FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress RSS Kapatma: En Pratik Yöntem

WordPress RSS beslemelerini (RSS Feed) devre dışı bırakmanın hızlı bir yolunu arıyorsanız, bu yazıda WordPress RSS kapatma işleminin nasıl yapılacağını adım adım açıkladık. Ayrıca, RSS akışını kapatmak yerine geciktirme ya da belirli kategoriler için hariç tutma yollarına da değindik.

WordPress RSS Beslemelerini Kapatma

WordPress RSS beslemelerini kapatma işleminin en basit yolu Fuction.php dosyanıza birkaç satır kod eklemektir. Ancak, tema dosyalarınızı doğrudan düzenlemenizi önermiyoruz. Bunun için RSS beslemelerini devre dışı bırakma kodları dahil her türlü kodu eklemenizi ve tema dosyalarınızı kolayca düzenlemenizi sağlayan ücretsiz WPCode eklentisini kullanmanızı öneririz. Bu eklenti, muhtemelen her Wp kullanıcısının kullanması gereken oldukça pratik çözümler içeren bir eklentidir.

Şimdi, WordPress Rss devre dışı bırakmak için şu adımları takip edin:

 • Öncelikle WordPress kontrol paneline gidin ve Eklentiler>Yeni Ekle yolunu izleyin.
 • Eklentiler sayfasında arama kısmına wpcode yazın ve ilgili eklentiyi yükleyip etkinleştirin.
WPCode ile RSS Feed Devre Dışı Bırakma
 • Eklentiyi etkinleştirdiğiniz WP sol panelinde “Code Snippets” öğesini göreceksiniz. Üzerine gelin ve “Add Snippet” seçeneğine tıklayın.

Burada, web sitenize eklemeye hazır önceden hazırlanmış kod seçenekleri göreceksiniz. İhtiyacınız olanları tek tıkla sitenize ekleyebilirsiniz.

 • Biz burada WordPress RSS beslemelerini devre dışı bırakma seçeneğini kullanacağız. İlgili alanı hızlıca bulmak için arama kutusuna RSS yazın. Böylece RSS ile ilgili tüm seçenekler listelenecek.
WordPress RSS beslemelerini devre dışı bırakma
 • “Disable RSS Feeds” seçeneğinin üzerine gelip “Use snippet” düğmesine tıklayın.
 • Yönlendirildiğiniz sayfada RSS kapatma kodunu göreceksiniz. Dilerseniz, yer tutucu metni kendi özel mesajınız ile değiştirebilirsiniz:
WPCode- RSS devre dışı bırakma
 • Son olarak, üst kısımdaki “Inactive” kısmındaki anahtarı aktifleştirip “Update“yi tıklayın. Böylece WordPress RSS beslemelerini kapatma işlemi için gerekli kod sitenize eklenmiş olacak.

📌 RSS akışını devre dışı bırakmak yerine geciktirmek ya da kategoriye göre hariç tutmak için de yine WPCode eklentisinin önceden hazır kodlarından faydalanabilirsiniz. Bunun için Add Snippet bölümünden ihtiyacınız olan seçeneğe tıklayıp etkinleştirmeniz yeterlidir. Ayrıca, ücretsiz bir hesap oluşturarak WPCode kitaplığındaki çok sayıda hazır koda da kolaylıkla erişebilirsiniz.


Yukarıda da belirttiğimiz gibi, tema dosyalarını düzenlemek ve herhangi bir kod eklemek için bir kod eklentisi kullanmanızı öneriyoruz. Bu işlem hem kolay hem de daha risksizdir. Ayrıca, eklenti sayesinde tema güncelleme ya da tema değişikliği gibi durumlarda kodlar otomatik olarak ekleneceğinden tekrar ekleme yapmanız gerekmez.

Bununla birlikte, eklenti kullanmak yerine direkt function.php dosyanıza kod ekleyerek rss kapatma işlemini yapmak isterseniz şu yolu izleyin:

 • Öncelikle cPanel’e giriş yapın ve Dosya Yöneticisi‘ne gidin.
 • Buradan public_html dizinine, ardından wp-content klasörüne tıklayın.
 • Themes klasörüne gidin ve buradan functions.php dosyasına sağ tıklayın ve Edit seçeneğini seçin.
 • Şimdi, aşağıdaki kodu kopyalayıp functions.php dosyanızın sonuna yapıştırın:
function wp_disable_feeds() {
wp_die( __('No feeds available!') );
}
 
add_action('do_feed', 'wp_disable_feeds', 1);
add_action('do_feed_rdf', 'wp_disable_feeds', 1);
add_action('do_feed_rss', 'wp_disable_feeds', 1);
add_action('do_feed_rss2', 'wp_disable_feeds', 1);
add_action('do_feed_atom', 'wp_disable_feeds', 1);
add_action('do_feed_rss2_comments', 'wp_disable_feeds', 1);
add_action('do_feed_atom_comments', 'wp_disable_feeds', 1);
 • No feeds available” mesajını dilerseniz değiştirebilirsiniz.
 • Son olarak değişiklikleri kaydedin.

Tebrikler, WodPress RSS kapatma işlemini başarıyla gerçekleştirdiniz. RSS beslemelerini tekrar açmak isterseniz bu kodu kaldırmanız yeterli olacaktır.

Bu kılavuz ile WordPress RSS nasıl kapatılır sorusunu en pratik yöntemlerle açıklamaya çalıştık. Faydalı olacağını umuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu