Hosting Nedir ve Türleri Nelerdir?

Web hosting, site performansı, kullanılabilirlik, hız, erişilebilirlik vb. durumların işleyişinde kilit rol oynar. Projenizin boyutuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak seçebileceğiniz farklı hosting türleri vardır. Web siteniz için hangi seçeneğin en iyisi olduğunu anlamak için de mevcut tüm hosting çeşitleri hakkında bilgi edinmeniz önemlidir.


Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting, şahıslara ve organizasyonların web site projelerini kesintisiz olarak (7/24) internet üzerinde yayınlanmasına imkan sunan bir web sitesi barındırma ve yayınlama hizmetidir.

Diğer deyişle web hosting, internette bir web sitesini barındırmak için alan kiralama veya satın alma işlemidir. Web sitelerinin HTML, CSS ve resimler gibi içeriklerinin online olarak görüntülenebilmesi için bir sunucuda barındırılmaları gerekir.

Peki sunucu tam olarak nedir? Sunucu, internet kullanıcılarını her bölgeden sitenize bağlayan bir ana bilgisayardır. Web hosting sağlayıcıları, siteleri barındıracak sunucu, bağlantı ve gerekli tüm hizmetlere sahiptirler.

İnternet üzerinde kesintisiz yayınlanan bir web siteniz olmasını istiyorsanız, işinin ehli ve sizi yarı yolda bırakmayacak güvenilir bir web hosting seçmeniz son derece önemlidir. Bugün piyasada çeşitli hosting hizmetleri sunan çok fazla hosting firması mevcut. Seçeceğiniz plan, projenizin büyüklüğüne ve gerekli hizmetler için ne kadar bütçe ayırabileceğinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

En Uygun Hosting Türleri Neye Göre Seçilir?

Seçtiğiniz hosting türleri, web sitenizin performansı, güvenliği, ölçeklenebilirliği ve yönetim düzeyi gibi öğeleri etkiler. Projenizin amacına, hedefine ve aldığınız/alacağınız trafik miktarına bağlı olarak en doğru kararı vermek gerekir.

Örneğin, aylık 5-6 bin ziyaretçisi olan küçük bir kişisel blog ile ayda 300 bin ziyaretçisi olan büyük bir e-ticaret sitesinin farklı hosting gereksinimleri vardır. Elbette, farklı hosting seçeneklerinin farklı fiyat çizelgeleri olduğunu da tekrar belirtmiş olalım. Dolayısıyla, seçiminizi yaparken bütçenizi de düşünerek hareket etmeniz önemlidir.

Bu süreçte asla acele etmeyin, çünkü yanlış web hosting çeşitleri ile işe başlamak, daha işin başındayken sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Tam da bu noktada, farklı türdeki web hosting hizmetlerinin nasıl çalıştığını ve kimler için hangisinin en uygun olduğunu açıklayan bu kılavuzu oluşturduk.

Uygun web hosting seçeneğini belirledikten sonra, en iyi hosting sağlayıcılarını inceleyebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir plan seçebilirsiniz.

Web Hosting Türleri

Aşağıda, farklı hosting türleri ve özelliklerine kısaca değindik. Böylece web siteniz için hangisinin daha iyi olacağı konusunda fikir edinmiş olursunuz.

1. Paylaşımlı (Shared) Hosting

Paylaşımlı hosting, en yaygın web hosting türüdür ve giriş seviyesi kullanıcılar, küçük ve orta ölçekli işletmeler için en uygun hosting türüdür. Bu hosting ile web siteniz diğer birçok web sitesiyle aynı sunucuda depolanır. Paylaşımlı denmesinin nedeni de budur.

Paylaşımlı hostingin en büyük avantajı diğerlerine göre çok daha uygun maliyetli olmasıdır. Bir diğer öne çıkan avantajı da, sunucunuzun önceden yapılandırılmış olması, iyi organize edilmiş olması, kolay kullanımı ve tüm bakım ve güvenlik güncellemelerinin hostinginiz tarafından yapılmasıdır.

Paylaşılan hosting planları genellikle web sitesi oluşturucular, WordPress barındırma, ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve müşterilere e-posta gönderme özelliği gibi birçok yararlı araç içerir.

Bununla birlikte, paylaşılan hostingin bazı dezavantajları da vardır: Kısıtlı programlama dillerini destekler; Bant genişliği sınırları vardır ve belirli bir trafik eşiğini aştığınızda daha fazla ödeme yapmanız gerekir; Genellikle sınırlı depolama alanı vardır ve ekstra depolama alanı için ekstra ücret ödemeniz gerekir; Diğer web sitelerindeki trafik artışları daha çok kaynak kullanımı anlamına gelir ve bu da sizin sitenizi olumsuz etkileyebilir (nadiren.)

Paylaşılan hosting planları, büyük miktarda web trafiği almayan web sitesi sahipleri için idealdir.

2. VPS Hosting (Sanal Sunucu)

Bu hosting türünde sunucular tek bir fiziksel sunucuyu paylaşır, ancak ayrı sunucular gibi davranarak işleri kolaylaştırır. VPS barındırma planı, paylaşılan barındırma ile özel bir sunucu arasındaki orta yoldur. Daha fazla kontrole ihtiyaç duyan ancak özel bir sunucuya ihtiyaç duymayan web sitesi sahipleri için idealdir.

VPS barındırmayı çok katlı bir binada daire kiralamak olarak düşünebilirsiniz. Bu dairede dilediğiniz her şeyi yapma özgürlüğünüz olur. Bir VPS ile her tür yazılımı çalıştırabilir ve ihtiyacınız olan herhangi bir programlama dilini kullanabilirsiniz. Ayrıca, depolama ve bant genişliği konusunda daha yüksek sınırlar elde edersiniz. Yani daha fazla web site trafiğini barındırabilirsiniz.

Genel olarak, VPS sunucu, özel barındırma isteyen ancak gerekli teknik bilgiye sahip olmayan web sitesi sahipleri tarafından tercih edilebilir. VPS barındırma, özel barındırma denetimiyle paylaşılan barındırmanın maliyet avantajlarını sunar. Gelişmiş kullanıcılar ve belirli yazılım ve paket kurulumları isteyenler için en iyi seçimdir.

3. Özel (Dedicated) Server

Özel barındırma, web sitesi sahiplerine, sitelerinin depolandığı sunucu üzerinde tam kontrol izni verir. Bu hosting türü ile tam kök ve yönetici erişimine sahip olursunuz, böylece güvenlikten çalıştırdığınız işletim sistemine kadar her şeyi kontrol edebilirsiniz. Yani sınırsız özelleştirme, sınırsız kaynak ve tam kontrol hakları elde edersiniz. Bununla birlikte, iyi bir teknik bilgiye sahip olmanızı gerektirir.

Dedicated server ile aklınıza gelebilecek her türden siteler oluşturabilir, her şeyi barındırabilirsiniz; kurumsal siteler, online oyun siteleri, online mağazalar, online kumar siteleri, film izleme siteleri, büyük projeler geliştirmek isteyenler gibi yüksek kaynak gerektiren her türden siteler…

Ancak, tüm bu kontrolün elbette yüksek bir bedeli var. Özel sunucular en pahalı web hosting türlerindendir. Yeterli teknik deneyimi olmayan yeni başlayanlar için uygun bir seçenek olmayabilir.

4. Bulut (Cloud) Hosting

Bir ağ üzerinden çalışan ve şirketlerin bilgi işlem kaynağını bir yardımcı program gibi tüketmesini sağlayan bir hosting türüdür. Daha iyi performans ve güvenlik sağlamak için web sitenizi birbirine bağlı birden çok sunucuya yaymayı içerir. Tek bir sunucunun disk alanına güvenmek yerine, gücünü birkaç kaynaktan alarak hiçbir zaman kesinti yaşamamanızı sağlar.

Bulut tabanlı hosting çeşitleri, artan trafiğe uyum sağlamak için kaynakların anında sağlanmasına olanak tanır. Trafikte bir artış olduğunda, iyi bir web site performansı sağlamak için daha fazla kaynak ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, trafik düştüğünde, ölçeği küçültebilir ve daha az aylık fatura ödeyebilirsiniz.

En iyi yanı, bir yönetici paneli aracılığıyla bulut barındırma hizmetinizi gerçek zamanlı olarak optimize edebilmenizdir. Kaynakların kullanılabilir hale gelmesi için bekleme süresi yoktur; ölçekleme anında gerçekleşir.

Sunucunuzun yapılandırmasıyla uğraşmayı seviyorsanız ve yüksek derecede ölçeklenebilirlik istiyorsanız, Cloud hosting türleri ile devam edebilirsiniz.

5. Bayi (Reseller) Hosting

Reseller hosting, çeşitli paylaşılan planları satmanıza olanak tanıyan bir hosting türüdür. Bayi planlarında, faturalandırma, depolama, RAM vb. paylaşılan hesaplarınız üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olan bir kontrol paneli bulunur.

Bu tür web barındırma temel amacı kar etmektir. Bu nedenle, planları başkalarına satmak için pazarlama becerilerine ihtiyacınız var. Ayrıca müşterilerinize benzersiz bir hizmet sunmanız gerektiği için çok fazla teknik yeterlilik gerektirir.

Web hosting gibi hizmetler satan bir web sitesi kurmak istiyorsanız bu planı değerlendirebilirsiniz.

6. Yönetilen WordPress Hosting

WordPress hosting, özellikle WordPress’te site kurmak isteyenler için oluşturulmuş ve optimize edilmiş bir web hosting türüdür. Yani WP platformunda oluşturulan sitelerin özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde yapılandırılmıştır.

Yönetilen WordPress hosting, daha iyi web site güvenliği, sunucu önbelleği, daha iyi yükleme hızı, tek tıkla kurulum, otomatik güncelleme, otomatik yedekleme, etkin bir hazırlama ortamı ve özel müşteri desteği gibi kullanışlı ekstra avantajlar sağlar. Diğer paylaşımlı hosting türlerine kıyasla genellikle fiyatı biraz daha yüksektir.

7. Self Servis Web Hosting

Diğer kişilere veya şirketlere güvenmek yerine kendi sunucunuzu çalıştırıp yönetmeye self servis web hosting denir.

Bu tür web hostingde kontrol tamamen sizdedir ve tüm sorumluluğu da üstlenmeniz gerekir. Yani bu, sunucunun donanımını, yazılımını, sunucuyu barındıracağı yeri, havalandırmayı, soğutmayı, güvenliği ve sunucunun bakımını sağlamanız gerektiği anlamına gelir. Bu hosting türü diğer tüm hosting planlarının en esneğidir, Ancak yönetimi için teknik becerilere ve kaynaklara sahip olmanız gerekir.

Yeni başlayanlar için bu gibi hosting türlerini önermiyoruz. Ancak, yeterli uzmanlığa sahipseniz, gerçekten benzersiz bir web deneyimi oluşturmak için self servis hosting hizmetini kullanabilirsiniz.

8. Kolokasyon (Colocated) Web Hosting

Kolokasyon, bireylerin ve şirketlerin sunucuları ve donanımları için alan kiraladığı bir veri merkezi tesisini ifade eder. Kişinin kendi özel sunucusu için bir veri merkezinde yer kiraladığı hosting seçeneğidir. Kolokasyon, kullanıcılara donanım kiralamak yerine, kullanıcıların o donanıma sahip olmasına izin verir.

Kolokasyon web hosting türünü kullanmanın bazı avantajları şunlardır; uzman desteği, düşük maliyet ve ölçeklenebilirlik kolaylığı, çoğu ortak yerleşim ana bilgisayarı, tam zamanlı erişime izin veren 7/24 hizmetler.

Orta ve büyük trafikli bir web sitesi işletiyorsanız ve beraberindeki maliyetlerden tasarruf etmek istiyorsanız, bu hosting türü siteniz için ideal bir seçenek olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular