FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Google Domains Transfer İşlemleri [Detaylı Kılavuz]

Güncelleme: Google’da artık yeni alan kayıtları desteklenmemektedir. 7 Eylül 2023 tarihinde Squarespace, tüm alan adı kayıtlarını ve ilgili müşteri hesaplarını Google Domains’den satın aldı. Bu nedenle aşağıdaki içerik güncelliğini yitirmiştir.


Google Domains transfer işlemleri son derece basit ve hızlıdır. Bu yazıda, hem alan adını Google Domains’e aktarma hem de Google Domains’den başka bir firmaya domain taşıma işlemlerini adım adım anlattık. Ayrıca domain transferini hızlandırmak için neler yapılması gerektiğine değindik. Bu sayede, hiç beklemenize gerek kalmadan birkaç dakika içinde transfer süreci tamamlanacaktır.

Sırasıyla, alan adını Google Domains’e transfer etme işlemini, ardında Google Domains’teki bir alan adının başka şirkete nasıl aktarılacağını gösterelim.

Hadi başlayalım!

Google Domains’e Alan Adı Aktarma /Transfer Etme

“Alan adımı Google Domains’e transfer etmek istiyorum” diyenler aşağıdaki talimatları izleyerek domain aktarma işlemini gerçekleştirebilir.

Alan adını (domain) Google Domains ya da başka bir kayıt kuruluşuna aktarma adımları, domain uzantınıza bağlı olarak biraz farklılık gösterir. Örneğin, .UK uzantılı alan adı transferi için “IPS etiketinizi” değiştirmeniz gerekirken, .COM, NET veya .ORG ile biten alan adları, genellikle “Yetkilendirme kodu” olarak da adlandırılan “EPP kodu” gerektirir.

Ülke uzantılı domain transferi için mevcut kayıt şirketiniz ve yeni kayıt şirketinizle iletişimde birlikte hareket etmeniz çok daha sağlıklı olur. .com ve .net gibi uzantılara sahip alan adlarını Google Domains’e transfer etmek için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Adım 1: Öncelikle alan adınızın kayıtlı olduğu şirket hesabınıza girmeniz ve transfer etmek istediğiniz alan adı için transfer kilidini açmanız gerekir. Kayıt firmanıza göre transfer kilidi konumu değişiklik gösterebilir. Genel olarak, Alan Adları bölümüne gidip Google Domains’e aktarmak istediğiniz alan adının yanındaki “Yönet” butonuna tıkladığınızda Transfer kilidi seçeneğini görebilirsiniz. Kilidi devre dışı bıraktıktan sonra, yine aynı bölümde transfer kodu (EPP kodu) talep etme seçeneğini göreceksiniz. Transfer kodunu kopyalayın ve aşağıdaki adıma geçin.

Adım 2: Şimdi Google Domains bağlantısına tıklayın ve ardından “Size ait olan bir alanı aktarın” seçeneğine tıklayın. İşleme devam edebilmeniz için kullanmak istediğiniz Google hesabınıza giriş yapmalısınız, Google hesabınız yoksa hızlıca bir tane oluşturabilirsiniz.

Google Domains Transfer

Adım 3: “Size ait olan bir alanı aktarın” bağlantısına tıkladıktan sonra yeni sayfada “Aktarmak istediğiniz alan adını girin” kutucuğuna, başında http ve www olmadan alan adınızı girin (örneğin, wpekran.com) ve Enter’a tıklayın.

Adım 4: Yeni sayfadaki ikinci adımda “Yetkilendirme kodunu girin” seçeneğini göreceksiniz. Buraya 1. adımda kopyaladığınız EPP kodu‘nu yapıştırın ve “Devam“a tıklayın.

Google Domains Alan Adı Transferi

Adım 5: Web ayarlarınızı içe aktarmak için şimdiki adımda iki seçeneğiniz olacak. Birincisi “Kopyala ve Google’ın DNS ayarlarımı yönetmesine izin ver” seçeneği, ikincisi ise “Mevcut alan adı sunucularımı kullanmaya devam et ve başka ayar içe aktarma” seçeneği. Transfer etmek istediğiniz alan adı için kurulu bir web siteniz varsa ve o web sitesinin hostingini kullanmaya devam edecekseniz ikinci seçeneği işaretleyin. Değilse ilk seçeneği işaretleyip Devam‘a tıklayın.

Google Domains Transfer- İçe Aktarma

Adım 6: Şimdi kayıt ayarlarını yapılandırın. Gizlilik koruması seçeneği etkin kalsın, Otomatik yenileme seçeneğini ise dilerseniz kapalı tutabilirsiniz. Ardından ödeme işlemine geçin. İletişim ve fatura bilgilerinizi girdikten sonra ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. 1 yıllık alan adı kayıt ödemesi yapmanız gerekecek, ancak daha sonra dilerseniz bu süreyi uzatabilirsiniz. Ödeme işleminden sonra alan adınız Google Domains hesabınızda listelenecek.

⭐ Alan adı kayıt sürenizi uzatmak isterseniz, listeden alan adınızın karşısındaki Yönet‘e tıklayın. Yeni sayfayı aşağı kaydırdığınızda “Faturalandırma” alanını göreceksiniz. Buradan “Yıl Ekle” seçeneğine tıklayıp domain kaydınızı 9 yıla kadar uzatabilirsiniz.

Adım 7: Google Domains hesabınız için kullandığınız e-posta adresinize Google’dan bir doğrulama maili gelecek. Doğrulama işlemini mutlaka yapmalısınız.

💥💥 Alan adını Google Domains’e transfer etme süreci böylelikle başlamış olacak. Transfer sürecinin tamamlanması genellikle 2 ila 12 gün kadar sürer. Ancak, bazı şirketler hızlı transfer için e-posta adresinize “transfer onay e-postası” gönderir. Örneğin, Cenuta‘dan alan adı transferi için mail adresinize gelen bağlantıya tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir onay formu görürsünüz. İşlemi onayladığınız anda alan adınız Google Domains’e transfer edilmiş olur.

domain transfer onay maili

💥💥 GoDaddy alan adı transfer işlemini hızlandırmak için, GoDaddy hesabınıza gidin üst menüdeki Alan Adları > Transferler seçeneğine tıklayın. Ardından “Dışarı transferler” ve “Tüm dışarı transferler” seçeneklerine tıklayın. Son olarak alan adını seçip ve “Transferi Kabul Et” butonuna tıkladığınızda, birkaç dakika içinde alan adınız GoDaddy’den Google Domains’e tamamen aktarılmış olacak.

“Alan adımı Google Domains’e nasıl transfer ederim” sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Şimdi tam tersi olan Google Domains’ten başka bir yere domain transferi işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

Google Domains’ten Başka Bir Kayıt Şirketine Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır?

Mevcut alan adınız Google Domains’e kayıtlıysa ve alan adınızı başka bir şirkete transfer etmek istiyorsanız, Google Domains transferi için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Öncelikle Google Domains hesabınıza giriş yapın.
  2. Transfer etmek istediğiniz alan adının yanındaki Yönet butonuna tıklayın.
  3. Sol menüden Kayıt Ayarları seçeneğine tıklayın.
  4. Sayfayı aşağı kaydırıp Alan kilidi bölümüne gidin ve varsayılan olarak açık olan kilidi kapatın.
  5. Başka hesaba aktar seçeneğinin yanındaki “Yetkilendirme kodu alın” bağlantısına tıklayın.
  6. Şimdi, alan adınızı aktarmak istediğiniz kayıt şirketi hesabınıza gidin ve Domain transfer kısmına alan adınızı girin, ardından kopyaladığınız yetkilendirme kodunu yapıştırıp formdaki talimatları takip ederek transfer işlemini başlatın.
  7. Hem Google Domains için kullandığınız e-postayı hem de yeni kayıt şirketi hesabınız için kullandığınız e-posta adreslerini kontrol etmeyi unutmayın. Google Domains Transfer süreci ile ilgili e-postalar alacaksınız. Talimatları dikkatli okuyup uygulayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Google Domains nedir?

Google’a ait olan Google Domains, alan adı kaydı, DNS barındırma, alan yönlendirme ve e-posta yönlendirme gibi hizmetler sunan özel bir alan adı kayıt kuruluşudur.

Google Domains gizlilik koruması sağlar mı?

Google Domains, iletişim bilgilerini gizli tutmak isteyenlere gizlilik koruması sunar. Kişisel ayrıntılar WHOIS dizininde varsayılan olarak herkese açık olsa da, bilgilerinizin bir kısmını veya tamamını hiçbir ek ücret ödemeden Google Domains ile gizli tutmayı seçebilirsiniz.

Google Domains’in avantajları nelerdir?

Hızlı, güvenli ve güvenilir altyapı, Gizlilik koruması, E-posta yönlendirme, Alan yönlendirme, Özel alt alanlar ekleme, Basit yönetim araçları, En iyi web sitesi oluşturucularla kolay entegrasyon, kolay arayüz Google Domains’in avantajlarından bazılarıdır.

Google Domains’de nameserver’lar (NS) nereden, nasıl değiştirilir?

Google Domains’de kayıtlı alan adınız için farklı NameServer’lar kullanmak için hesabınıza giriş yapın ve alan adınızın karşısındaki Yönet’e tıklayın. Sol menüden DNS seçeneğine tıklayıp “Özel alan adı sunucuları” sekmesine geçin. NameServer adreslerini ekleyin ve Kaydet’e tıklayın. Son olarak, sağ üstteki “Bu ayarlara geç” seçeneğine tıklayın…

>>> Google Sites Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu