FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress Wp-Admin/Wp-Login Giriş Yolunu Değiştirme

WordPress varsayılan oturum açma sayfasına ulaşmak için site adresinizin sonuna wp-admin veya wp-login.php yazmak yeterlidir. Yani siteadi.com/wp-admin veya siteadi.com/wp-login.php olarak giriş yapan herkes admin giriş sayfanıza ulaşabilir. Tabii bu durum ciddi güvenlik riskleri taşır. Bu riskleri minimize etmek için wp-admin- wp-login giriş yolunu değiştirme oldukça önemlidir.

Bu makale, WordPress sitenizin giriş sayfası url’sini nasıl değiştirip gizleyeceğinizi göstereceğiz. Bunun için 2 yöntem var; biri eklenti yardımıyla ve diğeri de eklentisiz. Burada her iki yöntemi de anlatacağız.

WordPress Giriş Sayfası URL’nizi Neden Değiştirmelisiniz?

WordPress, en çok kullanılan en popüler CMS‘dir. Bu durum hem avantaj hem de dezavantajlar yaratır. En büyük dezavantajı ise, en popüler CMS olduğu için hacker ve diğer kötü niyetli girişimlerin hedefi olmasıdır.

Varsayılan olarak tüm WordPress siteleri, /wp-admin ve /wp-login.php aracılığıyla oturum açma sayfasına erişmenize izin verir. Wp-admin giriş yolunu değiştirmek kolay bir hedef olmaktan korunmanızı sağlar (en azından riski düşürür).

Bu nedenle, WordPress giriş sayfası URL’sini gizlemek, WordPress güvenlik önlemleri arasında bulunan etkili bir hamledir.

Eklenti ile WordPress wp-login.php veya wp-admin giriş URL’sini Değiştirme/Gizleme

WordPress giriş linkini değiştirmenze yardımcı olabilecek birçok WordPress eklentisi vardır. Bu eklentilerden en hafifi olan WPS Hide Login eklentisidir. Bu eklenti, WordPress girişiniz için özel bir URL belirlemenize izin verirken, mevcut yönetici giriş URL’lerinizi 404’e yönlendirir.

WPS Hide Login, tek tıklamayla oturum açma url’nizi değiştirmenizi sağlar. Bunu tek bir site veya ağınız için kullanabilirsiniz. Ücretsizdir, son derece hafiftir, yönlendirmeler kullanmaz ve çekirdek dosyaları değiştirmez.

WordPress eklenti deposundan eklentiyi indirip etkinleştirin. Ardından WP kontrol paneli Ayarlar>>Genel bölümüne gidin. Sayfanın altına indiğinizde WordPress giriş URL’nizi değiştirmek için yeni bir seçenek göreceksiniz. Buraya hatırlayabileceğiniz bir şey girin. Hemen altında da, wp-admin dizinine erişmek isteyenleri yönlendireceğiniz adresi girebilirsiniz (varsayılan olarak 404 sayfanıza yönlendirir).

WPS Hide Login Eklentisiyle wp-admin ve wp-login url değiştirme

Manuel Olarak Oturum Açma Sayfası Linkini Değiştirme

Bu bölümde WordPress giriş URL’sini eklenti olmadan manuel olarak nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz. İhtiyacınız olan ise wp-login.php dosyanız ve Notepad++ gibi bir metin düzenleyici.

Yapmamız gerekenler:

 • FTP ya da cPanel kullanabilirsiniz.
 • Site kök dizinine gidin (genellikle public_html).
 • Buradan wp-login.php dosyanızı bulun ve dosyayı bilgisayarınıza indirin (2 dosya indirebilirsiniz; biri düzenlemek için diğeri de yedek için).
 • İndirdiğiniz dosyayı notepad++ ile açın.
 • Menü çubuğundan ‘Ara>Bul‘a gidin ve ‘wp-login.php‘ araması yapın.
 • Ardından tümünü tercih ettiğiniz url ile değiştirin (örneğin, wp-newlogin.php) ve dosyayı kaydedin.
 • Kaydettiğiniz bu dosyanın adını da yeni url adınızla değiştirin (wp-newlogin.php)
wp-login url degiştirme/manuel
 • Ardından bu yeni dosyayı kök dizine yükleyin ve eski wp-login.php dosyasını silin.
wp login dosyasini kok dizine yuklemek

Son olarak işlemin sorunsuzca çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için yeni url’nizle admin sayfasına gidin (örneğimizden yola çıkarak, siteadi.com/wp-newlogin.php olarak giriş yapabiliriz. Siz hangi isimle değiştirdiyseniz onu kullanacaksınız).

/Wp-login.php veya / wp-admin  dizinlerine gönderilen herhangi bir HTTP isteği , giriş denemeleri yapanları 404 sayfasına yönlendirecektir.

İşlem sırasında herhangi bir aksilik olursa, bilgisayarınıza indirdiğiniz yedeği tekrar kök dizine yükleyebilirsiniz. Böylece her şey eski haline dönebilir.


Özellikle acemi WordPress kullanıcılarının, wp-login veya wp-admin url’sini değiştirmek için eklenti kullanmalarını öneririz. Eklenti kullanımı hem daha pratiktir hem de daha güvenli! Yukarıda bahsi geçen eklenti yerine, WordPress giriş url’sini değiştirmek dahil diğer birçok güvenlik önlemlerini kapsayan All in One WP Security and Firewall eklentisini de deneyebilir, ayrıca diğer WordPress güvenlik eklentileri listemize göz atabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Thanks for any other magnificent article. The place
  else may anyone get that kind of information in such
  an ideal manner of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the search for such information.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu