FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Google Chrome Okuma Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome, herhangi bir web sayfasının içeriğini daha rahat ve kesintisiz olarak okumanıza olanak tanıyan ‘Okuma Modu‘ veya ‘Okuyucu Modu‘ olarak adlandırılan bir özelliğe sahip. Chrome Okuma Modu eklentisi yerleşik bir özelliktir fakat bunu kullanabilmek için öncelikle etkinleştirmeniz gerekir. Bu kılavuz ile Google Chrome’un yanı sıra Firefox, Safari, Edge vb. diğer tarayıcılarda Okuma Modu etkinleştirme işlemini adım adım açıkladık. İşte detaylar..

Okuma Modu Nedir?

Tarayıcı tabanlı bir özellik olan “Okuyucu Modu”, rahatsız edici reklamları, engelleyici pop-up’ları, medya unsurlarını ve diğer istenmeyen öğeleri temizleyerek web sayfalarını daha kullanıcı dostu hale getiren bir özelliktir.

Özellikle mobil cihazlarda sıklıkla tercih edilen Okuyucu mod, uzun süredir iOS Safari’de Reader Mode olarak kullanılıyor. Yanı sıra Opera tarayıcısı da bu özelliğe sahip. Bu yardımcı program, Chrome75 sürümünün piyasaya sürülmesinden bu yana Google Chrome tarayıcıda da bulunuyor.

Okuyucu Modu, herhangi bir belgeyi, e-kitabı, düz yazı veya metin tabanlı içeriği sorunsuz bir şekilde okumanızı sağlar. Bu özel mod, web sayfalarını tamamen dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırarak, odaklanmanızı en üst seviyeye çıkarır ve okuma deneyiminizi olağanüstü bir düzeye taşır.

Google Chrome Okuma Modu Etkinleştirme

Masaüstünüzde Google Chrome’da Okuyucu Modunu açmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Chrome tarayıcınızda şu adrese gidin: chrome://flags/#read-anything
 • Reader Mode seçeneğinin yanındaki açılır menüden “Enabled“i seçin.
 • Sayfanın sağ alt kısmındaki “Relaunch” butonuna tıklayın.
Chrome Reader Mode Etkinleştirme
 • Şimdi herhangi bir web sayfasına gidin ve adres çubuğundaki uzantılar simgesinin yanında bulunan ‘Okuma Modu’ düğmesine tıklayın.
Chrome Okuma Modu

Herhangi bir web sayfasını kesintisiz olarak okumak için Google Chrome’da Okuma Modunu bu şekilde etkinleştirirsiniz. Kapatmak istiyorsanız tekrar ‘Okuma Modu düğmesine‘ tıklayın. Bu şekilde özelliği yalnızca bir içeriği dikkatle okumak istediğinizde kullanabilirsiniz.

Bu yöntem yalnızca Google Chrome için değil, Opera ve Brave gibi Chrome tabanlı diğer tarayıcılarda da çalışır. Bu şekilde Okuma Modunu kolayca etkinleştirebilir ve web sayfalarını kesintisiz olarak okuyabilirsiniz.

Android Telefonda Chrome Okuma Modu Nasıl Kullanılır?

Okuma Modu’nu etkinleştirmek için, cihazınızın Android 9 veya daha yeni bir sürümüne sahip olması gerekir. Android’de Okuma Modu’nu kullanmak için şu adımları izleyin:

 • Android cihazınızda Play Store uygulamasını açın.
 • Arama kısmına “Okuma modu” yazın.
 • Google Okuma Modu uygulaması için Yükle‘ye dokunun.
 • Yüklendikten sonra Okuma modu uygulamasını açıp ekrandaki talimatları izleyin.
 • Ardından, Ayarlar -> Sistem Ayarları -> Erişilebilirlik-> Okuma Modu‘na gidin.
 • Buradan Okuma modu kısayolu‘nu etkinleştirin.
 • Uzun makaleler içeren web siteleri ve uygulamalarda “Okuma Modu” işlevini kullanmak için ekranınızdaki Okuma Modu düğmesine dokunabilirsiniz. Okuma Modu sayesinde metinleri okurken metnin düzenini dinamik bir şekilde özelleştirebilir, metni sesli dinlemek isterseniz, “Oynat” düğmesine basabilirsiniz.

Diğer Tarayıcılarda Okuyucu Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome’un dışında Firefox, Edge ve Safari gibi diğer popüler tarayıcıların da Okuma Modları bulunur. İşte, farklı web tarayıcılarında Okuyucu Modunun nasıl etkinleştirileceğine dair adımlar…

Mozilla Firefox Okuma Modu Etkinleştirme:

 • Firefox’u başlatın ve okumak istediğiniz web sayfasını ziyaret edin.
 • URL çubuğundaki Okuyucu Görünümü düğmesi’ne tıklayın (bu düğmeyi görmüyorsanız, sayfa bu özelliği desteklemiyor olabilir).
Mozilla Firefox Okuma Modu

Reader Görünümünde reklamların ve pop-up’ların kaybolduğunu ve sayfa düzeninin HTML benzeri bir tasarıma dönüştüğünü göreceksiniz.

Microsoft Edge Okuma Modunu kullanmak için;

 • Microsoft Edge’i başlatın ve okumak istediğiniz web sayfasına gidin.
 • Şimdi adres çubuğundaki ‘Tam Ekran Okuyucuya Gir’ düğmesine tıklayın (üzerinde hoparlör bulunan bir kitap).
Microsoft Edge Okuma Modu 1
 • Alternatif olarak Tam Ekran Okuyucuyu (okuma modunu) açmak için Fn+F9 kısayolunu kullanabilirsiniz.

Safari Okuma Modu Kullanma– Safari tarayıcısı Mac, iPhone ve iPad kullanıcıları için Okuyucu Modu sunar. Aşağıda Mac Safari okuma modunun nasıl etkinleştirileceğini açıkladık:

 • Safari’yi açın ve okumak istediğiniz web sayfasına gidin.
 • Adres çubuğunun solundaki ‘Okuyucu Modu’ butonuna tıklayın (kitaba benzer).
Mac Safari Okuma Modu
 • Alternatif olarak, Safari Okuyucu Modunu açmak için Command+Shift+R klavye kısayoluna da basabilirsiniz.

Okuma Modu, çevrimiçi platformlarda okuma deneyime maksimum konfor ve verimlilik getirmek amacıyla geliştirilmiş bir kullanışlı özelliktir. Bu özelliğin nasıl kullanılacağına dair hazırladığımız bu kılavuzun faydalı olacağını umuyoruz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu