FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

BIMI Nedir ve E-posta Teslim Edilebilirliğini Nasıl Etkiler?

BIMI, şirketinizin logosunu doğrudan müşterilerinizin gelen kutularına yerleştiren bir e-posta spesifikasyonudur. Bu basit görsel işaret, markanın anında tanınmasını sağlar ve meşru e-postalarınıza güvenilirlik katarak genel veya potansiyel spam mesajlardan ayrılmasına yardımcı olur.

Bu makalede BIMI’nin tam olarak ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve e-postalarınızın güvenilirliğini ve teslim edilebilirliğini artırmak için bunu e-postalarınıza nasıl ekleyebileceğinizi açıkladık…

BIMI Nedir?

BIMI (Brand Indicators for Message Identification/Mesaj Tanımlama için Marka Göstergeleri), güçlü bir görsel kimlik doğrulama aracı görevi gören nispeten yeni bir e-posta standardıdır. BIMI, markanızın doğrulanmış logosunun, desteklenen gelen kutularında, kimliği doğrulanmış e-postalarınızın yanında doğrudan görünmesine olanak tanır. Bunu e-posta iletişimleriniz için “doğrulanmış bir rozet” gibi düşünün.

BIMI kaydı, bir markanın logosunun ne olduğunu belirten bir DNS TXT kaydıdır. Uygun şekilde sertifikalandırılıp kimlik doğrulaması yapıldığında markalar, aşağıdaki görselde olduğu gibi, gelen kutusundaki her mesajın yanında logolarını görüntüleyebilecek:

BIMI Kaydı Nedir

Protokol , SPF, DKIM ve DMARC gibi yerleşik e-posta kimlik doğrulama protokolleriyle birlikte çalışır. Bu, alanınızı ve logonuzu yalnızca yetkili gönderenlerin kullanabileceğinden emin olmanıza yardımcı olur.

BIMI Neden Önemlidir?

 • Logonuzu görmek, alıcıların kuruluşunuzdan gelen meşru e-postaları anında tanımasına yardımcı olur. Bu sayede e-postanın orijinal olduğu ve kötü niyetli bir kaynaktan gönderilen sahte bir mesaj olmadığı bilinir.
 • Kalabalık bir gelen kutusunda, gönderenin adının yanında tanınabilir bir logo bulunan e-postalar hemen göze çarpar. Bu görsel ayrım, alıcıların tanıdıkları bir markadan gelen e-postalara güvenme ve onlarla etkileşim kurma olasılıkları daha yüksek olduğundan, daha yüksek açılma oranlarına katkı sağlayabilir.
 • Kimlik avı saldırıları giderek daha karmaşık hale geldi ve kullanıcıların meşru e-postalar ile sahte e-postalar arasında ayrım yapmasını zorlaştırdı. BIMI, bir e-postanın gerçekten kuruluşunuzdan geldiğine dair görsel bir onay görevi görür. Alıcılar e-postanızın yanında resmi logonuzu gördüklerinde mesajın gerçek olduğundan daha emin olabilirler, bu da güven oluşturmanıza ve kimlik avı dolandırıcılığının kurbanı olma riskini azaltmanıza yardımcı olur.
 • Logonuzu e-postalarınızın yanında tutarlı bir şekilde görüntülemek, marka kimliğinizi güçlendirir ve hedef kitlenizde uzun vadeli güven oluşturmanıza yardımcı olur. Alıcılar logonuzu gelen kutularında görmeye alıştıkça, onu markanızla ilişkilendirecekler ve bu da tanınırlığın ve güvenilirliğin artmasını sağlayacaktır. Zamanla bu tutarlı görsel temsil, markanızın itibarını güçlendirebilir.

BIMI E-posta Teslim Edilebilirliğini Nasıl Etkiler?

BIMI, e-posta teslim edilebilirlik oranlarınızı doğrudan değiştirmez. E-posta teslim edilebilirliğinizin yüksek kalmasını sağlamak için yine de en iyi e-posta uygulamalarından yararlanmanız ve saygın bir e-posta sağlayıcısı kullanmanız gerekecektir. Ancak kimlik doğrulama ve kullanıcı etkileşimi üzerindeki etkisi, e-posta performansınız üzerinde dolaylı, olumlu sonuçlar doğurabilir.

BIMI protokolünü kullanmak, e-posta sağlayıcılarına yasal bir gönderen olduğunuza dair güçlü bir sinyal gönderir. Bu, e-postalarınızın spam olarak işaretlenmesini veya istenmeyen klasörlere düşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

BIMI logolu e-postaların daha yüksek açılma oranları ve tıklama oranlarına da faydası olabilir. Yüksek düzeyde kullanıcı etkileşimi, posta kutusu sağlayıcılarına e-postalarınızın istendiğini ve beklendiğini bildirir. BIMI ayrıca markanızı taklit etmeyi de zorlaştırır. Bu, marka itibarınızı artırır ve aynı zamanda müşterilerinizi, uzun vadede teslimatınıza zarar verebilecek kimlik avı dolandırıcılıklarına düşmekten korur.

BIMI Nasıl Çalışır?

BIMI’yi uygulamak için kuruluşunuzun öncelikle aşağıdaki e-posta kimlik doğrulama protokollerine sahip olması gerekir:

 • SPF (Sender Policy Framework): SPF, mesajı gönderen e-posta sunucusunun alanınızın adına e-posta göndermeye yetkili olduğunu doğrular.
 • DKIM (DomainKeys Identified Mail): DKIM, e-postalarınıza dijital bir imza ekleyerek içeriğin iletim sırasında değiştirilmemesini sağlar.
 • DMARC (Domain-Based Message Authentication, Reporting & Conformance): DMARC, SPF ve DKIM’yi temel alarak e-posta kimlik doğrulaması ve raporlama için bir çerçeve sağlar. BIMI’ye uygun olabilmek için bir ‘karantinaya’ veya ‘reddet’ DMARC politikasına sahip olmak önemlidir.

Kimlik doğrulama protokollerine ek olarak güvenilir bir Sertifika Yetkilisinden Doğrulanmış İşaret Sertifikası (VMC) almanız gerekir. VMC logonuzu doğrular ve kuruluşunuza ait olmasını sağlar. Bu sertifika, logonuzun hileli kullanımını önlemeye yardımcı olur.

BIMI Kaydı Oluşturma

Diğer e-posta kimlik doğrulama protokolleri gibi BIMI de DNS ayarlarınızda yapılandırılır. BIMI kaydı, BIMI uyumlu logonuzun konumunu (SVG formatında) ve onu kullanma hakkına sahip olduğunuzu kanıtlamak için VMC’niz hakkındaki bilgileri içerir.

DMARC kimlik doğrulamasını geçen bir e-posta gönderdiğinizde, alıcının e-posta sağlayıcısı (BIMI’yi destekliyorsa) aşağıdakileri yapar:

 1. Alan adınızı BIMI kaydı açısından kontrol eder.
 2. Doğrulanmış logonuzu BIMI kaydındaki konumdan getirir.
 3. Gelen kutunuzda ‘Gönderen’ adresinizin yanında logoyu görüntüler.

Tüm e-posta istemcileri BIMI’yi desteklemez, ancak aralarında Gmail, Apple Mail, Yahoo Mail ve Fastmail’in de bulunduğu en popüler uygulamalardan bazıları bunu destekler.

E-posta için BIMI Nasıl Kurulur?

BIMI’yi ayarlamak teknik görünebilir ancak e-posta güvenliği ve marka bilinirliği açısından değerli bir yatırımdır.

İşte BIMI kurulumu için yapılması gerekenler:

 1. BIMI uyumlu bir Logo oluşturun: BIMI’yi kullanmak için logonuzun belirli gereksinimleri karşılaması gerekir. SVG Tiny PS dosya formatında olmalı ve kare en boy oranına sahip olmalıdır. Farklı e-posta istemcilerinde görüntülenebileceği için logonuzun çeşitli arka plan renklerinde açıkça görülebildiğinden emin olun.
 2. Bir VMC edinin: Doğrulanmış Marka Sertifikası almak için saygın bir Sertifika Yetkilisiyle iletişime geçin. Logonuz için kuruluşunuzun kimliğinin ve ticari marka haklarının kanıtını sağlamanız gerekecektir. Sertifika Yetkilisi bu bilgiyi doğrulayacak ve VMC’yi yayınlayacaktır.
 3. BIMI Kaydı Oluşturun: Alan adınızın DNS ayarlarına bir BIMI kaydını TXT kaydı olarak eklemelisiniz. Temel bir örnek şuna benzer:
v=BIMI1; l=https://alanadiniz.com/logo123.svg;

veya;

default._bimi.alanadiniz.com IN TXT "v=BIMI1; l=https://alanadiniz.com/logo.svg; a=https://sertifikasağlayıcı.com/vmc.pem" 
 • alanadiniz.com’u gerçek alan adınızla değiştirin.
 • ‘l=’ etiketinin BIMI uyumlu logonuzun doğru URL’sini gösterdiğinden emin olun.
 • ‘a=’ etiketi (isteğe bağlı) VMC dosyanızın konumunu içerir.

BIMI teknik kurulum gerektirse de marka itibarı ve e-posta güvenliği açısından önemlidir. BIMI’den en iyi şekilde yararlanmak için yine de güvenilir bir e-posta sağlayıcısıyla birleştirmeniz ve e-postalarınızın tutarlı ve etkili bir şekilde teslim edilmesini sağlamanız gerekir. Henüz işletmeniz için BIMI’yi keşfetmediyseniz şimdi başlamanın tam zamanı!


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu