FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Piyasanın En İyi Domain Alım & Satım Siteleri

Web sitesi kurmak ya da domain (alan adı) ticareti yapmak için tercih edebileceğiniz çok sayıda domain firması bulunur. Peki, piyasada farklı avantajlar sunan domain alım-satım siteleri hangileridir? En iyi domain alma siteleri ve domain satış siteleri nelerdir? Bu yazıda piyasanın en iyilerini sizler için listeledik…

Domain Firmaları: Domain Alım Satımı için En İyi Siteler

En iyi domain firmaları işletmelerin ihtiyaçlarına uygun farklı türde alan adları sunuyor. Bu süreçte doğru fırsatları bulmanıza yardımcı olacak bazı kaynaklar vardır:

  1. Alan Adı Kayıt Şirketleri: Yeni bir alan adı arıyorsanız alan adı kayıt şirketlerini değerlendirebilirsiniz. Bu şirketler, ICANN tarafından yetkilendirilmiş ve çeşitli alan adı uzantılarını sunarlar.
  2. Pazaryerleri: Eşsiz bir alan adına sahip olmak istiyorsanız, pazaryerleri sizin için harika bir kaynak olabilir. Bu platformlar, kullanıcıların satılık olan alan adlarını listeleyebileceği bir pazar sunar. İstediğiniz alan adı için teklifte bulunabilir veya hemen satın alabilirsiniz. Ayrıca kendi domain portföyünüzü listeleyerek oldukça kârlı domain satışı da gerçekleştirebilirsiniz.
  3. Topluluk Forumları: Web sitesi sahiplerinin deneyimlerini paylaşabileceği ve alan adları üzerine tartışabileceği çeşitli online forumlar bulunmaktadır. Bu forumlar genellikle kullanıcıların satılık veya süresi dolmak üzere olan alan adlarını listeleyebileceği bir platform sağlar. Diğer kullanıcılarla etkileşime geçerek istediğiniz alan adını bulabilirsiniz.

Doğru alan adını bulabilmeniz için ve domain alım satımı yapabileceğiniz en iyi alan adı kayıt şirketlerini, pazar yerlerini ve forumları aşağıda listeledik.

İşte, piyasanın en iyi domain alma siteleri / domain satış siteleri:

# Namecheap

Namecheap↗, uygun fiyatlı alan adları ve barındırma hizmetleri sunan tanınmış bir alan adı kayıt kuruluşudur. Web barındırma, SSL sertifikaları, Whois gizlilik koruması ve daha fazlasnı içeren çeşitli hizmetler sunar. Namecheap platformu basit ve gezinmesi kolaydır. Tüm alan adları alfabetik sıraya göre listelenmiştir, böylece aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Namecheap’in domain satın almak ve satmak için bir pazarı vardır ↗. Pazarda kısaltmalar, reklam, otomobil, iş, eğitim, eğlence vb. gibi çeşitli alan türleri bulunur. Namecheap pazar yerini kullanarak alan adınızı sattığınızda, %10’luk sabit bir komisyon alır.

Şirket sık sık promosyon ve indirim kampanyaları sunduğundan, alan adlarını oldukça uygun fiyata bulmanız ve kaydetmeniz mümkün. Ardından dilediğiniz kâr payıyla satışa koyabilirsiniz. Namecheap, ömür boyu alan adı gizliliği, ücretsiz DNSSEC güvenliği ve ücretsiz kurumsal mail gibi pek çok avantaj da sunar.

# Domain.com

Domain.com saygın bir alan adı kayıt şirketinden bekleyebileceğiniz her şeyi sunan en iyi domain alma siteleri arasındadır. Alan adı gizliliği, alan adı transferleri ve web barındırma gibi farklı avantajlar da sunar. Ayrıca Domain.com’un premium alan adları bulabileceğiniz özel bir arama aracı bulunur. Beyin fırtınası konusunda yardıma ihtiyacınız varsa yapay zeka alan adı oluşturma aracını da kullanabilirsiniz. Premium alan adı mevcut değilse popüler alan adı uzantılarına sahip ilişkilendirilebilir alan adları önerir.

Bir alan adını Domain.com’a aktarmak istiyorsanız bunu yapmak çok kolaydır. Şirket sizin için tüm süreci yönetebilir ve e-posta yönlendirme ve URL yönlendirme gibi ekstra güvenceler sağlayabilir.

# Name.com

Name.com‘da domain portföyünüzü oluşturarak domain yatırımınızı kolaylaştırıp getirilerinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu platforma kaydettiğiniz her domain için ücretsiz olarak URL ve e-posta yönlendirme, DNS yönetimi, 30’dan fazla DNS şablonu, toplu yönetim araçları ve Sedo/Afternic gibi domain pazarlarıyla entegrasyon avantajlarına sahip olursunuz.

# Network Solutions

Network Solutions, domain kayıt hizmetleri sunan popüler bir platformdur. Burada .com, .net, .org ve diğer popüler TLD’ler gibi çeşitli uzantılara sahip 7 milyondan fazla alan adı kaydı bulunmaktadır. Ayrıca, premium alan adlarını da satışa sunmaktadır.

Network Solutions, önceden alınmış bir alan adı için ön sipariş oluşturmanıza da izin verir. Böylece, alan adı süresi dolduğunda veya tekrar kullanılabilir hale geldiğinde anında bildirim alabilirsiniz. Bu platform, alan adlarının yanı sıra web barındırma, çevrimiçi pazarlama, e-Ticaret desteği gibi çeşitli hizmetler de sağlar.

# Flippa

Flippa.com; alan adları, web siteleri, uygulamalar, mağazalar vb. gibi ürün/hizmetleri satın almak ve satmak için tercih edilebilecek en popüler online pazar yerlerinden biridir. Flippa’da kolayca domain satabilir veya yeni premium alan adları satın alabilirsiniz. Kullanıcılar alan adlarını açık artırma veya doğrudan satın alma için listeleyebilirler. Ayrıca, kullanıcılar ilgilendikleri alan adlarını izleyebilir ve ihaleleri takip ederek teklif vermek üzere açık artırmaya kolayca girebilirler. Cazip anlaşmalara sahip olan Flippa’da ticaret yapmak kolay ve güvenlidir.

# Sedo

Sedo.com, domain alma siteleri arasında bulunan en popüler platformlardan biridir. Aynı zamanda domain satışı da yapabileceğiniz en büyük domain pazarıdır. Müşterilerine, alan adı park etme ve alan adlarının uzman ekip üyeleri tarafından tanıtılması da dahil olmak üzere kapsamlı hizmetler sunar.

2 milyondan fazla alıcı tarafından kullanılan Sedo, yalnızca alan adı alıp satmanıza değil, aynı zamanda web siteleri alıp satmanıza da olanak tanır. En iyi şirketler ve komisyoncular tarafından kullanılan bu platformda listelenen alan adlarının yarısından fazlası premiumdur.

# GoDaddy

GoDaddy, web üzerindeki en büyük alan adı kayıt kuruluşudur. Kullanıcılarına alan adı arama araçları, alan adı oluşturucular, alan adı aracılık hizmetleri ve daha fazlası gibi birçok hizmet sağlar. Alan adı kaydı özelliklerinin yanı sıra GoDaddy Auction olarak da bilinen premium bir alan adı pazar yeri de sunar. Bu, kullanıcıların aktif, süresi dolmuş ve silinmiş alan adlarını satın almasına olanak tanırken, domain portföyünü satışa koymak isteyenler için de güvenli bir platform sağlar.

# Afternic

Domain alım satım siteleri listemizin bir diğer seçeneği olan Afternic.com ile alan adınızı satış platformlarında listeleyebilir ve dünya çapında 100’den fazla farklı ortağa gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bunlar arasında GoDaddy, Network Solutions, Register.com, Enom vb. gibi diğer büyük kayıt şirketleri (halka açık domain satan firmalar) yer alır. Bu sayede omain listeniz otomatik olarak diğer platformlarda da görünür olur!

Satıcılar için Afternic Hızlı Transfer özelliğini sunuyor. Bu sayede kullanıcılar alan adlarını açık artırmalara ekleyebilir ve herhangi bir sorun yaşamadan satabilirler. Alan adınızı Afternic’te satılık olarak listelediğinizde, her türlü pazarlıkta size rehberlik edebilecek uzman bir satış ekibi tarafından desteklenirsiniz.

# Freemarket

Freemarket.com, satıcılar ve alıcılar için en iyi ücretsiz pazar yerlerinden biridir. Burada ala adlarını ve web sitelerini kolayca satın alabilir ve satabilirsiniz. Listelerinizi Freemarket.com’da özgürce yayınlayabilir, ürünlere hızlı bir şekilde teklif verebilir, halihazırda listelenen alan adlarını satın alabilir veya satabilirsiniz.

Alan adınızı listeleyerek açık artırma usulüyle veya sabit bir fiyatla listeleyebilirsiniz. Hemen satmak için Şimdi Al fiyatı eklemeniz gerekir. Açık artırma tarzı satışlar için Freemarket’ta teklif verenlerle iletişim kurabileceğiniz bir mesaj panosu vardır. 

# NamePros

2003 yılında kurulan Namepros.com, sayısı 1 milyona ulaşan büyük bir domain forumudur. Bu forumda domain ile alakalı haberler, işlemler, tartışmalar, açık artırmalar ve politikaya ilişkin güncel bilgiler gibi birçok alt kategori bulunmaktadır. Bu forum hem acemilerin hem de uzmanların domain alım satım ticareti ve bu konu hakkındaki detayları öğrenmek için ziyaret ettikleri ücretsiz bir bilgi kaynağıdır.

# Efty

Efty.com, alan adı yatırımlarınızı makro düzeyde yönetmek için tercih edebileceğiniz en iyi domain alım satım siteleri arasındadır. Diğer varlıklara yapılan yatırımlar gibi Efty de yatırımlarınızı alan adı portföyü düzeyinde analiz etmenize yardımcı olur. Satış ve trafiğe ilişkin ölçümlerin yanı sıra varlıklarınızı tanıtma konusunda yardım alırsınız.

Efty’nin pazarı oldukça büyüktür. Satışa sunulan 600.000’den fazla alan adı ve pazarda neredeyse 10 yıllık bir geçmişi var. En iyi kısmı ise komisyon almaması. Kullanıcılar, alan adı portföylerindeki ad sayısına bağlı olarak sadece küçük bir ücret öder!

# DNForum

DNForum, alan adlarıyla ilgili her şeyi bulabileceğiniz popüler bir forumdur. Burada kullanıcılar alan adlarını kolaylıkla satabilir ve satın alabilirler. Hatta yeni alan adı fikirlerini diğer kullanıcılarla tartışabilirler.

Bu forum, alan adı ticareti yapmak, açık artırmalar düzenlemek ve teklifler yapmak için kullanılır. Domain fikirleri hakkında bilgi edinmek için alan adı aracılarından (domain broker) yardım isteme seçeneği de bulunur.

# Above.com

Domain alma ve satma siteleri söz konusu olduğunda Above.com göz önünde bulundurmanız gereken seçeneklerden bir diğeridir. Bu pazar, satıcıların alan adı yatırımcılarını aramasına olanak tanıyan açık artırmalara ev sahipliği yapıyor. Bu yatırımcılar, benzersiz ve yüksek performanslı alan adları satın almak için büyük miktarlarda para ödemeye hazır kişilerdir. Alan adlarını tek tek alıp satabileceğiniz gibi, birden fazla alan adınız varsa bunları Portföy özelliği aracılığıyla paket olarak da satabilirsiniz.

# Dan.com

Alan adı alım satım yapabileceğiniz bir diğer popüler pazarlardan biri olan dan.com, sadece arayüzü ve kullanım kolaylığı ile iyi bir domain ticareti deneyimi sunuyor.  Toplu alan adı yükleme ve düzenleme özellikleriyle satış yapmak bu platform ile gayet kolaydır.


Güvenilir domain firmaları arayanlar için en iyi domain alım satım sitelerinden bazılarını listeledik. Faydalı olacağını umuyoruz. Domain alım satımı konusunda önerdiğiniz farklı platformlar var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu