FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Blogger Başlık ve Adres (URL) Değiştirme

Birçok acemi blogcu, başlarda bloğunu sadece vakit geçirmek, eğlence ya da günlük tutmak için ücretsiz bir platform olan blogger.com ile oluşturur. Bloğunu açmadan önce belli bir planlama yapması gerektiğini bilmeden, özellikle blog adı ve url’si üzerinde fazla düşünmeden çoğu zaman rasgele bir isim seçer.

Ancak, bir süre sonra, hem yazıp hem de yazdığı içeriklerden para kazanabileceği kişisel bir blog sahibi olmanın önemini anlamaya başlar. İşte bu önemi anladığı anda, kendine ve paylaşımlarına daha uygun bir blog adı ve bununla uyumlu bir url kullanma ihtiyacı hisseder.

Bazı blog yazarları başlangıçta sağlık, finans, moda, alışveriş, haber, sosyal medya, çevrimiçi pazarlama, teknoloji vb. gibi farklı konularla blog kariyerine başlar ve daha sonra başka bir konu üzerine yazmaya veya bilgi tabanlarına göre belirli bir konuyu seçmeye karar verir.

Bunlar gibi blog adınızı ve adresinizi değiştirmenizi gerektirecek pek çok farklı nedeniniz olabilir. Sebep her ne olursa olsun blog adını ve url’sini değiştirmek çok kolaydır ama bunun belli bir bedeli olacaktır; önlem almazsanız, blog trafiğinizin çoğunu kaybedebilirsiniz…

Blog Adı ve URL’sini Değiştirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Henüz blog açmadan bloğunuzun adını ve url’sini çok iyi seçmenizi öneririm. Ancak, zaten bir blog açtıysanız ve sonradan blog ismini değiştirmeye karar verdiyseniz, aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurarak bir isim seçmeye dikkat edin.

 1. Markanızı Oluşturun- Bir ad seçmeden önce, seçeceğiniz adın bloğunuzun markası olacağını ve ziyaretçilerinizin bu adı arama motoruna yazarak bloğunuzu ziyaret edeceğini düşünerek benzersiz bir ad seçin.
 2. Kısa bir blog adı seçin- Kısa blog başlığı, ziyaretçilerinizin blog adınızı hatırlamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sosyal medya ağlarında blog profilinizi oluşturmak için de idealdir.
 3. Blog adı ile url ve alan adı uyumuna dikkat edin- Bloğunuzun adına karar verirken bloğunuzun Alt Alan Adını veya Özel Alan Adını dikkate alın. Çünkü ziyaretçi sadece bloğunuzun adını biliyorsa web tarayıcısının adres çubuğuna -alanadı.blogspot.com, alanadı.com- şeklinde yazarak bloğunuzu kolayca ziyaret edebilir. Eğer blog adı ve alan adı farklıysa, böyle bir durumda ziyaretçi sizi bulmakta zorlanabilir.
 4. Blog adı seçerken uzun vadeli düşünün- Başlangıçta, Blogger tarafından ücretsiz olarak sağlanan alt alan adını (seninblogun.blogspot.com) kullanabilirsiniz, ancak ilerleyen zamanlarda url’nizin .blogspot.com uzantısını değiştirerek kendi özel alanınızı (seninblogun.com) kullanmak isteyebilirsiniz. Eğer kendi özel alan adınızı alacaksanız, şu an kullandığınız alt alan adıyla aynı alın. Böylece değişim sonrası çok fazla trafik kaybına uğramazsınız. Örneğin, wpekran.blogspot.com adını kullanıyorsanız, özel alan adınızı da wpekran.com olarak aldığınızda, belli bir süreliğine organik trafiğiniz azalsa da, alan adınızı bilenler direkt giriş yaparak sitenize kolayca ulaşabilir.
 5. Blog trafiğinizi koruyun- Blogunuzun adını ve adresini değiştirdiğiniz için blog trafiğinizi kesinlikle kaybedeceksiniz. Blog adınızı değiştirmek, blog ziyaretçilerinizin kafasını karıştırabilir. Bunu önlemek için bloğunuzun adını değiştirmeden önce tüm abone ve takipçilerinizi konu ile ilgili bilgilendirmeyi unutmayın.

Ayrıca göz atın: Alan Adı (Domain) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi Blogger bloğunuzun adını ve url’ni nasıl değiştirebileceğinize geçelim.

Blogger Bloğunuzun Adını Değiştirme

Bloğunuzu yeniden adlandırmak için bu basit adımları takip edin.

 1. Blogger yönetim paneline giriş yapın.
 2. Adını değiştirmek istediğiniz bloğu seçin
 3. Sol kenar çubuğundan ayarlar sekmesine tıklayın
 4. Üst kısımda gördüğünüz başlık sekmesine tıklayın ve yeni blog adını eskisiyle değiştirin ve değişiklikleri kaydedin.
Blogger Blog Adı Değiştirme

Blogger Bloğunuzun url’sini Değiştirme

 1. Blogger yönetim paneline gelin ve bloğunuzu seçin
 2. Sol panelden ayarları tıklayın
 3. Yayıncılık başlığı altındaki blog adresi sekmesini tıklayın
 4. Eski adresi yeni adresinizle değiştirin.
Blogger Blog Adresi (url'si) Değiştirme

İşlemler bu kadar!

Ayrıca, Blogger için diğer kılavuzlara da göz atabilirsiniz👇

5 Yorum

 1. Yazı çok güzel hazırlanmış. Ben de 21 Kasım 2021 itibariyle 1 yıldır yayın yaptığım bilgigetir.blogspot.com dan bilgigetir.com’ a geçiş yaptım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu