Web Sitesi Nasıl Kurulur? (Kapsamlı Kılavuz)

Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de bir internet sitesi kurmak istiyor ve bunun en doğru yolunu arıyorsunuz demektir. Bu içerik ile hem web sitesi nasıl kurulur sorusunu yanıtlayacağız hem de WordPress site kurma aşamalarını anlatacağız…

Web Sitesi Nasıl Kurulur

Bir web sitesi kurmak istiyorsunuz ama nereden, nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? Web sitesi kurma süreci artık eskiden olduğundan çok daha kolay. Aslında, doğru bir rehberle, neredeyse hiç teknik bilgiye sahip olmayanlar bile rahatlıkla web site kurulumu yapabilir.

İşte detaylar!

1. Web Sitesi Nasıl Kurulur: Planlama ve Seçim

Web sitesi nasıl kurulur sorusunun detaylarına geçmeden önce netleştirilmesi gereken bazı şeyler var. Bunlardan en kritik olanı da hedef belirlemek ve bu hedef doğrultusunda planlı olarak ilerlemektir.

Örneğin, “site kurmak istiyorum” sorusu yeterince açık değil. Nasıl bir site kurmak istiyorsunuz ve bu siteden beklentiniz nedir? Markanızı güçlendirmek mi, satış yapmak mı, şirketinizi tanıtmak mı, portföyünüzü sergilemek mi ya da sadece bir blog açmak mı? Peki projeniz için nasıl bir platform düşünüyorsunuz, bütçeniz nedir?

Bir web siteye sahip olmak, kendiniz veya kuruluşunuz için profesyonel bir kimlik oluşturmanıza yardımcı olur. Farklı amaçlara hizmet eden birçok web sitesi türü vardır. Örneğin, bir işletme sitesi, müşterilerinizle daha iyi bağlantı kurmanıza ve şirket satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur. Bir e-ticaret sitesi, ürünleri satmanıza ve çevrimiçi para kazanmanıza olanak tanır. Blog sitesi, düşüncelerinizi, fikirlerinizi, vizyonunuzu paylaşmanıza ve bilgi sağlamanıza yardımcı olur.

Bunların yanı sıra daha birçok web sitesi türü var. Bunun için popüler web sitesi türleri hakkında biraz araştırma yapmanız gerekecek. Her web sitesi türünün kendine özgü özellikleri, amaçları ve faydaları olduğundan, bunlara dikkatlice bakmalı ve sizin için en iyi türün hangisi olduğunu bulmalısınız.

# Web Sitesi Türleri

Farklı amaçlara hizmet eden web sitesi türleri vardır. Karar vermenize yardımcı olacak bazı popüler web site türleri şunlardır:

 • E-Ticaret Sitesi: İnsanların ürünleri doğrudan sitenizden satın alabileceği çevrimiçi bir mağazadır. Muhtemelen daha önce pek çok e-ticaret sitesini ziyaret etmiş ve hatta alışveriş yapmışsınızdır (örneğin, Amazon, Hepsi Burada, Trendyol vb. gibi). Elbette e-ticaret siteleri sadece büyük markalar için değil, daha küçük işletmeler de bu tür bir web sitesine sahip olabilir. Siz de web sitenizde ürün satışı yapmak istiyorsanız bir e-ticaret sitesi açmak isteyebilirsiniz.
 • Blog sitesi: Blog, düzenli olarak güncellenen, bloğunuzun amacına bağlı olarak serbest yazım dili ya da resmi yazı dili kullanılabilen, içeriklerin ters kronolojik sırada (önce en yeni yazılar) sunulduğu bir web sitesi türüdür. Önceleri bir çevrimiçi günlük gibi kullanılan bloglar artık bundan çok daha fazlası. Örneğin, bilgilendirici bir blog oluşturabilir, bloğunuz üzerinden farklı yollarla para kazanabilirsiniz. Bazı popüler blog nişleri şunları içerir:
  • Teknoloji
  • Yaşam tarzı
  • Yemek tarifleri
  • Ebeveynlik
  • Sağlık ve Fitness
  • Seyahat
  • Finans/Bütçeleme
  • Girişimcilik vb.

Eğer amacınız bir blog sitesi oluşturmaksa, “Blog Nasıl Açılır? WordPress Blog Açma Rehberi” başlıklı kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz.

 • Forum sitesi: Kullanıcıların çeşitli konuları konuşup bilgi ve fikir alışverişinde bulunabileceği çevrimiçi tartışma platformlarıdır. Mesaj panosu olarak da bilinen forum siteleri, benzer düşünen insanların çok çeşitli konuları tartışmak için bir araya gelmelerini sağlar. Forumlar, kullanıcıların aradıklarını kolayca bulabilmeleri için genellikle farklı konulara ve kategorilere göre düzenlenir. WM Aracı, R10, Quora, Reddit gibi forum sitelerini örnek olarak verebiliriz.
 • Üyelik Sitesi: Yalnızca abone olanların içeriğe erişebildiği kapılı bir web sitesi türüdür. Kullanıcıların özel içeriğinize, özel tekliflerinize erişmek veya toplulukla etkileşim kurmak için siteye üye olup oturum açması gerekir. Bir üyelik sitesi ücretli, ücretsiz veya her ikisini de içerebilir. ProfilePress veya MemberPress gibi bir WordPress eklentisini kullanarak herhangi bir web sitesini kolayca üyelik sitesine dönüştürebilirsiniz.
 • Statik İşletme Sitesi: Belirli bir işletmeyi temsil eden ve tanıtan, değişmeyen, nadiren güncellenen bir web sitesi türüdür. Bu tür bir web sitesi, insanların işletmenizi çevrimiçi olarak keşfedebilmesi ve sunduğunuz hizmetleri görebilmesi için oldukça kullanışlıdır. Statik bir işletme sitesi, işletmenizin adresini, iletişim kanallarını ve işletmenizin ne yaptığına dair genel bilgiler içerebilir.

# Bir Web Sitesi Kurmak Ne Kadar Zaman Alır?

Bir web sitesi yapma zamanı çeşitli değişkenlere bağlıdır.

 • Kodlama ile web site oluşturma: Kodlama becerileriniz varsa, yalnızca bir kod düzenleyici ve HTML, CSS ve Bootstrap gibi JS kitaplıklarını kullanarak sıfırdan bir web sitesi kurmak isteyebilirsiniz. Ancak, bu yaklaşım çok zaman, beceri ve deneyim gerektirir. Hiç kodlama bilginiz yoksa, kodlama dillerini öğrenip hakim olmak ve tamamen işlevsel bir web sitesi geliştirmek birkaç ay ve hatta birkaç yılınızı alabilir.
 • Web site kurulumu için bir web tasarımcısı tutmak: Bir web site açmak için izleyebileceğiniz yollardan bir diğeri, tüm süreci sizin için takip edecek ve eksiksiz bir site kurup teslim edecek bir uzmanla çalışmaktır. Bunun için yüklü bütçe ayırmanız gerekebilir, ancak birkaç gün içinde web siteniz hazır olur (web site türüne bağlı olarak süre değişiklik gösterebilir).
 • Web sitesi oluşturucu kullanmak: Daha önce de belirttiğimiz gibi, doğru bir kılavuzla kendiniz de kolayca bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Normalde site oluşturucularla web site açma işlemi ortalama yarım saatte yapılabilir fakat siteyi tam olarak optimize etme ve detayları şekillendirme birkaç gün ve daha fazla da sürebilir. Bunlara aşağıda değineceğiz.

# Web Site Açma Maliyeti Nedir?

Temel olarak, seçeceğiniz platforma bağlı olarak, bir web sitesi oluştururken 3 şey için ödeme yapmanız gerekebilir:

 • Bir alan adı
 • Web hosting hesabı
 • Web sitesi yazılımı (ücretsiz olanları tercih edebilirsiniz)

Ücretsiz en popüler içerik yönetim sistemi WordPress’tir. WordPress yazılımını resmi WordPress.org sitesinden ücretsiz olarak indirebilir ve istediğiniz kadar sitede kullanabilirsiniz. Tabii WordPress ile site kurmak için özel bir alan adı ve hosting satın almanız gerekir.

Seçeceğiniz hosting firması ve hosting türü web sitenizin ne kadara mal olacağını belirleyen en önemli unsurlardır. Blogger, Wix ve Weebly gibi bazı site oluşturucularla ücretsiz olarak bir web sitesi oluşturmayı da tercih edebilirsiniz. Ancak, bu web siteleri genellikle daha az işlevselliğe ve kısıtlamalara sahiptir.

2. Web Sitesi Nasıl Kurulur: Doğru Platformu Seçme

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, internet sitesi kurmanın çeşitli yolları vardır, ancak site oluşturma araçları ve platformlarını kullanmak en pratik yoldur. Bir web sitesi oluşturucu ile kendi başınıza web site açabilirsiniz.

Bu araç ve platformlar, kodlama bilgisi olmayanların bile zorlanmadan site açmalarına olanak sunan ve zamandan da büyük tasarruf sağlayan akıllı tasarımlardır. Çoğu, web sayfası öğelerini özelleştirmeyi kolaylaştıran bir sürükle ve bırak düzenleme özelliğine sahiptir. Ayrıca, şık ve güçlü seçeneklerle önceden tasarlanmış tonlarca tema ve şablon sunarlar.

Bununla birlikte, web sitenizin ihtiyaç duyduğu her şeye sahip doğru platformu kullandığınızdan emin olmalısınız. Bizim önerimiz WordPress kullanılması yönünde olacak ve aşağıda WordPress ile site kurma işlemini adım adım anlatacağız. Ancak siz ihtiyacınıza ve diğer faktörlere göre farklı platformlar da denemek isteyebilirsiniz.

İşte bunlardan bazıları:

# Wix

Wix ile site yapma

Wix, herhangi bir web sitesini kolayca oluşturmanıza imkan sunan bir sürükle bırak web sitesi oluşturucusudur. Yeni başlayanlar için uygun bir platformdur ve teknik bilgisi olmayan herkes bu platformla bir site oluşturabilir.

Wix ile ücretsiz olarak sıfırdan bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ancak daha güçlü özelliklere erişmek ve Wix markalı reklamları kaldırmak için ücretli bir plana geçmeniz gerekir. Bu planlar aylık 10₺ ile 70₺ arasında değişmektedir.

Wix ile ücretsiz bir web site kurmak için öncelikle buraya tıklayın ve “Başla” butonuna tıklayıp kaydolun. Kurmak istediğiniz site türünü ve şablonu seçin. Sitenizi özelleştirin ve hazır olduğunuzda herkese açık olarak yayınlayın.

# Weebly

Weebly

Weebly, sıfırdan bir web sitesi oluşturmanın basit yollarından biridir. Harika görünen projelere tek bir kod satırı olmadan başlamayı mümkün kılar. Kullanımı oldukça kolaydır. Sistem, ücretsiz olarak kişiselleştirilmiş bir web sitesi URL’si oluşturmanıza izin verir ve kapsamlı, duyarlı özelleştirilebilir şablon kitaplığına erişim sağlar.

Weebly, e-Ticaret siteleri de dahil olmak üzere her tür web projesinin geliştirilmesi için şeffaf bir fiyatlandırma politikasına sahiptir. 500MB disk depolama alanı, alt alan bağlantısı, SEO araçları, indirim kuponları, entegre alışveriş sepeti seçenekleri, SSL Sertifikası, gelişmiş proje güvenliği için envanter yönetim araçlarına erişim gibi ücretsiz bir plan var.

Gelişmiş özelliklere erişmek için ücretli aboneliklerden birine yükseltmeniz gerekir. Ücretli planlar 5-38 dolar arasındadır. Weebly sitesine git.

# Squarespace

Squarespace

Squarespace, web sayfalarını tasarlamak için sezgisel bir sürükle ve bırak düzenleyicisi kullanan görsel bir web sitesi oluşturucudur. Web siteleri oluşturmak için Kendin Yap modeline dayanmaktadır. Web sitenizi kısa sürede açmanıza olanak sunan, çeşitli sektörler ve nişler için tasarlanmış özelleştirilebilir çeşitli şablonlar ve eklentiler sunar.

Squarespace, diğer web sitesi oluşturucularının aksine herhangi bir ücretsiz plan sunmaz. Ayrıca, başlangıç ​​planları da diğer web sitesi oluşturucularından daha pahalıdır. Bununla birlikte, üçüncü taraf uygulamalara veya uzantılara izin vermez.

# Shopify

Shopify

Shopify, E-Ticaret siteleri için özel olarak tasarlanan en popüler e-ticaret platformlarından biridir. Kodlama olmadan güçlü e-ticaret siteleri oluşturma konusunda uzmanlaşmıştır.

Platform, hem küçük hem de büyük ölçekli mağazalara kadar her türlü e-ticaret çözümü için uygundur. Ayrıca ölçeklenebilir yani depolama, barındırma ve diğer gereksinimleri ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Shopify, işlemler ve ödeme yöntemleri için çok büyük seçenekler sunar. Dünyanın herhangi bir yerindeki potansiyel müşterileri hedefleyen çevrimiçi mağazanız için kullanılabilir. Yalnız biraz maliyetli bir platformdur. Bu platformda bir web sitesi kurmak için iyi bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Bütçe sıkıntınız yoksa, Shopify, e-ticaret sitesi açmanın en kolay ve en hızlı yoludur.

Bunlara ek olarak SiteBuilder, Site123, Jimdo, Gator gibi daha pek çok site oluşturucu var. En popüler web sitesi oluşturma platformları hakkındaki makalemizde daha fazlasını bulabilirsiniz.

# WordPress.org

wordpress.org

İnternetteki tüm web sitelerinin neredeyse yarısı tarafından kullanılan WordPress.org, son derece güçlü ve esnek bir açık kaynak site kurma yazılımıdır. Her türden web sitesi kurmak için elverişlidir. E-ticaret sitesi, profesyonel bir blog, portföy ve çok daha fazlasını WordPress ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz olarak bol miktarda kaynağa sahip olabilirsiniz. Sitenizin tasarımı için binlerce ücretsiz WordPress teması, işlevsellik eklemek için binlerce ücretsiz eklenti ve WordPress.org forumu aracılığıyla ücretsiz destek alabilirsiniz. İnternette ücretsiz olarak sunulan çok sayıda WordPress kılavuzu ve öğreticisi vardır. Tek kuruş ödemeden çoğu sorunuza bu kılavuzlar sayesinde cevap bulabilirsiniz.

Açık kaynaklı WordPress kendi kendine barındırılan bir hizmettir. Bu hizmeti kullanmak için ise domain ve hostinge ihtiyacınız var. Bunun için de cüzi bir ücret (seçeceğiniz plana bağlı olarak) ödemeniz gerekir.

WordPress ile sitenizin tam kontrolü sizdedir. İhtiyaçlarınıza göre bir web hosting seçebilir ve siteyi istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Kesinlikle hiçbir kısıtlama söz konusu değildir.

Yeni başlayanlar için biraz karmaşık görünebilir, ancak başladıktan sonra kısa sürede öğrenilebilecek kullanışlı bir platformdur. Hem acemiler hem de profesyoneller için oldukça idealdir.

Özetle, birçok uzmanın hemfikir olduğu nokta, WordPress’in profesyonel web siteleri oluşturmak için en iyi platform olduğudur.

Bu nedenle, tavsiyemiz WordPress.org ile web site kurmanız yönünde olacak. Aşağıdaki adımları izleyerek WordPress site kurma işlemini sorunsuzca tamamlayabilirsiniz.

3. Web Sitesi Nasıl Kurulur: Alan Adı ve Hosting Seçimi

WordPress site kurmak için bir alan adı (domain) ve bir hosting planına ihtiyacınız olacak.

Alan adı, web sitenizin internetteki adresidir- wpekran.com gibi. İnsanlar web sitenizi ziyaret etmek istediklerinde, web tarayıcılarına alan adınızı yazmaları yeterlidir.

Alan adı size internette bir kimlik sağlar. İnsanların sizi veya şirketinizi tanıyacağı isimdir. Yani bir nevi markanızdır. Bu yüzden domain seçerken çok dikkatli olmalısınız (bkz- Alan Adı/Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler).

Hosting ise sitenizin çevrimiçi görünmesi için bağlantı ve depolama alanı sağlayan bir hizmet türüdür (bkz- Hosting Nedir ve Türleri Nelerdir?).

Sektördeki en popüler ve en iyi barındırma hizmetlerinden bazıları şunlardır:

CENUTA
————
Hosting Planlarını İncele
TURHOST
————–
Hosting Planlarını İncele
GÜZEL Host
——————
Hosting Planlarını İncele
HOSTİNGER
——————
Hosting Planlarını İncele
VERİDYEN
—————-
Hosting Planlarını İncele
ODEAWEB
—————
Hosting Planlarını İncele
ALASTYR
————–
Hosting Planlarını İncele
SNET.com.tr
—————–
Hosting Planlarını İncele

Türkçe bir site açacaksanız özellikle Cenuta’yı tavsiye ederiz. Cenuta incelememizi ve indirim kupon kodunu almak için buraya tıklayın.

Global bir site açmayı düşünüyorsanız Hostinger’i öneririz. Ayrıca, yabancı dilde bir site kurmak için birçok farklı özellik ve hizmet sunan diğer Yabancı Hosting Firmaları önerilerimize de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

4. Web Site Nasıl Kurulur: WordPress Site Kurulumu

Alan adını ve barındırmayı satın aldıktan sonra bir sonraki işiniz, sitenizi çalışır duruma getirmek için barındırma hesabınızı oluşturmak ve WordPress’i yüklemektir.

Ancak web sitesi kurulum sürecini başlatmak için öncelikle hosting hesabı siparişinizin hosting firması tarafından onaylanması gerekmektedir. Hosting ve domain onayı için bir e-posta alırsınız. Gelen e-posta bildiriminde genellikle tüm giriş bilgileriniz bulunur.

Birçok hosting firması müşteri panelinden tek tıklamayla WordPress site kurulumu imkanı sunar. Bununla birlikte cPanel üzerinden de Softaculous ile tek tıkla kurulum yapabilirsiniz. Her hosting müşteri paneli birbirinden farklı olduğu için WP site kurma işlemini cPanel Softaculous üzerinden anlatacağız. (Dilerseniz diğer WP kurulum yöntemlerine de göz atabilirsiniz).

 • Öncelikle cPanel’e giriş yapın. Hosting müşteri panelinden Hizmetlerim bölümüne gidip hosting planınızın karşısındaki Ayarlar‘ı tıklayıp, açılan sayfadan cPanel seçeneğine gidin. Alternatif olarak, tarayıcınıza alanadiniz:2083 yazıp (örneğin, wpekran.com:2083), e-posta ile gönderilen cPanel kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak ulaşabilirsiniz.
 • cPanel’ giriş yaptıktan sonra sayfayı aşağı kaydırın ve “Yazılım” bölümünden “Softaculous Apps Installer” seçeneğini tıklayın. “Softaculous” seçeneğini göremezseniz direkt sayfanın en altına inip WordPress seçeneğini tıklayın.
 • “Yükle” sekmesinin altında bulunan “özel yükleme“yi seçin.
Softaculous WordPress Site Kurma

Bir sonraki ekranda, alan adınızı nereye kuracağınız ve WordPress kurulumunuzla ilgili ayrıntıları girmeniz gerekecek. WordPress kurulumu kılavuzumuzda belirtildiği gibi gerekli alanları doldurun.

Kurulum detaylarını ekledikten sonra “Yükle” butonuna tıklamanız yeterli. Yükleme işlemi 1-2 dakika sürebilir.

Kurulum tamamlandıktan sonra, aynı sayfada bir WordPress yönetici URL’si sağlanacak. Yönetici URL’sini tıklayın (https://sizinsiteniz.com/wp-admin/ gibi bir url olacak).

Alternatif olarak, tarayıcınıza siteniz.com/wp-admin veya siteniz.com/wp-login yazarak da WP giriş paneline ulaşabilirsiniz. (siteniz.com yerine kendi alan adınızı ekleyin).

Tıkladığınızda WordPress yönetici panelini göreceksiniz. Giriş yapmak için kurulum aşamasında belirlediğiniz “kullanıcı adı ve şifre”yi kullanın. Giriş butonuna tıkladıktan sonra, tüm sitenizi yönetebileceğiniz kontrol paneline ulaşmış olacaksınız.

Böylece WordPress ile site kurma işlemini tamamlamış oldunuz. Yani artık sayfalarınızı ve yazılarınızı yayınlayabileceğiniz bir web siteniz var. Tabii bunlardan önce web sitenizi yapılandırıp özelleştirmeniz gerekecek. Bunun için de “WordPress Site/Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler” kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz. Yapılması gerekenleri tek tek uygulayarak web site kurulumu işlemini sorunsuzca tamamlamış olacak ve profesyonel bir web siteye sahip olacaksınız.

İşlemleri tamamladıktan sonra ilk içeriğinizi (blog sayfanız için) oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Mükemmel blog yazısı düzeni için en önemli kurallardan bazılar şunlardır:

 • Dikkat çekici başlık
 • Metni alt başlıklara bölme
 • Kolay okunabilirlik
 • Önemli kısımları vurgulama
 • Alakalı görseller ekleme vb.

Yazmak istediğiniz ilk blog gönderisine karar verdikten sonra, WordPress Panonuzdan “Yazılar>Yeni Ekle” bölümüne geçin. Blog Başlığı ekleyin. Ardından, yukarıdaki kuralları da göz önünde bulundurarak yazınızı yazmaya başlayın.

Yazınız bittikten sonra sağ panelden bu yazı için bir kategori belirleyin. Son olarak yazınızın SEO kontrollerini SEO eklentinizin ekranından kontrol edin; eksikleriniz varsa size ne yapmanız gerektiği konusunda yol gösterecektir. (Ayrıca okuyun- SEO Nedir? Sık Sorulan Sorular). Tüm kontrollerinizi yaptıktan sonra Yayımla butonuna tıklayıp yazınızı paylaşabilirsiniz.

5. Her Şeyi Tekrar Kontrol Edin ve Web Sitenizi Yayınlayın

Tüm adımları tamamladıktan sonra artık siteniz herkese açık olarak yayınlanmaya hazır! Ancak, sitenizi yayına almadan önce, herhangi bir eksik, hata vs. olma ihtimaline karşın baştan sonra bir kez daha kontrol etmenizi öneririz.

İşte, sitenizi yayınlamadan önce kontrol etmeniz gerekenler:

 • Tüm İçeriği gözden geçirin– Bazen, içeriğin yazılması ve düzenlenmesi sırasında küçük hatalar fark edilmez. Dilbilgisi, yazım veya biçimlendirmede bazı hatalar olabilir. Sitenizi yayınlamadan önce yazı ve sayfalarında bu tür hatalar olup olmadığını kontrol edin.
 • WordPress Ayarlarını Tekrar Kontrol Edin– Sitelerinizin ayarlarını kontrol panelinizdeki Ayarlar bölümünü kullanarak kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, Ayarlar>Okuma bölümünde bulunan “Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelle” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun. Aynı şekilde, Ayarlar’dan tartışma (yorumlar), medya ve kalıcı bağlantıların yapılandırmasını kontrol edebilirsiniz.
 • Tüm Bağlantıları Test Edin– Bazen web sitenizde kırık linkler ile ilgili sorunlar olabilir. Çalışmayan ve tıklandığında hata gösteren bağlantılardır. URL değişikliği, web sayfasının silinmesi gibi birçok nedenden dolayı web sitenizde kırık bağlantılar olabilir (siteyi ilk açtığınızda bu duruma pek rastlanmaz, ancak yine de kontrol etmekte fayda var).

Sitenizde kırık bağlantı olup olmadığını görmek için Broken Link Check gibi ücretsiz çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz. Sadece web sitenizin URL’sini girin ve bozuk bağlantı olup olmadığını bulun. Ardından içerik sayfalarınızı düzenleyebilir ve sorunları yeniden yönlendirmelerle düzeltebilirsiniz.

RankMath SEO eklentisi ile url yönlendirme işlemi oldukça kolay; yapmanız geren şey, kırık bağlantıyı tespit etmek ve RankMath Yönlendirme bölümüne gidip yeni url’ye yönlendirmek.

Ve her görselin başlıklarını ve alt etiketlerini kontrol etmeyi unutmayın. Bu etiketler, Google’ın ve diğer arama motorlarının görselin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bu nedenle, arama motorlarının görsel aramasında daha iyi sıralanır.

 • Site Hızınızı Test Edin– Hız bir web sitesinin başarısını doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Hızlı web sitelerinin Google’da üst sıralarda yer alma ihtimali daha yüksektir ve hızlı bir site daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Bu nedenle Web sitenizi hızlandırmak için çeşitli yöntemler denemelisiniz. Sitenizin hızını kontrol etmek için PageSpeed Insights, GTmetrix ve Pingdom gibi web site hız testi araçlarından faydalanabilirsiniz. Bu araçlar yalnızca hız bilgileri vermekle kalmaz, aynı zamanda sitenizin hızını olumsuz etkileyen kaynakları gösterir ve siteyi hızlandırmak için önerilerde bulunur.

 • Sitenizi Mobil için Test Edin– Web sitenizin küçük ekranlı cihazlarda da sorunsuz çalıştığından emin olun. Kullanıcıların %50’sinden fazlası akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla internette gezinir. Bu nedenle, tüm cihazlarda sorunsuz çalışan duyarlı bir web siteniz olmalıdır. Google’ın Mobil Uyumluluk Testini kullanarak web sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.
 • Sitenizi Farklı Web Tarayıcılarında Kontrol Edin– Google Chrome’un pazar payının %60’ından fazlası ile en popüler tarayıcı olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ancak, web sitenize yalnızca Chrome ile erişilebiliyorsa ve diğer tarayıcılarda sorunluysa geri kalan %40’lık kullanıcıları kaçırmış olursunuz.

Bu nedenle, web sitenizin Opera, Safari, Firefox, Internet Explorer gibi diğer büyük web tarayıcılarında da iyi çalıştığından emin olmalısınız. Sitenizin tarayıcı uyumluluğunu kontrol etmek için Browsershots, Turbo Browser Sandbox, Browsera vb. çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz.

6. Çevrimiçi Mağaza Ekleyin

Her web sitesinin bir e-ticaret mağazasına ihtiyacı yoktur. Ancak siz web sitenizde bir çevrimiçi mağaza olsun isteyebilirsiniz.

Bu amaç için kullanabileceğiniz en popüler eklenti WooCommerce‘dir. Eklentinin kurulumunu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Birçok ödeme seçeneği ve bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için çok çeşitli optimize edilmiş temalar sunar. Ayrıca, e-ticaret sitenizi özelleştirmek ve farklı amaçlara uyarlamak için satın alınabilecek çeşitli uzantılara sahiptir.

7. Web Sitenizi Tanıtın ve Büyütün

Siteyi yayınladıktan sonra bir dönüm noktasına ulaşmış olacaksınız. Ancak, bir web sitesi sahibi olarak göreviniz burada bitmeyecek. Web site açmak sadece bir başlangıçtır!

Kullanıcılar web sitenizi keşfedene kadar ziyaretçiniz olmayacak. Ayrıca, sıkıcı bir site tasarımı ve sıkıcı içerikleriniz varsa, ziyaretçiler sitenize gelse bile fazla kalmayacak ve belki de bir daha uğramayacaklar. Bu nedenle, sitenizi sürekli iyileştirmek ve tanıtmak için çalışmalar yapmalısınız.

Sitenizi geliştirmek için, dikkat etmeniz gereken bazı noktaları içeren bir listeyi aşağıya ekledik:

 • İçeriği geliştirin- Sitenizi çalışır durumda tutmak ve daha fazla ziyaretçi trafiği elde etmek için düzenli olarak içerik yüklemelisiniz. Ayrıca, mümkünse videolar ve podcast’ler gibi daha etkileşimli ve ilginç içerikler de ekleyin. Eski içerikleri, zaman zaman ziyaretçilerinizin güvenebileceği yeni bilgilerle güncelleyin.
 • Tasarımı iyileştirin– İyi bir tasarımla kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Web siteniz çekici bir görünüme ve kolay bir arayüze sahipse, ziyaretçilerinizin tekrar gelme olasılığı artar. Bu nedenle, web sitenizin tasarımını geliştirmeye devam etmeniz gerekir.
 • Güvenliği Artırın- Web siteniz, işinizin ve kazancınızın hayati bir parçası olabilir. Bu nedenle, siber saldırılara ve veri ihlallerine karşı güvende tutmalısınız. WordPress site güvenliğinizi artırmak için güvenlik eklentileri kullanabilir, ayrıca WordPress site güvenliği kılavuzumuzdan daha fazlasını öğrenebilirsiniz.
 • Sitenize sohbet, forum gibi özellikler ekleyin– Sitenizle birlikte ürün ve hizmetler sunuyorsanız, müşterilerinize iyi bir destek sağlamanız önemlidir. Bunun için sitenize canlı sohbet entegre edebilirsiniz. Böylece müşterileriniz herhangi bir yardım veya öneri için sizinle kolayca iletişim kurabilir.

Canlı sohbet özelliği eklemek için en iyi canlı sohbet eklentileri önerilerimize göz atabilirsiniz.

Ayrıca, sitenize bir forum bölümü de ekleyebilirsiniz. Buna sahip olarak, kullanıcıların çeşitli ilgili konularda tartışmalar yürütmesine izin verebilirsiniz. Kullanıcılardan incelemeler ve geri bildirimler almanıza da yardımcı olabilir. Bunun için de bbpress gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.

 • Sosyal Medya Pazarlaması– İstatistiklere göre, yaklaşık 3 milyar insan Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest gibi çeşitli sosyal medya platformlarında aktif. Bu yüzden sosyal medya pazarlaması, sitenize daha fazla trafik çekmek için etkili bir strateji olabilir.

Başlamak için, mutlaka bir sosyal medya varlığınız olmalıdır. Ardından, hedeflenen kitleyle iletişim kurmanız ve içeriğinizi yayınlayıp web sitenize bağlantılar sağlamanız gerekir. Biraz para harcamaya hazır olduğunuzda, daha fazla trafik (ve daha fazla kazanç) için sosyal medya reklamlarını da kullanabilirsiniz.

 • E-posta Pazarlama– E-posta pazarlaması, sitenize trafik çekmenin en popüler yollarından biridir. Birçok büyük şirket, ürünler, hizmetler, güncellemeler vb. hakkında kullanıcılarını bilgilendirmek için bu yöntemi kullanılır. İçeriğinizi e-postalar üzerinden tanıtarak ziyaretçi kazanmak için benzer çabalar gösterebilirsiniz.

E-posta pazarlama kampanyaları yürütmek için ücretsiz Mailchimp gibi uygulamalar mevcut. Bununla birlikte kurumsal bir e-posta adresi kullanmanızı da öneririz (bkz- Yandex Kurumsal Mail Kurulumu kılavuzumuza bakabilirsiniz).

 • Google AdWords– Doğru kullanıldığında, Google AdWords, çevrimiçi işletmeniz için daha fazla potansiyel müşteri ve ziyaretçi trafiği oluşturmaya yardımcı olan en güvenilir reklamcılık yöntemidir. AdWords ile sitenize ziyaretçi çekmek ve ürünlerinizi satmak için reklamlarınızı Google arama sonuçlarının hemen üstüne yerleştirebilirsiniz.
 • Web Sitenizi Çok Dilli Yapın– Web sitenizi birden çok dilde kullanıma sunarak daha geniş bir kitleye ulaşmak ister misiniz? Piyasada bulunan farklı türde çoklu dil eklentileri sayesinde WordPress ile çok dilli bir web sitesi oluşturmak ve küresel bir kitleye ulaşmak kolaydır.

İşte sizin için bazı kolay kılavuzlar:

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Gördüğünüz gibi, kodlama bilgisi olmadan bir web sitesi kurmak gerçekten mümkün. “Web sitesi nasıl kurulur” başlıklı yazımızın WordPress site kurma sürecinde size yardımcı olacağını umuyoruz. Hatta bu kılavuz ile kendi başınıza profesyonel bir web sitesi oluşturabileceğinizden eminiz 🙂

Yine de kafa karışıklığı yaşar veya web sitesi oluşturma konusunda herhangi bir yardıma ihtiyaç duyarsanız, lütfen aklınıza takılanları ve takıldığınız noktaları yorumlarda belirtin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.