FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WP Mail SMTP Ayarları/WordPress Mail Sorunu Çözümü

Bu yazıda WP mail SMTP ayarları ile WordPress mail gönderme sorunu nasıl çözülür sorusunun yanıtını bulabilirsiniz. WordPress mail gönderme sorunu çoğu web site sahibinin karşılaştığı yaygın bir sorundur. Siz de e-posta alma ya da gönderme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, bunun nedenlerini ve nasıl çözüleceğini anlattığımız kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz…

WordPress ile e-posta göndermede sorun yaşıyorsanız bunun nedeni genellikle sunucu yapılandırmanızdaki sorunlardır. WordPress e-posta işlevi için PHP () posta işlevini kullanır. Bunu göz önünde bulundurarak, WordPress mail gönderme sorunu için aşağıdakiler sıralanabilir:

 • Çoğu hosting firması, otomatik spam’i azaltmak için PHP Mail işlevine geçici veya kalıcı kısıtlamalar getirebilir.
 • Bu işlev devre dışı bırakılmamış olsa bile web barındırıcınız, PHP Posta işlevi kullanılarak gönderilen e-postaları filtreliyor olabilir. Böylece, e-postalarınız gönderilir ancak alıcıya ulaşmaz ya da ulaşsa bile çoğu zaman spam olarak işaretlenir.
 • Yanlış yapılandırmalar da bir diğer nedendir.

Anlaşıldığı üzere, sorunların çoğu, e-postayı işleyen sunucudan kaynaklanıyor. Ancak WordPress mail sorunu için kolay bir çözüm var; SMTP (basit posta aktarım protokolü) kullanmak!

SMTP aracılığıyla mail göndermek, otomatik e-postaların daha yasal görünmesine yardımcı olur. Bu sayede, e-postalarınız hedefe sorunsuzca ulaşır. WordPress SMTP mail ayarları ile web siteniz veya bloğunuzda bulunan iletişim formları sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.  WP mail STMP ayarları için aşağıdaki yolu izlemeniz yeterli.

SMTP Eklentisi ile WordPress Mail Gönderme Sorununa Çözüm

İletişim formu mail göndermiyor, WordPress e-posta göndermiyor, WordPress e-posta göndermeme sorunu nasıl çözülür? gibi araştırmalar yapıyorsanız, doğru yerdesiniz!

Aslında bu sorunun çözümü oldukça kolay! Yapmanız gereken tek şey bir SMTP sunucu eklentisi kurmak ve WP mail SMTP ayarları için gerekli bilgileri eklemek.

Contact Form 7, WPForms ya da hangi iletişim formunu kullandığınız fark etmez. SMTP eklentisiyle e-posta sorunlarınızı tamamen çözmeniz mümkün. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok SMTP eklentisi vardır. Bunlardan bazıları:

 1. Easy WP SMTP
 2. Gmail SMTP
 3. SendGrid
 4. Pepipost
 5. Mailjet
 6. Elastic Email
 7. Mailgun
 8. Brevo
 9. WP Mail SMTP (yukarıdakilerin bazıları da dahil olmak üzere çeşitli mail servisleri için kurulum seçenekleri sunar).

Bu yazıda Easy WP SMTP üzerinden anlatım gerçekleştireceğiz. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay bir eklentidir ve WordPress mail gönderme sorunu için hızlı çözüm sunar. Sadece ayarları yapılandırın, kaydedin ve gerisini eklentiye bırakın!

WP Mail SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

Easy WP SMTP eklentisi ile gerekli WordPress SMTP ayarlarını yapılandırmak için:

Öncelikle eklentiyi kurup etkinleştirin.

WP Mail SMTP Ayarları ile WordPress Mail Gönderme Sorunu Çözümü

Etkinleştirdikten sonra WP panelden Ayarlar>>Easy WP SMTP yolunu izleyin.  Buradan, aşağıdaki açıklamaları okuyarak ve ekran görüntüsünden de faydalanarak gerekli WordPress SMTP mail ayarlarını yapabilirsiniz.

# Gönderen E-Posta Adresi Burası mail gönderen alanıdır. Yani mailin kimden geldiğini belirtir. Kullanmak istediğiniz bir e-posta adresi girin.

# Gönderen Adı– Anlaşıldığı üzere, maili gönderenin adı buraya eklenecek. Kendi adınızı ya da işletmenizin adını girebilirsiniz.

# Yanıt E-Posta Adresi Bu alanı boş geçebilirsiniz.

# SMTP sunucusu- Buraya SMTP sunucu adresi eklenecek. Hosting firmanıza ait e-posta alt yapısı kullanıyorsanız genelde mail.alanadi.com şeklindedir (alanadi kısmına kendi alan adınızı eklemelisiniz). Yine emin değilseniz, hosting firmanızdan öğrenebilirsiniz.

Eğer Gmail, Outlook veya Yandex gibi e-posta servislerini kullanıyorsanız, SMTP sunucu bilgisi farklı olacaktır. Örneğin bizim kullandığımız servis Yandex olduğundan, smtp sunucusu kısmına smtp.yandex.com şeklinde kullandık.( Gmail için smtp.google.com, Outlook için mail.outlook.com, Yahoo için smtp.mail.yahoo.com. Yine de servisinizden kontrol etmenizde fayda var).

# Şifreleme Türü- Önerildiği üzere, SSL/TLS seçeneğini işaretleyin.

# SMTP portu- SMTP adresinizin port bilgisini ekleyin. 465 en yaygın kullanılan bağlantı noktasıdır.

# SMTP Kimlik Doğrulaması- Bu seçenek her zaman ‘Evet’ olarak işaretlenmeli.

# SMTP kullanıcı adı- Kullanmak istediğiniz mail adresinizi girin. Örneğin Yandex mail alt yapısını kullanıyorsanız, oradan oluşturduğunuz mail adresini girmelisiniz.

# SMTP parolası Mail sunucunuzun giriş şifresini ekleyin.

Easy WP SMTP Ayarları

WP mail SMTP ayarları tamamlandıktan sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklamayı unutmayın. Ardından üst kısımdaki Test E-Postası sekmesine tıklayın ve bir SMTP testi yapın.

 • E-posta adresinizi girin
 • Konu ekleyin
 • Mesaj kısmına herhangi bir şey yazın (deneme gibi) ve gönderin.

Her şey doğru ayarlandıysa, başarılı e-posta gönderme bildirimi göreceksiniz. İletişim formunuz üzerinden de deneme yapabilirsiniz. Hepsi bu kadar! WordPress mail SMTP ayarları ile WordPress mail gönderme sorunu çözüme kavuşmuş olacak. Aynı zamanda, “Woocommerce mail göndermiyor” sorunu da çözülmüş olacak. Siz de wp mail smtp ayarları nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, yukarıdaki basit yöntemi deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu