FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Yorum Formundan Web Site URL Alanını Kaldırma

Spam yorumlar blogcular için her zaman sorun olmuştur. WordPress yorum formundan web site url alanını kaldırma işlemi spam yorumları azaltmanıza yardımcı olabilir. Aşağıda, bu işlemi kolaylıkla yapabilmeniz için 3 pratik yöntem paylaştık…

Spam yorumların en büyük nedeni, yorum formunda görünen Web Site URL alanının geri bağlantı (backlink) aracı olarak görülüp özellikle spam botların hedefi olmasıdır. Tabii bağlantı içeren yorumlar sadece botlar tarafından değil, gerçek kullanıcılar tarafından da yapılıyor. Çünkü backlink biriktirmenin arama motorlarında üst sıralarda olmak için oldukça etkili olduğu gerçeği söz konusu.

Ancak atlanan bir gerçek daha var; artık yorum bağlantılar sıralamayı yükseltmek bir yana, aşırıya kaçıldığında ciddi sıralama kaybetmeye ve biriken spam bağlantılardan dolayı daha ciddi cezalara neden olabilir. Buna rağmen hala spam yorumlar artarak devam ediyor!

Başka bir yazıda bu konuyu da uzun uzun tartışırız. Ancak bugün, bu spam bağlantılardan kurtulmak için WordPress yorum formundan web site url alanı nasıl kaldırılır sorusunu yanıtlayacağız.

Aslında, bu konuda yapabileceğiniz ilk şey otomatik yorum onayını devre dışı bırakmak ve ardından WordPress siteniz için bir anti-spam eklentisi kurmaktır. Bu sayede hiçbir yorum sizin onayınız olmadan yayımlanmayacak.

Otomatik onayı devre dışı bırakmak için;

 • WP admin panelden Ayarlar>>Tartışma bölümüne gidin
 • Yorum el ile onaylanmalı” seçeneğini işaretleyin ve sayfayı kaydedin.

Bu işlemin ardından, yazılarınıza yorum yapıldığında önce sizin onayınıza sunulacak. Ayrıca, bu yöntemi tercih etmezseniz,  Akismet gibi bir yorum spam eklentisi ile bağlantı içeren yorumların otomatik olarak onaylanmasını engelleyebilirsiniz.

Eğer her gün çok sayıda spam yoruma maruz kalıyor ve bu yorumları denetlemekten yorulduysanız, web sitesi URL alanını WordPress yorum formunuzdan silmeyi düşünebilirsiniz. Muhtemelen WordPress yorum spam’ine karşı savaşmanın en etkili yolu budur!

Siz de, WordPress yorum url alanını kaldırmak istiyorum diyenlerdenseniz, bu makale size yardımcı olacaktır.

WordPress Yorum Formundan Web Site URL Alanını Kaldırma

NOT- Herhangi bir değişiklik yapmadan önce bir site yedeği aldığınızdan emin olun (ya da sadece düzenleyeceğiniz dosyanın yedeğini almanız da yeterli olacaktır).

Yöntem 1:  Functions.php Dosyasını Düzenleme

Bazı kullanıcılar eklenti kullanmak yerine manuel yöntemler denemek ister. İşte, WordPress yorumlardan web site alanını kaldırmak  için deneyebileceğiniz ilk manuel yöntem.

Yapmanız gereken şey oldukça basit;

 1. WordPress admin panele gidin
 2.  Sol bölmeden Görünüm>>Tema Düzenleyici sekmesine tıklayın .
 3. Sağ üst köşedeki açılır menüden düzenlenecek temayı seçin.
 4. Sağ bölmeden function.php dosyasına tıklayın .
 5. Aşağıdaki kodu kopyalayıp en alta yapıştırın ve değişiklikleri kaydedin.
add_filter('comment_form_default_fields', 'unset_url_field');
function unset_url_field($fields){
if(isset($fields['url']))
unset($fields['url']);
return $fields;
}

Ancak, tema dosyalarını direkt düzenlemenizi önermiyoruz. Hem herhangi bir hatada bozulmalara neden olabilir hem de temanızı güncellediğinizde her defasında kodu tekrar eklemeniz gerekir. Bu nedenle, Code Snippets gibi bir eklenti kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Code Snippets eklentisi süper hafif ve oldukça güvenilir bir eklentidir.

Eklentinin kurulumu ve kullanımı oldukça basit. WordPress eklenti deposundan eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin. Ardından Snippets sekmesine gidip Yeni Ekle diyerek yukarıdaki kodu ekleyip kaydedin.

Code Snippets

Ayrıca, aşağıdaki kodu da diğer kodun hemen altına ekleyerek sadece yorum formu url alanını değil aynı zamanda yorumlardaki tüm bağlantıları kaldırabilirsiniz:

remove_filter('comment_text', 'make_clickable', 9);

Yöntem 2: CSS ile Yorumlardan Web Site URL Alanını Gizleme

WordpPress yorum formundan web site url kısmını kaldırmak için kullanabileceğiniz basit yöntemlerden bir diğeri de CSS düzenlemedir. Bu yöntemle site url kısmını kolaylıkla gizleyebilirsiniz.

 • Admin panelden Görünüm> Özelleştir> Ek CSS bölümüne gidin ve aşağıdaki kodu css alanına yapıştırıp sayfayı kaydedin.

.comment-form #url{ display:none; }

Wordpress yorum formundan url alanını css ile gizleme

Yöntem 3: Eklenti ile Yorumlardan Web Site URL Alanını Kaldırma

Aşağıdaki adımları izleyerek WordPress yorum formundan web Site URL alanını kaldırabilirsiniz:

Yapmanız gereken ilk şey, Comment Link Remove and Other Comment Tools eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek. (WordPress Eklenti Yükleme (En Basit 3 Yöntem)

Etkinleştirmenin ardından , WordPress panosunun sol menüsüne “QC CLR Setting” adında yeni bir öğe eklendiğini göreceksiniz. Bu öğeye tıklayın.

Genel ayarlar altından “Remove WEBSITE Field from Comment Form-WEB SİTESİ Alanını Yorum Formundan Kaldır” ve “Remove hyper-link from comment AUTHOR Bio- YAZAR Bio yorumundan hiper bağlantıyı kaldır” seçeneklerini işaretleyip değişiklikleri kaydedin.

Eklenti ile Yorumlardan Web Site URL Alanını Kaldırma

Bu kod eklendikten sonra, sitenizin önbelleğini temizleyin ve blog yazınızın yorum formunu kontrol edin. Formda web sitesi URL alanının artık olmadığını göreceksiniz.

Evet, işlem bu kadar! Bundan sonra spam yorumlar görmeyeceksiniz. Umuyoruz bu yazımız, WordPress yorum formundan web site url alanını kaldırmanıza yardımcı olmuştur. Peki spam yorumlardan kurtulmak için siz ne tür yöntemler deniyorsunuz?

2 Yorum

 1. Selamlar, ikinci adım her tema için işe yaramıyor sanırım. Diğer adımlar başarılı. Teşekkürler.

  1. Faydalı olmasına sevindim 🙂
   Evet, her temanın kod yapısı farklılık gösterdiğinden örnek kod satırlarında temaya uygun düzenleme gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu