FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

WordPress’te Facebook Hatalı Küçük Resim Sorunu Çözümü

Birçok kullanıcı, Facebook’ta gönderilerini paylaşırken küçük resmin gösterilmediğinden ya da yanlış resmin gösterildiğinden şikayet ediyor. Siz de WordPress gönderilerinizi Facebook’ta paylaşırken böyle bir problemle karşılaşmış ve bunun çözümünü arıyor olabilirsiniz. Bugün, WordPress’te Facebook hatalı küçük resim sorunu çözümü için farklı çözüm yollarından bahsedeceğiz…

Facebook küçük resimleri, etkileşimi artırmak ve sitenize yönlendirme trafiği almak için oldukça önemlidir. Çünkü, görsel içeren gönderiler genellikle daha fazla tıklama ve paylaşım alır. Bu da, daha fazla kullanıcının sitenize geleceği ve ayrıca içeriğinizin daha fazla paylaşılacağı anlamına gelir.

Bu nedenle, Facebook küçük resimlerinizin doğru çalıştığından emin olmanız önemlidir.

Facebook Neden Küçük Resimleri Göstermiyor (Veya Hatalı Gösteriyor)

Web sitenizdeki içerikleri Facebook’ta paylaşırken, paylaşıma otomatik olarak bir küçük resim de eklenir (İçeriğinizdeki öne çıkan resim Facebook tarafından otomatik olarak algılanır ve paylaşıma eklenir). Ancak, bazen doğru görsel algılanmaz veya paylaşımınızda resim görünmez. Böylece, Facebook küçük resim hatası ile karşı karşıya kalırsınız.

Facebook’un paylaşımlarınız için yanlış küçük resmi seçmesinin birkaç nedeni olabilir:

  • Gönderinizin Open Graph (OG) etiketinde bir sorun olabilir.
  • Küçük resim görüntüsü için eksik bir open graph meta etiketi olabilir.
  • og:image etiketinde birden fazla görsel ayarlanmış olabilir. Facebook genellikle en büyük olanı seçer.
  • Kullanılan önbellek eklentisi ile alakalı bir sorun olabilir.
  • CDN çakışması olabilir…

WordPress Facebook hatalı küçük resim sorunu için altta yatan sebep her ne olursa olsun, bunu kolaylıkla çözebileceğiniz bazı yöntemler mevcut.

1. SEO Eklentileri ile Facebook Hatalı Küçük Resim Sorunu Nasıl Çözülür?

Facebook ve diğer çoğu sosyal medya platformu, gönderi küçük resimleri için Open Graft (og:image gibi) etiketi kullanır. Bu etiketlerin otomatik olarak eklenmesini sağlayan çeşitli WordPress eklentileri var. Özellikle birçok popüler SEO eklentisi, OG etiketlerini yayınlarınıza otomatik olarak ekler.

Yine bu eklentiler aracılığıyla, sosyal medya resimlerini manuel olarak da ayarlamanız mümkün. Örneğin, Rank Math SEO eklentisi kullanıyorsanız, yazı editöründeki sosyal medya görsel ekleme seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

  • WordPress yazı panelinde, Facebook resim göstermeme ya da hatalı resim sorunu yaşadığınız gönderiyi açın ve sağ üstteki üç noktaya tıklayın.
  • Buradan Rank Math seçeneğine gidin.
Rank Math ile Facebook Küçük Resim Sorunu Çözümü
  • Şimdi sosyal sekmesine tıklayın ve sol taraftaki pencereden “Görsel Ekle” butonuna tıklayıp uygun boyutta bir görsel ekleyin.
Rank Math- WordPress Facebook Küçük Resim Özelleştirme

Bunun ardından, Wp cache temizliği yapın ve içeriğinizi tekrar Facebook’ta paylaşmayı deneyin. Muhtemelen sorun düzelecektir. Ayrıca, Yoast SEO ve diğer SEO eklentilerinde de benzer düzenleme seçenekleri mevcut.

2. Facebook Hata Ayıklama Aracı ile Yanlış Küçük Resim Sorununun Çözümü

Facebook hata ayıklama, WordPress sitenizdeki Facebook Open Graph ile ilgili sorunları gidermenin en kolay yoludur.

Yapmanız gereken ise, hata aldığınız WordPress gönderinizin URL’sini kopyalamak ve hata ayıklama aracındaki kutucuğa yapıştırıp “Debug” butonuna tıklamak. Bunun ardından gönderi metriklerinin bir listesini göreceksiniz. Şimdi “Scrape Again” düğmesine tıklayın.

Facebook hata ayıklama aracı ile WordPress küçük resim sorunu çözümü

Bu işlemle birlikte, güncellenmiş küçük resim için gönderiniz tekrar taranır. İlk seferde bir değişiklik olmazsa, işlemi tekrarlamanız gerekebilir. Bunun ardından WordPress hatalı Facebook küçük resim sorunu çözüme kavuşacaktır.


Bu makalenin, WordPress’te Facebook hatalı küçük resim sorununu çözmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Başka çözüm önerileriniz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Ayrıca, web sitenizde oluşabilecek diğer teknik sorunlar için En Yaygın WordPress Hataları ve Çözümleri kılavuzumuza da göz atmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu