FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress XML-RPC Nedir, Nasıl Devre Dışı Bırakılır

XML-RPC, WordPress web siteniz ile farklı uygulamalar arasında iletişim kurabilmenizi sağlayan bir protokoldür. Bu protokol, örneğin eklentilerin sitenizdeki içeriği okumasına, yazmasına ve yönetmesine olanak tanır.

Bu protokol, birçok üçüncü taraf uygulama ve hizmet tarafından da kullanılmaktadır. Ancak, bazı güvenlik riskleri nedeniyle WordPress XML-RPC protokolünü devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Bu kılavuzda, WordPress xml-rpc nedir ve xml-rpc nasıl devre dışı bırakılır sorularını yanıtladık.

XML-RPC Nedir?

WordPress XML-RPC, WordPress’in uzak sunucu protokolüdür. Bu protokol, WordPress sitenize, üçüncü taraf yazılımlar veya hizmetler üzerinden erişmenizi sağlar. Örneğin, WordPress XML-RPC, mobil cihazlar veya masaüstü blog yazılımı gibi farklı yazılımlar üzerinden web sitenizi yönetmenizi sağlar.

XML-RPC, XML tabanlı bir protokoldür ve HTTP üzerinden çalışır. WordPress XML-RPC API’si, birçok farklı programlama diliyle kullanılabilir ve SOAP veya REST API’leri gibi diğer API’lerden daha hafiftir. Ancak, güvenlik açısından bazı riskleri de beraberinde getirir. Bazı kötü niyetli kişiler, XML-RPC’yi kullanarak saldırılar gerçekleştirebilir veya spam gönderimi yapabilir. Bu nedenle, WordPress sitenizde XML-RPC’yi devre dışı bırakmanız veya sadece güvenilir kaynaklar tarafından kullanılmasına izin vermeniz önerilir.

XML-RPC Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

WordPress sitenizde güvenliği artırmak için xmlrpc.php’yi devre dışı bırakmanıza yardımcı olacak birkaç farklı seçenek var:

1. Eklenti ile xml-rpc’yi devre dışı bırakma

XML-RPC’yi devre dışı bırakmak için kullanılabilecek en kolay yol eklenti kullanmaktır. Bunun için WordPress kontrol panelinde Eklentiler>Yeni Ekle yolunu izleyin ve arama kutusuna “Disable XML-RPC” yazın. XML-RPC’yi kaldırmak için kullanabileceğiniz farklı eklenti seçenekleri göreceksiniz. Bunlardan birini kurup etkinleştirin ve eklenti talimatlarını izleyerek XML-RPC’yi devre dışı bırakın.

2. .htaccess dosyası ile xml-rpc’yi devre dışı bırakma

Sitenizde kurulu eklenti sayısını minimumda tutmayı tercih ederseniz, XML-RPC’yi .htaccess dosyanız aracılığıyla manuel olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce mevcut .htaccess dosyanızın yedeğini almanızı öneririz. Ardından, xmlrpc.php dosyasına erişimi engellemek için .htaccess dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyip değişiklikleri kaydedin:

<Files xmlrpc.php>

Order Allow,Deny

Deny from all

</Files>

3. Functions.php ile XML-RPC’yi devre dışı bırakma

Bir diğer seçenek de temanızın functions.php dosyası aracılığıyla XML-RPC’yi devre dışı bırakmaktır. xml-rpc işlevselliğini devre dışı bırakmak için functions.php dosyanızın sonuna aşağıdaki filtreyi ekleyebilirsiniz:

add_filter( 'xmlrpc_enabled', '__return_false' );

4. Hosting Firmanızla İletişime Geçin

Son olarak, hosting firmanızla iletişime geçerek sunucunuzda XML-RPC’nin devre dışı bırakılmasını isteyebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemlerden herhangi birini kullanarak WordPress sitenizin XML-RPC özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, bu özellik bazı eklentiler tarafından kullanıldığı için sitenizin işlevselliğini etkileyebilir, bu nedenle önce sitenizin ve eklentilerinizin XML-RPC kullanıp kullanmadığını kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca, web sitenizin güvenliğini artırmanıza yardımcı olacak “WordPress Güvenlik Önlemleri /Web Site Güvenliği” başlıklı kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu