FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WAMP ile Localhost’a WordPress Kurma

WAMP ile bilgisayarınızda bir localhost oluşturarak WordPress kurulumu yapabilir ve hem bu alanı bir test ortamı olarak kullanabilir hem de kendinizi WordPress konusunda geliştirebilirsiniz.

WampServer nedir?

WAMP, Windows işletim sistemleri tarafından desteklenen bilgisayarlar için oluşturulmuş Apache, MySQL ve PHP’yi birleştiren bir yazılım paketidir. WAMP, Windows, Apache, MySQL ve PHP’nin baş harflerini ifade eder.

WAMP ile Localhost’a WordPress kurma işlemi, web sitenizi, temalarınızı ve eklentilerinizi çevrimiçi hale getirmeden önce test etmenize, ayrıca WordPress konusunda kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. Unutmayın, localhost üzerinde yaptığınız işlemleri sadece siz görebilirsiniz. Yani WAMP gibi bir program ile Localhost’ta kurduğunuz sitelere yalnızca sizin erişiminiz olur ve bu siteler internette görünmez.

Windows dışında bir işletim sistemine sahipseniz WAMP yerine XAMPP kullanabilirsiniz. Bunun için de XAMPP ile Localhost WordPress Kurulumu kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz. XAMPP hem Windows hem de diğer sistemler için tercih edilen en popüler uygulamadır.

Aşağıda, en yaygın masaüstü sunucularından biri olan WampServer ile localhost WordPress kurulumu konusunu tüm detaylarıyla ele alacağız. Hazırsanız başlayalım!

WampServer ile Localhost WordPress Kurulumu

WAMP, bilgisayarınızda bir sunucu ortamını simüle etmenize olanak tanır. WordPress’i yerel sunucuya (lokalhost) kurarak, canlı web sitenizi etkilemeyen ve özgürce denemenizi sağlayan bir test sitesi elde eder, aynı zamanda WordPress kullanmayı öğrenebilirsiniz. Peki, WAMP kullanarak Windows destekli bilgisayarlara WordPress nasıl kurulur? Bu sorunun cevabı ve merak edilen tüm detaylar aşağıda.

Adım 1: WampServer’ı İndirme ve Kurma

WAMP yazılımını resmi WAMP sitesinden indirin. İndirmeyi başlatmak için ‘START USING WAMPSERVER (WampServer’ı Kullanmaya Başlayın) düğmesine tıklayın.

WampServer'ı İndirme ve Kurma

Wampserver hem 32 hem de 64 bit olarak mevcuttur. Windows sürümünüz için doğru yükleyiciyi seçtiğinizden emin olun. Emin olmak için de, bilgisayarınızda ‘Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem’ bölümüne gidin. Sistem türü kısmında gerekli bilgiyi göreceksiniz.

Windows Sistem Bilgisi
 • WAMP sürümlerinden İhtiyacınız olan sürümü seçip indirme düğmesine tıklayın. Ek ayarlar ve bildirimler içeren bir açılır pencere göreceksiniz. You can download it directly (Doğrudan İndirebilirsiniz) düğmesine tıklamanız yeterlidir.
WAMP Doğrudan İndir
 • Farklı bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Yönlendirilmeyle birlikte WAMP otomatik olarak bilgisayarınıza inmeye başlayacak. Eğer otomatik indirme olmazsa sayfadaki İndirme bağlantısına tıklayabilirsiniz.
 • İndirmeyi tamamladığınızda , kurulumu başlatmak için wampserver .exe dosyasına tıklayın. İlk olarak dil seçimi penceresini göreceksiniz. Seçinizi yaptıktan sonra “Ok” düğmesine tıklayın.
WAMP Kurulumu: Dil Seçimi
 • Şimdi Lisans Sözleşmesini kabul etmenizi isteyen ekranı göreceksiniz. Kabul edip “Next” butonuna tıklayın.
WAMP Kurulumu: Lisans Onaylama
 • Detaylar içeren ayrı bir pencere göreceksiniz, yine “Next ile devam edin.
 • WAMP, ‘C:\WAMP64’ olan varsayılan sürücü ve klasöre kurulacaktır. 32 Bit yazılımını indirdiyseniz, klasörünüz ‘C:\WAMP32’ olacaktır. Yine “Next” düğmesine tıklayıp devam edin.
Wamp Kurulum
 • Ardından, kurulum için bileşenlerin bir listesini göreceksiniz. En yeni WAMP yazılımı, MySQL veritabanının yanı sıra MariaDB ile birlikte gelir. Herhangi bir değişiklik yapmadan varsayılanlarla devam edebilirsiniz.
Wamp Kurulum-2
 • Yeni ekrandan tekrar “Next” butonuna tıklayın.
Wamp Kurulum-3
 • Bir sonraki ekranda “Install” butonuna tıklayın. Böylece kurulum dosyaları yüklenmeye başlayacak.
Wamp Kurulum-4
 • Yükleme sırasında, varsayılan web tarayıcısını ve metin dosyalarını görüntüleyen metin düzenleyiciyi değiştirme seçenekleri sunulur.

Varsayılan tarayıcı Internet Explorer’dır. Chrome gibi başka bir tarayıcı kullanmak istiyorsanız “Evet“e, herhangi br değişiklik yapmadan devam istiyorsanız “Hayır“a tıklayın. Varsayılan tarayıcıyı ve metin düzenleyiciyi değiştirmek isterseniz aşağıdaki yolu izleyin.

 • WAMP için kullanılan tarayıcıyı değiştirmek için Evet‘e tıklayın.
wamp kurulum 5
 • Yeni tarayıcının .exe dosyasının yolunu bulun. Chrome tarayıcısını seçeceğiz ve yolu genellikle C:\Program Files + tarayıcının adının bulunduğu klasördür:
chrome.exe
 • Benzer şekilde, varsayılan metin düzenleyiciyi de değiştirebilirsiniz.
 • Son olarak Finish butonuna tıklayıp yükleme işlemini bitirin. Tamamlandığında, masaüstünde bir WAMP kısayol simgesi göreceksiniz. Ayrıca masaüstünün sağ alt köşesindeki simge listesinde WAMP simgesini göreceksiniz. WAMPSERVER simgesi turuncuysa kısmen, yeşilse tam olarak doğru çalışıyor demektir. Eğer kırmızı renkteyse kurulumda bir sorun olduğu ve sistemin çalışmadığı anlamına gelir.
 • WAMP simgesine tıklayıp, doğru çalışıp çalışmadığını görmek için Apache, PHP, MySQL gibi çeşitli hizmetleri kontrol edin. ‘Tüm Hizmetleri Başlat’, ‘Tüm Hizmetleri Durdur’ veya ‘Tüm Hizmetleri Yeniden Başlat’ı seçebilirsiniz.
 • Simge yeşile döndüğünde tarayıcınıza ‘http://localhost’ yazın.Tarayıcı aşağıdaki gibi bir sayfayı görüntülerse, her şey yolunda demektir.
WampServer Kontrol

WAMP’ı Windows bilgisayarımıza yüklediğimize göre, bir sonraki adım WordPress‘i kurmaktır.

Adım 2: WordPress’i İndirip WAMP ile Localhost’a Yükleme

WordPress’in en son sürümünü WordPress.org’dan indirin. İndirien zip dosyanın içeriğini çıkarın. Şimdi, ‘wordpress’ klasörünü kopyalayın. Bu klasör, bir WordPress sitesi oluşturmak için gereken tüm dosyaları içerir. Ardından bilgisayarınızdaki WAMP klasörüne gidin. WAMP altında, ‘www’ klasörünü göreceksiniz.

WAMP Klasörü
 • Devam edin ve kopyaladığınız ‘wordpress’ klasörünü ‘www’ içine yapıştırın. Klasörü ‘www’ içine aktardıktan sonra, klasörü istediğiniz şekilde yeniden adlandırabilirsiniz. Örneğin “testsite” gibi.
WAMP www Dosyasını Düzenle

Şimdi, WordPress sitenize erişmek ve kurulumun hatasız bir şekilde yapılıp yapılmadığını doğrulamak için web tarayıcısına http://localhost/testsite URL’sini yazın. ‘<testsite>’ kısmını dosyanızı nasıl adlandırdıysanız öyle girin.

Kurulum başarılıysa aşağıdaki sayfaya ulaşmalısınız. Buradan kullanmak istediğiniz dili seçin ve devam’a tıklayın.

XAMP WordPress Kurulumu: Dil Seçimi

Bir sonraki sayfada veri tabanınızın ayrıntılarını girmeniz istenecektir. Bunun için de önce bir veritabanı oluşturmalısınız. Veritabanı oluşturmak için WAMPSERVER simgesine ve ardından phpMyAdmin seçeneğine tıklayın. Alternatif olarak, web tarayıcınıza “http://localhost/phpmyadmin” yazarak da gerekli yere ulaşabilirsiniz.

Şimdi ‘Kullanıcı Adı’nı ‘root‘ olarak girin ve ‘Şifre’ kısmını boş bırakın. Ardından, ‘Git‘e tıklayın.

phpMyAdmin Giriş
 • Böylece, ‘phpMyAdmin’ kontrol paneline yönlendirileceksiniz. Sol tarafta, mevcut birkaç veritabanı adını göreceksiniz. Yeni bir veritabanı oluşturmak için üst kısımdaki “Veritabanları” sekmesine tıklayın. Belirtilen kısma bir Veritabanı adı girin (örneğin, testsite) ve Oluştur‘a tıklayın.
WAMP WordPress Veritabanı Oluşturma

Veritabanı oluşturulduktan sonra, WordPress kurulum sayfasına geri dönün ve ‘Hadi başlayalım!’ seçeneğine tıklayın. Açılan sayfaya, az önce oluşturduğunuz veritabanı bilgilerinizi aşağıdaki gibi girin.

WordPress Veri Tabanı Bilgilerini Ekleme
 • Yeni sayfada Veri tabanı adınızı girin ve ardından geri kalan alanları görseldeki gibi doldurun (şifre kısmını boş bırakın). Son olarak Gönder-Submit butonuna tıklayın.
 • Devam edin ve ‘Kurulumu çalıştır’ seçeneğine tıklayın.
 • Sıradaki işlem için ‘Site Başlığı’, ‘Kullanıcı Adı’, ‘Şifre’ ve ‘E-posta‘nızı girin. Ardından, ‘WordPress’i Yükle‘yi tıklayın.
 • Kurulum başarıyla tamamlandıktan sonra ‘Giriş’e tıklayın.
 • WordPress giriş ekranınızı göreceksiniz. Kullanıcı adınız ve şifrenizle WP panele giriş yapın. Böylece WAMP ile WordPress localhost kurulumu tamamlanmış oldu ve localhost üzerinde bir wp siteye sahip oldunuz.

Local sitenize göz atmak isterseniz, tarayıcınıza http://localhost/testsite yazmanız yeterli. Bundan sonra, WAMP localhost WordPress siteniz için farklı temalar yükleyebilir, eklentileri test edebilir ve WordPress konusunda kendinizi geliştirebileceğiniz çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz.

Faydalı kaynaklar👇

Windows bilgisayarınıza WordPress yüklemek ve siteyi canlı hale getirmeden önce işlevselliğini test etmek istiyorsanız, WordPress’i önce Localhost’a kurmak iyi bir seçenektir. Bu kılavuzun, WAMP ile Localhost’a WordPress kurma işlemi için faydalı olacağını umuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu