FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Şifre Yöneticileri: Ücretli ve Ücretsiz En İyi 10 Şifre Yöneticisi

Şifre yöneticisi / parola yöneticisi, kullanıcıların farklı web siteleri, uygulamalar veya hesaplar için karmaşık ve güvenli şifreler oluşturmasına ve bunları güvenli bir şekilde saklamasına yardımcı olan yazılımlar olarak tanımlanabilir. Peki en iyi şifre yöneticisi hangisi? İşte detaylar…

Günümüzde internet kullanımının artmasıyla birlikte, uygulama veya hizmet kullanımı için kullanıcı adı ve şifre kombinasyonları oluşturmak gerekiyor. Bu kombinasyonları akılda tutmak zor olduğundan, kullanıcılar genellikle basit şifreler kullanıyor veya aynı şifreyi farklı hesaplarında kullanıyor. Bu durum hesap güvenliğini büyük ölçüde riske atıyor. İşte tam da bu noktada şifre yöneticileri devreye giriyor.

En İyi Ücretli ve Ücretsiz Şifre Yöneticileri

En iyi şifre yöneticileri, kullanıcıların güçlü ve benzersiz şifreler oluşturmasına yardımcı olur ve bu şifreleri güvenli bir şekilde saklar. Böylece kullanıcıların her site veya hizmet için farklı şifreler kullanmasını sağlayarak hesap güvenliğini büyük ölçüde artırır. Peki en iyi şifre yöneticisi yazılımı hangisidir?

Hem ücretli hem de ücretsiz seçenekler sunan birçok şifre yöneticisi mevcuttur. İşte, ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmenize yardımcı olacak en iyi parola yöneticileri:

 1. Google Chrome şifre yöneticisi – Chrome kullanıcılarının kullanabileceği Google’ın kapsamlı ve ücretsiz bir hizmetidir. Kullanımı son derece kolay ve pratik en iyi şifre yöneticisi olarak değerlendirilebilir.
 2. LastPass – Tüm popüler platformlarda kullanılabilen LastPass, yüksek güvenlik ve kullanım kolaylığı ile en iyi şifre yöneticileri arasındadır. Ücretsiz sürümü sınırsız şifre saklama ve senkronizasyonu, çok faktörlü kimlik doğrulama ve diğer özellikleri içerir. Ücretli planlar daha fazla özellik sunar, ancak çoğu kullanıcı için ücretsiz sürüm yeterli olacaktır.
 3. 1Password – Popüler bir şifre yöneticisidir ve pek çok platformda kullanılabilir. Farklı cihazlar arasında senkronizasyon yaparak, kullanıcıların tüm şifrelerini güvende tutmalarına olanak tanır. Ayrıca, kullanıcıların dijital cüzdanlarını da yönetmelerine izin verir. Tüm bu kullanışlı özellikleriyle bu parola yöneticisi kesinlikle denemeye değer bir seçenektir.
 4. NordPass– Popüler VPN yazılımı NordVPN’in arkasındaki aynı ekip tarafından geliştirilmiş son derece kapsamlı bir parola yöneticisi olarak kabul edilir.
 5. Dashlane -Tüm platformlar için uygulamalar sunar ve kullanımı kolaydır. Ücretsiz sürüm, 50 şifrelik bir sınırlama ile birlikte gelir, ancak tüm özellikleri kullanmak için ücretli bir plana ihtiyaç duyulur.
 6. Bitwarden – Açık kaynak bir şifre yöneticisi olup, tüm platformlarda kullanılabilir. Ücretsiz sürüm, sınırsız şifre saklama, senkronizasyon ve çift faktörlü kimlik doğrulama dahil birçok özellik sunar. Ücretli planlar daha fazla özellik sunar, ancak ücretsiz sürüm yine de yeterli olabilir.
 7. Zoho Vault – Özellikle işletmeler için ideal olan bir parola yönetim aracıdır. Zoho Vault ile ekipler, tüm şifrelerini ve diğer hassas verilerini güvenli bir şekilde saklayabilir, paylaşabilir ve yönetebilir. Hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri mevcuttur.
 8. Enpass – EnPass ile şifrelerinizi, kredi kartı bilgilerinizi, kimlik kartlarınızı ve diğer hassas verilerinizi istediğiniz zaman erişmek için kasada saklayabilir, verilerinizi Google Drive, iCloud, Dropbox vb. bulut depolama hizmetleri arasında senkronize edebilirsiniz. Enpass, e-ticaret sitelerinde ödeme bilgilerinizi otomatik olarak doldurabilir ve güvenli bir çevrimiçi alışveriş deneyimi sağlar. 
 9. KeePass – KeePass, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir şifre yöneticisidir. Güçlü şifreler oluşturma, otomatik şifre doldurma, taşınabilirlik ve çoklu platform desteği gibi özellikleri vardır.
 10. KeePassXC – Windows, Mac ve Linux platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilen açık kaynaklı bir parola yöneticisidir. Aynı zamanda bir tarayıcı uzantısı olarak da mevcuttur ve şifrelerin sorunsuz bir şekilde saklanmasını sağlar.

Şifre Yöneticisi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Şifre yöneticileri, parolalarınızı şifreli bir kasada tutacak özel yazılımlardır ve parolalarınızın saklandığı dosyayı içeren kasaya erişmek için bir ana parola veya biyometrik kimlik doğrulaması ile kimlik doğrulaması yapmanızı gerektirir. Ayrıca, güvenliği daha da artıran parolaları ayrı ayrı dosyalarda saklama gibi farklı seçenekler de sunar.

Şifre yöneticileri genellikle yerel, online ve belirteç tabanlı olmak üzere üç türdedir:

 1. Yerel Şifre Yöneticisi- Yerel şifre yöneticilerinin en önemli avantajı, şifrelerinizin onu kullandığınız cihazda saklanmasıdır, bu da yeterince güçlü bir şifre kombinasyonu kullanırsanız saldırıya uğramayı imkansız hale getirir. Ayrıca cihazınızı internete bağlamadan kullanıyorsanız, cihazınıza fiziksel olarak erişmeden saldırıya uğramanız mümkün değildir.
 2. Online Şifre Yöneticisi- Bu tür şifre yöneticilerine, uygulamalar veya tarayıcı uzantıları gibi birden fazla cihaz üzerinden erişerek, onları yerel türevlerinden daha çok yönlü hale getirebilirsiniz. Verileriniz internetteki sunuculara gönderildiğinden üçüncü şahıslar tarafından denenme ihtimali de vardır. Ancak hem kurumsal hem de kişisel kullanım için uygun olması ve kullanımının diğerlerine oranla daha pratik olması, gündelik kullanım için yaygın olarak tercih edilme nedenlerindendir.
 3. Belirteç Tabanlı Parola Yöneticisi- Kasanın kimliğini doğrulamak ve kasaya erişmek için USB sürücüsü gibi fiziksel bir belirteç gerektiren parola yöneticileridir. Bu tür fiziksel anahtarların avantajı, bilgisayar korsanlarının belirteçlere fiziksel erişimleri olmadıkça şifreleri kırmalarının neredeyse imkansız olacağıdır. Bu yöntemin bir başka avantajı da, her kimlik doğrulamasında yeni bir parola oluşturdukları için bu belirteçlerin tek bir parolaya sahip olmamasıdır.

Şifre yöneticisi seçerken dikkat edilmesi gerekenler

 • Kullanılabilirlik: Şifre yöneticisinin kullanımı kolay olmalıdır ve mümkün olduğunca az zaman harcamalıdır.
 • Senkronizasyon: Şifre yöneticisinin tüm cihazlar arasında senkronize olabilmesi önemlidir. Bu, kullanıcıların tüm şifrelerine herhangi bir cihazdan erişmelerini sağlar.
 • Güvenlik: Şifre yöneticisi, kullanıcıların şifrelerini güvenli bir şekilde saklamalıdır.
 • Yedekleme: Parola yöneticisi, kullanıcıların verilerini yedekleyebilmesine olanak tanıyan bir özellik sunmalıdır.
 • Paylaşım: Aileler veya işletmeler için, şifre yöneticisi ayrıcalıklı erişim ve paylaşım özellikleri sunmalıdır.
 • Fiyatlandırma: Ücretsiz şifre yöneticileri vardır, ancak ücretli planlar daha fazla özellik sunar. Kullanıcılar ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun bir plan seçebilmelidirler.

Özetle, iyi bir şifre yöneticisi, kullanıcıların şifrelerini güvenli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur ve kullanım kolaylığı, güvenlik, senkronizasyon, yedekleme, paylaşım ve uygun fiyatlandırma gibi önemli özellikler sunar. Umuyoruz, yukarıdaki liste ihtiyaçlarınıza uygun en iyi şifre yönetim yazılımını seçmenize yardımcı olmuştur…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu