FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Wix’ten WordPress’e Nasıl Geçilir: Adım Adım Kılavuz

Wix, yeni başlayanlar için iyi bir web site oluşturucudur, ancak seçenekleri sınırlıdır. İşinizi büyütmek ve daha profesyonel bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız, bir süre sonra Wix size yetersiz gelecektir. Bu yazıyı okuduğunuza göre zaten tıkanma noktasına gelmiş ve muhtemelen “Wix’ten WordPress’e nasıl geçilir“, “Sitemi Wix’ten WordPress’e nasıl taşırım” gibi soruların yanıtını arıyorsunuzdur. Bu kılavuz, Wix’ten WordPress’e geçiş işlemini başarıyla tamamlamanız için size her adımda rehberlik edecek…

Wix’ten WordPress’e geçiş yaparken sürecin sorunsuz olması için aşağıdaki adımları doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulamanız son derece önemli. Bu nedenle, acele etmeyin ve hiçbir adımı atlamadığınızdan emin olun!

⭐ Adım 1: Domain ve Hosting Satın Alma

Wix’ten WordPress’e geçiş sürecinde mutlaka kaliteli hizmet sunan, sizi yarı yolda bırakmayacak ve 7/24 desteğe hazır bir firma seçmeniz oldukça önemli. (Bkz- En iyi yerli hosting firmaları listemize ve global çapta bir web siteniz olacaksa En İyi Yabancı Hosting Firmaları listemize göz atabilirsiniz).

Ayrıca Wix siteniz için daha önce özel bir alan adı (wpekran.com gibi) almadıysanız, WordPress’e geçiş için bir de özel alan adına ihtiyacınız olacak (bkz- Alan Adı (Domain) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler). Ancak Wix sitenizde zaten özel bir alan adınız varsa yenisini almanıza gerek yok; bunun yerine alan adınız için Name Server (NS) yönlendirmesi yapmanız yeterli. Hatta Wix içeriğinizi WordPress’e aktardıktan sonra dilerseniz alan adınızı yeni hostinginize transfer de edebilirsiniz. NS yönlendirmesi Hosting firmanızdan destek isteyebilirsiniz.

⭐ Hosting firmanıza karar verip bir plan satın aldıktan sonra hosting paketinize WordPress kurmanız gerekecek. Bu işlemi yapmak için “WordPress kurulumu” başlıklı kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz. Adım adım ilerleyerek kurulum işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

 • WordPress kurulumunun ardından, WordPress kontrol paneline gidin ve her şey hazır olana kadar sitenizi arama motorlarına kapalı hale getirin. Bunu yapmak için Wp sol menüden Ayarlar>Okuma bölümüne gidin ve sayfayı aşağı kaydırıp “Arama motoru görünürlüğü” seçeneğinin karşısındaki kutucuğu işaretleyip kaydedin. Aşağıdaki adımları tamamladıktan sonra da bu seçeneğin işaretini kaldırmayı unutmayın!
wixten wordpresse gecis wp panel 1
 • Yukarıdaki işlemin ardından bu kez WordPress kontrol panelinde Ayarlar>Kalıcı bağlantılar bölümüne gidin ve buradan Post name seçeneğini işaretleyip değişiklikleri kaydedin.
Wix'ten WordPress'e Geçiş: Kalıcı Bağlantılar

⭐ Adım 2: İçeriği Wix’ten WordPress’e Aktarma

WordPress’e hızlı ve kolay bir şekilde geçiş için maalesef Wix’in sağladığı bir kolaylık yok. Ancak endişelenmeyin; yeterince tutarlı olmasa da, sürecin bazı bölümlerini otomatikleştiren farklı yöntemler kullanarak içeriğinizi aktarabilirsiniz. Bununla birlikte, Wix’ten WordPress’e geçiş yapmanın en güvenli yolunun tüm içeriği manuel olarak taşımak olduğunu tam da burada belirtmiş olalım!

Wix’ten WordPress’e geçiş işlemi için üç seçeneğiniz var- RSS, otomatik geçiş eklentisi ve tüm içeriği manuel olarak tek tek aktarma. Manuel yönteme sıcak bakmıyorsanız, aşağıda diğer iki seçeneği ayrı ayrı açıkladık. Sizin için uygun olanla devam edebilirsiniz.

# Otomatik Geçiş Eklentisi ile Wix’ten WordPress’e Geçiş

Taşıma işlemini tamamlamak için farklı türde eklentiler bulabilirsiniz. Zamandan ve emekten tasarruf sağlayacaktır.

CMS2CMS eklentisi, Wix sitenizin tamamını WordPress’e taşımanıza olanak tanıyan ÜCRETLİ bir eklentidir. Sadece kayıt işlemini tamamlayın, Wix sitenizin URL’sini girin, Bağlantıyı Doğrula’ya tıklayın. Böylece manuel işlem yapmanıza gerek kalmadan tüm içerik (resimler, sayfalar ve yazılar) otomatik olarak Wix’ten WordPress’e taşınmış olacak.

 • Eklentiyi yükledikten sonra, hesabınızı oluşturun. Daha sonra CMS2CMS yönetici alanına E-posta adresiniz ve Parolanız ile giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra aktarılacak varlıkları seçebileceğiniz bir pencere göreceksiniz. Geçişi tamamlamak için, taşımak istediğiniz ek varlıkları seçip Geçişi Tamamla‘yı tıklayın.
 • Daha sonra ödeme bilgilerinizi doldurmanız istenecektir. Ödemeniz işlendikten hemen sonra taşıma işleminiz başlayacaktır.

# RSS ile Wix siteyi WordPress’e Aktarma

DİKKAT: Bu yöntem yalnızca eski Wix blogları için geçerli ve sadece son 20 gönderiyi RSS’den aktarabilirsiniz. Son güncellemeleriyle yeni Wix blogları için RSS beslemesi devre dışı bırakılmış görünüyor. Yeni bir Wix bloğu kullanıyorsanız sitenizi manuel olarak ya da yukarıdaki gibi bir eklenti kullanarak yapabilirsiniz.

 • Öncelikle, Wix RSS yayınınızı almanız gerekir. Bunun için Wix sitenizde EKLE veya “+” düğmesine tıklayın, RSS düğmesini arayın ve sayfanızda herhangi bir yere sürükleyin:
WİX RSS
 • Şimdi Wix sitenizdeki RSS düğmesine tıklayın. Sitenizin RSS’i XML biçiminde görünecektir. Dosyaya sağ tıklayın ve ardından Kaydet’e tıklayın. Sayfada herhangi bir boş yere sağ tıklayın ve Farklı Kaydet‘e tıklayıp dosyayı bilgisayarınıza indirin.

📌Alternatif olarak, RSS dosyasını bulmak için tarayıcı çubuğuna, özel alan adı kullanıyorsanız “domain.com/blog-feed.xml yazarak; Özel alan adınız yoksa “kullaniciadi.wixsite.com/blogname/feed.xml” yazarak ulaşabilirsiniz. RSS sayfanızda herhangi bir yere sağ tıklayıp Farklı Kaydet seçeneğiyle dosyayı bilgisayarınıza indirin.

 • RSS dosyanızı bilgisayarınıza indirdikten sonra WordPress kontrol paneline gidin ve Araçlar>İçe Aktar‘ı tıklayıp RSS seçeneğini bulun ve Şimdi Kur‘a tıklayın.
WordPress RSS Aracı
 • Kurulduktan sonra, İçe Aktarıcıyı Çalıştır düğmesine tıklayın. Şimdi Dosya Seç düğmesine tıklayıp daha önce kaydettiğiniz dosyayı seçin. Ardından Dosya yükle ve içe aktar düğmesine tıklayın. İşlem tamamlandığında bir başarı mesajı göreceksiniz.
 • Şimdi wp kontrol panelinde Yazılar>Tüm Yazılar‘a  giderek tüm gönderilerin düzgün bir şekilde aktarılıp aktarılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kontrol sırasında görsellerin aktarılmadığını fark edeceksiniz. RSS ile görselleri aktarmak mümkün olmadığından, bu işlem için tüm görselleri tek tek manuel olarak indirip yükleyebilir ya da Auto Upload Images eklentisini kullanabilirsiniz. (WordPress Eklenti Yükleme: WP Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır).

 • Auto Upload Images eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra, Yazılar>Tüm Yazılar bölümüne gidin.
 • Sayfanın sağ üst kısmındaki “Ekran Seçenekleri” butonuna tıklayın ve “Sayfa başına gösterilecek öğe” alanındaki sayıyı 999 olarak ayarlayıp Uygula butonuna tıklayın.
 • Şimdi, tüm yazıları seçin ve “Toplu işlemler” menüsüne tıklayıp Düzenle‘yi seçin. Ardından “Uygula” düğmesine tıklayın.
 • Son olarak “Güncelle” düğmesine tıkladığınızda yazılara ait görseller otomatik olarak Medya dosyanıza eklenecektir.
Wix içeriğini WordPress'e taşıma

🟢 Wix içeriğini WordPress’e taşımanın bir diğer aşaması da sayfaları (Ana Sayfa, İletişim sayfası, Hizmetler/Ürünler, Gizlilik Politikası vb.) aktarma işlemidir. Ne yazık ki, aktarımı yapmanın otomatik bir yolu yok. Bu nedenle her sayfanın WordPress’te manuel olarak yeniden oluşturulması gerekecek.

Wix Sayfalarını WordPress’e Aktarma

Wix, sitenizdeki sayfaları (örneğin; Hakkımızda, İletişim, Kullanım Koşulları vb. gibi) otomatik olarak taşıma seçeneği sunmuyor. Bu nedenle sayfaları WordPress’te tek tek oluşturmanız gerekecek. Bunun için de aşağıdaki adımları uygulayın:

 • WordPress kontrol paneli sol menüden Sayfalar>Yeni Sayfa yolunu izleyin.
 • İlk olarak sayfanızın başlığını ekleyin.
 • Şimdi Wix sitenize gidin ve ilgili sayfanın içeriğini kopyalayıp WordPress’e geri dönün.
 • Kopyaladığınız içeriği sayfa başlığının hemen altına yapıştırın.
 • Paneldeki seçenekleri inceleyip ihtiyacınıza göre sayfayı şekillendirin ve işiniz bitince üst taraftaki Yayınla butonuna tıklayın.
 • Diğer tüm sayfalarınızı da yine aynı yolu izleyerek tek tek aktarın. Ancak iletişim sayfası için farklı bir yol izlemeniz gerekecek. Bunun için şu kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz: https://wpekran.com/wordpress-siteye-iletisim-formu-ekleme/

⭐ Adım 3: Wix’ten WordPress’e Site Yönlendirme

Tüm içeriği Wix’ten WordPress’e aktardıktan sonra site trafiğinizi kaybetmemek için trafiği yönlendirmeniz gerekecek. Bu işlem mevcut kitlenizin (ve eski bağlantıları kullananların) yeni sitenizi bulmasını kolaylaştırır.

📌 Eğer Wix’ten WordPress’e geçiş işlemi için yukarıda bahsettiğimiz CMS2CMS eklentisini kullanmayı tercih ederseniz, aktarım aşamasında 301 yönlendirme seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Böylece manuel işleme gerek kalmadan yönlendirme işlemi de otomatik olarak gerçekleşir.

DİKKAT: Yönlendirme işlemi önemli olmakla birlikte, yalnızca Wix’te özel bir alan adı kullanıyorsanız bunu yapabilirsiniz. Ücretsiz bir Wix alan adı kullandıysanız yönlendirme yapamazsınız. Bunun yerine, eski web sitesine bir bildirim yerleştirerek ziyaretçilere taşındığınızı bildirebilir ve onları yeni siteye yönlendirmek için yeni sitenizin linkini ekleyebilirsiniz.

⭐ Wix’ten WordPress’e geçiş işlemini tamamladıktan sonra yeni sitenizi özelleştirmek ve diğer önemli detayları yapılandırmak için “WordPress Site/Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler” başlıklı yazımızı ziyaret etmeyi unutmayın! Yeni siteniz için gerekli tüm detaylar bu kılavuzda mevcut.


Wix’ten WordPress’e geçiş karmaşık bir süreç olabilir, ancak verileriniz üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olacağınız ve sitenizi istediğiniz gibi genişletebileceğiniz için kesinlikle buna değer. Umuyoruz, “Wix’ten WordPress’e Nasıl Geçilir” başlıklı kılavuzumuz geçiş işleminde size yardımcı olmuştur.

⭐ Wix’ten WordPress’e geçiş yaptıysanız ancak sıfırdan bir WordPress sitesi/bloğu oluşturmayı ve tasarlamayı bilmiyorsanız, başlamak için şu kılavuzdan faydalanabilirsiniz: Blog Nasıl Açılır? WordPress Blog Açma Rehberi

2 Yorum

 1. Bu detaylı rehber için teşekkürler. Peki aktarma işleminden sonra Wix’te kullandığımız özel e-posta adreslerini kullanmaya devam edebilecek miyiz?

  1. Çoğu hosting firması e-posta adreslerinizi de taşımanıza izin verir. Bunun için seçtiğiniz hosting firmasıyla görüşüp detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, örneğin info@alanadi.com gibi e-posta adresleri yine çoğu hosting planına ücretsiz olarak dahildir. Yani hosting hesabınız üzerinden izin verilen sayıda ücretsiz olarak eposta hesapları oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu