WordPress Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Wordpress'te Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Son Güncelleme: 1 Nisan 2021

“WordPress ile bir blog açtıktan hemen sonra neler yapılmalı” sorusuyla sık sık karşılaşıyoruz. Bu yazımızda web siteniz ya da bloğunuz için WordPress kurulumu yaptıktan sonra işleri kolaylaştırmak ve daha düzenli hale getirmek için hemen ilgilenilmesi gereken bazı detaylara değineceğiz…

İşte wordpress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler listesi:

1. Genel Ayarlar

Site Başlığını, Açıklamasını, Zaman Dilimini ve e-posta Adresini Değiştirin

WordPress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler listemizin ilk sırasında başlık-açıklama-zaman dilimi gibi ayarları yapılandırmak bulunuyor. Bunu yapmak için WordPress yönetim paneli Ayarlar»Genel sekmesine gidin ve gerekli yerleri düzenleyin.

WordPress'te Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler-1

Site başlığı site URL’siyle aynı olmak zorunda değil. Başlığı kısa ve anlamlı 1-2 kelime olarak belirleyebilirsiniz. Site açıklaması (ya da sloganı) için de, sitenizin ne hakkında olduğunu belirten kısa bir açıklama kullanın. Bunu, site başlığını tamamlayan bir slogan olarak düşünebilirsiniz.

Son olarak yine aynı sayfada bulunan e-posta adresi bölümünde bloğunuz için kullanmak istediğiniz e-posta adresini belirleyebilirsiniz. Burada herhangi bir e-posta adresi kullanabilirsiniz. Ancak, kullanacağınız adres web sitenizin iletişim adresi olacağından, burada kurumsal bir adres kullanmanızı öneririz (info@wpekran.com gibi).

Kendi alan adınızı içeren bir e-posta adresiniz yoksa “Ücretsiz Özel Kurumsal Mail Nasıl Alınır? Adım Adım Resimli Anlatım” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. Varsayılan İçeriği ve Eklentiyi Silin

WordPress, ‘Hello Word’ ve ‘Sample Page’ gibi bazı varsayılan içeriklerle ve ‘Hello Dolly’ eklentisiyle birlikte gelir. Blog açtıktan sonra bu örnek sayfaları ve eklentiyi mutlaka kaldırın.

Bunu yapmak için de önce Yazılar »Tüm Yazılar sayfasına gidip ‘Hello Word’ yazısını çöp kutusuna gönderin. Ardından Sayfalar»Tüm Sayfalar‘a gidin ve  ‘Sample Page’i silin. Bunu yaptıktan sonra Yorumlar sayfasına gidin ve varsayılan yorumu silin. Son olarak Eklentiler»Yüklü Eklentiler‘e gidin ve ‘Hello Dolly’ eklentisini silin.

3.Permalink (Kalıcı Bağlantı) Yapınızı Değiştirin

WordPress sitelerindeki en önemli unsurlardan biri kalıcı bağlantılardır. Varsayılan olarak belirlenen kalıcı bağlantılar alaniniz.com/?p=123  şeklinde optimize edilmemiş bir yapıdadır. Böyle bir url kullanmak hem kullanıcı dostu olmaz hem de arama motorlarının hoşuna gitmez. Dolayısıyla SEO’nuz olumsuz etkilenir.

Bunu düzeltmek için Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar‘a gidin ve sitenize en uygun yapıyı seçin. Sunulan seçeneklerden hiçbirini beğenmezseniz, kendi yapınızı da oluşturabilirsiniz. Ancak, genel olarak en SEO dostu kalıcı bağlantı site url’nizi ve yazı başlığınızı içeren url’dir. Aşağıdaki görselde olduğu gibi.

blog-actiktan-sonra-yapilmasi-gerekenler-3

Bununla birlikte, siteniz zamana duyarlı haberler yayınlıyorsa, tarih içeren bir kalıcı bağlantı yapısı seçmek de mantıklı olabilir.

4. Tartışma Ayarlarınızı Yapılandırın (Yorumlar)

WordPress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler listemizdeki bir diğer adım yorum ayarlarını yapılandırmak olacak.

Yorumlar çoğu blogda önemli bir rol oynar. Peki siz ziyaretçilerinizin yazılarınıza yorum yapmasını ister misiniz? Yorum yapanların isim ve e-posta doldurmalarını, yorum yapmak için kayıt olmalarını ve oturum açmalarını ister misiniz? Sitenizdeki her yeni yorumu manuel mi yoksa otomatik olarak mı onaylamak istersiniz?

Tüm bu seçenekler ve daha fazlasını ayarlamak için Ayarlar »Tartışma bölümüne gitmeniz ve dilediğiniz ayarı yapmanız yeterli olacaktır.

5. Kategori Ekleyin ve Varsayılan Kategoriyi Değiştirin

WordPress gönderilerinin en az bir kategori altında dosyalanması gerekir. Varsayılan olarak, WordPress varsayılan kategori olarak ‘Uncategorized’i kullanır. Blog yazılarınız için herhangi bir kategori belirlemediğinizde otomatik olarak bu varsayılan kategoriye eklenir.

Varsayılan kategoriyi değiştirmek için Yazılar »Kategoriler bölümüne gidin ve ‘Uncategorized’ seçeneğinin üzerine gelip ‘Düzenle’ye tıklayarak bu adı dilediğiniz bir adla değiştirin (Genel vs.) Kısa ad kısmını da değiştirmeyi unutmayın! Bunun yerine dilerseniz yeni bir varsayılan kategori de oluşturabilir, ayrıca sitenizde işleyeceğiniz konular için de ayrı ayrı kategoriler ekleyebilirsiniz.

Bu işlemin ardından, Ayarlar»Yazma sayfasına gidin. Burada varsayılan kategori seçeneğini göreceksiniz. Daha önce oluşturduğunuz yeni kategoriyi buradan varsayılan olarak değiştirebilirsiniz.

blog-actiktan-sonra-yapilmasi-gerekenler-4

6. Özel Menüler Oluşturun

WordPress kendi özel menülerinizi oluşturmanıza ve bunları dilediğiniz yere yerleştirmenize imkan sunar.

Bunun için Görünüm »Menüler bölümüne gidin, menülerinizi oluşturun ve bu menüleri sitenizde farklı konumlara ekleyin.

Menü alanı şunları yapmanıza olanak tanır:

  • Menü öğelerini sürükle bırak yöntemiyle sıralayabilir ve yeniden adlandırabilirsiniz.
  • Özel bağlantılar, gönderiler ve kategoriler oluşturabilirsiniz.
  • Alt menüler oluşturabilirsiniz.
  • Menüleri farklı konumlara ekleyebilirsiniz.
  • Link Target, CSS Classes, Description ile oynayarak menü öğelerini özelleştirebilirsiniz.

blog-actiktan-sonra-yapilmasi-gerekenler-5

7. HTTPS / SSL’yi etkinleştirin

WordPress blog açtıktan sonra yapılması gerenler listesindeki en önemli adımlardan bir diğeri de SSL sertifikası kullanmaktır.

Her web sitesi, https: //’yi etkinleştirmek için bir SSL sertifikası kullanmalıdır. Bu, tüm parolaların, kullanıcı verilerinin, ödeme ayrıntılarının, form gönderimlerinin vs. şifrelenmesini sağlar. Ayrıca, Google’ın arama sonuçlarında web sitenizi cezalandırmasını ve kullanıcıları web sitenizle ilgili uyarmasını engeller. WordPress artık tüm siteler için HTTPS önermektedir.

Birçok hosting firması, hizmetlerine ücretsiz SSL’yi de dahil etmiştir. Bu durum blog sahiplerini büyük bir yükten ve ekstra masraftan kurtarıyor. Siz de hosting firmanızla iletişime geçerek ücretsiz SSL sertifikası sunup sunmadıklarını sorabilir, sunuyorlarsa bunu sizin için aktif konuma getirmelerini isteyebilirsiniz.

8. Kullanıcı Profilinizi Tamamlayın

WordPress yönetim paneli Kullanıcılar»Profil bölümünden biyografinizi, sosyal medya hesaplarınızı, başkaları tarafından görülecek adınızı, iletişim bilgilerinizi ve diğer bazı detayları ekleyebilirsiniz.

Wordpress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler-Kullanıcı profili

9. Bir SEO Eklentisi Kurun

WordPress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler listemizdeki bir diğer önemli adım da iyi bir SEO eklentisi kurmaktır.

Arama motorları, çoğu web sitesi için önemli bir trafik kaynağıdır. SEO eklentileri, blogunuzu arama motorlarına uygun hale getirir ve WordPress sitelerinin SEO’sunu iyileştirir. Kullanabileceğiniz en iyi 3 SEO eklentisi şunlardır:

Eklenti yüklemeyi henüz bilmiyorsanız, “WordPress Eklenti Yükleme (En Basit 3 Yöntem” başlıklı kılavuzumuza bakabilirsiniz.

10. İletişim Formu Ekleyin

WordPress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler listemizin bir diğer önemli detayı da iletişim sayfası oluşturmaktır. Her web sitesinin bir iletişim formuna ihtiyacı vardır. Bu form, web site ziyaretçilerinizin sizinle hızlı bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.

Önerebileceğimiz en iyi iletişim formu eklentisi WPForms‘tur.  Bu eklenti ile istediğiniz türden iletişim formları oluşturabilir ve özelleştirebilirsiniz. Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir.

WordPress'te Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler-7

11. Akismet’i etkinleştirin

Sitenizin çok yeni olduğunu ve yorum bölümünüze hiçbir spam saldırısı olmayacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Er ya da geç mutlaka spam yorumlara maruz kalacaksınız.  Spam yorumlar, arama sıralamanızı ve web sitenizin itibarını olumsuz etkileyebilir. Bu durum gerçekleşmeden önce, ‘Eklentiler‘ bölümünden Akismet‘i etkinleştirmenizi öneririz.

Akismet bir WordPress anti-spam eklentisidir ve her WordPress web sitesine önceden yüklenmiş olarak gelen eklentilerdendir.

12. Kenar Çubuğundaki Varsayılan Widget’ları Değiştirin

Varsayılan olarak, WordPress ana kenar çubuğuna bazı widget’lar yerleştirir: Arama, Arşivler, Son Yorumlar, Son Gönderiler ve Kategoriler gibi…

Görünüm»Bileşenler sekmesine gidin ve buradan kenar çubuğuna ve alt bilgiye eklemek istediğiniz widget’ları seçin. Kullanmak istemediklerinizi de kaldırın.

Wordpress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler-Bileşenleri Düzenlemek

13. WordPress Site Güvenliğini Sağlayın

Web sitenizi güvende tutmak için mutlaka güvenlik önlemleri almanız gerekir. Güçlü şifreler oluşturmak, wp yönetim alanını korumak, önemli dosyaların görüntülenmesini engellemek, tüm dosyaları güncel tutmak ve daha bir çok güvenlik önleminden bahsediyoruz. Tüm bunlar ve daha fazlası için aşağıdaki kılavuzlarımıza bakarak gerekli tedbirleri alabilirsiniz:

14. Gravatarınızı Yükleyin

Gravatar, kullanıcıların web sitesinde profil resimleriyle aynı fotoğrafı kullanmalarına olanak tanıyan bir profil resmi barındırma hizmetidir. Gravatlar sizi web’de takip eder ve bir WordPress sitesine yorum yazdığınızda veya e-posta hesabınızla bir WordPress sitesine kaydolduğunuzda otomatik olarak görünür.

Gravatarınızı oluşturmak için gravatar.com‘a gidin ve bir avatar yükleyerek e-postanızla ilişkilendirin.

Temaya bağlı olarak, yazdığınız bir yayında, yaptığınız bir yorumda veya yanıtladığınız bir forum konusunda yazar bilgilerinizin yanında Gravatarınız görüntülenebilir.

15. Favicon Yükleyin

Favicon veya Site Simgesi, tarayıcıda web sitenizin başlığının yanında görünen küçük resimdir. Kullanıcılarınızın web sitenizi tanımlamasına yardımcı olur ve marka bilinirliğini artırır. Bu nedenle WordPress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler listemizde bulunması bir zorunluluktur!

WordPress 4.3’ten bu yana, WordPress panosundan bir favicon eklenebiliyor. Bunu yapmak için WordPress yönetim panelinden Görünüm »Özelleştir» Sitesi Kimliği sekmesine gidin. Buraya en az 512×512 piksel boyutlarında bir görüntü ekleyin ve kaydedin.

Wordpress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler-Favicon Ekleme

16. Önbellek (Cache) Eklentisi Yükleyin

Bir web sitesi sahibi olarak, web sitenizin hızlı olduğundan ve yüksek trafik altında bile iyi performans gösterdiğinden emin olmanız gerekir.

Aşırı yükleme süreleri trafiğinizi sınırlayabilir ve kötü SEO ile sonuçlanabilir. Ayrıca Google arama sıralamanızı aşağı çekebilir. Bu noktada, ücretsiz veya düşük maliyetli bir önbellek eklentisi sunucu yükünü azaltıp sayfa yükleme hızını artırarak bu sorunu çözüme kavuşturabilir.

İşte kullanabileceğiniz en iyi cache eklentileri:

  • LiteSpeed Cache (Sunucunuz destekliyorsa bunu kullanmanızı öneririz)
  • WP SuperCache
  • WP Fastest Cache
  • WP Rocket

Ayrıca okuyun- En İyi 10 WordPress Cache Eklentisi (Önbellek Eklentileri)

17. Temanızı Kurun ve Etkinleştirin

WordPress’te blog açtıktan sonra yapılması gerekenler arasında bir sonraki adım, WordPress temanızı kurmaktır. Çoğu WordPress teması farklı özellikler ve özelleştirme seçeneklerine sahiptir.

WordPress ücretsiz tema dizininden sitenize uygun bir tema seçebilir ya da harici bir tema yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki kılavuzları takip ederek gerekli detaylara ulaşabilirsiniz:

Ayrıca, olası güvenlik risklerini önlemek için kullanmadığınız temaları mutlaka kaldırmanızı öneririz.

18. Sitenizi Google’a Kaydedin

Google’ın bloğunuzu arama motoruna hızlıca eklemesi için Search Consol kaydı yapmanız gerekir. Öncelikle bir Google hesabınız olmalı. Eğer henüz bir Google hesabınız yoksa buradan açabilirsiniz.

Hesabınızı oluşturduktan sonra Search Consol sayfasına giriş yapın ve Şimdi Başla butonuna tıklayın. Buradan alan adı eklemeniz istenecek.

Wordpress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler-Search Consol Kaydı

Görseldeki gibi URL ön eki kısmına site url’nizi ekleyin ve Devam‘a tıklayın. Açılan sayfada “web sitenize bir html dosyası yükleyin” bölümüne geçin ve Html Etiketine tıklayın. Açılır menüde meta name olarak başlayan kodun tamamını kopyalayın.

Html etiketini kopyaladıktan sonra WordPress panelinize gelin ve sol taraftan Görünüm>Tema Düzenleyici’ye geçin. Tema düzenleyicinin sağ panelinde header.php‘yi bulun ve tıklayın. Açılan sayfada <head> etiketinin hemen altına kopyaladığınız kodu ekleyin ve “Dosyayı Güncelle” butonuna tıklayın.

Wordpress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler-Search Consol Kaydı-2

Daha sonra Search Consol sayfasına dönün ve “Doğrula” deyin. İşlemi doğru yaptıysanız onay kutusu görünecek. Buradan Mülke Git’e tıklayın.

Son olarak site haritası göndermeniz gerekecek. RankMath SEO eklentisi ve diğer Seo eklentileri ile kolayca site haritası oluşturabilirsiniz. Bunun için site haritanızda olmasını istediklerinizi seçmeniz yeterli (yazılar, sayfalar, medya gibi. Sonrasında ise yapmanız gereken tek şey, Search Consol yan panelden Site haritaları kısmına gitmek ve Site Haritası Ekleyin bölümüne sitemap_index.xml yazıp göndermek.

Böylece bloğunuzu Google’a kaydetmiş oldunuz.

19. Sitenize Google Analytics Ekleyin

Google Analytics, web sitenizin ziyaretçileri hakkında her türlü bilgiyi izleyen ücretsiz bir hizmettir. Yapmanız gereken şey,  önce bir Analytics hesabı oluşturmak ve verilen kodu sitenize eklemektir.

Kodu manuel olarak ekleyebilir ya da bunun için  MonsterInsights ve Google Analytics gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.

Detaylar için “WordPress Siteye Google Analytics Ekleme” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

20. Dizine Eklemenin Açık Olduğundan Emin Olun

WordPress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler listesindeki en önemli şeylerden bir diğeri ise, web sitenizin arama motorlarına açık olmasına yani Google’ın sitenizi dizine eklemesine izin vermektir.

WordPress bunu kurulum sırasında doğru bir şekilde ayarlasa da, her ihtimale karşı kontrol etmekte fayda var.

WordPress kontrol panelinden Ayarlar»Okuma bölümüne gidin ve  “Arama Motoru Görünürlüğü“nü bulun. “Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelleyin” etiketli onay kutusunun işaretlenmemiş olduğundan emin olun. Eğer kutucukta işaret varsa bu işareti kaldırın.

Wordpress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler-Arama Motoru Görünürlüğü

21. Yedek Almayı Öğrenin

Bir sorun yaşamanız durumunda web sitenizi kolayca kurtarabileceğinizden emin olmanın tek yolu yedek almaktır.

Bazı WordPress barındırma şirketleri, barındırma planlarıyla sınırlı yedekleme hizmeti sunsa da bunun garantisi yoktur ve web sitenizi yedeklemek sizin sorumluluğunuzdadır.

Neyse ki, otomatik olarak yedeklemeler oluşturmak için kullanabileceğiniz yedekleme eklentileri mevcut. Bunla birlikte manuel yedeklemeler de yapabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylara “WordPress Yedek Alma: En İyi Yedekleme Eklentileri ve Manuel Yedekleme Yöntemleri” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca her web sitesinde bulunması gereken “Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları” gibi yasal sayfalar eklemeyi unutmayın!

Umuyoruz, “WordPress blog açtıktan sonra yapılması gerekenler” başlıklı yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur. Aklınıza takılanları yorum kısmından bize iletebilirsiniz.