FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Yorum Kapatma/Yorum Formunu Devre Dışı Bırakma

WordPress yazılar, sayfalar ve diğer tüm alanlar yoruma nasıl kapatılır ve yorumlar tamamen nasıl devre dışı bırakılır? Sadece belirli gönderileri yoruma açmak veya belirli gönderileri yoruma kapatmak mümkün mü? WordPress tüm yorumları silme işlemi nasıl yapılır? Tüm bu sorular ve daha fazlası için ihtiyacınız olan cevaplar hazırladığımız bu kapsamlı kılavuzda…

Yorumların açık olması birçok yönden faydalı olsa da herhangi bir sebeple web sitenizi yoruma kapalı hale getirmek isteyebilirsiniz. Web sitenizden yorumları kaldırmanıza yardımcı olabilecek birçok yol vardır. WordPress, yorum formu işlevini etkisiz hale getirmenize olanak sunan yerleşik ayarlara sahiptir. Böylece herhangi bir kod girmeden ya da bir eklenti kullanmadan kolaylıkla yorumları ve yorum formunu yönetebilirsiniz.

Biz bu yazıda, WordPress yorum kapatma yollarından birkaçını paylaştık. Kendiniz için en uygun olanları deneyebilirsiniz.

Hadi başlayalım!

WordPress Yorum Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress’te varsayılan olarak, tüm gönderiler için yorum yapma formu etkinken sayfalar için bu özellik devre dışıdır (siz etkinleştirmediğiniz sürece). Eğer site genelinde yorumları devre dışı bırakmak ya da sadece kendi belirlediğiniz alanlarda yorum formu olmasını isterseniz, WordPress bunun için bazı ek seçenekler sunar.

Bunlara sırayla değineceğiz, ancak öncesinde WordPress yorum kapatma/yorum formunu devre dışı bırakma işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtlayalım.

1. WordPress Yerleşik Ayarlardan Yorum Yapmayı Kapatma

Yorum ayarlarını yönetmeye başlayacağınız ilk yer ve yorum formunu kaldırmanın en kolay yolu WordPress yönetim panelindeki Ayarlar>Tartışma bölümüne gitmektir. Buradan  “İnsanların yeni yazılara yorum yapmasına izin ver” seçeneğinin karşısındaki işareti kaldırın. Ardından Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklayın.

WordPress Site Genelinde Yorum Yapmayı Devre Dışı Bırakma

Bu işlemle birlikte, WordPress sitenizden yorum formu kalkacak ve yeni gönderilerinize artık kimse yorum yapamayacak. Bu ayarın yalnızca yeni oluşturacağınız gönderiler için geçerli olduğunu unutmayın.

Bloğunuzu yeni açtıysanız, WordPress’te yorum yapmayı engellemenin en hızlı ve en kolay yolu yukarıdaki yöntemdir. Eğer eski ve bol içerikli (bol yorumlu) bir bloğunuz varsa ek olarak aşağıdaki yöntemleri de uygulamanız gerekecektir.

2. Eski gönderilerde (veya sayfalarda) yorum yapmayı kapatma

Bu işlemi de yine WordPress Ayarlar>Tartışma bölümünden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken ise “… günden daha eski yazıları yoruma kapat” seçeneğini 1 (bir) olarak düzenlemektir. (Değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın).

Eski gönderilerde (veya sayfalarda) yorum yapmayı kapatma

Bu işlem, daha önce oluşturulmuş tüm gönderilerdeki yorum formunu devre dışı bırakacak ve eski yazılarınız yoruma kapanacaktır.

3. Belirli gönderileri (ve sayfaları) toplu olarak yoruma kapatma

Yazılar>Tüm Yazılar ekranı aracılığıyla da toplu olarak yorumları kapatabilirsiniz. Önce, yorumları devre dışı bırakmak istediğiniz yazıları seçin ve ardından Toplu işlemler açılır menüsünden Düzenle‘yi, ardından Uygula‘yı seçin:

WordPress Yorumarı Toplu Olarak Devre Dışı Bırakma

Uygula dedikten sonra bazı seçenekler içeren bir tablo açılacak. Buradan Yorumlar kısmını bulun ve açılır menüden İzin Verme‘yi seçip Güncelle’yi tıklayın.

WordPress Yorumarı Toplu Olarak Devre Dışı Bırakma-2

İşlemin ardından, seçilen tüm gönderiler için WordPress’te yorumlar devre dışı bırakılacak. Yazılarınız için kullandığınız yukarıdaki yöntemi sayfalarınız için de kullanabilirsiniz.

Not: Varsayılan olarak, tek seferde 20 gönderi seçebilirsiniz. Çok fazla içeriğiniz varsa bu işlem çok zaman alacaktır. Seçimi artırmak için ise sağ üst kısımda bulunan Ekran Tercihleri‘ni tıklayın ve 20 olarak belirtilen kısmı artırın. Yalnız sayıyı çok yüksek tutmak sunucunuza ek yük yükleyebilir ve hatalarla karşılaşmanıza neden olabilir. Sorunlardan kaçınmak için 50-100 arası bir sayı ile deneme yapmanızı öneririz.

4. Tek tek gönderiler için yorumları devre dışı bırakma

Gutenberg editör kullanıyorsanız;

Yorumlara kapatmak istediğiniz gönderiyi açın ve sağ taraftaki Yazı menüsünü tıklayıp Tartışma ayarlarına gidin. Buradaki onay kutuları, WordPress’teki gönderilere yorum yapılmasını engellemenize (veya etkinleştirmenize) olanak tanır. İçeriği yorumlara kapatmak için Yorumlara İzin Ver seçeneğinin işaretini kaldırmanız yeterli (buradaki her iki kutucuğun da işaretini kaldırın):

Gutenberg editör ile yorumları kapatma

Klasik düzenleyici kullanıyorsanız;

Yorumlara kapatmak istediğiniz gönderiyi açın ve sayfanın aşağısına inin. Tartışma bölümündeki alanların işaretini kaldırın:

Klasik Editörde Yorumları Kapatma

Not: Eğer bu kutuyu görmüyorsanız, ekranın sağ üst kısmından Ekran Tercihleri‘ni tıklayın ve buradan Tartışma kısmını işaretleyin. Böylece Tartışma alanı görünür olacaktır.

Tek gönderiler için yorumları kapatabileceğiniz ayrı bir seçenek daha var. WordPress’te Yazılar>Tüm Yazılar ekranına gidin. Yoruma kapatmak istediğiniz yazının üzerine gelin ve Hızlı Düzenle bağlantısına tıklayın. Burada, Yorumlara İzin Ver onay kutusunu göreceksiniz:

WordPress belirli yazılarda yorum yapmayı devre dışı bırakma

Belirtilen kısımların işaretlerini kaldırıp Güncelle’ye tıklayın. Böylece, kullanıcıların gönderinize yorum bırakmasını engellemiş olursunuz.

5. Tema Dosyalarını Düzenleyerek WordPress Siteyi Yoruma Kapatma 

Not: Bu işlemi yalnızca kod bilginiz varsa ve tema dosyalarına hakimseniz yapın!

Düzenleme yapacağımız dosyalar single.php ve page.php dosyaları olacak. Bu dosyalar WP temalarının çoğunda bulunur, ancak her tema geliştiricisinin kendi kodlama tarzı vardır ve dosya içeriği değişiklik gösterebilir.

Bu iki dosyayı düzenlemek için FTP hesabı, cPanel veya WordPress yönetici panelinizden dosyalara erişmeniz gerekir. WP yönetici panelinden Görünüm >Tema Düzenleyici> single.php / page.php dosyasına gidin.

WP sitede yorum formu göstermek için genellikle aşağıdakine benzer bir kod parçacığı kullanılır:

<?php comments_template(); ?> Bu kod temanıza bağlı olarak ek parametrelerde içerebilir. Kodu single.php ve page.php dosyalarının her ikisinde de bulup silmeniz gerekli. Yorum şablonu kodunu silerek, WordPress’te yorumları tamamen kaldırabilirsiniz. İşlemi yapmadan önce dosyalarınızı yedeklemenizde fayda var.

6. Yorum Formu Dosya Adını Değiştirerek WordPress Yorum Kapatma

Herhangi bir WordPress temasında yorum formunu göstermekten sorumlu dosya comments.php dosyasıdır ve bu dosya, yorum formunun tüm işleyişini oluşturan koda sahiptir. Bu dosyayı kaldırırsanız, yorum formu WordPress web sitenizden otomatik olarak kaybolur.

Ancak bu durum biraz risklidir. Bu nedenle, dosyayı tamamen kaldırmak yerine dosya adını değiştirmek ve aynı ada sahip boş bir dosya oluşturmak daha mantıklı olabilir (yine de sitenizin bir yedeği mutlaka bulunsun).

Bu işlemi yapmak için FTP hesabı ya da cPanel erişimine ihtiyacınız olacak. Biz cPanel üzerinden anlatım yapacağız.

cPanel hesabınıza giriş yapın ve Dosya Yöneticisi>public_html>wp-content>themes>temanızın adı> comments.php dosyasını bulun. comments.php dosyasına sağ tıklayın ve Rename (Adını Değiştir) seçeneğini tıklayın. Örneğin comments_disable.php olarak değiştirip kaydedin.

İşlevselliği korumak için, yeni bir boş dosya oluşturmanız ve comment.php olarak adlandırmanız gerekir. Sol üstten +Dosya butonuna tıklayın ve açılır pencerede Yeni Dosya Adı kısmına comment.php yazıp kaydedin. Böylece yorum formunu WordPress sitenizden başarıyla kaldırmış oldunuz.

7. Eklenti ile WordPress Yorumları Kapatma/Yorumları Devre Dışı Bırakma

Yukarıda yöntemler WordPress sitenizde yorumları kapatmanıza yardımcı olsa da bazı eklentiler süreci çok daha hızlı ve daha kontrollü aşmanızı sağlayabilir.

Yorumların sitenizde çalışma şeklinin tamamen kontrol edilebilir olmasını istiyor ve daha hızlı çözüm istiyorsanız Disable Comments eklentisine göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu eklenti, yöneticilerin yorumları genel olarak devre dışı bırakmasına veya yalnızca belirli gönderi türleri için devre dışı bırakmasına olanak tanır. Eklenti 1 milyondan fazla etkin kuruluma ve 5 üzerinden 4,9 puana sahiptir, kullanımı da gayet kolaydır.

Eklentiyi WordPress eklenti deposundan yükleyip etkinleştirin (bkz- WordPress Eklenti Yükleme (En Basit 3 Yöntem))

Disable Comments WordPress Eklentisi

Eklentiyi yükledikten sonra,  WP panelden Ayarlar>Disable Comments yolunu izleyin. Aşağıdaki sayfa karşınıza çıkacak:

Disable Comments Ayarlar


Göründüğü gibi seçenekler oldukça basit. Tek bir tıklama ile site genelinde veya belirlediğiniz sayfalarda WordPress yorum kapatma işlemini yapabilirsiniz. Yanı sıra, Yorumları Sil sekmesinden de sitenizdeki mevcut yorumları tek tıkla kaldırabilirsiniz. Son olarak, Değişiklikleri Kaydet düğmesine basmanız yeterlidir.

WordPress Yorumları Toplu Olarak Nasıl Silinir (Manuel Yöntem)

Yukarıdaki işlemlerin ardından, sonraki içerik paylaşımlarınızda yorum formu olmayacak ve okurlarınız içeriklerinize yorum ekleyemeyecek. Ancak,  daha önce yapılan yorumlar hala görünür olacaktır. Eğer eski yorumların da sitenizden kalkmasını istiyorsanız, yine WordPress panelden bunu kolaylıkla halledebilir ve eski yorumları toplu olarak silebilirsiniz.

***Yorumları silmek geri dönüşü olmayan bir işlemdir. Fikrinizin değişme ihtimaline karşı ya da süreç sırasında öngörülemeyen sorunlara karşı sitenizin bir yedeğini aldığınızdan emin olun. Ardından aşağıdaki yolu izleyerek tüm yorumları toplu olarak silebilirsiniz:

  • WordPress Yorumlar paneline gidin.
  • Tüm yorumları seçin.
  • Toplu işlemler açılır menüsünden Çöp Kutusuna Taşı‘yı seçin.
  • Uygula‘yı tıklayın.
  • Son olarak çöp kutusuna gidin ve tümünü seçip Kalıcı Olarak Sil‘i tıklayın.

Sayfalarınız ve diğer alanlarda da yorumlar varsa yukarıdaki işlemi bu alanlar için de aynı şekilde uygulayın.

WordPress’te yorumları toplu olarak silmek için phpMyAdmin de kullanabilirsiniz. Bu yöntem, WordPress veritabanı yapısına biraz aşina olmanızı gerektirir. Bu işlem tüm yorumları ve yorum meta verilerini çok hızlı bir şekilde kaldırmanıza izin verir.

  • cPanel’e giriş yaptıktan sonra Veritabanları bölümünde bulunan phpMyAdmin seçeneğine tıklayın. phpMyAdmin uygulaması açılacaktır. Burada web sitenizin veritabanını bulun ve erişmek için bir kez tıklayın (bkz- WordPress Veritabanı Adı Nasıl Bulunur?)
  • Ardından, wp_comments ve  wp_commentmeta tablolarını bulun ve seçin. Karşılarında bulunan Boşalt (Empty) seçeneğine sırayla tıklayın. Yaptığınız seçimi onaylamanızı isteyen bir uyarı ile karşılaşacaksınız.
  • Her iki tabloyu boşaltmak, yani tüm yorumları ve yorum meta verilerini silmek istediğinizden eminseniz Tamam düğmesine tıklayın. Böylece web sitenizdeki tüm eski yorumlar silinmeye başlayacak.
phpMyAdmin ile yorumları silme

Web sitemde kullanıcılar yorum yapsın ama spam linkler bırakmasın diyorsanız, yorum formunda URL alanını kaldırmayı deneyebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınıza dair bir kılavuz: “WordPress Yorum Formundan Web Site URL Alanını Kaldırma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu