Yandex Kurumsal Mail Kurulumu (Resimli Anlatım)

Bu yazıda, adım adım Yandex kurumsal mail kurulumu işlemini anlatacağız. “İsim ya da domain uzantılı şirket maili nasıl alınır” sorusunun cevabını arayanlar için tüm aşamalar adım adım ve resimli olarak anlatıldı. Bu nedenle Yandex kurumsal mail açma işini hiç zorlanmadan halledebileceksiniz.

Alan adı uzantılı özel mail/şirket maili almak, (info@siteadi.com, info@isimsoyisim.com gibi) tamamen kendinize özel bir mail adresiniz olacağı anlamına gelir. Bu işlemi ücretsiz bir mail servisi olan Yandex Mail ile Yandex Connect üzerinden yapacağız. 

Yandex.Mail neleri içerir?

 • 1.000 posta hesabı oluşturma imkanı
 • Sınırsız gelen kutusu boyutu
 • 20 GB bulut depolama alanı
 • Mobil cihazlardan yönetim
 • Kullanışlı bir ara yüz
 • Yerleşik antivirüs

DİKKAT ! Alan adı uzantılı e posta adresi alma işlemi için mutlaka bir domain (alan adı) satın almanız gerekiyor. Sonrasında hem cPanel üzerinden hem de Domain Yönetim panelinden nasıl Yandex kurumsal mail kaydı yapacağınızı anlatacağız. cPanel erişimi olmayanlar (hosting kaydı olmayanlar) işlemlere 2. yöntemle devam edecekler. Hatasız bir yönlendirme için tüm yazıyı dikkatlice okumanızı öneririz.

Hadi başlayalım!

Yandex Kurumsal Mail Açma Adımları

Yeni bir e-posta adresi ve bol miktarda çevrimiçi depolama alanı ile bir Yandex Kurumsal Mail hesabı oluşturmak kolay ve ücretsizdir.

 • Öncelikle buraya tıklayıp bir Yandex hesabı oluşturun. Formu doldurduktan sonra Kaydol (Register) butonuna tıklayın.
Yandex Mail Açma

Girdiğiniz kullanıcı adı ile bir eposta atanacak. Örneğin biz xdene kullanıcı adı kullandık ve eposta adresimiz xdene.yandex.com olarak belirlendi. Yani kullanıcı adınızın sonuna @yandex.com eklenerek Yandex mail hesabı açılmış oldu. Tabii bizim istediğimiz Yandex kurumsal mail açmak. Bunu da yeni açtığımız mail ile Yandex Connect üzerinden yapacağız.

Yandex Connect Giriş
 • Yönlendirildiğiniz sayfada “İş hesabınıza giriş yapın” uyarısını göreceksiniz. Henüz bir Yandex iş hesabı yani kurumsal mail hesabımız olmadığı için yeni bir tane oluşturmamız gerekecek. Bunun için sağ üst taraftaki hesap adınıza tıklayın ve buradan “Kurum Ekle“yi seçin.
Yandex Connect Kurum Ekle
 • Şimdi “Yandex Connect’e bağlanmak için kullanıcı hesabı seçin” uyarısının altından işlem yapmak istediğiniz kullanıcıyı seçin ve “Çalıştır“a tıklayın.
Yandex Connect'e bağlanmak için kullanıcı hesabı seçin
 • Yeni açılan sayfada Yandex servis ve uygulamalar listesini göreceksiniz. Sayfanın sonuna inin ve buradan “Yönetim” öğesine tıklayın.
Yandex Connect Yönetim

Yönetim paneli, Yandex kurumsal mail kurulumu için ihtiyacımız olan yerdir. Buradan gerekli ayarları yaptıktan sonra ücretsiz şirket maili açma ya da ad soyad uzantılı mail açma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Üstelik tek mail ile sınırlı kalmanıza da gerek yok. Alan adınız için birden fazla mail adresi de açabilirsiniz.

“Yandex ücretsiz info mail alma da bu işleme dahil mi” diye soranlar oluyor. Evet, info ve dilediğiniz herhangi bir kelime ile Yandex kurumsal mail Örneğin; info@alanadi.com, iletişim@alanadi.com, sipariş@alanadi.com vb.

Şimdi, Yandex kurumsal mail kurulumu ve ayarlarına geçelim. Bu kısım çok önemli ve her şeyin doğru çalışması için adımları dikkatle uygulamanız gerekecek.

 • Yandex şirket maili açma işlemi için öncelikle alan adınızı ekleyip doğrulamanız gerekiyor. Bunun için de Yandex Connect Yönetim panelinden Alan Adları kısmına tıklayın.
 • Yeni sayfada, Yandex kurumsal mail kurulumu yapmak istediğiniz alan adını eklemek için “Alan ekle (Add Domain)” butonuna tıklayın ve alan adınızı girin (başında www olmadan: wpekran.com gibi).
Yandex Connect Yönetim Paneli- Alanadı Ekleme

Alan adınızı ekledikten sonra, doğrulama işlemi yapmanız istenecek. Sunulan 4 farklı doğrulama seçeneğinden en kolayı olan meta etiketi ile doğrulama yapacağız. Verilen meta etiketini kopyalayın ve sitenizin kaynak kodları içine (header.php) <head> kodunun hemen altına yapıştırıp sayfayı kaydedin. Daha sonra Yandex Connect sayfasına geri dönüp “Kontrol et (Check)” butonuna tıklayın.

Yandex Connect Alanadı Doğrulama

Bu işlemin ardından, Yandex kurumsal mail açma aşamalarının en önemli adımına geçiyoruz. Bu aşamada MX ve TXT kayıtları yapılacak.

Yandex sayfasında, meta etiketi ekleyip kontrol et dedikten sonra aşağıdaki görselde olduğu gibi güncellenecek DNS kayıtlarının olduğu sayfa açılacak.

Yandex Connect DNS kaydı

NOT- Görseldeki kayıtlar örnek amaçlıdır. Siz Yandex’in size verdiği kayıtları kullanacaksınız!

 • Şimdi alan adınızın bulunduğu hostingden cPanel’e geçin ve buradan Zone Editör kısmına tıklayıp açılan sayfadan güncelleme yapacağınız alan adının karşısındaki Yönet butonuna tıklayın.
cPanel Zone Editör
 • Buraya Yandex’in verdiği DNS kayıtlarını ekleyeceğiz. Yönet butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ tarafında bulunan Kayıt Ekle butonuna tıklayın ve aşağıdaki görselde olduğu gibi MX‘i işaretleyin. Alan adınızı girin, öncelik kısmına “10” ve hedef yer kısmına da “mx.yandex.net” yazıp Kayıt Ekle‘ye tıklayın.
Zone Editor MX Kaydi Ekleme

Şimdi aynı işlemi TXT kaydı oluşturmak için yapıyoruz. Tekrar Kayıt Ekle butonuna tıklayın ve bu kez TXT‘yi işaretleyin. Alan adınızı girin, TTL girin ve kayıt kısmına da “v=spf1 redirect=_spf.yandex.net”  girdikten sonra Kayıt Ekle butonuna tıklayın.

Zone Editor TXT Kaydı Ekleme

Not- Daha önceden eklenmiş olan MX ve TXT kayıtları varsa silin sadece yeni MX ve TXT kayıtlarınız kalsın. cPanel’den işlemler bu kadar.

Peki, “cPanel erişimim yok, nasıl özel mail adresi alabilirim” diye merak edenleriniz varsa, domain yönetim panelinden nasıl kayıt yapılacağını da aşağıya ekledik.

Yukarıda cPanel girişine kadar olan kısım aynı şekilde bu yöntem için de geçerli. Bu yöntemde cPanele giriş yapmadan direkt domain yönetim alanını kullanacağız.

 • Domain yönetim panelinden Yandex kurumsal mail kaydı yapmak için öncelikle alan adı kayıt firmanıza giriş yapın.
 • Alanadlarım kısmından, işlem yapmak istediğiniz alan adının karşısında bulunan yönet butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfadan DNS Yönetimi (bazen kayıt yeri Gelişmiş DNS kısmında olur ve bazı panellerler biraz farklı görünebilir)’ne tıklayın.
 • Yandex’in verdiği DNS kayıtlarını buradan sırasıyla girin (MX, TXT)
Kurumsal mail dns kaydı

Bu işlemlerin ardından yeni kayıtların güncellenmesi biraz vakit alır (en fazla 72 saat fakat bazen anında etki edebiliyor). Yandex Connect kısmında Alan adı doğrulandı uyarısını gördüğünüzde artık Yandex kurumsal mail ya da özel e-mail adresi kullanıma hazırdır. Tabii öncelikle kullanmak istediğiniz mail adresini tanımlamanız gerekiyor. Bunun için de yapmanız gereken şu:

 • Yandex Connect yönetim paneline geçin.
 • Yönetim panelinde en alttaki +Ekle butonuna ve ardından Kişi Ekle (bazı panellerde çalışan ekle olarak da görülebilir)’ye tıklayın.
 • Açılan formu doldurun ve Ekle‘ye tıklayın.
Yandex Kurumsal Mail Ekleme

Böylece Yandex kurumsal mail alma işlemini başarıyla tamamlamış olduk. DNS güncellemelerinin ardından https://mail.yandex.com.tr/ adresinden, yeni aldığınız alan adı uzantılı e posta adresinizle giriş yapabilir ve e-postalarınızı artık buradan yönetebilirsiniz.

Bu yazıyla, “Yandex kurumsal mail kurulumu nasıl yapılır, ücretsiz özel şirket maili nasıl alınır” sorularını yanıtlayıp, Yandex kurumsal mail açma işlemi ile ilgili detayları aktarmaya çalıştık. Umuyoruz faydalı olur.

İlgili: WP Mail SMTP Ayarları/WordPress Mail Sorunu Çözümü