FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Proxy Nedir, Ayarları Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?

Bir internet kullanıcısı olarak gizliliğiniz/güvenliğiniz son derece önemlidir ve çevrimiçi etkinliğinizi korumaya yardımcı olacak araçlardan biri proxy hizmetidir. Proxy kullanmak için internet tarayıcınızı veya diğer yazılımları trafiğinizi proxy sunucusu üzerinden yönlendirecek şekilde yapılandırmanız gerekir. Chrome, Firefox ve Edge gibi çoğu büyük tarayıcı proxy ayarlarını girmeyi kolaylaştırır. Proxy sunucusunun IP adresine veya alan adına ve belirlenen bağlantı noktası numarasına ihtiyacınız olacaktır.

Proxy Nedir ve Ne İşe Yarar?

Proxy, cihazınız ile internet arasında bir aracı görevi görür. Bir proxy’yi etkinleştirdiğinizde, internet trafiğiniz proxy sunucusu üzerinden yönlendirilir. Eriştiğiniz web siteleri kendi IP adresiniz yerine proxy sunucusunun IP adresini görür. Proxy’ler IP adresinizi gizlemenize ve coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişmenize olanak tanır.

Proxy’ler genellikle şunlar için kullanılır:

 • Anonimlik ve gizlilik. Proxy IP adresinizi gizleyerek web sitelerinin konumunuzu ve internet kullanımınızı izlemesini önler.
 • Coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişim. Diğer ülkelerde bulunan proxy’ler coğrafi kısıtlamaları aşmak ve bulunduğunuz yerde mevcut olmayan web sitelerine ve akış medyasına erişmek için kullanılabilir.
 • Filtreleme ve güvenlik. Proxy belirli web sitelerine erişimi engelleyecek ve virüsler, fidye yazılımları ve diğer tehditler gibi kötü amaçlı içerikleri filtreleyecek şekilde yapılandırılabilir. Bu işlem çevrimiçi bankacılık, alışveriş ve hassas iş bilgilerine erişim gibi durumlar için ekstra bir güvenlik ve anonimlik katmanı ekler.
 • Hızı iyileştirme. Proxy’ler verileri ve web sitesi içeriğini önbelleğe alarak yükleme sürelerini hızlandırabilir ve bant genişliği kullanımını azaltabilir.
 • İzleme ve günlüğe kaydetme. İşletmeler için proxy sunucuları, çalışanların internet kullanımının izlenmesini ve günlüğe kaydedilmesini sağlar. Yöneticiler, hangi web sitelerine ve uygulamalara erişildiği gibi ayrıntıları görüntüleyebilir, ayrıca güvenlik riski oluşturan veya üretkenliği azaltan siteleri engelleyebilir. Günlükler ve raporlar, şirket kaynaklarının ve verilerinin nasıl kullanıldığına dair görünürlük sağlar.

Bir proxy ayarlarını değiştirme ve Proxy etkinleştirme işlemi için, internete bağlı cihazınızın ağ ayarlarını tüm web trafiğini proxy sunucusu üzerinden yönlendirecek şekilde yapılandırmanız gerekir. Çoğu cihaz proxy’nin IP adresini ve bağlantı noktası numarasını manuel olarak girmenize izin verir. Bazı proxy’ler, proxy ayarlarını otomatik olarak yapılandırmak için bir PAC dosyası (Proxy Otomatik Yapılandırma) sağlar.

Proxy kullanmak anonimlik ve güvenlik avantajları sağlar ancak kötüye de kullanılabilir. Proxy hizmetleri internet kullanımınızın ve IP adresinizin kayıtlarını tutabilir. Ücretsiz proxy’ler genellikle güçlü güvenlikten yoksundur ve bazıları kötü amaçlı yazılım içerir. En iyi sonuçlar için güvenilir bir proxy hizmeti kullandığınızdan emin olun.

Proxy Nasıl Kullanılır? Windows, Safari, Android, iPhone, WhatsApp Proxy Kurulumu

Proxy kullanmak için öncelikle cihazınızdaki proxy ayarlarını değiştirme ve yapılandırma işlemini yapmanız gerekir. Proxy kurulum adımları Windows, Android veya iOS kullanmanıza bağlı olarak değişir.

⭐Windows 10 ve 11 Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Windows 10 proxy ayarları ve Windows 11 proxy ayarları için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Başlat menüsünü açın ve “Ayarlar “ı seçin.
 2. Ağ ve İnternet “i seçin.
 3. Ekranın sol tarafındaki “Adaptör ayarlarını değiştir” veya “Wi-Fi ağlarını yönet” öğesini seçin.
 4. Etkin ağ bağlantınıza sağ tıklayın ve “Özellikler “i seçin.
 5. İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) “ü seçin ve “Özellikler “e tıklayın.
 6. Gelişmiş” düğmesine tıklayın.
 7. Web proxy sunucusu“nun yanındaki “Ayarlar” düğmesine tıklayın.
 8. Ağ yöneticiniz tarafından sağlanan proxy sunucu adını veya IP adresini ve bağlantı noktası numarasını girin. Örneğin, proxy.domain.com:8080.
 9. Proxy olmadan yerel ağ erişimine izin vermek için “Yerel (Intranet) adresler için proxy sunucusu kullanma” seçeneğini seçin.
 10. Ayarları kaydetmek için “OK” düğmesine tıklayın.
 11. Bazı ağlar proxy kimlik doğrulaması gerektirebilir. Gerekirse, “Temel” veya “Özet” seçeneğini seçin ve gerekli alanlara kullanıcı adı ve şifreyi girin. Bu bilgi için ağ yöneticinize başvurun.
 12. Bir web tarayıcısı açıp bir web sitesine erişerek yeni proxy yapılandırmasını test edin. Proxy düzgün bir şekilde kurulduysa, sayfa beklendiği gibi yüklenmelidir. Değilse, ayarları iki kez kontrol edin veya ağ yöneticinize danışın.

⭐Safari Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Safari proxy ayarları için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Mac’inizde Safari uygulamasını açın.
 2. Üst menü çubuğunda “Safari “yi seçin. Bunun altında “Tercihler“i seçin.
 3. Tercihler penceresinin üst kısmındaki “Gelişmiş” sekmesini seçin.
 4. Pencerenin altındaki “Proxy’ler” düğmesine tıklayın. Bu, Proxy ayarları bölmesini açacaktır.
 5. Sağlanan seçenekler arasından kullanmak istediğiniz proxy türünü seçin: Otomatik Proxy, Manuel Proxy Yapılandırması, FTP Proxy, vb. En yaygın seçenekler Otomatik Proxy ve Manuel Proxy Yapılandırmasıdır.
 6. Otomatik Proxy’yi seçerseniz Safari, ağınız için proxy ayarlarını otomatik olarak algılar. Sadece seçeneği etkinleştirmeniz yeterli.
 7. Manuel Proxy Yapılandırması için, ağ yöneticiniz veya proxy hizmetiniz tarafından sağlanan proxy sunucu adresini ve bağlantı noktası numarasını girmeniz gerekecektir. Belirli URL’ler veya IP adresleri için proxy’yi atlamak üzere istisnalar da girebilirsiniz.
 8. Proxy ayarlarını kaydetmek için “Uygula” veya “Tamam“a tıklayın.
 9. Değişikliklerin etkili olması için Safari’yi yeniden başlatın.

⭐Android Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Android proxy ayarları nereden değiştirilir? Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. ‘Ayarlar’ menüsünü açın ve ‘Wi-Fi’yi seçin. Bağlı olduğunuz ağın adına dokunun.
 2. ‘Gelişmiş seçenekler’ veya ‘Proxy’ye dokunun ve ‘Manuel proxy’yi seçin.
 3. Proxy IP adresini ve bağlantı noktası numarasını girin, ardından ‘Kaydet’e dokunun. Örneğin, proxy.example.com ve bağlantı noktası 8080.
 4. Proxy ayarlarının kaydedildiğini onaylayan bir bildirim görüntülenecektir. Bitirmek için ‘Tamam’a dokunun.

⭐iOS (iPhone ve iPad) Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

iOS proxy ayarları nereden değiştirilir? Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar‘ > ‘Wi-Fi‘ bölümüne gidin ve bağlı olduğunuz ağa dokunun.
 2. Aşağı kaydırın ve ‘Proxy Yapılandır‘a dokunun. Listeden ‘Manuel‘i seçin.
 3. Sağlanan alanlara proxy IP adresini ve bağlantı noktası numarasını girin, örneğin myproxyserver:3128.
 4. Proxy ayarlarını uygulamak için ‘Kaydet‘e dokunun. Bir mesaj değişikliklerin yapıldığını onaylayacaktır.

iPhone’unuzdaki proxy ayarlarını devre dışı bırakmak isterseniz; Ayarlar → Wi-Fi bölümüne gidin, bağlı olduğunuz ağa dokunun ve ‘Proxy’ → ‘Kapalı’yı seçin. Proxy’nin devre dışı bırakılması aracıyı kaldıracak ve iPhone’unuzun doğrudan İnternet’e bağlanmasını sağlayacaktır.

⭐ Google Chrome Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Chrome tarayıcınızda sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayın.
 • açılır menüden “Ayarlar”a tıklayın.
 • Açılan sayfanın sol kısmında bulunan “Sistem” seçeneğine tıklayın.
 • “Bilgisayarınızın proxy ayarlarını açın” seçeneğine tıklayın.
 • “El ile ara sunucu kurulumu” bölümündeki “Ara sunucu kullan” seçeneğini etkinleştirin.
 • “Ara Sunucu Kullan” kısmındaki “Yerel (intranet) adresler için ara sunucu kullanma” seçeneğini işaretleyin.
 • “Adres” kısmına proxy adresinizi yazın ve son olarak “Tamam”a tıklayın.

Proxy ayarları nasıl devre dışı bırakılır?

Proxy ayarlarını devre dışı bırakmak için cihazınızın ağ yapılandırma ayarlarına erişmeniz gerekecektir. Bu ayarlara erişmek için belirli adımlar işletim sisteminize ve tarayıcınıza bağlı olacaktır.

💥 Windows: Windows’ta, Denetim Masası’nı açın ve “İnternet Seçenekleri “ni seçin. “Bağlantılar” sekmesine tıklayın, ardından “LAN ayarları “na tıklayın. “LAN ayarları” penceresi açılacaktır. “Proxy sunucusu” altında, “LAN’ınız için bir proxy sunucusu kullanın” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırmak için tıklayın. Değişiklikleri kaydetmek için “Tamam “a tıklayın.

💥 Mac: Mac’te Apple menüsünü açın ve “Sistem Tercihleri “ni seçin. “Ağ “a tıklayın. Etkin ağ bağlantınızı seçin, ardından “Gelişmiş “e tıklayın. “Proxy’ler” sekmesini seçin. “Proxy Kullan” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Değişiklikleri kaydetmek için “Tamam “a tıklayın.

💥 Chrome: Chrome tarayıcısında ana menüyü açın ve “Ayarlar “ı seçin. Sayfanın altındaki “Gelişmiş” seçeneğine tıklayın. “Gizlilik ve güvenlik” bölümünün altında “İçerik ayarları “na tıklayın. Listeden “Proxy “yi seçin. Devre dışı bırakmak için “Bir proxy sunucusu kullan” anahtarını sola kaydırın. Değişiklikleri kaydetmek için “Bitti “ye tıklayın.

💥 Firefox– Firefox’ta ana menüyü açın ve “Seçenekler” veya “Tercihler “i seçin. “Gelişmiş” veya “Ağ” sekmesini seçin. “Bağlantı Ayarları” veya “Bağlantı “ya tıklayın. “LAN için proxy kullan” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Değişiklikleri kaydetmek için “Tamam “a tıklayın.

⭐ WhatsApp proxy ayarı nedir, nasıl yapılır?

WhatsApp proxy ayarı için:

 1. WhatsApp’ı açın ve Ayarlar‘a gidin.
 2. Hesap” öğesini seçin.
 3. Proxy” veya “Proxy kullan” öğesine dokunun.
 4. Proxy türünü seçin. Seçenekler şunlardır:
  • HTTP proxy: HTTP protokolünü kullanarak bir proxy sunucusuna bağlanır. Bir proxy URL’si ve bağlantı noktası numarası gerektirir.
  • Socks5 proxy: Socks5 proxy protokolünü kullanarak bir proxy sunucusuna bağlanır. Bir proxy URL’si, bağlantı noktası numarası, kullanıcı adı ve parola gerektirir.
  • Otomatik proxy: WhatsApp, sisteminizin proxy ayarlarını otomatik olarak algılar ve kullanır.
 5. Gerekirse URL, bağlantı noktası, kullanıcı adı ve parola dahil olmak üzere proxy hizmetiniz tarafından sağlanan proxy ayrıntılarını girin.
 6. Proxy’yi etkinleştirmek ve WhatsApp’ı proxy sunucusuna bağlamak için “Kaydet” veya “Tamam“a dokunun.
 7. Ayarlar → Hesap → Proxy’ye gidip “Proxy kullanma” seçeneğini belirleyerek proxy’yi istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz.

Wi-Fi proxy ayarları ayarları nasıl düzeltilir?

🟢 Ağ Bağlantı Ayarlarınızı Kontrol Edin– Wi-Fi ağ adınızın (SSID) ve parolanızın doğru olduğunu iki kez kontrol edin. Cihazınızdaki ağ ayarlarında veya Wi-Fi menüsünde, “Bu Ağı Unut” veya “Sil” seçeneğini seçin ve ardından ağ kimlik bilgilerinizi yeniden girin. Bu, söz konusu ağ için proxy ayarlarını sıfırlayacaktır.

🟢 Proxy Ayarlarını Devre Dışı Bırak- Cihazınızda proxy ayarlarını manuel olarak etkinleştirdiyseniz, bağlantı sorunlarını gidermek için bunları devre dışı bırakmanız gerekebilir. Ağ ayarlarınıza veya Wi-Fi menünüze gidin ve “Proxy Ayarları”, “Gelişmiş Seçenekler” veya “Proxy Sunucuları” gibi bir seçenek arayın. Etkinleştirilmiş tüm proxy ayarlarını kapatmak için “Yok” veya “Proxy’yi Devre Dışı Bırak” seçeneğini seçin.

🟢 Ağ Ayarlarını Sıfırlayın– Son çare olarak, ağ ayarlarınızı varsayılan fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekebilir. Bu, kayıtlı Wi-Fi ağlarını ve parolalarını, hücresel ayarları ve proxy yapılandırmalarını silecektir. Sıfırlamak için genel ayarlar veya ağ ayarları menüsüne gidin. “Ağ Ayarlarını Sıfırla” veya “Wi-Fi, Bluetooth ve Hücresel Ayarları Sıfırla” gibi bir seçenek arayın. Sıfırlamak için dokunduğunuzda cihazınız varsayılan ağ ayarlarını geri yükleyecektir. Wi-Fi parolalarını ve tüm özel ağ yapılandırmalarını yeniden girmeniz gerekecektir.

Ağ ayarlarını sıfırlamak, çoğu cihazda Wi-Fi bağlantısı ve proxy ayarlarıyla ilgili sorunları çözmenin etkili bir yoludur. Yukarıdaki adımları denedikten sonra sorunlar devam ederse, daha fazla yardım için ağ yöneticinize veya internet servis sağlayıcınıza başvurmanız gerekebilir.

Proxy adresi nasıl bulunur?

Bir proxy adresi bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Ağ ayarlarınızı kontrol edin– Ağ yöneticiniz ağınız için bir proxy sunucusu kurduysa, ayrıntılar ağ ayarlarınızda zaten yapılandırılmış olabilir. Ağ bağdaştırıcınızın özelliklerinde “Proxy” veya “Proxy Sunucusu “nu arayın. Ayarlar proxy IP adresini ve bağlantı noktası numarasını listeleyebilir. Eğer öyleyse, tarayıcınızda ve diğer uygulamalarda proxy ayarlarını yapılandırmak için bu ayrıntıları kullanabilirsiniz.
 • Ağ yöneticinizle iletişime geçin– Proxy ayrıntıları ağ ayarlarınızda yoksa, ağ yöneticinize başvurun. Proxy sunucusu için IP adresi ve bağlantı noktası numarasının yanı sıra gerekli oturum açma kimlik bilgilerini sağlayabilirler. Proxy’yi cihazlarınız ve yazılımlarınız arasında yapılandırmak için sağlanan tüm ayrıntıları not ettiğinizden emin olun.
 • Bir proxy arama aracı kullanın– Bir IP adresiniz varsa ancak proxy sunucunuz için eşlik eden bağlantı noktası numaranız yoksa, bir proxy arama aracı kullanabilirsiniz. ProxyLookup.net, Proxy4Free ve HideMyName gibi web siteleri bir IP adresini tarayabilir ve potansiyel proxy sunucuları için port numarasını tespit edebilir. Arama aracına IP adresini girin ve bu adreste bir proxy tespit ederse port numarasını verecektir.
 • Halka açık proxy’leri arayın– Son çare olarak, denemek için genel proxy IP adresleri ve bağlantı noktaları listeleri için çevrimiçi arama yapabilirsiniz. ProxySites, Proxy4Free ve HideMyName gibi siteler, ağ ayarlarınıza girmeyi deneyebileceğiniz genel proxy listelerini tutar. Ancak bu proxy’ler genellikle kararsızdır ve güvenli web erişimi sağlamayabilir. Performans, güvenlik ve politika ihlallerinden kaçınmak için mümkün olduğunda ağ yöneticiniz tarafından sağlanan bir proxy kullanmanız daha sağlıklı olur.

VPN mi proxy mi? Farkları nelerdir?

Proxy, VPN ile aynı şey midir? Farkları nelerdir? Sanal özel ağ (VPN) ve proxy sunucusu, çevrimiçi kimliğinizi maskelemek ve kısıtlı içeriğe erişmek için kullanılan iki farklı teknolojidir. Bazı benzerlikleri olsa da, anlaşılması gereken önemli farklılıklar vardır.

Proxy’ler ve VPN’lerin her ikisi de çevrimiçi kimliğinizi maskelese de aralarında önemli farklar vardır:

 • Proxy genellikle yalnızca IP adresinizi değiştirir ancak trafiğinizi şifrelemez. VPN ise gerçek anonimlik için tüm internet trafiğinizi şifreler.
 • VPN dünya çapında daha fazla sunucu ile daha geniş bir konum yelpazesine erişim sağlar. Çoğu proxy’nin yalnızca sınırlı sayıda ülkede sunucusu vardır.
 • VPN’ler genellikle ücretli bir abonelik gerektirirken, bazı proxy hizmetlerinin kullanımı ücretsizdir. Ücretsiz proxy’ler genellikle saygın bir VPN hizmetinin gizlilik, güvenlik ve performansından yoksundur.
 • VPN hassas içeriklere erişim ve güçlü gizlilik koruması sağlamak için daha uygundur. Proxy ise basit içerik erişimi için yeterli olabilir ancak gelişmiş güvenlik özelliklerinden yoksundur.

Özetle, proxy ve VPN bazı benzer işlevlere sahip olsa da, VPN çoğu kullanıcı için üstün gizlilik, güvenlik ve performans sağlar. Anonimlik ve kısıtlanmış içeriğe erişim için VPN genellikle basit bir proxy hizmetine göre daha iyi bir seçimdir.

Proxy güvenli mi? Açık proxy tehlikeli mi?

Birçok kişi proxy sunucu kullanmanın güvenli olup olmadığını merak eder. Proxy sunucuları anonimlik ve sansürü aşma gibi faydalar sağlayabilir, ancak açık proxy’ler de risk teşkil eder. Proxy kullanıp kullanmamaya karar verirken, potansiyel tehlikelere karşı faydaları tartmak önemlidir.

🟢 Gizlilik ve Anonimlik– Bir proxy sunucusu kullanmak, IP adresinizi ve konumunuzu gizlemeye yardımcı olarak web’de gezinirken bir anonimlik katmanı sağlayabilir. İnternet trafiğiniz proxy sunucusu üzerinden yönlendirilerek kimliğiniz ve eriştiğiniz siteler maskelenir. Ancak açık proxy’ler, kötü niyetli kişiler de dahil olmak üzere herkese anonimlik sağlar. Özel verileriniz açığa çıkabilir veya çalınabilir.

🟢 Erişim Kısıtlı İçerik– Diğer ülkelerde bulunan proxy’ler coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişmek için kullanılabilir. Ancak bazı proxy’ler tarama verilerinizi ve etkinliklerinizi izleyebilir, kaydedebilir ve paylaşabilir. Ayrıca eriştiğiniz sayfalara kötü amaçlı yazılım, reklam veya izleme çerezleri de ekleyebilirler.

🟢 Bant Genişliği– Bir proxy sunucusu resimler, CSS ve komut dosyaları gibi sık erişilen verileri önbelleğe alabilir. Bir web sayfası talep ettiğinizde, proxy önbelleğe alınan verileri sunarak bant genişliği kullanımını ve yükleme sürelerini azaltır. Ancak, kötü niyetli bir proxy operatörü tarama alışkanlıklarınızı izleyebilir ve kişisel bilgilerinizi çalabilir.

Özetle, proxy’ler avantajlar sunsa da dikkatli olmalısınız. Yalnızca kullanıcı gizliliği ve güvenliğine öncelik veren güvenilir proxy hizmetlerini kullanın. Çevrimiçi güvenliğiniz ve anonimliğiniz için risk oluşturduğundan mümkün olduğunca açık proxy’lerden kaçının. Güçlü şifreleme ve kimlik doğrulama ile doğru şekilde yapılandırılırsa, proxy’lerin kullanımı güvenli olabilir.

IP adresi açık proxy olarak işaretlendi ne demek?

Açık proxy” olarak işaretlenmiş bir IP adresi, IP adresinin internet trafiğinin anonim olarak üzerinden akmasına izin verdiği anlamına gelir.

Bir açık proxy’nin ayarlarını yapmak için yönlendiricinizin yönetim sayfasında oturum açmanız gerekecektir. Bu sayfaya genellikle yönlendiricinizin IP adresi bir web tarayıcısına girilerek erişilir. Çoğu yönlendirici için varsayılan IP 192.168.1.1 veya 192.168.0.1’dir. Giriş yaptıktan sonra, proxy sunucusu, NAT, port yönlendirme veya sanal sunucularla ilgili seçenekleri arayın. Uzaktan yönetimi devre dışı bırakın ve varsayılan oturum açma kimlik bilgilerini değiştirin. Bir proxy’yi açık ve güvenli olmadan bırakmak ağınız ve gizliliğiniz için risk oluşturur.

Proxy erişimini belirli IP adresleri veya ağlarla kısıtlayın. Proxy’nizin yetkisiz kullanımını azaltmak için yalnızca güvenilir IP’lere ve ağlara proxy erişimine izin verin. Yanı sıra, Proxy’ye erişmek için bir kullanıcı adı ve parola kullanmak ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Proxy erişimini korumak için güçlü, benzersiz bir parola seçin.

Proxy bağlantı noktalarına WAN erişimini devre dışı bırakın. Proxy bağlantı noktaları 3128 ve 8080’e dışarıdan erişimin engellenmesi, proxy’nin harici ağlardan “açık” olarak algılanmasını önleyecektir. Ayrıca Proxy erişiminin günlüklerini tutmak ve bunları aktif olarak izlemek, yetkisiz proxy kullanımını hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlar.

Proxy kullanmak yasak mı?

Hayır, proxy’lerin kullanımı genellikle tamamen yasaldır. Ancak, proxy’ler aracılığıyla gerçekleştirilen bazı faaliyetler yasa dışı veya etik dışı olabilir. Sonuçta bu, proxy’yi nasıl kullanmayı seçtiğinize bağlıdır.

Proxy ilgili bazı potansiyel sorunlar şunlardır:

 • Korsan medya izlemek veya torrent indirmek için proxy kullanmak yasalara aykırıdır.
 • Sistemleri hacklemek, kötü amaçlı yazılım yerleştirmek veya diğer siber suçları işlemek için bir proxy kullanıyorsanız, yasa dışı eylemlerde bulunuyorsunuz demektir.
 • Şirket güvenlik duvarlarını aşmak veya kısıtlanmış web sitelerine erişmek için iş yerinde proxy kullanan çalışanlar disiplin cezasıyla karşı karşıya kalabilir.
 • Yasa dışı gruplar ve diğer suç örgütleri, tespit edilmekten kaçınırken yasadışı planları ve operasyonları koordine etmek için proxy kullanabilir. Bu durum tamamen yasa dışıdır.

Özetle, proxy’ler kullanıcılar için gizlilik ve güvenlik avantajları sağlayan yasal araçlardır. Ancak, potansiyel olarak yasadışı veya etik olmayan amaçlarla kötüye kullanılabilirler. Her teknolojide olduğu gibi, bireylerin bu teknolojiyi nasıl uygulamayı ve kullanmayı seçtiklerine bağlıdır. Sorumlu bir şekilde ve meşru amaçlar için kullanılırsa, proxy’lerin kullanımı tamamen yasaldır. Ancak suç planları veya faaliyetleri yürütmek, yasa dışı içeriğe erişmek veya ağ güvenliğini atlatmak için kullanılırsa, yasal sonuçlar doğabilir.

Sık Sorulan Sorular

 1. Iphone Proxy ayarları ne işe yarar?

  iPhone proxy ayarları, iPhone’unuzun İnternet’e nasıl bağlanacağını yapılandırmanıza olanak tanır. Proxy sunucu, iPhone’unuz ile İnternet arasında bir aracı görevi görür. iPhone’unuzda proxy ayarları etkinleştirildiğinde, tüm web trafiği belirlenen proxy sunucusu üzerinden yönlendirilir.

 2. Proxy IP adresi nedir?

  Proxy IP adresi, cihazınız ile internet arasında bir aracı görevi görür. Bir proxy’ye bağlandığınızda, trafiğiniz proxy sunucusu üzerinden yönlendirilir. Bu, gerçek IP adresinizi maskeler ve onu proxy IP adresiyle değiştirerek kimliğinizi ve konumunuzu gizler.

 3. Bir proxy nasıl bağlanır?

  Bir proxy kullanmak için, internete bağlı cihazınızı trafiği proxy sunucusu üzerinden yönlendirecek şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu, cihazınızın ağ ayarlarına proxy IP adresi ve bağlantı noktası numarası girilerek yapılır. Bunu yapmak için gereken adımlar cihazınızın işletim sistemine bağlı olarak değişir. Yapılandırıldıktan sonra, tüm internet trafiğiniz proxy üzerinden yönlendirilecektir.

 4. Proxy IP adresinizi değiştirir mi?

  Evet, bir proxy’ye bağlanmak gerçek IP adresinizi proxy’nin IP adresiyle değiştirir. Bu, gerçek IP adresinizi eriştiğiniz web sitelerinden ve hizmetlerden gizleyerek kimliğinizi ve fiziksel konumunuzu maskeler. Web sitelerinde kendi IP adresiniz yerine proxy IP adresi görüntülenir.

 5. Proxy interneti yavaşlatır mı?

  Proxy sunucuları potansiyel olarak internet hızlarında küçük bir düşüşe neden olabilir. Trafiğiniz ek bir sunucu üzerinden yönlendirildiğinden, bu gecikmeyi biraz artırabilir. Ancak, proxy’ler yüksek hacimli trafiği idare etmek ve performans üzerindeki etkiyi en aza indirmek için tasarlanmıştır. Çoğu sıradan kullanım için, hızlar üzerindeki herhangi bir etki ihmal edilebilir olmalıdır. Önemli yavaşlamalar yaşıyorsanız, daha hızlı bir proxy hizmetine bağlanmayı veya proxy’yi devre dışı bırakmayı deneyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu