WordPress Eklenti Yükleme (En Basit 3 Yöntem)

WordPress ile bir blog açtıktan sonra en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri “WordPress eklenti yükleme” konusudur. Siz de WordPress’te henüz çok yeniyseniz ve “eklenti nasıl yüklenir” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, bu yazı ile sorunuza cevap bulabilir ve birkaç dakikada dilediğiniz eklentiyi bloğunuza kurabilirsiniz.

Eklentiler WordPress için ek işlevsellik sağlayan yardımcı programlardır. Bu programlardan faydalanmak için öncelikle yükleme ve kurulum işlemini doğru bir şekilde yapmak gerekir.

Neyse ki, WordPress ile eklenti yüklemek oldukça kolaydır ve yeni başlayanlar bile hiç zorlanmadan bu işlemi gerçekleştirebilir.

İşte WordPress eklenti kurulumu için en kolay yöntemler…

WordPress Kontrol Panelinden Eklenti Yükleme

Bu tür işlemlerden önce elinizde her zaman site yedeğinizin olmasını öneririz. Kurulu bir siteniz varsa, her ihtimale karşı site yedeği almayı unutmayın!

Kontrol paneli üzerinden hem ücretsiz hem de ücretli/premium eklenti kurulumu yapılabilir.

Öncelikle ücretsiz eklenti kurulumundan başlayalım. Bunun için WordPress ücretsiz eklenti dizininden eklenti seçeceğiz.

# WordPress sol panelden Eklentiler>Yeni Ekle yolunu izleyin ve açılan sayfada bulunan arama çubuğuna eklentinizin adını girin. (Aklınızda herhangi bir eklenti yoksa, üst kısımda bulunan “Öne Çıkan, Popüler, Önerilen” bölümlerinden eklentileri inceleyebilirsiniz.)

# Listede aradığınız eklentiyi gördükten sonra, “Şimdi Kur” düğmesine tıklayın ve kurulan eklentiyi “Etkinleştir” butonuna tıklayarak kullanıma hazır hale getirin.

Wordpress Eklenti Yükleme

Ücretsiz WordPress eklenti kurulumu bu kadar. Şimdi sıra geldi Ücretli/premium eklenti ekleme ve kurulumuna.

Ücretli WordPress eklentileri, WordPress eklenti dizininde yer almadığından, bu tür eklentileri ilk yöntemi uyguladığınız biçimde uygulayamazsınız. Fakat WordPress, premium eklentilerin de kolaylıkla yüklenebilmesi için seçenek sunar.

# Yükleme işlemine geçmeden önce, eklentinizi satın aldığınız kaynaktan bilgisayarınıza indirmeniz gerekecek (zip dosyası olarak.) Daha sonra WordPress yönetici paneline gelin ve “Eklentiler>Yeni Ekle>Eklenti Yükle>Dosya Seç” yolunu izleyin. Bilgisayarınıza indirdiğiniz ZİP dosyasını seçip “Şimdi Kur” butonuna tıklayın.

Wordpress premium eklenti kurulumu

Kurulum işleminin ardından Eklentiyi Etkinleştir bağlantısına tıklayın.

Wordpress premium/ücretli eklenti yükleme-etkinleştirme

WordPress eklenti yükleme ve kurulum aşamasından sonra ayarları ihtiyacınıza göre yapılandırabilirsiniz. Her eklentinin ayarları farklı olduğundan bu yazıda eklenti ayarlarına değinmeyeceğiz. Çeşitli eklentilerden bahsettiğimiz ve bahsedeceğimiz diğer yazılarımızı buradan takip edebilirsiniz.

FTP ile WordPress Eklenti Yükleme

Bazı barındırma sağlayıcıları, Eklentiler> Yeni Ekle menüsü aracılığıyla premium eklentileri yüklemenizi engelleyen dosya kısıtlamaları uygular.

Eğer böyle bir durumdaysanız , FileZilla gibi bir FTP (Dosya Aktarım Protokolü) istemcisini kullanarak eklentileri manuel olarak yükleyebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için FTP erişim bilgileriniz gerekecek. Bu bilgileri hatırlamıyorsanız hosting firmanızla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Şimdi FTP istemcinizi başlatın ve FTP bilgilerinizi girip “Bağlan” butonuna tıklayın. 

FTP ile WordPress Eklentisi Nasıl Yüklenir ve Kurulur

Ardından public_html/wp-content klasörüne gidin . Bu klasörün konumu, barındırma sağlayıcılarına göre farklılık gösterebilir, bu nedenle barındırma sağlayıcınızın belgelerine bakmanız veya daha detaylı bilgi için doğrudan sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekebilir. 

Web sitenize bağlandıktan sonra, eklentiler (plugins) klasörüne gidin (bu klasör tüm yüklü eklentilerinizi listeler). Ardından, yüklemek istediğiniz eklentileri bu klasöre yükleyin.

Wordpress FTP ile eklenti yükleme

FTP aracılığıyla yüklediğiniz tüm eklentiler WordPress yönetim paneli eklentiler bölümünde listelenir. Buradan, yüklenen eklentileri etkinleştirin ve ayarları ihtiyacınıza göre yapılandırın.

Daha önce tema kurulumu ile ilgili yazımızı okuduysanız, WordPress eklenti yükleme ve kurma işlemiyle benzerlikler taşıdığını fark etmişsinizdir. Yukarıda anlattığımız ilk iki yöntem yeni başlayanlar için en kolay ve uygun yöntemlerdir. Üçüncü yöntem ise nispeten biraz daha karmaşık gelebilir. Bu nedenle bu yöntem için temel FTP bilgisi gerekir.

“Eklentileri yükledim ama bazılarına artık ihtiyacım yok, bunları nasıl kaldırırım” diye bir soru aklınıza takılabilir.

Eklenti silmek için yapmanız gereken tek şey, Eklentiler sayfasına gitmek ve silmek istediğiniz eklentiyi önce Etkisizleştir‘e tıklayıp sonra Sil bağlantısına tıklayarak kaldırmak.

Bu makaledeki talimatları izleyerek, WordPress web sitenize istediğiniz herhangi bir eklentiyi yükleyebilirsiniz. Resmi WordPress eklenti dizini aracılığıyla sunulan binlerce ücretsiz eklenti ve binlerce premium WordPress eklentisi mevcut. Bunlar arasından ihtiyacınıza uygun olanları seçerek WordPress bloğunuzun işlevselliğini artırabilirsiniz.

WordPress eklenti yükleme ile ilgili detaylar şimdilik bu kadar! Umuyoruz bu kılavuz size yardımcı olmuştur! Konuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, yorumlar kısmından veya iletişim formu üzerinden bize bildirebilirsiniz.