada object-cache.php dosyasını göreceksiniz. Dosyayı silmeniz veya yeniden adlandırmanız yeterlidir; böylece WordPress veritabanı güncellemesi gerekli döngüsünden kurtulabilmelisiniz.

Sorun devam ederse eklentilerinizi de toplu olarak devre dışı bırakabilir ve sorun eklenti kaynaklıysa, eklentileri tek tek aktifleştirip sorunlu olanı bulup silebilirsiniz. Aynı işlemi temalarınız için de denemeniz gerekebilir.


Aşağıdaki kılavuzlara da göz atmak isteyebilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu