FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Yazı Editörü Beyaz Metin ve Eksik Düğmeler Sorunu

WordPress en güçlü içerik yönetim sistemi olsa da bazen can sıkıcı hatalarla karşılaşabiliyoruz. Bunlardan biri de  yazı editörü beyaz metin ve eksik düğmeler sorunu! Yazı yazmak için WordPress görsel editörünü açtınız ve ihtiyacınız olan araçların yerinde olmadığını fark ettiniz. Hatta görsel ve metin düzenleyici arasında geçiş de yapamıyorsunuz. Böyle bir durum söz konusu olduğunda içerik girmeniz ve düzenlemeniz zorlaşır. Bu nedenle sorunu bir an önce çözmeniz önemlidir.

Merak etmeyin bu sorunu çözmek zor değil ve sorunun kaynağına bağlı olarak birkaç farklı çözüm yolu bulunur. Bu yazıda, WordPress yazı editörü sorunu olarak karşınıza çıkabilecek, beyaz metin ve eksik düğmeler için neler yapılabileceğine değineceğiz.

WordPress Yazı Panelinde Beyaz Metin ve Eksik Düğmeler Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu sorunun birden fazla nedeni ve dolayısıyla birden fazla çözüm yöntemi mevcut. Bazen WordPress’i veya temanızı en son sürüme güncellemek sorunu tamamen çözebilir. Eğer her ikisi de güncelse, görsel düzenleyicide beyaz metin ve eksik düğmeler sorununu düzeltmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

# Tarayıcı Önbelleğini Temizleyin

Yapılması gereken ilk şeylerden biri, tarayıcı önbelleğini temizlemek veya başka bir tarayıcı kullanmaktır.

Chrome tarayıcınızın önbelleğini temizlemek için:

  • Tarayıcıyı açın ve tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde bulunan üç nokta simgesine tıklayın
  • İmleci “Diğer araçlar” üzerine getirin ve “Tarama verilerini temizle” yi tıklayın .
  • Açılır menüden bir zaman aralığı seçin (ya da tümünü seçin) ve ‘verileri temizle‘ düğmesini tıklayın.

Ardından, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için görsel editörünüzü açın. Sorun devam ediyorsa diğer çözüm önerilerine geçebilirsiniz.

# Araç Çubuğu Düğmesine Tıklayın

Bazen çözüm tam da gözümüzün önündedir ama dikkatimizden kaçabilir.

Yazı editöründe bulunan “Araç çubuğunu göster/gizle” düğmesine tıklamayı atlamış olabilirsiniz. Sorunun çözümü için öncelikle bunu kontrol etmenizde fayda var.

Wordpress Yazı Editörü Eksik Düğmeler Sorunu

Görsel düzenleyicide eksik düğmeler veya beyaz metin sorunu hala devam mı ediyor? Öyleyse bir diğer çözüm yoluna geçelim.

# Yazı Editörü Ayarını Kontrol Edin

Eğer WordPress yazı editörü sorunu Görsel/Metin butonlarının eksik olmasıysa (görsel ve metin butonlarından biri ya da her ikisi kayıpsa) yazı editörü ayarlarını kontrol etmenizi öneririz.

Yazı editörü eksik düğmeler sorunu
  1. WordPress yönetim paneli sağ üst köşeden kullanıcı adınızın üzerine gidin ve “Profili Güncelle“yi tıklayın.
  2. Yazarken görsel metin editörünü kullanma” talimatı işaretliyse bu işareti kaldırıp sayfayı kaydedin.
  3. Yazı paneline gidip sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Değilse diğer çözüm önerisine geçin.
Wordpress Yazı Editörü Eksik Düğmeler Çözümü

# Eklenti Çakışması Olup Olmadığını Kontrol Edin

Yazı editörü beyaz metin ve eksik düğmeler sorunu bazen eklenti çakışmalarından da kaynaklanabilir. Soruna neden olan eklentiyi tahmin etmek zor olacağından, eklentileri tek tek devre dışı bırakıp kontrol etmek gerekir. Tabi öncesinde sorunun eklenti kaynaklı olup olmadığını anlamak için tüm eklentileri devre dışı bırakıp yazı panelini kontrol edin.

Eğer eklentiler devre dışıyken sorun çözüldüyse, bu soruna hangi eklentinin neden olduğunu anlamak için eklentileri tek tek aktifleştirmek ve her defasında yazı editörünü kontrol etmek gerekir. Aradığınız eklentiyi bulduğunuzda, bu eklentiyi silip alternatif bir eklenti yükleyebilirsiniz.

# Tema Kontrolü Sağlayın

Beyaz metin ve eksik düğmeler sorunu için bakabileceğiniz bir diğer yer de temanızdır. Temanızın bu soruna neden olup olmadığını anlamak için ise ‘Görünüm’ > ‘Temalar‘a giderek temanızı varsayılan WordPress temasına geri yükleyip etkinleştirin.

Bu işlem sorununuzu çözerse, temanız için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmeniz, varsa son sürüme güncellemeniz gerekir. Değilse tema geliştiricinizle görüşüp sorunu bildirebilir ve konuyla ilgili bir çözüm sunup sunamayacaklarını öğrenebilirsiniz.

# TinyMCE Komut Dosyasını Yeniden Yükleyin

***Not- Herhangi bir değişiklik yapmadan önce her zaman sitenizin bir yedeğini almayı unutmayın!

Buradan WordPress’in son sürümünü bilgisayarınıza indirin ve aşağıdaki talimatları izleyin:

  1. İndirdiğiniz sıkıştırılmış klasörü çıkarın.
  2. Çıkarılan klasörü açın ve ardından “wordpress” etiketli klasörü açın.
  3. Wp-include klasörünü bulun ve açın.
  4. Son olarak Wp-include içindeki Js klasörünü açın ve bu klasörü bilgisayarınızda açık tutun.

FileZilla gibi bir FTP programı ile sitenizin kök dizinine bağlanın (genellikle public_html olarak adlandırılır.) Buradan Wp-include klasörünü bulun ve js klasörünü tıklayın.

Wordpress Yazı Editörü Sorunu/TinyMCE

Bilgisayarınızda açık olarak bıraktığınız Js klsöründen TinyMCE klasörünü bulun ve FTP istemcisine sürükleyip bırakın. Orijinal klasörün üzerine yazmayı seçin. Bu işlem, TinyMCE’nin yeni sürümünü sitenize yükler, böylece herhangi bir sorun varsa artık sorunsuzca işler. Ardından, beyaz metin ve eksik düğmeler sorununun giderilip giderilmediğini görmek için sitenizi yenileyin ve son durumu kontrol edin. Değilse bir sonraki çözüme geçin.

# Wp-config ile WordPress Yazı Editörü Sorunu Çözümü

wp-config.php WordPress kurulumunuzdaki en önemli dosyalardan biridir. WordPress kök dizininizde bulunur ve veritabanı bağlantı verileri, kullanıcı adı, şifre vb. gibi birçok bilgi içerir.

wp-config.php dosyanıza ekleyeceğiniz kod ile yazı editörü beyaz metin ve eksik düğmeler sorununu çözüme kavuşturmanız mümkündür.

FTP veya cPanel kullanarak Dosya Yöneticisi> Public_html‘yi tıklayın. Buradan wp-config.php dosyasını bulup sağ tıkla Edit/Düzenle‘yi seçin.

<? Php ‘ etiketinin hemen altına aşağıdaki satırı ekleyin.

 define ('CONCATENATE_SCRIPTS', false);

Yukarıdaki kod dosyanızda zaten mevcutsa ve true ile işaretliyse, true kısmını false olarak değiştirin ve değişiklikleri kaydedip yazı editörü sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Sonuç olarak;

WordPress yazı editörü beyaz metin ve eksik düğmeler sorununu engellemenin kesin bir yolu yoktur. Bazen eklenti veya tema dosyaları, kontrol panelinizin çalışma biçimine müdahale edebilir. WordPress’in en son sürümüne güncellediğinizde bazen yeni dosyalar yanlış yüklenebilir.

Her ne sebeple olursa olsun, umarız yukarıdaki öneriler WordPress görsel düzenleyici veya yazı editörü sorunu için çözüm olmuştur. Sizin için işe yarayan başka bir çözüm yolu bulduysanız, lütfen yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu