FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

“Zaten bir AdSense hesabınız var” sorunu [Çözüm]

Zaten bir Adsense hesabınız var” sorunu, birçok kişinin yeni bir  Adsense hesabı için başvuru yaparken karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bunun üstesinden gelmek için çeşitli yollar denense de çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Zira Google kuralları katidir ve o kuralları delmek zorlu bir süreçtir. Yine de “Zaten bir Adsense hesabınız var” uyarısından kurtulmak için hala denenebilecek ve başarılı sonuçlanabilecek çözüm yolları mevcut!

Siz de Adsense başvurusu yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir uyarı maili aldıysanız, bu yazıdaki çözüm önerilerini uygulamakla işe başlayabilirsiniz…

Zaten bir Adsense hesabınız var

AdSense’e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Kullanabileceğiniz başka bir AdSense hesabınız olduğunu biliyor muydunuz?

AdSense, kişi başına yalnızca bir hesaba izin verir. AdSense’i kullanmaya başlamak için şunları yapabilirsiniz:

1. xxx@gmail.com ile ilişkili mevcut hesabınızı kullanmaya devam edin. Bu hesaba erişemiyorsanız, giriş sorun gidericimizdeki adımları izleyin.

veya

2. AdSense hesabınızı iptal edin başlıklı Yardım Merkezi makalesindeki adımları izleyerek diğer hesaplarınızı kapatın ve ardından tekrar oturum açmayı deneyin.”

Adsense, gmail hesabınıza bağlı başka bir hesap gördüğünde size yukarıdaki gibi bir uyarı maili gönderir. Yeni bir Adsense başvurusundan sonra böyle bir mail aldıysanız, bu sorunun nasıl çözüleceği ile ilgili, çoğunlukla olumlu sonuç aldığımız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

“Zaten Bir Adsense Hesabınız Var” Sorunu İçin Çözüm Yolları

Çözüm 1: Mevcut Hesabınızı Kapatın

İlk olarak, daha önce açtığınız Adsense hesabınıza erişiminiz varsa, hesabınıza girip “Hesap>Hesap Bilgileri” bölümüne gidin ve sayfayı aşağı kaydırın. Burada “Hesabı Kapat” seçeneğini göreceksiniz. Tıklayıp devam edin ve hesabınızı kapatın.

Zaten Bir Adsense Hesabınız Var/Adsense hesap kapatma

Çözüm 2: Ödeme Profilinizi Kapatın

Diyelim ki, eski Adsense hesabınıza erişiminiz var fakat buradaki butonlar deaktif durumda. Yani ihtiyacınız olan buton ya tıklamaya kapalı ya da mevcut değil. Bu nedenle hesap kapatma işlemini gerçekleştiremiyorsunuz.

Böyle bir durumda aşağıdaki yolu izleyin:

 • Google hesabınıza (Gmail) giriş yapın
 • Ödemeler ve Abonelikler > Ödeme yöntemlerini yönet‘i seçin
Google Ödeme yöntemlerini yönet
 • Buradan Ayarlar‘a tıklayın. 
 • Aşağı kaydırın ve Ödeme profilini kapat‘ı seçin.
Google Ödeme profilini kapat
 • Ödeme profilini kapat’a tıkladıktan sonra tekrar giriş yapmanız istenecek. Ardından, bir açılır pencere göreceksiniz. Aşağı kaydırın ve tüm bilgileri dikkatlice okuyun, “Ödeme profilinizi neden kapatıyorsunuz” sorusu için bir neden seçin.
 • Nedeninizi seçtikten sonra Devam’a tıklayın.
 • Yine size başka bir açılır pencere gösterecek > Ödeme profilini kapat‘ı tıklayın.

Yukarıda belirtilen adımları uyguladıktan sonra, “Google ödeme profilinizi kapattınız” ve “Hesabınız iptal edildi” şeklinde e-postalar alacaksınız.

Bunun ardından, tekrar Adsense başvurusu yapın ve cevabı bekleyin. Genellikle inceleme süresi 2 ila 3 gündür, ancak bazen 2 haftadan fazla sürer. Bekleme süresinin ardından yine “Zaten bir Adsense hesabınız var” hatası ile karşılaşırsanız, bu kez aşağıdaki yöntemlere geçin.

Çözüm 3: Zaten bir Adsense hesabınız var sorunu için Adsense ekibiyle iletişime geçin

Diğer çözüm yöntemleriyle uğraşmak yerine, Google Adsense ekibine durumunuzu anlatan bir mesaj atabilirsiniz. Bu şekilde muhtemelen sorununuza hızlı çözüm üreteceklerdir. Mümkünse Twitter hesapları üzerinden ulaşmanızı öneririz. Mesajınızı hem DM olarak hem de sayfadaki ilk postun altına yorum olarak atabilirsiniz:

Adsense başvurunuzun sonucunda “Zaten bir Adsense hesabınız var” uyarısıyla karşılaştığınızı, ancak bahsi geçen hesapta yönetici olmadığınız için hesabı kapatma yetkinizin olmadığını, bunun için nasıl bir yol izleyebileceğiniz konusunda yardımcı olmalarını açıkça belirtin. Geri dönüş yaptıklarında, sorunu çözmenize yardımcı olacak talimatlar içeren yazışmalar başlayacak. Süreç 2 gün kadar sürebilir.

Çözüm 4: Farklı bir Gmail hesabı kullanın

Eğer Google Adsense ekibinden olumlu geri dönüş alamazsanız aşağıdaki yöntemleri denemeye geçebilirsiniz.

Daha önce herhangi bir Google ürününde kullanmadığınız yeni bir gmail hesabına ihtiyacınız olacak.

 • Önce bu mail hesabını bloğunuz/web siteniz için yönetici e-postası olarak atayın.
 • Ardından tüm Google hesaplarınızdan (Analytics, Adwords, Search Consol ve Google ile alakalı ne varsa) çıkış yapın.
 • Başvurudan önce, kullandığınız cihazın tüm tarama geçmişini, önbelleği vs. tamamen temizleyin.
 • Son olarak yeni gmail hesabınız üzerinden yeni isim ve yeni iletişim bilgileri (ailenizden biri olabilir) ile tekrar Adsense başvurusu yapıp geri dönüş mailini bekleyin.

Çözüm 5: Temiz bir başlangıç

Yukarıdaki işlemin sonucu da olumsuz olursa, neredeyse kesin çözüm olan aşağıdaki yöntemi deneyin. Aslında, mümkünse yukarıdakilerle hiç uğraşmayıp direkt bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Zaten bir Adsense hesabınız var” uyarısına takılmamak için her şeyi baştan ve ilk kez yapıyormuş gibi yapmanız gerekecek. Bunun için de;

 • Farkı IP adresi, farklı cihaz, farklı gmail hesabı, farklı kimlik bilgileri, farklı iletişim ve banka bilgileri ile başvuru yapmanız, Adsense başvurunuzun olumlu dönüşüyle sonuçlanacaktır (çok yüksek ihtimalle).

Yani her şeyi, yeni bir kullanıcı olduğunuzu gösterecek biçimde düzenlemeniz gerekecek. Adsense başvuru sonucu gelene kadar, daha önce başvuru yaptığınız cihazdan yeni gmail hesabınıza giriş yapmayın. Sonuç geldikten sonra da cihazınızın tarama geçmişini temizleyin ve öyle kullanmaya başlayın.

***Yukarıdaki öneriler hem bloglar için hem de Youtube Adsense için geçerli. Ayrıca kullanıcı deneyimini içeren aşağıdaki videoya da göz atmak isteyebilirsiniz:

Ayrıca okuyun- Adsense Alternatifi En İyi +25 Reklam Ağı (Adsense Alternatifleri)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu