Blog Nasıl Açılır? WordPress Blog Açma Rehberi

Teknoloji ile pek ilgili olmayanlar için blog açmak başlarda biraz ürkütücü görünebilir. Ancak, inanın bu işlem sandığınızdan çok daha kolay ve işin en güzel yanı da çok fazla teknik beceri gerektirmemesi. Bu yazıda “WordPress blog nasıl açılır” sorusunun cevabını öğrendiğinizde ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacak ve yaklaşık yarım saat içinde kendinize ait tam kurulu bir bloğa sahip olabileceksiniz.

WordPress ile blog açmak için gerekli tüm detayları adım adım ve bol bol ekran görüntüsü kullanarak anlatacağız. Böylece hiç zorlanmadan rahatlıkla bloğunuzu açabileceksiniz.

WordPress blog nasıl açılır sorusunu cevaplamaya geçmeden önce blog açmak için neler gereklidir sorusunu cevaplayalım:

 • Web barındırma hizmeti (Hosting)
 • Alan adı (domain)

Evet, ihtiyacınız olan şeyler sadece bunlar 🙂

Aşağıda detaylı olarak değineceğimiz konular ise şunlar olacak:

 • Blog için niş seçimi
 • Web hosting nasıl seçilir?
 • Alan adı (ücretsiz) nasıl kaydedilir?
 • Blog kurmak için en iyi platform hangisidir?
 • WordPress blog nasıl kurulur?
 • Blog tasarımı nasıl özelleştirilir?
 • WordPress’te yazı nasıl yazılır ve paylaşılır?
 • ve daha fazlası…

Öyleyse fazla uzatmadan hadi başlayalım!

1. Blog İçin Niş Seçimi

Başarılı bir blog açmak ve yönetmek için doğru nişi seçmek size her zaman avantaj sağlar. Tecrübeli, yetenekli veya bilgili olduğunuz bir alan seçimi kendinizi daha rahat ifade etmeniz, aynı zamanda neler yazmanız gerektiğini daha iyi planlamanıza yardımcı olur.

Bu nedenle gerçekten ilgili olduğunuz bir niş seçmenizi öneririz. Böylece ortaya iyi ve kaliteli işler çıkarabilir, insanların sorularına en doğru yanıtları veren içerikler yazarak bloğunuzu büyütebilirsiniz.

Niş seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, seçtiğiniz nişle ilgilenebilecek insanlar olup olmadığını, bu niş için rekabetin boyutunu ve en nihayetinde para kazandırma potansiyeline sahip olup olmadığını doğru analiz etmektir.

Eğer ileriye dönük hedefleriniz arasında blogdan para kazanmak varsa, yukarıdaki temel konuları araştırarak işe başlamanız size vakit kazandıracak ve hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerlemenize yardımcı olacaktır.

2. Doğru Blog Platformu Seçimi

Blog açma işleminden önce vermeniz gereken önemli bir karar var; ücretsiz bir blog mu yoksa yıllık belli bir ücret karşılığında kontrolün tamamen sizde olacağı bir blog mu istersiniz?

Blogger.com, WordPress.com ve Wix.com şu an için en popüler ücretsiz blog açma platformlarıdır. Bu platformları kullanarak kolayca bir blog sahibi olabilirsiniz.

Bununla birlikte, ücretsiz bir blog hizmetinin birçok dezavantajı (sınırlı para kazanma, sınırlı özelleştirme ve sınırlı trafik gibi) vardır. Fakat bunlardan da önemlisi, açtığınız bloğun kontrolünün sizde olmayacağı gerçeğidir.

Hadi bu sınırları biraz daha açalım. İşte ücretsiz bir platformun dezavantajlarından bazıları:

# Kendinize ait bir alanadı seçemezsiniz

Özellikle blog yazmayla yeni tanışanlar için, WordPress.com veya Blogger.com gibi ücretsiz platformları kullanmak çok cazip gelebilir. Ancak “ücretsiz” sözünün, açacağınız blog için sınırlamalar olacağı anlamına geldiğini hepimiz biliriz.

Ücretsiz bir blogda alan adı tercihi yapamazsınız ve web adresiniz (URL’niz) hiç iyi görünmez; kullandığınız platformun uzantısı blog adınıza otomatik olarak uygulanır ve bir subdomain (alt alan adı) olur. Örneğin;

 • alanadi.wordpress.com
 • alanadi.blogspot.com
 • alanadi.tumblr.com

Peki yukarıdaki gibi bir alan adı mı yoksa “alanadi.com, wpekran.com, google.com” vs. şeklinde kendi tercih ettiğiniz bir alan adı mı istesiniz?

# Sınırlar, sınırlar ve yine sınırlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ücretsiz bloglar üzerinde tam kontrole sahip olamazsınız ve her alanda sınırlamalarla karşılaşırsınız. Onların kuralları ve kısıtlamalarına tabi olursunuz.

Aslında bu size saçma gelebilir, ancak ücretsiz bir platformda kurduğunuz bloğun sahibi bile değilsiniz; bloğunuz o platformun mülküdür ve size haber vermeksizin bloğunuzu silme hakkına bile sahipler.

Bloğunuz silindiğinde herhangi bir hak iddia etme şansınız yoktur. Böylece tüm emeğiniz, blog yazmaya ayırdığınız tüm saatleriniz bir anda yok olup gider… Daha önce bunu yaşayanlar oldu ve olmaya da devam edecek.

Eğer geleceğe dönük, uzun vadeli planlarınız varsa, hiçbir kısıtlamaya takılmadan dilediğiniz gibi geliştirebileceğiniz profesyonel görünüme sahip bir blog açmak istiyorsanız, olabildiğince özgür bir platform seçmenizi öneririz. İnsan özgür değilse nasıl üretebilir, nasıl başarılı olabilir ki… (Bazı istisnalar var elbette)

Peki hangi blog açma platformunu seçmeliyim?

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok platform mevcut. Bunlardan bazıları daha esnek ve kullanımı daha kolaydır.

İstatistikler, WordPress’in (wordpress.org) en çok kullanılan blog platformu olduğunu gösteriyor. Ayrıca, WordPress neredeyse tüm başarılı web siteleri/bloglar tarafından tercih edilen en popüler İçerik Yönetim Sistemi‘dir.

İşte, WordPress ile blog açmak için bazı nedenler:

 • Bloğunuz üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlar
 • Yüzlerce ücretsiz (ve premium) blog tema seçeneği vardır.
 • Kod bilgisine ihtiyaç duymadan bloğunuzu dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz
 • Geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir
 • Düzenli olarak güncellenen ve geliştirilen bir platformdur
 • Siz istemediğiniz sürece kimse bloğunuzu silemez
 • Herhangi bir kısıtlama olmadan bloğunuzdan para kazanabilir, hatta bloğunuza bir online mağaza bile ekleyebilirsiniz.
 • ve çok daha fazlası…

WordPress platformunu kullanmak ücretsizdir, ancak kurulum ve barındırma için özel bir alan adına ve bir hosting firmasına ihtiyacınız olacak.

3. Domain ve Barındırma (Hosting) Seçimi

Alan adı web sitenizin markası ve internet üzerindeki adresinizdir (wpekran.com ve Google.com gibi). Bir alan adı seçmeden önce “Alan Adı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı öneririz.

Web barındırma (hosting) ise en basit açıklamayla sizin evinizdir. Burada tüm dosyalarınızı saklar, tüm bloglarınızı yönetirsiniz.

Peki hosting ve alan adı fiyatı ne kadardır? Aslında düşündüğünüz kadar pahalı değil. Hosting firmanıza bağlı olarak fiyatlar farklılık gösterir. Hesabınızı yükseltme seçeneğiniz de var. Hesap yükseldikçe ödenecek ücret de bir miktar artacaktır.

Bazı firmalar ilk yıl için indirim uygular ve hosting hizmeti satın alanlara alan adını da ücretsiz kaydetme imkanı sunar. Bazıları da alanadı alana 1 yıl ücretsiz hosting hizmeti sunar.

Yeni bir WordPress blog açmak için çalışabileceğiniz birçok hosting firması mevcut. Yıllardır sitelerimiz için tercih ettiğimiz, kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeyen Turhost ve özellikle uygun fiyat ve kaliteli hizmet şartlarından dolayı Cenuta hosting size tavsiye edebileceğimiz en iyi yerli hosting firmalarındandır. Bununla birlikte, Veridyen ve Güzelhost da tercih edebileceğiniz en kaliteli firmalar arasındadır.

4. WordPress Blog Nasıl Açılır: Domain ve Hosting Alımı

Bu bölümde, hosting paketi seçimi yaptıktan sonra WordPress blog açma adına gerekli tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. Blog nasıl açılır başlıklı yazımızın genel aşamalarını hem Cenuta hem de Turhost üzerinden anlatacağız. Diğer firmalar için de benzer aşamalar söz konusu olduğundan işlemler konusunda herhangi bir zorluk yaşamayacaksınız.

Cenuta Hostingi tercih ederseniz ki şiddetle tavsiye ederiz, aşağıdaki adımları izleyin.

İlk olarak barındırma paketi seçeceğiz.

Adım 1- Öncelikle Buradan Cenuta ana sayfasına giriş yapın. Ardından, üst menüden WordPress seçeneğini tıklayın (WordPress hosting yerine farklı seçenekler düşünüyorsanız Hosting kısmının üzerine gelip diğer hosting seçeneklerini görebilirsiniz).

WordPress Blog Açma-Cenuta Hosting

Adım 2- Hosting paketlerini inceleyin ve sizin için en uygun olanı belirledikten sonra Satın Al butonuna tıklayın. (WordPress L paketi’ni seçerseniz alan adınız ilk yıl için ücretsiz olacak.)

Adım 3- Yeni sayfada alan adı seçimi yapmanız istenecek. Aklınızdaki alan adını sorgu kutusuna girin, eğer daha önce alınmamış bir alan adıysa “Tebrikler! Bu alan adı müsait” bildirimi göreceksiniz. Devam et butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçin.

Not- Alan adında Türkçe karakter (ı-ö-ü-ç-ğ-ş), çizgi-alt çizgi kullanmadığınızdan emin olun.

Adım 4- Yeni sayfada hizmet yenileme süresi belirtebilirsiniz. En az 1 yıllık seçenek mevcut. Dilerseniz daha uzun bir süre de belirtip hosting maliyetinden tasarruf edebilirsiniz. Devam butonuna tıkladıktan sonra ödeme ve hesap oluşturma adımlarını takip edin. Satın alma işlemlerini tamamladıktan sora WordPress kurulum aşamalarına geçebilirsiniz.

Bu aşamada aslında bir destek bileti açıp hosting firmanızdan WordPress kurulumunu sizin için yapmalarını isteyebilirsiniz. Cenuta ve Turhost dahil diğer birçok firma bu hizmeti ücretsiz olarak sunuyor.

Böylece hiç zorlanmadan bu adımı kolayca atlatabilirsiniz. Fakat bunu kendiniz yapmak isterseniz WordPress Kurulumu başlıklı yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Yine de buradan en pratik yolu kısaca aktaralım.

Cenuta WordPress kurulumu için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Cenuta hesabınıza giriş yapın ve Hizmetler bölümünün altından Hosting planınızı seçin.
 • Hosting planınızın karşısındaki dişli çarka tıklayın.
 • Açılan sayfanın sol menüsünden cPanel Giriş ve ardından cPanel'e Bağlan seçeneklerine tıklayın.
 • cPanel’deyken sayfayı aşağı kaydırın ve “Yazılım” bölümünden “Softaculous Apps Installer" seçeneğini tıklayın. Eğer “Softaculous” seçeneğini göremezseniz direkt sayfanın en altına inip Scripts bölümünden WordPress’i seçin.
 • WordPress yükleme sayfasından “Yükle” sekmesinin altında bulunan “özel yükleme“yi seçin.
WP Kurulum
 • Bir sonraki ekranda, alan adınızı nereye kuracağınız ve WordPress kurulumunuzla ilgili ayrıntıları girmeniz gerekecek. Aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda gerekli bilgileri girebilirsiniz:

Script Setting

 1. Choose the version you want to install- Buradan WordPress’in son sürümünü ya da istediğiniz herhangi bir sürümü seçin.
 2. Choose Installation URL- Buradan kurulum url’nizi belirleyin (ssl kullanacaksanız https olarak işaretleyebilirsiniz. Ayrıca alan adınızın başında www olmasını isteyip istemediğinizi de buradan seçebilirsiniz). Ardından, WordPress kurulumu olacak alan adınızı seçin. Yükleme dizini alanını boş bırakın.

Site Settings

 1. Site Name- Sitenizin adını girin.
 2. Site Description- Siteniz için bir slogan girin (ya da site amacınızı açıklayan kısa bir bilgi)

Admin Account

 1. Admin Username- Tahmin edilmesi zor bir kullanıcı adı seçin (wp girişi için bir yere not edin)
 2. Admin Password- Zor bir parola seçin (wp girişi için bir yere not edin)
 3. Admin Email- Kullanmak istediğiniz e-posta adresini girin.

Choose Language

 1. Select Language- WordPressi hangi dilde kullanmak istiyorsanız o dili buradan seçebilirsiniz.

Select Plugin(s)

 1. Limit Login Attempts (Loginizer)- Kaba kuvvet saldırılarını önlemek için bu eklentiyi yükleyebilirsiniz.
 2. Classic Editor- Bu eklentiyi yüklemenize gerek yok. Bunun yerine çok daha kapsamlı bir editör olan Gutenberg editör varsayılan olarak WordPress’te kurulu olacak. Yine de seçim sizin.

Advanced Options

 1. Veritabanı (Database)- WordPress kurulumu için oluşturulacak veri tabanı adını seçin (rasgele 5-6 karakterlik bir isim olabilir)
 2. Table Prefix (Tablo Öneki)- Varsayılan olarak wp ile başlayan tablo ön ekini yine rasgele değiştirebilirsiniz(ekin sonunda alt çizgi (_) olması gerekiyor. Buna dikkat edin.
 3. WordPress Eklentilerini ve temalarını Otomatik Yükseltme- Dilerseniz işaretleyebilirsiniz. Kolaylık sağlar.

Kurulum ayrıntılarını doldurduktan sonra “Yükle” butonuna tıklayıp WordPress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Yükleme işlemi 1-2 dakika sürebilir.

Kurulum tamamlandıktan sonra, aynı sayfada bir WordPress yönetici URL’si sağlanacak. Gelen kutunuza kurulumun ayrıntılarını içeren bir e-posta da gönderilecektir. Yönetici URL’sini tıklayın (https://sizinsiteniz.com/wp-admin/ gibi bir url olacak.) Tıkladığınızda WordPress yönetici panelinize giriş yapmak için yukarıda belirlediğiniz “kullanıcı adı ve şifre”yi kullanın.

Cenuta ile WordPress kurulumu bu kadar! Diğer aşamaları aşağıda detaylıca anlatacağız.

Eğer Turhost firmasını tercih etmek isterseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım 1- Öncelikle Buradan Turhost ana sayfasına gidin ve üst menüdeki Hosting seçeneğine tıklayın. Açılır menüden “WordPress Hosting“i seçin.

Blog Nasıl Açılır: Hosting Paketi Seçimi

Adım 2- WordPress hosting paketlerinin bulunduğu sayfada sunulan seçeneklerden birini seçin. Bizim tavsiyemiz WP-Limitsiz paketi seçmeniz yönünde. Ancak “Giriş ya da Başlangıç Paketi” de ilk etapta işinizi görecektir. İlerleyen zamanlarda gerek duyarsanız paket yükseltebilirsiniz. 1’den fazla blog kurmayı düşünüyorsanız şimdiden üst paketleri tercih seçmenizde fayda var.

Seçiminizi yaptıktan sonra “Satın Al” butonuna tıklayın.

Blog Nasıl Açılır-Wordpress Hosting Paketi Seçimi

Adım 3- Hosting paketi seçiminden sonra karşınıza alan adı sorgulama aracı çıkacak. Buraya aklınızdaki alan adını girin ve kullanılabilir olup olmadığını sorgulayın. Sorguladığınız domain müsait ise “Kaydet ve Kullan” butonuna tıklayın.

Not- Alan adında Türkçe karakter (ı-ö-ü-ç-ğ-ş), çizgi-alt çizgi kullanmadığınızdan emin olun.

Blog Açma- Domain Sorgulama ve Kayıt İşlemi

Adım 4- Sonraki aşamada ödeme döngülerinin olduğu sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada 1 yıl, 2 yıl ve 3 yıllık ödeme seçenekleri mevcut. En az 1 yıllık seçeneği işaretleyin ( 2 veya 3 yıllık olanları da tercih edebilirsiniz. Böylece bu süre zarfında tekrar ödeme yapmanız gerekmez, aynı zamanda paket fiyatı daha avantajlı olur.)

Sayfanın aşağısında ek hizmet seçenekleri de var, ancak bu ek hizmetlere uzun bir süre ihtiyacınız olmayacak. Bu seçenekleri işaretlemeden geçebilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır/Turhost Hosting Paketi Ödeme Ekranı

Ödeme döngüsünü belirledikten sonra Siparişi Tamamla butonuna tıklayın. Devam Et dedikten sonra müşteri kayıt ve giriş sayfasına geçin. Burada gerekli bilgileri girdikten sonra ödeme aşamasına geçebilirsiniz.

Adım 5- Kredi kartı, Havale-EFT, internet şubesi ya da Atm’den ödeme seçenekleri mevcut. Sizin için uygun olanı seçip ödeme işlemini tamamlayın.

Blog Açmak: Hosting Ödeme Seçenekleri

** Eğer “ben sadece wordpress blog açmayacağım, aynı zamanda Joomla gibi bir başka CMS de kullanabilirim” derseniz, o zaman da WordPress hosting yerine WP dahil diğer CMS’leri de rahatlıkla kullanabileceğiniz Linux Hosting tercih edebilirsiniz. Ancak, sadece WordPress kullanacaksanız, WordPress hosting tercih etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Linux hosting paketlerini incelemek için buraya tıklayın. Açılan sayfadan size uygun olan paketi seçin. 1’den fazla blog açmayı düşünüyorsanız “Bireysel 3 Başlangıç” paketini ya da daha üst paketleri seçebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere, 4 farklı paketten herhangi birini seçtiğinizde alan adınız bedavaya gelecek. com, net ve org uzantılı bir alan adı seçtiğinizde ilk yıl için alan adı ücretsiz olarak paketinize tanımlanacak.

Blog Nasıl Açılır-Hosting-Linux Hosting

Paketinizi seçtikten sonra geri kalan işlemler WordPress Hosting ile aynı şekilde olacak. Bu işlemin ardından mail adresinizi kontrol edin; ödeme bilgileriniz mail olarak gelecek. Ayrıca doğrulama kodu gibi bildirimler de olabilir. Gelen mailleri dikkatle incelemeyi unutmayın.

Şimdi Turhost WordPress kurulumuna geçelim

Bu adımla birlikte, blog yazılarınızı yazıp paylaşabileceğiniz bir bloğunuz olacak. Öncelikle Turhost müşteri panelinize giriş yapın ve “Hizmetler > Hizmet Listesi” sekmesine tıklayın.

Wordpress Blog Açma

Bu sayfada bulunan, satın almış olduğunuz hosting paketinizin sağ kısmındaki “Yönetim” butonuna tıklayın. Açılan sayfanın sol panelinde bulunan “WordPress Yönetimi” sekmesine tıklayarak WordPress kurulumuna geçebilirsiniz.

Blog Açmak-Wordpress Kurulumu

Bu sayfada WordPress blog kurulumu için bazı bilgiler eklemeniz istenecek:

 • Protokol- Siteniz için SSL tanımlandıysa https seçin (hosting firmanızla ietişime geçip ücretsiz SSL hizmetini aktif konuma getirmelerini talep edin.) Ayrıca alan adınızın başında www istiyorsanız yine buradan seçebilirsiniz (https://www.seninblogun.com olarak görünecek, ancak daha kısa bir url yapısı için www’suz olarak seçmenizi öneririz.)
 • Alan adı- Bu kısımda kullanacağınız alan adınızı seçin.
 • Yüklenecek dizin- Bu kısmı olduğu gibi bırakın.
 • Site ismi- Buraya siteniz/bloğunuz için hangi ismi kullanmak istiyorsanız onu girin.
 • Site Ayrıntıları- Buraya bloğunuzu tanımlayan kısa bir açıklama (slogan) girin.
 • Kullanıcı Adı- WordPress panelinize giriş yaparken kullanacağınız, başkalarının tahmin edemeyeceği bir kullanıcı adı girin. Unutmamak için hemen bir yere not edin.
 • Parola- WP girişi için kullanacağınız zor bir şifre seçip bunu da not edin.
 • E-posta- Buraya e-posta adresinizi ekleyin. Bloğunuzla ilgili bildirimler buraya ekleyeceğiniz adrese gelecek.
 • Dil Seçin- Bloğunuzun yönetici panelinin Türkçe olması için “Türkçe” dil seçeneğini işaretleyin.
 • Veritabanı Adı- Buraya rasgele 6-7 karakterlik bir isim yazın. Karmaşık ve tahmin edilmesi zor bir isim olmasına dikkat edin.

Bilgileri girdikten sonra “Yeni WordPress’i Oluştur” butonuna tıklayın.

Kurulum tamamlandığında alan adınızın karşısındaki “admin paneli” butonuna tıklayarak veya adress çubuğuna siteniz.com/wp-admin yazarak, yukarıda belirlediğiniz kullanıcı adı ve parolayı girip WordPress bloğunuzun kontrol paneline erişebilirsiniz.

Wordpress admin panele giriş

Tebrikler! Artık sizin de bir bloğunuz var.

5. Bloğunuzu Google Search Consol’a Kaydedin

Google’ın bloğunuzu kolayca bulabilmesi ve arama motoruna eklemesi için Search Consol kaydı yapmanız gerekir. Bunun için bir Google hesabınız olmalı. Eğer henüz bir Google hesabınız yoksa buradan açabilirsiniz.

Hesanınızı oluşturduktan sonra Search Consol sayfasına giriş yapın. Şimdi Başla butonuna tıkladığınızda alan adı kaydı sayfası açılacak.

Wordpress Bloğu Google Search Consol'a Ekleme

Site doğrulama için en kolay yoldan gideceğiz. Görseldeki gibi URL ön eki kısmına site url’nizi ekleyin ve Devam‘a tıklayın. Açılan sayfada “web sitenize bir html dosyası yükleyin” bölümüne geçin ve Html Etiketi‘ne tıklayın. Açılır menüde meta name olarak başlayan kodun tamamını kopyalayın.

Search Consol Site Doğrulama

Html etiketini kopyaladıktan sonra WordPress panelinize gelin ve sol taraftan Görünüm>Tema Düzenleyici’ye geçin. Tema düzenleyicinin sağ panelinde header.php‘yi bulun ve tıklayın. Açılan sayfada <head> etiketinin hemen altına kopyaladığınız kodu ekleyin ve “Dosyayı Güncelle” butonuna tıklayın.

Search Consol Site Doğrulama-2

Daha sonra Search Consol sayfasına dönün ve “Doğrula” deyin.

İşlemi doğru yaptıysanız onay kutusu görünecek. Buradan Mülke Git’e tıklayın.

Son olarak site haritası göndermeniz gerekecek. En popüler SEO eklentilerinden olan RankMath SEO eklentisi otomatik olarak site haritanızı da oluşturur. Bu nedenle eklentiyi kurup ayarlarını yaptıktan sonra site haritasını gönül rahatlığıyla gönderebilirsiniz. Bkz- Rank Math SEO Ayarları/Tam Kurulum Kılavuzu.

Kurulumdan sonra, site haritanızı göndermek için yapmanız gereken tek şey, Search Consol yan panelden Site haritaları kısmına gitmek ve Site Haritası Ekleyin bölümüne şunu girmek:

sitemap_index.xml

Ardından Gönder butonuna tıklamanız yeterli. Böylece bloğunuzu Google’a kaydetmiş oldunuz. Bundan sonra, kontrol panelinden bloğunuz için özelleştirmeler yapabilir, yazılarınızı yazıp paylaşabilirsiniz.

6. WordPress Blogunuzu Yapılandırın

WordPress’e giriş yaptıktan sonra bloğunuz için gerekli temel ayarları ve özelleştirmeleri yapabilirsiniz.

Öncelikle tema seçimi ve bloğa uygulanışına değinelim.

WordPress ile ilgili en güzel şeylerden biri, profesyonel bir tasarımcı olmasanız dahi, bloğunuz için harika tasarımlar oluşturma imkanına sahip olmanızdır. Bunu WordPress’in sunduğu binlerce ücretsiz tema ile rahatlıkla başarabilirsiniz, üstelik hiçbir kod bilgisine ihtiyaç duymadan

Şimdi tema seçimi ve kurulumuna geçelim. Ne kadar kolay olduğunu görünce şaşıracaksınız!

WordPress kontrol panelinizdeyken sol taraftan Görünüm>Temalar>Yeni Ekle‘yi tıklayın. Ardından Popüler sekmesine geçin ve binlerce tema arasından bloğunuzu en iyi temsil edecek temayı seçin.

Beğendiğiniz bir temaya karar verdiğinizde, imleci temanın üzerine getirin ve Etkinleştir‘e tıklayın.

Wordpress Blog Açma/Tema Seçimi

WordPress ücretsiz olarak binlerce tema sunar, ancak bu temalar arasından hoşunuza gidecek bir tema bulamazsanız, en popüler premium temalardan ThemeForest WordPress temalarına göz atabilirsiniz.

»WordPress Tema yükleme kılavuzumuza göz atın. Ayrıca “WordPress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi gerekenler” başlıklı yazımız da bu aşamada yardımcınız olabilir.

Tema seçme ve yükleme işleminin ardından temanızı nasıl özelleştirebileceğinize de değinelim.

# WordPress Tema Özelleştirme

Wordpress blog açmak/Tema Özelleştirme

Seçtiğiniz tema önceden yapılandırılmış bir tasarıma sahip olacak, ancak bu temanın bazı kısımlarını zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.

Temanızı özelleştirmek için Görünüm> Özelleştir yolunu izleyin. Açılan sayfada, mevcut temanız üzerinde düzenleme yapabileceğiniz çeşitli seçenekler göreceksiniz.

Her tema için farklı özelleştirme seçenekleri olsa da genel olarak tema özelleştirme ayarları yukarıdaki görselde olduğu gibidir. Bloğunuz için logo hazırladığınızda onu da bu sayfadan ekleyebilirsiniz.

Premium temalar daha fazla (neredeyse sınırsız) özelleştirme seçeneği sunar ve kendi tasarımınızı oluşturmanız için de yönetim paneline detaylı bir özelleştirme sayfası ekler. Yani özelleştirmelerinizi direkt WordPress yönetim paneli üzerinden yapabilirsiniz.

# Blog İşlevselliği İçin Temel Eklentiler

WordPress eklentileri, herhangi bir kod girmenizi gerektirmeden, bloğunuza yeni özellikler eklemenize yardımcı olan uygulamalardır.

WordPress Blog açma işlemi sonrasında, bloğunuza bazı eklentiler eklemeniz gerekecek (iletişim formu, abonelik formu, SEO ve diğer optimizasyon eklentileri gibi.)

Binlerce ücretsiz ve pro WordPress eklentisi sayesinde tema özellikleri arasında bulunmayan özellikler ve aklınıza gelebilecek her türlü tasarım-özelleştirme öğesine sahip olabilirsiniz.

İhtiyaç duyabileceğiniz eklentiler için kontrol panelinden ayrılmanıza bile gerek yok; Sol panelden “Eklentiler>Yeni Ekle” butonuna tıklamanız yeterli. Böylece binlerce ücretsiz eklentiyi inceleyebilir, ihtiyacınız olanları tek tıkla bloğunuza yükleyebilirsiniz. (WordPress eklenti yükleme ve kurulumu hakkındaki yazımıza göz atın.)

Bu yazıda tüm eklentilerden bahsetmemiz mümkün olmadığından, ilk etapta yüklenmesi gereken birkaç eklentiden bahsedeceğiz. (Sürekli güncellenen “WordPress eklentileri” kategorimizi takip ederek eklentiler hakkında kapsamlı içeriklere ulaşabilirsiniz.)

# İletişim Formu Eklentisi– Her web sitesinin mutlaka bir iletişim formu olmalıdır. Size önerebileceğimiz en popüler iletişim formu eklentisi ise WPForms olacak. Bu eklentinin ücretsiz sürümü fazlasıyla işinizi görecektir.

Ayrıca farklı form eklentilerinden de bahsettiğimiz WordPress Siteye İletişim Formu Ekleme başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

WordPress yönetim panelinden Eklentiler>Yeni Ekle bölümüne gidin ve arama çubuğuna WPForms yazın. Eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

Blog açtıktan sonra yüklenecek temel eklentiler-1/WPForms

Daha sonra ilk iletişim formunuzu oluşturmak için sol panelden WPForms>Add New yolunu izleyin. Açılan sayfada öncelikle formunuz için bir isim girin (İletişim Formu 1- gibi).

Ardından “Simple Contact Form” şablonunu seçin.

WpForms/İletişim Formu

Yeni açılan sayfada bir iletişim şablonu olacak. Buradan değiştirmek istediğiniz öğrelerin üzerine tıklayarak özelleştirebilirsiniz. İşiniz bitince “Save-Kaydet”e tıklayın ve WP yönetim paneline dönün.

WPForms

Şimdi sol panelden sayfalar>yeni ekle‘ye tıklayın. Açılan sayfaya önce başlık girin (İletişim). Daha sonra sayfanın sol üst kısmında bulunan + sembolüne tıklayın.

Açılır menüdeki arama kutusuna WPForms yazarsanız aradığınızı kolaylıkla bulursunuz. WPForms seçeneğine tıklayın. Ardından, açılır menüden formunuzu seçin ve yukarıdaki Yayımla butonuna tıklayın.

WpForms-2

# SEO Eklentisi– WordPress, bloğunuzun işlevselliğini artırabilecek veya genişletebilecek eklentilere sahiptir. Bunlardan biri de Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için gerekli detayları ayarlamanıza imkan sunan SEO eklentileridir.

SEO, web sitenizi belirli anahtar kelimeler için arama motorlarında bulunacak şekilde optimize etme sürecidir. Bloğunuzun ziyaretçi trafiğini arttırmak için WordPress blog açma işleminin ardından vakit kaybetmeksizin bloğunuzu SEO için optimize etmenizi öneririz.

Bu optimizasyon için işinizi kolaylaştıracak popüler SEO eklentileri vardır. Size tavsiyemiz ise, halihazırda bulunan en iyi seo eklentisi olan Rank Math Seo’dur. Bu eklenti ile bloğunuzun SEO’sunu en iyi biçimde düzenleyebilirsiniz.

Eklentinin kurulumu ve sağladığı faydaları içeren tüm detaylar için “Rank Math SEO İnceleme ve Tam Kurulum Kılavuzu” başlıklı yazımızı okuyarak gerekli SEO ayarlarını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Diğer Eklentiler

 • MonsterInsights- Bu eklentiyi yükleyerek bloğunuzu Google Analytics’e bağlayabilir ve bu sayede blog istatistiklerinizi wp panelinizden takip edebilirsiniz.
 • All in One WP Security and Firewall– Bu bir güvenlik eklentisidir ve güvenlik web siteleri için son derece önemlidir. Site güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için bu eklentiyi incelemenizi öneririz.
 • Yedekleme- Bloğunuzu düzenli olarak yedeklemeniz, yaşanabilecek herhangi bir sorunla tüm bloğunuzu kurtarmanız için çok önemlidir. Kullanabileceğiniz çeşitli yedekleme eklentileri mevcut olsa da size önerebileceğimiz en iyi yedekleme eklentileri şunlardır; BackupBuddy (ücretli bir eklentidir), UpdraftPlus (hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri mevcut), My WP Backup (ücretsiz).

Yedekleme eklentileri ve diğer yedekleme yöntemleri ile ilgili detaylı kılavuzumuza da göz atabilirsiniz.

# WordPress Temel Ayarlar

Tema ayarlarından sonra bloğunuz için yapmanız gereken bazı temel ayarlar olacak. Bunları da tek tek inceleyelim.

Öncelikle, WordPress blog açma işlemiyle birlikte varsayılan olarak gelen gereksiz temalar, eklentiler ve sayfaları silin (Hello Dolly eklentisi, Hello Word ve Örnek Sayfa, temalar kısmındaki kullanmadığınız temalar).

Daha sonra aşağıdaki ayarlara geçin.

# Genel Ayarlar– WordPress yönetim paneli sol kenar çubuğundan Ayarlar>Genel‘i tıklayın. Açılan sayfada site başlığı, slogan, e-posta adresi, tarih biçimi, tercih ettiğiniz dil gibi bilgileri ekleyebilirsiniz.

# Okuma ayarları– Ayarlar>Okuma yolunu izleyin. Buradan ana sayfa görünümü için son yazılar ya da belirlediğiniz sabit bir sayfa seçebilirsiniz.

Wordpress blog açma/Ayarlar

Burada yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, bloğunuzun Google ve diğer arama motorları tarafından dizine eklenmesine izin vermenizdir. Bunun için sayfa sonuna inin ve “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” alanının işaretlenmemiş olduğundan emin olun.

# Tartışma (Yorum) Ayarları– Yorumlar bir blog için çok önemlidir; okurlarınızla iletişim halinde olmanıza yardımcı olur.

Yorum ayarlarını yapmak için Ayarlar>Tartışma bölümüne gidin.

Blog Nasıl Açılır- WP Tartışma Ayarları

WordPress’te varsayılan olarak bloğunuz yoruma açıktır. Bu ayarı değiştirmenizi önermeyiz. Ancak, bloğunuzu yoruma kapalı kullanmak istiyorsanız, “insanların yeni yazılara yorum yapmasına izin ver” seçeneğinin karşısındaki işareti kaldırabilirsiniz.

WordPress geri bağlantılara ve geri izlemelere de izin verir. Çoğu geri bağlantı ve geri izleme genellikle spam olduğundan, bu seçeneklerin işaretlerini kaldırmanızı öneririz. 

Ayrıca, spam veya diğer zararlı yorumlardan korunmak için otomatik onay yerine manuel onay seçeneğini işaretlemeniz faydalı olur. Spam yorumların önüne geçmek için yorum formundan site URL alanını kaldırmayı da deneyebilirsiniz.

# Permalink (Kalıcı bağlantı) Yapısı– Kalıcı bağlantı, bloğunuzda yayınladığınız içeriğin URL’sidir. Yani tarayıcıda görünen web adresidir. Yanlış permalink yapısı, arama motoru trafiğinize zarar verebilir. Bu nedenle blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenlerden biri kalıcı bağlantı ayarlarıdır.

Varsayılan olarak gelen kalıcı bağlantılar, içeriğiniz hakkında bilgi vermeyen rasgele sayılardan oluşur. Bunu değiştirmek için aşağıdaki yolu izleyin:

WordPress yönetim panelinden Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar‘a gidin ve bağlantılarınızı “Yazı ismi” varyantına ayarlayın.

Kalıcı Bağlantı Ayarları

Bu seçenek, mevcut seçeneklerin en uygunudur, ayrıca Google ve diğer arama motorları tarafından tercih edilen permalink yapısıdır.

# Kategori Ekleme

Aslında bu aşamanın acelesi yok, yazı sayınız artana kadar bunu erteleyebilirsiniz. Ancak, kategori eklemeye karar verdiğinizde sol panelden Yazılar>Kategoriler bölümüne geçin ve blog yazılarınız için kullanmak istediğiniz kategorileri ekleyin.

Wordpress kategori ekleme

Görseldeki yolu izleyerek dilediğiniz kadar kategori oluşturabilirsiniz.

#Navigasyon Menüsü Oluşturma

Menüler, ziyaretçilerinizin bloğunuzda dolaşmasına yardımcı olan en önemli araçlardır. Sayfa üstüne, altına ya da kenar çubuğuna eklenebilir.

Yeni bloğunuza menü eklemek için sol panelden Görünüm>Menüler bölümüne gidin. Burada sayfalarınız, kategorileriniz ve etiketleriniz için menüler oluşturabilirsiniz.

 • Önce menü ismi girin ve Menü Oluştur‘a tıklayın.
 • Yan panelden, yeni oluşturduğunuz menüye eklemek istediğinizi öğeyi seçip “Menüye Ekle” butonuna tıklayın (örneğin, sayfalar bölümünden hakkımızda, iletişim gibi sayfaları seçip menüye ekleyin. Sayfaların sağda sıralandığını göreceksiniz.)
 • Sayfanın altından menü konumunu işaretleyip kaydedin.
 • Aynı şekilde kategoriler için de farklı bir menü oluşturabilirsiniz.
Blog nasıl açılır/Menü Oluşturma

Kategoriler için kullanılan menü konumu genellikle üst kısım (üst menü)dür. Siz de buna göre konum belirleyebilirsiniz.

7. Blog Sayfaları ve İlk Blog Yazısı

Her blogun bazı temel sayfaları olur; hakkımızda, iletişim, gizlilik politikası ve kullanım koşulları; sektörünüze bağlı olarak hizmet ve ürünler, portfolyo, referanslar vs. gibi.

İletişim sayfası nasıl oluşturabileceğinizi zaten yukarıda anlattık. Diğer sayfalarınız için de aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

WordPress yönetim paneli sol taraftan Sayfalar>Yeni Ekle‘ye gidin. Klasik editör kullanıyorsanız görseldeki gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız. Buraya eklemek istediğiniz içeriği ekleyin ve Yayımla butonuna tıkla.

Wordpress blog nasıl açılır/Sayfa ekleme

Şimdi de Gutenberg Editör ile nasıl sayfa oluşturulduğuna bakalım.

Aynı şekilde Sayfalar>Yeni Ekle‘ye gidin. Başlık ekleyin ve içeriği girin. Gutenberg editörün klasik editörden farkı ise, çok fazla özelleştirme seçeneğine sahip olması. (Gutenberg kullanımı ile ilgili kapsamlı bir yazımız olacak.)

Wordpress blog açma/Sayfa hazırlama

Tüm bu işlemlerin ardından ilk blog yazınızı oluşturmaya hazır mısınız?

Mükemmel blog yazısı düzeni için en önemli kurallardan bazılar:

 • Dikkat çekici başlık
 • Metni alt başlıklara bölme
 • Kolay okunabilirlik
 • Önemli kısımları vurgulama
 • Alakalı görseller

Yazmak istediğiniz ilk blog gönderisine karar verdikten sonra, WordPress Panonuzdan “Yazılar>Yeni Ekle” bölümüne geçin. Blog Başlığı ekleyin (ya da bunu en sona da bırakabilirsiniz). Ardından, yukarıdaki kuralları da göz önünde bulundurarak yazınızı yazmaya başlayın.

Yazınız bittikten sonra sağ panelden bu yazı için bir kategori belirleyin. Son olarak yazınızın SEO kontrollerini RankMath ekranından kontrol edin; eksikleriniz varsa size ne yapmanız gerektiği konusunda yol gösterecektir.

Tüm kontrollerinizi yaptıktan sonra Yayımla butonuna tıklayın ve ilk yazınızı paylaşın.

Wordpress Blog Nasıl Açılır? Blog Açmak

“Blog nasıl açılır” sorusunu mümkün olduğunca detaylandırarak açıklamaya çalıştık. WordPress blog açma ve yayımlamaya kadar olan kısımda ihtiyacınız olan temel detayları artık biliyorsunuz. Şimdi yazınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp bloğunuzun tanıtımını yaparak, hedef kitlenize ulaşmanın ilk adımını atabilirsiniz…

Bloğunuz için faydalı olabilecek diğer yazılarımıza da göz atın!