FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Google’dan Backlink Nasıl Alınır? 14 Kolay Yöntem

Bu yazıda, Google’dan nasıl kolayca backlink alacağınızı göstereceğiz. Özellikle, Google’ın sahip olduğu mülklerden web sitenize Google backlink almanın tüm doğal yollarını bu adım adım kılavuz sayesinde öğrenebileceksiniz.

Google Backlink Nedir?

Google backlink, Google’a ait bir mülkten sitenize gelen geri bağlantılardır.

Google backlink gibi yüksek PR’lı backlinkler, sitenizin SERP’de daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir çünkü PageRank değerinin bir kısmı Google’ın algoritmasının indeksleme ve sıralama sürecinde dikkate aldığı bağlantı aracılığıyla alan adınıza (veya bireysel web sayfanıza) aktarılır.

Google’dan Backlink Nasıl Alınır?

Bazıları dofollow bazıları da nofollow biçimde olacak bu Google backlinkler hem kendi web siteleriniz hem de müşteri web siteleri için bağlantı oluşturma stratejinizin en iyi parçası olabilir.

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak Google’dan dofollow ve nofollow doğal backlink alabilirsiniz:

1. Google Sites ile Backlink Alma

Google’dan backlink almanın ilk yöntemi Google Sites hesabı oluşturmaktır. (Bkz- Google Sites Nedir, Nasıl Kullanılır?). Google Sites, işletmeniz veya kişisel ilgi alanlarınızla alakalı web siteleri oluşturmak için kullanabileceğiniz Google’ın ücretsiz bir site oluşturucusudur.

Herhangi bir web sitesinde olduğu gibi, Google Sites web sayfalarına, hedef site için backlink oluşturabileceğiniz bağlantılar ekleyebilirsiniz.

2. Google Docs ile Google’dan Backlink Alma

Google Docs, web tarayıcınızda metin dokümanları oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan ücretsiz bir online kelime işlemcisidir. Ayrıca, Google backlink oluşturmak için önemli bir kaynaktır. Peki Google Docs ile Google’dan nasıl backlink alınır?

Tek yapmanız gereken yeni bir belge oluşturmak ve bağlantılarınızı eklemek. Dokümanı herhangi bir standart web sayfasında yaptığınız gibi sayfa içi SEO için optimize edin ve eklemek istediğiniz bağlantıyı spam yapmadan doğal bir şekilde ekleyin. Ardından, Google Dokümanının izinlerini, bağlantıya sahip olan herkesin görüntüleyebilmesi ve dokümanın indekslenebilmesi için düzenleyin. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Sağ üstteki “Paylaş” butonuna tıklayın.
 • Açılan pencerede “Genel Erişim” bölümünün altından “Bağlantıya sahip olan herkes” seçeneğini seçip kaydedin. Böylece doküman taranabilir ve dizine eklenebilir.
 • Oluşturmakta olduğunuz Google varlığına bağlı olarak, Dosya menüsünde Paylaş > Web’de Yayınla‘ya tıklayın.
Google Docs ile Google'dan Backlink Alma

3. Google Takvim Oluşturarak Google’dan Backlink Alma

Google Takvim, web sitenizin sayfa dışı SEO’sunu iyileştirmek için kullanabileceğiniz bir diğer yararlı hizmettir. Birincil amacı toplantı ve etkinlikleri planlamak olsa da, Google Takvim’in takvim etkinliklerine bağlantılar eklemenizi sağlayan bir işlevi vardır. Peki Google Takvimler’le Google’dan backlink nasıl alınır?

Takvim uygulaması ile Google backlink almak için şu adımları izleyin:

 • Google Takvim’e gidin ve yeni bir Takvim oluşturun.
 • Takvimde yeni bir etkinlik ayarlayın.
 • Etkinliğe bir açıklama ekleyin ve web sitenizi veya başka bir kaynağı işaret eden bağlantıyı eklemek için metin alanını kullanın.
 • Etkinlikler için ayarları değiştirerek Takvim’i herkesin kullanımına açın.

4. Google Earth ile Google’dan Nasıl Backlink Alınır?

Google Earth yer işaretleriyle de Google’dan backlink almanız mümkün. Bir yer işareti içinde metni biçimlendirebilir, resim veya video yükleyebilir ve web bağlantıları ekleyebilirsiniz.

Yerel bir işletme için yeni bir yer işareti oluşturduktan sonra, açıklamaya web adresini yazabilirsiniz; bu adres otomatik olarak etkin bir backlink olarak görünür veya bağlamsal backlink olarak görünmesini istediğiniz bir metin girip ardından “Bağlantı Ekle“yi tıklayarak web adresinizi girebilirsiniz.

5. Google Formlar Aracılığıyla Google Backlink Alma

Google Formlar, sitenizin hedef kitlesini araştırmak ve işletmenizi büyütmek için geri bildirim almanıza yardımcı olan harika bir araçtır. Bununla birlikte formlar, Google backlink oluşturmak için de son derece kullanışlıdır. Ancak, bir bağlantı yalnızca bir Google Formunun açıklama bölümüne eklenebilir ve yalnızca çıplak URL içerebilir.

Formun üst kısmındaki açıklama alanına gidin ve web sitenizin URL’sini yazın veya çift “TT” simgesini tıklayıp URL’yi içine ekleyerek Form düzenine yeni bir “Başlık ve Açıklama” bölümü ekleyin. Formunuzu oluşturmayı bitirdikten sonra, formu herkese açık hale getirmelisiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 • Form ayarları sayfasında, “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
 • Şimdi “Yanıtlar” açılır menü simgesine tıklayın.
 • Oturum Açma Gerektiriyor” bildiriminin altındaki “1 Yanıtla Sınırla” seçeneğinin işaretini kaldırın.

6. Google Görsellerden Faydalanın

Yalnızca web sitenize resim yükleyerek Google’dan hızlı ve kolay backlinkler oluşturabilirsiniz. Google resimlerinizi bulur ve Google Görsel Arama’da görünmeleri için dizine ekler. Bununla birlikte, SEO için en iyi strateji, hedef anahtar kelimeleriniz için Görsel Arama’da görsellerinizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak üç temel alanı optimize etmektir:

 • ALT Metni: Anahtar kelimeyi doğal, doğru ve okunabilir bir şekilde ekleyin.
 • Dosya adı: Resim dosyasını tam eşlemeli anahtar kelimeniz olarak etiketleyin.
 • Meta veriler: Yükleme sırasında görüntüyle birlikte saklanan, anahtar kelime açısından optimize edilmiş meta veriler eklemek için Photoshop veya başka bir görüntü düzenleme yazılımı kullanın.

7. Konumunuzu Google My Maps’e Ekleyin

Google My Maps, kullanıcıların kişisel kullanım veya başkalarıyla paylaşmak için özel haritalar oluşturmasına olanak tanıyan bir Google Haritalar özelliğidir. İşletmeniz için adınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve web site bağlantınızı içeren bir konum eklemek için de kullanışlı bir uygulamadır.

Bu uygulama aracılığıyla Google backlink almak için yeni bir harita oluşturmanız ve ardından bu harita üzerinde yeni bir nokta ayarlamanız gerekir. Ardından, açıklama alanına web sitenizin URL’sini ekleyebilirsiniz; bu URL, siz değişiklikleri kaydettikten sonra otomatik olarak bağlantıya dönüşür.

Bazı ajanslar, açıklama alanındaki bağlantının SEO alaka düzeyini geliştirmeye yardımcı olmak için nokta başlığı alanına bir hedef anahtar kelime ve marka adı eklenmesini önerir.

>>> WordPress Harita Ekleme: Siteye Google Maps Nasıl Eklenir

8. Google Benim İşletmem Profili Oluşturun

Fiziksel konumu olan her işletme, dijital pazarlama fırsatlarından yararlanmak için bir Google Benim İşletmem profili oluşturmalıdır. Bir işletme profili, web sitenize ve diğer Google mülkleriniz de dahil olmak üzere istediğiniz diğer web kaynaklarına bağlantılar oluşturmanıza olanak tanır.

>>> Google İşletme Hesabı Oluşturma ve Optimize Etme

9. Google News ile Google Baclink Alma

Bir Google News yayını aracılığıyla doğrudan backlink sahibi olabilirsiniz! Peki News yayını ile Google backlink nasıl alınır?

Google Yayın Merkezi‘nde bir hesap oluşturarak bunu yapabilirsiniz. Bu ücretsiz araç, RSS yayınları, web sitesi URL’leri veya videolar göndererek içeriğinizi Google News’te paylaşmanıza olanak tanır ve bu kaynakların her biri taranır taranmaz anında backlink olarak işlenir.

10. Google Podcast’lerde Listelenin

Web siteniz veya işletmeniz için bir podcast’iniz varsa, şov akışını mutlaka GooglePodcasts‘e eklemelisiniz. Bu ücretsiz Google hizmeti, gösteriye genel bakış bölümünde (bu bir nofollow bağlantısıdır) ve ayrı podcast açıklamalarında (bunlar dofollow bağlantılarıdır) bir düğme olarak web sitenize bir geri bağlantı eklemenizi sağlar.

11. Backlink için Google E-Tablolar’ı Kullanın

Google E-Tablolar, tabloları doğrudan web tarayıcınızda oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak sağlayan bir e-tablo programıdır. Ayrıca Backlink indeksleme sürecini hızlandırmak için indekslenebilir bağlantıların bir listesini oluşturma amaçlı da kullanılabilir.

Bir Google backlink elde etmek amacıyla bu bağlantı oluşturma stratejisini kullanmak için tek yapmanız gereken yeni bir Google E-Tablosu oluşturmak ve linkleri dosyadaki bir sütuna eklemektir. Ardından aşağıdaki iki adımı kullanarak sayfayı herkesin erişimine açık hale getirmelisiniz:

 • E-Tabloların sağ üst köşesindeki “Paylaş” düğmesine tıklayın.
 • Genel Erişim bölümünde, “Kısıtlı Erişim” seçeneğini tıklayın ve “Bağlantısı olan herkes” olarak değiştirin.

Google E-Tablolar’ın güzel bir yanı da, dosyada listelenen bağlantıların taranmasına ve dizine eklenmesine yardımcı olması için veri tablosunu Google Sites gibi diğer Google mülklerine yerleştirebilmenizdir. Böylece bu ücretsiz web kaynağından anında backlinkler oluşturulabilir.

12. Google Slides ile Google Backlink Oluşturma

Google Slides, Google’dan backlink oluşturmak için kullanabileceğiniz bir diğer platformdur.

Bu bağlantı kurma stratejisiyle, yalnızca yeni bir sunum oluşturursunuz, ardından slaytlardan birinde web sitenize veya başka bir siteye bağlantılar eklersiniz. Ayrıca herhangi bir slayt için konuşmacı notları bölümüne bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bunların tümü bağlamsal geri bağlantılar, markalı bağlantılar veya çıplak URL bağlantıları olabilir.

13. Google Backlink için YouTube Kanalı Oluşturun

YouTube, sınırsız sayıda backlink oluşturmanıza izin veren, Google’a ait bir mülktür. Ayrıca, bu platformda alabileceğiniz bağlantılardan bazıları, SEO için en fazla PageRank yetkisinden geçen dofollow bağlantılardır. Bu tür backlinkler web sitenizin Alan adı otoritesini de Sayfa otoritesini de artırabilir.

14. Google’dan Backlink Almak için Blogger’ı Kullanın

Google’dan nasıl backlink alınacağına dair bir diğer strateji, bağlantı oluşturmak için Blogger’ı kullanmaktır.

Blogger, blog yazmak için kişisel veya ticari bir blog oluşturmak isteyen kullanıcılara Google’ın sunduğu ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir. İstediğiniz herhangi bir konuda içerik oluşturup bu içeriklere bağlantılar ekleyerek farklı sitelerinize dofollow bağlantılar sağlayabilirsiniz.


Google Backlink Alma Hakkında Birkaç Tavsiye

Çok sayıda Google backlink oluşturmadan önce bir hatırlatmada bulunalım. Google’ın bağlantı şemaları belgelerinde belirtildiği gibi, “PageRank’i veya bir sitenin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmeyi amaçlayan herhangi bir bağlantı, bir bağlantı şemasının parçası ve Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerinin ihlali olarak kabul edilebilir. Bu, sitenize giden bağlantıları veya sitenizden giden bağlantıları manipüle eden her türlü davranışı içerir.”

Google’ın algoritması herhangi bir web sitesinden, uygulamadan veya çevrimiçi platformdan gelen bağlantıları yok sayabilir veya bunların değerini düşürebilir. Bu nedenle, Google backlink aldığınız içeriğin yüksek kaliteli olduğundan mutlaka emin olun.

Ayrıca herhangi bir Google mülkünde bağlantı oluşturduktan sonra diğer Google mülkleriyle bunu desteklemeniz indekslenme hızını artıracaktır. Örneğin, Google Formlar aracılığıyla site bağlantınızı eklediğiniz bir form oluşturduysanız, bir diğer Google mülkünden (mesela Blogger) o forma bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

Diğer backlink alma kılavuzlarımıza da göz atın👇

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu