FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

YouTube AdSense Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır

YouTube AdSense hesabı açma ve YouTube videolarında Adsense reklamları yayınlayabilmek için önce YouTube ortaklık programına (YPP) başvurmanız gerekir. Ancak başvurudan önce dikkat edilmesi ve uyulması gereken bazı yönergeler var. Aşağıda, Youtube Adsense başvuru işlemi için gerekli tüm detayları bulabilirsiniz.

YouTube Adsense Başvuru Koşulları

Youtube videolarından gelir elde etmek için Adsense başvurusu yapmadan önce Youtube iş ortağı programı uygunluk karşılanması gerekir. Minimum uygunluk koşulları genel olarak şunları içerir:

 1. YouTube İş Ortağı Programı’na uygun bölgede yaşıyor olmak- (Detaylara buradan bakabilirsiniz).
 2. En az 1.000 (bin) aboneye sahip olmak.
 3. Kanalınızın son 12 aylık video izlenme süresinin en az 4.000 saat eşiğine ulaşmış olması gerekir. (Gizli videolar, liste dışı videolar, silinen videolar, reklam kampanyaları dahil liste dışı silinmiş veya VOD’ye (seç-izle video) dönüştürülmemiş canlı yayınların izlenme süresi izlenme eşiğine dahil edilmez).
 4. Yüklediğiniz videolar, dünya çapında tam telif hakkına sahip olduğunuz orijinal içerikler olmalıdır. Başkasına ait müzik, şarkı sözü, resim, metin içeren herhangi bir video, onaylanma olasılığınızı düşürür.
 5. YouTube kanalınıza düzenli olarak yeni videolar yükleyerek kanalı aktif tutun.
 6. Youtube kanalınızın Youtube Topluluk Kuralları ihtarı almamış olması.
 7. Son olarak, Youtube para kazanma politikalarının tümüne uymak (Detaylara buradan bakabilirsiniz).

YouTube Adsense Hesabı Açma: Adsense Başvuru İşlemi

Tüm koşullar sağlandıktan sonra YouTube Adsense hesabı açmak için iş ortağı programına kaydolabilirsiniz. YouTube İş Ortağı Programı’na kayıt işlemi için aşağıdaki adımları izleyin. Hem bilgisayar hem de telefondan kayıt işleminin nasıl yapılacağını aşağıda açıkladık. Sizin için uygun olanla devam edebilirsiniz.

Bilgisayardan başvuru işlemi:

 • Öncelikle Google hesabınızda 2 adımlı kimlik doğrulamayı etkinleştirdiğinizden emin olun. Hesabınızın 2 adımlı doğrulamasının etkin olup olmadığını buradan kontrol edebilir, etkin değilse, aynı sayfada belirtilen adımları takip ederek etkinleştirebilirsiniz.
 • Şimdi Google hesabınızı kullanarak Youtube kanalınıza gidin.
 • Sağ üstte bulunan profil resminize tıklayın ve açılır menüden YouTube Studio‘yu seçin.
 • Sol kısımdaki menüden Para kazanma seçeneğine tıklayın.
 • Gerekli eşiğe henüz ulaşmadıysanız 1.000 abone ve 4.000 izlenme saatine ulaştığınızda bildirim almak için E-posta gönder‘e veya “Uygun Olduğunda Bana Bildir” seçeneğine tıklayın.
 • Uygunluk koşullarını karşılıyorsanız “YouTube İş Ortağı Programı’na başvurun” bölümündeki “Hemen başvurun” düğmesine tıklayın.
 • Şartları kabul ettikten sonra yeşil renkte “Tamamlandı” simgesini göreceksiniz.
 • YouTube İş Ortağı Programı başvuru sürecinde bir AdSense hesabı oluşturabilirsiniz. Oluşturma sürecini başlatmak için Google AdSense’e Kaydolma kartında bulunan “Başlat” düğmesini tıklayın. 
 • Hesabınızı korumak için uygulamaya konulan bir özellik olan kimlik bilgilerinizi yeniden doğrulamak için YouTube hesabınızın şifresini girmeniz gerekecek. Bu nedenle, bu doğrulama adımını tamamlamak için yönergeleri izleyin. Ardından, AdSense için kullanmak istediğiniz Google hesabını seçmeniz ve ardından bu kimlik bilgileriyle oturum açmanız gerekir.
 • Doğru Google hesabıyla giriş yaptığınızı onayladıktan sonra, artık YouTube için AdSense hesabınızı oluşturmaya devam edebilirsiniz. Burada, Google AdSense uygulaması için iletişim bilgilerinizi vermeniz yeterlidir.
 • Sonraki adım, AdSense başvurunuzu doğrulama için Google’a göndermek üzere “Gönder” düğmesini tıklamaktır. YouTube Studio’da Google AdSense’e Kaydolun kartındaki Para Kazanma sekmesinin altında “Devam Ediyor” yazan bir mesaj görürsünüz. Google YouTube AdSense hesabınızı onayladığında, AdSense hesabınızı YouTube’a başarıyla bağladığınızı bildiren bir e-posta alacaksınız ve YouTube’da Google AdSense için Kaydolun kartının altında “Bitti” ifadesini göreceksiniz.
 • YouTube’da bir AdSense hesabı oluşturmaya yönelik son adım, AdSense’teki hesap bilgilerinizi tamamlamaktır. Aksi takdirde videolarınızda gösterilen reklamlardan kazandığınız paranın karşılığını alamazsınız. Adsense hesabınızda ilgili alanlara gidip aşağıdaki detayları eklemelisiniz:
  • Vergi bilgisi
  • Kişisel kimlik bilgileri ve adres
  • Ödeme almak için ödeme eşiği
  • Çek, elektronik fon transferi veya banka havalesi gibi ödeme şekli
 • Her şey ayarlandıktan sonra, sol kenar çubuğu menüsünden AdSense hesabınızdaki özel bir sayfada YouTube kazanç verilerinize erişebileceksiniz.

Android, iPhone ve iPad ile başvuru işlemi için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Kanalınıza gidin ve YouTube Studio uygulamasını 5S2XyLJZ D52qoNf zYRxKV09fRfgG2Avek hdlw9JfMgwgOmKYxs xYIwC5sgqfALsHlawTeQjnhNnVIzCkjEAm5IHzT5MIG9biCelHHGKii3WyDsMMfOkrKcQcVGN4Gf açın.
 2. Alttaki menüden Para Kazanma seçeneğine dokunun.
 3. Gerekli eşiğe henüz ulaşmadıysanız, eşiğe ulaştığınızda bildirim almak için “E-posta gönder” seçeneğine dokunun. Gerekli koşulları karşılıyorsanız “YouTube İş Ortağı Programı’na başvurun” bölümündeki “Hemen başvurun” butonuna dokunun.
 4. YouTube İş Ortağı Programı şartlarını inceleyip ve kabul edin ve Başlat‘a dokunun.

YouTube İş Ortağı Programı koşullarını kabul edip Youtube hesabını AdSense’e bağladıktan sonra Youtube kanalınız incelenmek üzere sıraya alınır. Başvurunun incelenip sonucun size iletilmesi 1 ay kadar sürebilir. Başvurunuzun durumunu https://studio.youtube.com/channel/UC/monetization adresinden veya YouTube Studio uygulamasının Para Kazanma sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

Başvurunuz kabul edildikten sonra, yüklediğiniz videolardan para kazanmayı etkinleştirebilir, reklam tercihlerini yönetebilirsiniz. Başvurunuz reddedilirse, muhtemelen kanalınızda bazı politika sorunları mevcuttur. Gerekli kontrolleri sağladıktan sonra tekrar başvuru yapmak için 30 gün beklemeniz gerekecek. 30 gün sonra kanalınızı tekrar incelemeye gönderebilirsiniz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu