FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Yazılara Tweet Kutusu Nasıl Eklenir/Seçilen Metni Twittle

WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza Tweet kutusu eklemek, içeriğinizin Twitter’da paylaşılmasını sağlamanın en hızlı ve en kolay yollarından biridir. Ziyaretçilerin özellikle seçilen metni Twitter’da paylaşmalarını kolaylaştıracak olan bu sistem, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza ve Twitter hayran kitlenizin artırmasına yardımcı olacaktır. Bu makalede, WordPress yazılara ve sayfalara nasıl “tıkla tweetle” kutusu ekleneceğinizi açıkladık.

WordPress Yazılara Tweet Kutusu Ekleme

Yazılarınızda, sadece belirlediğiniz cümlelerin altına “bunu tweetle”, “tıkla tweetle” vb. gibi bir bağlantı ekleyerek içeriğin daha hızlı paylaşılmasını sağlayabilir, etkileşimi arttırabilirsiniz. Yazılarınıza bu türden bir tweet kutusu eklemenin en pratik yolu ise, popüler ve ücretsiz bir eklenti olan “Better Click To Tweet” eklentisini kullanmaktır.

Bu eklenti ile basit bir kısa kod kullanarak, belirli cümleleri, alıntıları veya metin parçalarını vurgulayabilirsiniz. Bu sayede vurgulanan kısımlar ziyaretçileriniz tarafından hızlı ve kolay bir şekilde paylaşılabilir. Farklı projelerimizde kullandığımız bu eklenti sayesinde hem site etkileşiminde hem de sosyal medya etkileşimlerinde fark edilir bir yükseliş olduğunu gözlemledik.

Şimdi “Better Click To Tweet” eklentisi kurulumuna ve bu eklenti ile içeriklere nasıl twitt kutuları ekleneceğine bakalım…

Better Click To Tweet Eklentisi Kurulumu ve Kullanımı

1. Adım: WordPress eklentiler>Yeni ekle kısmına geçin ve arama kutusuna “Better Click to Tweet” yazın. Eklentiyi bulup yükleyin ve etkinleştirin (WordPress Eklenti Yükleme İşlemi)

Better Click To Tweet Eklentisi Kurulumu

2. Adım: WordPress panelden Better Click To Tweet eklentisinin ayarlar kısmına geçin. Buraya Twitter kullanıcı adınızı (başında @ olmadan) ekleyin ve url kısaltma kutucuğunu işaretleyip “Değişiklikleri Kaydet”e tıklayın. Burada, eklenti ayarlarının yanı sıra, kısa kod kullanımına dair talimatlar da mevcut.

Better Click To Tweet Eklentis Ayarları

Yazılara Tweet Alıntı Kutuları Ekleme

Not: İşlemi önce klasik düzenleyici üzerinden anlatacağız. Gutenberg panel de genel olarak aynı mantıkla işler, ancak burada göstereceğimiz özelleştirme seçeneklerinin çoğu Gutenberg üzerinde tek tıkla halledilmektedir. Yazı sonunda, Gutenberg panelden Tweet kutusu nasıl ekleneceğine de değineceğiz.

Eklenti ayarlarını yaptıktan sonra twitt kutusu eklemek istediğiniz içeriği açın. Yazı içinden herhangi bir cümleyi seçip kopyalayın ve Better Click To Tweet eklentisiyle kontrol paneline eklenen kuş simgesine tıklayın.

Better Click To Tweet Simgesi

Kuş simgesini tıkladığınızda bir pop-up form açılacak. Bu formun üst kısmına kopyaladığınız metni yapıştırın (ya da manuel olarak bir cümle ekleyin). Eğer eklentinin ayarlar kısmına Twitter kullanıcı adınızı eklediyseniz, bu form üzerine de otomatik olarak eklenecek. Bunu devre dışı bırakmak isterseniz hemen üstündeki kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

Son olarak “Tamam“a tıklayın. (Metin düzenleyicide çalışmayı tercih ediyorsanız, [bctt tweet = “Alıntıyı buraya ekleyin”] kısa kodunu eklemeniz yeterli.)

 Better Click To Tweet Eklentisi ile Tıkla Twittle Kutusu Ekleme

Tweet kutusu artık hazır. WordPress sitenizde nasıl göründüğünü önizleyin ve tıklayıp nasıl çalıştığını test edin. Tweet kutusu sitenizde aşağıdaki gibi görünecektir.

Tweet kutusu görünümü

Ve hepsi bu kadar! Bir kullanıcı tweet atmak için tweetle bağlantısına tıkladığında yazınıza yönlenen bir bağlantı ve Twitter kullanıcı adınızla metni paylaşmış olacak.

Better Click To Tweet eklentisi açık kaynak kodlu bir eklenti olduğundan, tweet kutunuzu özelleştirmek için kısa koda farklı parametreler eklemenize de imkan sunar. Bununla birlikte, CSS üzerinde de değişiklikler yaparak dilediğiniz kadar özelleştirme yapabilirsiniz.

Yapabileceğiniz özelleştirmeler için birkaç örnek:

  • Varsayılan olarak dofollow olan “Tweet için tıklayın” bağlantısını nofollow bağlantısına çevirmek için kısa kodu şu şekilde düzenleyin:
[bctt tweet="Buraya twitlenecek metni girin" nofollow"yes"]
  • Bağlantı metnini değiştirmek için:
[bctt tweet="Buraya twitlenecek metni girin" prompt="Buraya istediğiniz bağlantı metnini girin"]

Bağlantı metni için “Twitle”, “Arkadaşlarınla paylaş”, “Metni twitle” vs. gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

  • Yayınınızdaki URL’yi kaldırmak istiyorsanız url="no" parametresini kısa koda ekleyin:
[bctt tweet="Buraya twitlenecek metni girin" url="no"]
  • Tweet bağlantısından Twitter kullanıcı adını kaldırmak için:
[bctt tweet="Buraya twitlenecek metni girin" url="no" via="no"]

Yukarıdaki kısa kod seçeneklerinin çoğu Gutenberg bloğunda hazır olarak mevcut. Yani kısa kod üzerinde değişiklik yapmak için sadece tek tıklama yeterli olacaktır. Bu işlemi Gutenberg üzerinde yapmak için aşağıdaki yolu izleyin:

Gutenberg bloğunda sayfanın sol üst kısmındaki artı (+) simgesine tıklayın ve açılan pencereden Bileşenler sekmesi altında bulunan Better Click To Tweet eklentisine tıklayın.

Gutenberg tweet kutusu ekleme

Tıklama işlemiyle birlikte tweet kutusu açılacak. Kutunun üzerine geldiğinizde sağ panelde kutu ayarlarını göreceksiniz. Buradan dilediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Ayrıca, CSS bilginiz varsa “Gelişmiş” kısmından css kodları girerek daha fazla özelleştirme yapabilirsiniz.

gutenberg ile tweet kutusu ozellestirme

Ziyaretçileriniz için, yazılara tweet kutuları eklemek gördüğünüz gibi Better Click To Tweet eklentisi ile oldukça kolay ve tamamen ücretsiz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu