FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Facebook Pixel Nedir, Nasıl Kurulur?

Meta Pixel ya da eski adıyla Facebook piksel nedir ne işe yarar, Facebook Pixel kurulumu nasıl yapılır, WordPress Facebook Pixel ekleme işlemi nasıl yapılır vb. gibi sorularınız mı var? Bu yazıda, Meta Piksel oluşturma ve kullanımına dair tüm detaylara değindik…


Facebook Piksel Nedir, Ne İşe Yarar?

Facebook piksel, web sitenize yerleştirdiğiniz temel bir kod ile istatistikler sağlayan bir analiz aracıdır. Bu araç Facebook reklam dönüşümlerini izlemenize, reklamlarınızın etkinliğini ölçmenize, reklamlar için hedef kitleler oluşturmanıza ve hatta web sitenizle daha önce etkileşime girmiş kişileri hedeflemenize olanak tanıyan veriler toplar. Daha sonra insanları farklı hedef gruplara atamak için bu verileri kullanır.

Peki Facebook Piksel nasıl işler?

Bir web sitesi ziyaretçisi izlemek istediğiniz belirli bir eylemi gerçekleştirdiğinde kullanabileceğiniz küçük bir işlev kitaplığı yükler. Bu eylemlere “dönüşümler” denir ve piksel tarafından “olaylar” olarak yorumlanırlar. Bu etkinlikler Sayfa Görüntüleme, Sepete Ekleme, Satın Alma, Kaydırma Derinliği, Sayfada Geçen Süre ve daha fazlası olabilir. Piksel, ziyaret edilen URL’leri, ziyaret edilen alanları ve ziyaretçilerinizin kullandığı cihazları izler.

Takip edilen tüm dönüşümlerinizi Facebook Reklam Yöneticisi ve Facebook Analitik Panosu’nda görüntüleyebilirsiniz.

Facebook Piksel Nasıl Oluşturulur ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

Facebook Pixel kurulumu için şunlara ihtiyacınız olacak:

 • Web sitenizin kod tabanına erişim.
 • Pixel’inizin temel kodu veya kimliği.
 • Facebook Reklam Yöneticisi (Facebook Ads Manager) erişimi.
 • İşletmeniz AB’de faaliyet gösteriyorsa, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) de uymanız gerekir.

Şimdi Facebook Piksel oluşturma ve web siteye Facebook Pixel kodu ekleme işlemlerine geçelim:

1. Adım: Facebook Piksel oluşturma

Facebook pixel oluşturma-1
 • Açılır pencereden Web‘i seçin ve Başlat‘a tıklayın
Facebook piksel oluşturma-2
 • Sonraki adımda “Dönüşümler API’sı” yerine “Facebook Piksel” seçeneğini işaretleyip Başla‘ya tıklayın.
 • Karşınıza bir panel çıkacak. Buradan Pikselinize bir ad verin ve Piksel Oluştur‘a tıklayın.
Meta pixel oluşturma
 • Entegrasyon için web site adresiniz istendiğinde tam url’yi girin (https://www.alanadi.com gibi)

2. Adım: Siteye Facebook piksel kodu ekleme

Artık pikselinizin veri toplamaya başlaması için web sayfalarınıza bir kod yüklemeniz gerekiyor! Web sitenizin platformuna bağlı olarak bunu yapmanın 2 yolu var; Manuel ve ortak entegrasyon.

facebook piksel entegrasyonu
 • WordPress gibi bir platform kullanıyorsanız, Ortak Entegrasyonu Kullan seçeneği ile web sitenizin kodunu doğrudan düzenlemeden pikselinizi yükleyebilirsiniz. Kullandığınız platformu destekleyip desteklemediğini görmek için Kontrol et butonuna tıklayın.
 • Kullandığınız web site yazılımına ait simgeyi seçip devam edin. Seçtiğiniz platforma göre adımlar biraz farklılık gösterecektir, ancak Facebook’un talimatlarını takip ederek geri kalan adımları kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Facebook Piksel kodunu web sitenize manuel olarak eklemek isterseniz aşağıdaki adımları izleyin:

 • Önceki adımda Ortak entegrasyon yerine “Kodu Manuel Olarak Yükle” seçeneğine tıklayın.
 • Yeni sayfadan “Kodu Kopyala“yı seçin. Bu tarayıcı sekmesini kapatmadan yeni bir sekmede web sitenizin admin paneline gidin.
Facebook Piksel Kodu
 • Kopyaladığınız kodu web sitenizin header.php dosyasında<head> bölümüne eklemeniz gerekecek. Bunun için de alt temanızı kullanabilir ya da “Insert Headers and Footers” gibi bir eklentiden faydalanabilirsiniz. Çünkü ana temanızın kodlarını direkt düzenlemenizi önermiyoruz!
 • Kodu ekledikten sonra, açık bıraktığınız kod alma sekmesine dönün ve “Devam” seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Otomatik Gelişmiş Eşleme

Temel kurulum için kodu siteye eklemeniz yeterliydi, ancak daha fazla veri için, Devam butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan “Otomatik Gelişmiş Eşleştirme” seçeneğini aktifleştirebilirsiniz.

Facebook Piksel Otomatik Gelişmiş Eşleştirme

4. Adım: Etkinlikleri Yapılandırın

Temel piksel kodunu web sitenize ekledikten sonra, kullanıcı eylemlerini ölçmeye başlamak için olaylar ayarlayabilirsiniz. Bunun için de yukarıdaki adımdan sonra Devam’a tıkladığınızda Olay yöneticisine geçiş yapacaksınız.

 • Şimdi Olay Yapılandırma Aracını Aç‘a tıklayın.
 • Web sitenizin URL’sini girin ve Web sitesine git’i tıklayın.

Bu noktada piksel kodu yapılandırmanız doğrulanacaktır. Bir sorun bulunduğuna dair bir bildirim alırsanız, kodunuz muhtemelen yanlış eklenmiştir. Adımları tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.

 • Şimdi, geçiş düğmelerini kullanarak izlemek istediğiniz olayları seçin. Ayrıca bazı olaylar için parametreler ayarlayabilirsiniz. Örneğin, belirli bir tutarın üzerindeki satın alma işlemlerini takip etmek isteyebilirsiniz.
 • İsteğe bağlı: Özel dönüşümlerle tamamen özel etkinlikler oluşturabilirsiniz.
  1. Etkinlik Yöneticisini Açın.
  2. Sağ üstteki Oluştur butonuna tıklayın.
  3. Özel dönüşüm oluştur‘u seçin. Örneğin, sitenizde, bir ziyaretçi bülteninize kaydolduktan sonra belirli bir URL’ye yönlendiren bir sayfanız olabilir. Bir kural belirleyerek takipçilerinizi izleyebilirsiniz.
  4. Kendi kategorinizi seçin bağlantısını tıklayın
  5. Etkinlik açılır menüsünden Kayıt Tamamlandı öğesini seçin
  6. “Kurallar” bölümünde, hem URL’nin hem de içerdiği alanın seçili olduğundan emin olun.
  7. İleri’ye tıklayın ve özel dönüşümünüzün adını girin ve Oluştur‘a tıklayın.

5. Adım: Facebook pikselinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin

Facebook pikselinizin verilerinizi doğru bir şekilde ölçtüğünden emin olmak için Facebook Pixel Helper aracıyla test edebilirsiniz .

 • Google Chrome tarayıcınıza Facebook Pixel Helper uzantısını ekleyin (Bu araç yalnızca Chrome’da kullanılabilir)
 • Kurulumu test etmek için web sitenizi ziyaret edin. Uzantı bir piksel bulursa, uzantı simgesi ‹/› maviye döner ve bir açılır pencere size sayfada bulunan piksel sayısını söyler. Pikselinizin düzgün çalışıp çalışmadığını da yine buradan görürsünüz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Facebook Piksel Nasıl Silinir?

Eskiden Facebook Piksel’i silebiliyordunuz, ancak yeni Facebook Business Manager kullanıcı arayüzünde Facebook Pixel’i silmek mümkün değil. Tek seçeneğiniz, Piksel’i Reklam Hesabınızdan kaldırmak veya Facebook Piksel kodunu web sitenizden silmektir.

2. Birden Fazla Facebook Piksel Oluşturmak ve siteye eklemek mümkün mü?

Evet, birden fazla Facebook Pixel kodu oluşturup hepsini web sitenize yüklemeniz mümkün.

3. Business Manager Hesabında Kaç Tane Facebook Piksel Oluşturulabilir?

Bir Facebook Business Manager hesabında 100’e kadar Facebook Piksel oluşturabilirsiniz.


Facebook piksel yeni adıyla Meta Pixel, web sitenize gelen ziyaretçilerin davranışlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olduğundan, reklam stratejinizi geliştirmek için oldukça değerli bir araçtır. Facebook pixel, Facebook reklamlarınızı işletmeniz için çok daha etkili hale getirecektir; Hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinecek, tam olarak kime reklam verdiğinizi görecek ve kampanyalarınızın etkinliğini ölçmek için daha fazla yöntemden faydalanabileceksiniz.

Henüz bir web siteniz yok mu? Web Sitesi Nasıl Kurulur? başlıklı kılavuzumuzdan faydalanarak kolaylıkla yeni bir site kurabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu