FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Blogger (Blogspot) Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Blogger’da bir blog açmak ve kendi seçtiğiniz özel bir domain ile kullanmak gayet kolaydır. Siz de Blogger bloğunuzu özel bir alan adı ile kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki adım adım Blogger domain yönlendirme işlemini yaparak kendi alan adınızı kullanmaya başlayabilirsiniz…

Henüz bir alan adı seçmediyseniz ve bu konuda kararsızsanız “Alan Adı/Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Alan Adını Blogger’a Yönlendirme / Blogger Domain Yönlendirme Ayarları

Herhangi bir alan adı kayıt firmasından (ya da hosting firmasından) satın aldığınız alan adını Blogger’a yönlendirmek için öncelikle Blogger kontrol paneline giriş yapın ve değişiklik yapmak istediğiniz bloğu seçin. Ardından, Blogger alan adı yönlendirme işlemini sorunsuzca halletmek için aşağıdaki adımları dikkatle takip edin:

Adım 1: Blogger sol panelden Ayarlar sekmesine gidin ve Yayıncılık bölümü altında bulunan Özel Alan Adı yazısının üzerine tıklayın.

Blogger Domain Yönlendirme

Adım 2: Açılır pencereden Özel Alan Adı bölümüne yeni alan adınızı başında www olacak biçimde girin (örneğin www.yenialanadi.com) ve Kaydet‘i tıklayın. Burada CNAME kayıtları eklemeniz gerektiğini belirten bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Uyarı panelinde 2 adet CNAME kaydı göreceksiniz. İlki Ad “www”, Hedef ise “ghs.google.com” şeklindedir ve herkes için aynıdır. İkinci CNAME kaydı blog’unuza özeldir ve herkes için farklıdır.

Blogger Domain Yönlendirme CNAME Kayıtları

Adım 3: Yukarıdaki sayfayı açık bırakın ve CNAME’leri eklemek için alan adınızı satın aldığınız firmanızda oturum açın. Firmaların ara yüzleri farklı olabilir, ancak yapılacak işlem genel olarak aynı olacaktır. Gerekirse kayıt firmanızın dökümanlarına da göz atabilirsiniz. Biz GoDaddy üzerinden Blogger domain yönlendirme işlemini göstereceğiz.

Adım 4: Domain kayıt firmanıza giriş yaptıktan sonra yönlendirme yapacağınız alan adını seçin ve DNS’yi tıklayın. Böylece kayıtların bulunduğu sayfa açılacak. Altta bulunan EKLE butonuna tıklayın.

GoDaddy Blogger Domain Yönlendirme
GoDaddy DNS Yönetimi- Blogger Alan Adı Yönlendirme

Adım 5: Ekle butonuna tıkladığınızda bir açılır pencere göreceksiniz. Buradaki Tür bölümünden CNAME öğesini seçin.

GoDaddy Blogspot Domain Yönlendirme/Cname Kayıtları

Adım 6: Şimdi açık bıraktığınız Blogger sekmesine gidin ve buradaki CNAME kayıtlarını kopyalayıp aşağıdaki görselde olduğu gibi ilgili alanlara ekledikten sonra Kaydet’e tıklayın.

İlk CNAME kaydı:

Blogger Godaddy Cname Kaydi-1

İkinci CNAME kaydı (Blogger paneldeki size özel CNAME’i kullanın)

Blogger Godaddy Cname Kaydi-2

Adım 7: Bu adımda Cname kayıtlarının dışında bir de 4 adet A kaydı eklememiz gerekecek. Yani Blogger BlogSpot tarafından sağlanan IP adreslerini ekleyeceğiz. İşlem CNAME kaydı eklemekle aynı şekilde olacak. Yalnız bu kez CNAME yerine A seçilecek. Seçimi yaptıktan sonra ise aşağıdaki IP adreslerini tek tek eklemeniz gerekecek.

216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21

Aşağıdaki görselde olduğu gibi ekleyin, ancak tekrar hatırlatalım; IP adresleri tek tek ve ayrı ayrı eklenecek. Yani birini ekledikten sonra kaydeti tıklayın ve diğerlerini de aynı şekilde ekleyin.

Blogger Alan Adı Yönlendirme/A Kaydı Ekleme

Bu işlem özellikle alan adınızın her versiyonunun doğru çalışması ve doğru yönlenmesi için önemli bir adımdır. Daha fazla detay için Blogger Alan Adı www Olmadan Çalışmıyor Sorunu başlıklı içeriğimize bakabilirsiniz.

Adım 8: CNAME ve A kayıtlarını ekledikten sonra Blogger sayfanıza dönün ve daha önce görünen uyarı penceresindeki Kaydet butonuna tıklayın.

Blogger Domain Yönlendirme İşlemi

Adım 9: Son olarak Yayıncılık bölümü altından Alanı Yönlendir seçeneğini aktif konuma getirin. Böylece Blogger Domain yönlendirme işlemi tamamlanmış olacak. DNS değişikliklerinin geçerli olması biraz zaman alabilir. Ancak kısa süre sonra yeni alan adınızla bloğunuza giriş yapmaya başlayacaksınız ve eski alan adınızla giriş yapmaya çalışan kullanıcılar da yeni alana yönlendirilecektir.

Diğer Blogger Kılavuzlarımıza da göz atabilirsiniz:

4 Yorum

 1. blogspot.com dan .com bağladıktan sonra ne işlemler yapılması gerek? Search consol da nasıl eklenir?

  1. Merhaba, yazıda belirtilen adımları uyguladıktan sonra Search Consol hesabınıza giriş yapın ve “Ayarlar>Adres Değişikliği” yolunu izleyin. Sayfayı kaydırıp “Yeni site seçin” kısmına tıklayın yeni alan adınızı ekleyip doğrulayın. Her şey doğru çalışıyorsa adres değişikliği sürecini başlatmak için Gönder’e tıklayın.
   Ayrıca Google Analiytics hesabınızda da değişiklik yapmalısınız. Bunun için de Google Analiytics hesabınızda oturum açın ve sol alt kısımdan Yönetici bölümüne geçin. Buradan “Mülk ayarları“na tıklayıp varsayılan url’yi yeni alan adı url’nizle değiştirip kaydedin. Aynı işlemi “Görünüm Ayarları” kısmına da uygulayın.

   Yukarıdaki işlemlerin ardından;
   > Sosyal medya hesaplarınızı güncelleyin
   > Eposta hesaplarınızı güncelleyin
   > iletişim bilgilerinizi güncelleyin
   > Doman değişimi yaptığınıza dair site ziyaretçilerinizi ve takipçilerinizi bilgilendirin
   > Son olarak Adsense hesabınız varsa hesabınıza giriş yapın ve site ekle bölümüne yeni alan adınızı ekleyip onaya gönderin.

  1. Merhaba, lütfen adımları doğru bir şekilde takip ettiğinizden emin olun. İçerikte belirtilen yönergeleri uygularken bir hata yapmadıysanız işlem sorunsuz çalışacaktır. Bloğunuzun adresini belirtmediğiniz için maalesef kontrol sağlayamıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu