FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Blogger’da Sağ Tıklamayı ve Metin Seçmeyi Devre Dışı Bırakma

Siz izin vermedikçe hiç kimse içeriğinizi kopyalama hakkına sahip değildir. Blog içeriğinizin kopyalamasını önlemek için metin seçimi ve sağ tıklama seçeneğini devre dışı bırakarak önlem alabilirsiniz. Ancak şunu baştan belirtelim, bu uygulama sadece acemiler için bir önlem olacaktır; işi bilenler sağ tık engelini de diğer engelleri de kolayca aşıp içeriğinizi kopyalayabilir.

Yine de metin seçme ( kopyala yapıştır) ve sağ tıklamayı devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyip uygulamanız yeterli olur.

Blogger’da Metin Seçme ve Sağ Tıklama Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Blogger’da sağ tık ile kopyala yapıştır özelliğini ve metin seçme özelliğini devre dışı bırakmanın 2 yolunu göstereceğiz.

Uyarı: Temanızda değişiklik yapmadan önce mevcut şablonunuzun yedeğini almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Böylece bir şeyler ters giderse orijinal şablonunuzu geri yükleyebilirsiniz.

Yöntem 1: CSS Kodu Kullanarak metin seçmeyi devre dışı bırakma

Öncelikle Blogger hesabınıza giriş yapıp sitenizi seçin. Ardından “Özelleştir” seçeneği altından önce bloğunuzun yedeğini alın ve ardından “Tema>HTML’yi düzenle” bölümüne geçin.

Blogger Tema>HTML'yi düzenle

HTML kod alanında boş bir yere tıklayın ve ctrl+F tuşlarına basıp </head> etiketini arayın. Ardından aşağıdaki kodu kopyalayıp </head> etiketinin hemen üstüne yapıştırıp sayfayı kaydedin.

<style type='text/css'>
body{display:block;-html-user-select:none;-webkit-user-select:none;-moz-user-select:none;-ms-user-select:none;-o-user-select:none;user-select:none;unselectable:on;}
</style>
Blogger CSS ile Metin Seçme Devre Dışı

Kodu ekleyip kaydettikten sonra bloğunuza gidin ve herhangi bir metni seçmeyi deneyin. Eğer seçim yapamıyorsanız işlem tamamdır, yani Blogger metin seçme devre dışı bırakılmıştır.

Bu yöntemle sağ tık hala çalışır fakat metin seçme özelliği devre dışı kalır. Böylece metin seçilemeyeceğinden kopyala yapıştır yapmak da zorlaşır.

Yöntem 2: Blogger’da sağ tıklamayı ve metin seçmeyi devre dışı bırakma

Bu yöntemle hem sağ tıklama devre dışı kalacak hem de metin seçimi yapılamayacak. Yani her iki işlemi de tek satırlık bir kodla haletmiş olacaksınız.

Öncelikle Blogger kontrol panelinde “Tema” seçeneğini seçin. Ardından Özelleştir seçeneği altından HTML Düzenle”ye gidin. ctrl+F tuşlarına basıp <body> etiketini aratın. <body> etiketini silip yerine aşağıdaki kodu yapıştırıp değişiklikleri kaydedin.

<body oncontextmenu='return false;' onkeydown='return false;' onmousedown='return false;'>
Blogger'da sağ tıklamayı ve metin seçmeyi devre dışı bırakma

İşlem bu kadar! Umuyoruz Blogger’da sağ tık ve metin seçmeyi nasıl devre dışı bırakacağınız konusunda yardımcı olabilmişizdir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu tür yöntemlerin kopyalama sorunu için kesin çözüm olmadığını, sadece küçük önlemler olduğunu unutmayın.

Blogger URL’den tarih ve .html nasıl kaldırılır başlıklı içerikle de ilgilenebilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu