FTC: Web sitemiz ziyaretçi desteklidir; İçeriklerde bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.

Blogger SEO Ayarları: Blog Trafiğinizi Artıracak İpuçları

Blogger SEO ayarları ile bloğunuzun ziyaretçi trafiğini artırmanız mümkün. Ancak Blogger için SEO yapmak WordPress gibi platformlarda SEO yapmaktan daha fazla çaba gerektirir. Örneğin, WordPress’te SEO için farklı eklentiler ve araçlar mevcut. Bu araçlar sayesinde hızlı, etkili ve hatta otomatik SEO işlemleri yapılabilmektedir. Ancak bu olanaklar Blogger’da mevcut değil. Bu nedenle Blogger SEO ayarları sizin tarafınızdan manuel olarak yapılmalıdır.

Bu kılavuzda, Blogger SEO ayarları için ihtiyacınız olan detayları anlattık.

Blogger SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Halihazırda bir bloğunuz varsa, bu bloğun SEO’sunu geliştirmek için 2. adımla devam edin. Ancak henüz bir bloğunuz yoksa, Blogger SEO ayarlarına geçmeden önce hangi konuda blog açmak istediğinize karar vermelisiniz.

1. Blog konusu (niş) seçimi yapın

Tavsiyemiz, çok konulu bir blog yerine uzman olduğunuz ya da kendinizi yeterli hissettiğiniz, sıkılmadan üzerine sürekli içerik üretebileceğiniz bir niş (niche) seçip buna bağlı kalmanız yönündedir.

Belli bir konuya-kategoriye odaklanmanın bazı avantajları şunlardır:

 • Nişinizde kendinizi daha çok geliştirebilir, uzmanı olduğunuz konuda daha üretken olabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz nişte markalaşmanız daha kolay olur. Örneğin, SEO ya da SEO Uzmanı denince aklınıza ilk kim geliyor? Muhtemelen Ayhan Karaman.
 • Niş bir blogdan para kazanmak genellikle daha kolay ve daha kazançlıdır!
 • Niş bir bloğunuz varsa arama motorları bloğunuzun ne hakkında olduğunu daha iyi anlar ve buna göre sıralar.

Bloğunuz büyümeye, para kazanmaya ve otorite olmaya başladıktan sonra nişinizi genişletebilirsiniz. Ancak, yeni başlıyorsanız, belli bir konuya odaklanmanızın çok faydasını görürsünüz. Ör: teknoloji bloğu, yemek tarifleri bloğu, kendin yap bloğu, finans bloğu, sosyal medya bloğu vb. gibi.

2. Özel alan adı (domain) kullanın

Blogger SEO ayarlarının bir diğer adımı özel alan adı almaktır. Alan adı web sitenizin markasıdır ve insanlar sizi alan adınızla tanır. Bloğunuz için özel bir alan adı kullanmazsanız, rakiplerinizin gerisinde kalabilirsiniz. Peki neden?

 • Özel alan adı, bloğunuza benzersiz ve profesyonel bir görünüm kazandırır.
 • İnsanlar bloğunuza güvenir ve bağlantılarınıza güvenle tıklar!
 • Google gibi arama motorları da sitenize güvenmeye başlar.
 • Bazı reklam ağları, .blogspot.com gibi alt alan adlarını reklam yayınlama ağlarına kabul etmez. Bu da para kazanmanızın önünde büyük bir engeldir.
 • Bir marka olarak bloğunuza olan talep artar.
 • Özel alan adı sizi daha verimli ve daha profesyonel çalışmanız için motive eder.

Blogger SEO için özellikle kaliteli içerik belirleyici faktör olsa da, akılda kalıcı ve kısa bir alan adı, sitenizi her zaman arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) diğerlerinden farklı kılabilir. Bununla birlikte, anahtar kelime açısından zengin bir alan adı, SERP’lerde rekabet söz konusu olduğunda size avantaj sağlayabilir! (“Alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler” başlıklı kılavuzumuza göz atabilirsiniz.)

Alan adınıza karar verdikten sonra kaydetmek için kullanabileceğiniz birçok kayıt yeri mevcut. Örneğin aşağıdakilerden sizin için uygun olanı seçip alan adınızı kaydedebilirsiniz:

Alan adınızı kaydettikten sonra Blogger.com’a gidin ve bir blog oluşturun (bkz: Adım Adım Blogger Blog Açma ve Kullanma Kılavuzu).

Bloğu açtıktan sonra temel Blogger SEO ayarlarını yapılandıracağız, ancak öncesinde satın aldığınız alan adını Blogger’a yönlendirmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı açıklayan detaylı kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz: Blogger (Blogspot) Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır?).

3. Blogger temel SEO ayarları

Blogger bloğunuzun temel SEO ayarlarını yapılandırmak için Blogger kontrol paneline gidin ve sol menüden Ayarlar sekmesine tıklayın. Burada Blogger SEO ayarları için çeşitli seçenekler göreceksiniz. Şimdi her birine tek tek değinelim:

Blogger Temel SEO Ayarları
 • Başlık: Bloğunuz için bir başlık girin (Bloğunuzu açarken seçtiğiniz isim otomatik olarak burada görünecek. Bunu istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz).
 • Açıklama: Bu bölümde bloğunuzun ne hakkında olduğunu en fazla 500 karakter kullanarak açıklayın.
 • Blog Dili: Bloğunuzu hangi dilde kullanacaksanız buradan belirtin.
 • Yetişkinlere uygun içerik: Örneğin +18 içerikler ekleyecekseniz buradaki seçenekleri mutlaka işaretleyin.
 • Google Analytics Mülk Kimliği: Blog istatistiklerinizi takip etmek için Google Analytics hesabı oluşturup mülk kimliğinizi buraya ekleyin (bkz: Google Analytics hesabı oluşturma-kılavuzumuz WordPress için yazılmış olsa da, aynı yolu izleyerek Anaytics hesabı açabilir ve mülk kimliğinizi alabilirsiniz).
 • Site Simgesi (Favicon): Tarayıcı çubuğunda görünmesi için site simgenizi buradan ekleyebilirsiniz (bkz: Favicon Nedir?).
 • Gizlilik: Arama motorlarının bloğunuzu görmesi ve indekslemesi için bloğunuz yayınlanmaya hazır olduğunda bu seçeneği mutlaka aktif konuma getirin.
 • Yayıncılık: Bir önceki adımda alan adı yönlendirmenin nasıl yapılacağını içeren bir bağlantı paylaşmıştık. O bağlantıda gerekli detayları göreceksiniz. Yönlendirme işlemi için bu alan kullanılacak.
 • HTTPS yönlendirmesi: HTTPS SEO için son derece önemli bir kriterdir. Bu nedenle Blogger SEO ayarları yaparken bu seçeneği mutlaka aktifleştirin.
 • İzinler: Bu alandan yeni yazar ve yöneticiler ekleyebilirsiniz. Ayrıca bloğunuzu kimlerin görebileceğini belirleyebilirsiniz. Tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra bloğunuzu herkesin görebilmesi için Okuyucu Erişimi kısmını “Herkese Açık” olarak kaydedin.
 • Yayınlar: Burası SEO ile doğrudan bağlantılı değil. Bu nedenle ayarları varsayılan olarak bırakabilir ya da tercihinize göre değiştirebilirsiniz.
 • Yorumlar: Buradaki seçeneklere tek tek tıkladığınızda farklı seçenekler göreceksiniz. Örneğin, yorumları varsayılan olarak gösterebilir ya da pop-up şeklinde görünmesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca gizleme seçeneği ile bloğunuzu yoruma kapatabilir ya da kimlerin yorum yapabileceğine karar verebilirsiniz. Yorumların otomatik onaylanması yerine inceledikten sonra manuel olarak onaylamak için “Yorum Denetleme” bölümünden “Her zaman” seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece SEO için zararlı olabilecek spam yorum sorunundan da kurtulursunuz.
 • Biçimlendirme: Bu bölümün altındaki “Saat dilimi” seçeneğinden geçerli saat diliminizde uygun yeri seçtiğinizden emin olun. Örneğin Türkiye için “(GMT+03:00) Türkiye Saati – İstanbul” seçeneğini işaretleyin. Tarihlerin bloğunuzda hangi formatta kullanılmasını istediğinizi de Zaman damgası biçimi ve Yorum zaman damgası biçimi seçeneklerinden belirleyebilirsiniz.
 • Meta etiketler: Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünmesini istediğiniz açıklamayı buraya girin. Bloğunuzun ne hakkında olduğunu en fazla 150 karakter kullanarak kısaca ifade edin.
 • Hatalar ve yönlendirmeler: Bu alanı kullanarak özel 404 hata sayfası kodları ekleyebilir ve ayrıca yönlendirmek istediğiniz URL’ler varsa “Özel yönlendirmeler” seçeneğini kullanabilirsiniz. Örneğin bir içeriğin URL’sini değiştirdiğinizde mutlaka yeni URL’ye yönlendirmelisiniz. Bunun için de bu alanı kullanarak hızlıca yönlendirme yapabilirsiniz.
 • Tarayıcılar ve dizine ekleme:Özel robots.txt içeriğini etkinleştir” seçeneğini özel bir .txt dosyası eklemek isterseniz kullanabilirsiniz. Bloğunuzun hızlıca taranıp dizine eklenmesi için de Search Console seçeneğine tıklayıp bloğunuzu mutlaka Google’a kaydedin (bkz: Google Search Console Site Ekleme ve Doğrulama).

Search Console kaydı için önce Google hesabınızla Search Console’a giriş yapın. URL kısmına bloğunuzun tam URL’sini yapıştırıp (https://www.blogunuz.com gibi) “Devam” düğmesine tıklayın. Bloğunuzu doğrulamanız için farklı seçenekler göreceksiniz. Buradan Html etiketi seçeneğine tıklayın ve meta ile başlayan kodu kopyalayın. Şimdi Blogger kontrol paneline gidin, menüden Tema öğesine tıklayın, Özelleştirme seçeneğinin yanındaki oka tıklayıp “Html düzenle”‘yi seçin. Kopyaladığınız kodu <head> etiketinin hemen altına yapıştırın ve kaydedin. Şimdi Search Console’a dönün ve Doğrula butonuna tıklayın. Doğrulama işleminin ardından, Search Console sol menüden site haritaları sekmesine tıklayın. Yeni bir site haritası ekleyin bölümündeki blog URL’nizin sonuna sitemap.xml yazın ve Gönder butonuna tıklayın.

📌 Ayrıca bloğunuzu sadece Google’a değil, Yandex, Bing gibi diğer arama motorlarına da eklemeyi unutmayın. İşlemler genellikle Search Console’a benzer biçimdedir. (bkz: Bing ve Yahoo’ya Site Ekleme).

 • Kazanç sağlama: Buradaki Özel ads.txt içeriğini etkinleştir seçeneğini açıp alt kısmındaki “Özel ads.txt“ye tıklayarak, örneğin Adsense için .txt dosyasını buraya ekleyebilirsiniz. Bu seçenek Blogger SEO ayarları ile ilgili olmasa da kazanç sağlamanız için önemli bir alandır.
 • Genel: Bu bölümdeki “Kullanıcı profili“ne tıklayarak kişisel ayarlarınızı yapabilirsiniz.

4. Duyarlı bir tema kullanın

Blogger bloğunuz için kullanacağınız temanın responsive yani duyarlı, her cihazla uyumlu olması Blogger SEO ayarları için son derece önemli bir detaydır.

Blogger kullanıcı paneli sol menüden “Tema” seçeneğine tıklayıp buradan mobil uyumlu SEO dostu bir tema yükleyebilirsiniz. Yalnız, Blogger’ın varsayılan temaları çok sığ olduğundan, https://www.soratemplates.com/ gibi bir siteden SEO ve kullanıcı dostu ücretsiz Blogger temaları bulup yüklemenizi öneririz. Ayrıca, çok daha profesyonel bir tema kullanmak isterseniz Envato Market Blogger Şablonları arasından seçim yapabilirsiniz.

Şimdi, Blogger SEO ayarları nasıl yapılır konusunu biraz daha ileriye taşıyıp daha gelişmiş SEO seçeneklerine göz atalım.

5. Anahtar kelime araştırması yapın

Hedef kilenizin neye ihtiyacı olduğunu anlamak için mutlaka anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. Kullanıcıların hangi bilgilere hangi anahtar kelimeleri yazarak ulaşmaya çalıştıklarını anlamanın en iyi yolu budur.

Anahtar kelime araştırması yapmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler ve araçlar mevcut. Örneğin, nişinizle alakalı bir anahtar kelimeyi Google arama motoruna yazarak o kelime ile ilgili birçok anahtar kelime bulabilirsiniz. Hatta anahtar kelimenizi Google arama motoruna yazmaya başladığınız anda o kelime ile ilgili popüler arama terimlerini görmeye başlarsınız:

anahtar kelime arastirma google

Ayrıca, sonuç sayfaları arasında “Kullanıcılar bunları da sordu” bölümünde listelenen sorular da harika birer anahtar kelimedir. Özellikle SSS bloglarınız için buradan sorular seçerek içeriğinizi zenginleştirebilir ve sıralamanızı bu kelimelerde daha yükseğe taşıma şansınızı artırabilirsiniz:

Kullanıcılar bunları da sordu-Google

Google arama sonuç sayfalarının sonunda da yine kullanabileceğiniz anahtar kelime öbekleri görebilirsiniz. Google’a anahtar kelimenizi yazın ve sayfayı en aşağı kaydırın. “İlgili aramalar” bölümü size popüler aramaların bir listesini gösterecektir:

İlgili Aramalar - Google

Anahtar kelime Analizi için Google’ın sunduğu bir diğer hizmet de Google Adwords’tür. Google Adwords aracını kullanarak hedef anahtar kelimenizle alakalı bir çok anahtar kelimeyi keşfedebilir, bu kelimelerin aranma hacmini, ortalama parasal değerini ve rekabet düzeyini görebilir, tüm bu faktörleri inceleyerek en uygun anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.

Ayrıca, hem anahtar kelime analizi hem de diğer SEO araçlarını bir arada barındıran SEMrush gibi araçları kullanmanız da Blogger SEO ayarları yapma sürecinde büyük katkı sağlayacaktır. SEMrush ile rakiplerinizin en çok trafik çektiği anahtar kelimeler dahil bir çok önemli detaya ulaşmanız mümkün.

👉 Ücretsiz deneme hesabı oluşturarak SEMrush’ın tüm özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Ayrıca göz atın: En İyi 30 Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcı

6. Hem SEO uyumlu hem de kullanıcı odaklı içerikler oluşturun

Yukarıdaki araçlarla tespit ettiğiniz anahtar kelimeleri ekleyebileceğiniz içerikler oluşturun, ancak bulduğunuz kelimeleri mümkün olduğunca doğal bir şekilde yazılarınıza ekleyin ve aşırıya kaçmayın!

İşte iyi bir blog yazısı yazmak için birkaç ipucu:

 • Anahtar kelimelerinizi doğru kullanın. Amaca uygun, konunuzla doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili anahtar kelimeler (özellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler) seçin ve bunları içeriğinize doğal bir şekilde yerleştirin.
 • Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edin. Tek bir anahtar kelimeyi aşırı kullanırsanız bu durum sadece okunurluğu olumsuz etkilemez, aynı zamanda Google, anahtar kelime doldurma nedeniyle bloğunuzu cezalandırabilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan anahtar kelime varyasyonları ve eş anlamlı kelimelere yer verin.
 • ✅ Dikkat çekici başlıklar kullanın. Kullanıcıların yaklaşık %80’i sadece başlıkları tararken, yalnızca %20’si içeriği tamamen okur. Bu nedenle kullanacağınız başlıklar ne kadar ilgi çekici ve merak uyandırıcı ise içeriğin okunma oranı da o kadar yüksek olur. Ayrıca organik tıklamalarınız da artar. Bu nedenle, hem ana başlık (H1) hem de alt başlıklarınızı (H2, H3, H4 …) dikkatli seçin.
  • Blogger’da blog yazılarınıza kolayca başlık etiketleri ekleyebilirsiniz. Bunun için önce yazı içerisinde başlık olarak kullanmak istediğiniz metni seçin ve üst menüde “Normal” yazan bölüme tıklayıp uygun başlığı seçin:
Blogger SEO Ayarları: Başlık Etiketleri

Not: H1 başlığı (ana başlık) otomatik olarak etiketlenir, bu nedenle yazı içindeki başlıklara h1 eklemediğinizden emin olun. H2, H3 ve H4 başlıklarını yazı içinde kullanabilirsiniz.

 • İlk paragrafın dikkat çekici olmasını sağlayın. İnsanlar blog yazınızı ilk birkaç kelimeye veya ilk birkaç cümleye göz atarak okumaya karar verirler. Bu yüzden dikkatlerini çektiğinizden emin olmak için ilgi uyandıran bir giriş paragrafı ekleyin.
 • Kolay okunan ve kolay anlaşılan içerikler oluşturun. Okunması zor, kötü biçimlendirilmiş içerikler ziyaretçiyi sitenizden uzaklaştırır. Okunurluğu artırmak için şunlara dikkat edin:
  • Doğru yazı fontları kullanın.
  • Madde işaretleri ve numaralı listeler kullanın.
  • Aşırıya kaçmadan bazı önemli yerleri kalın, italik ya da altı çizili biçimde vurgulayın.
  • İçeriğe uygun görsel kullanın.
  • Yazınızı en fazla 3-4 cümlelik kısa paragraflara ayırın.
  • Alt başlıklar kullanın.
  • Anlatım dilinizi mümkün olduğunca basit tutun.
 • ✅ Doğru bir bağlantı stratejisi oluşturun. İçeriğinizde kullanacağınız iç ve dış bağlantılar (linkler) Blogger SEO çalışmanız için büyük fayda sunar. Dahili bağlantılar, Google’ın Blogspot sitenizdeki tüm sayfaları keşfetmesine ve dizine eklemesine yardımcı olur. Bu yüzden yazınızın uygun yerlerine en alakalı içeriklerinizi işaret eden bağlantılar ekleyin ve gerektiğinde dış bağlantılar da eklemeyi ihmal etmeyin. Dış bağlantılarınızı yeni sekmede açmayı ve otoriter siteler dışındaki sitelere link verirken “nofollow” etiketi kullanmayı unutmayın! Ayrıca, satış ortaklığı linkleri gibi ücretli linkler eklediğinizde “sponsored” etiketi de eklemeniz gerekir.
 • Blog yayınınızı görselleştirin. Blog yayınınıza veriler, infografikler, resimler, videolar ve ekran görüntüleri eklemek içeriği daha dikkat çekici hale getirir ve ziyaretçinin daha uzun süre blogda kalmasını sağlar.
 • Görsel alt etiketleri ekleyin. İçerikte kullandığınız görsellere anahtar kelimenizi içeren alt etiketler ekleyerek görsel aramadan daha fazla arama trafiği elde edebilirsiniz.
 • İçeriğe hızlı gezinme bağlantıları ekleyin. Hızlı Gezinme bağlantılarını uygulamanın en iyi yollarından biri yazılarınıza İçindekiler tablosu eklemektir. İşte bunu nasıl yapacağınızı açıklayan bir kılavuz: Blogger Otomatik İçindekiler Tablosu Ekleme
 • İçeriğe SSS bölümü ekleyin. (bkz. Blogger’da Yazılara/Sayfalara Akordeon SSS Nasıl Eklenir?)
 • ✅ İçeriğin son kontrolünü yapın. Yazım hataları ya da ekleyip çıkartmanız gereken bölümler olup olmadığını görmek için içeriği paylaşmadan önce mutlaka son bir kontrol yapın.
 • Eski içeriği güncelleyin. Google ve diğer arama motorları güncel içeriği sever. Bu nedenle eski yazıları en son SEO kriterlerine ve yeni trendlere göre zaman zaman güncellemeyi unutmayın.

İyi bir blog yazısı sadece hedef kitlenizin dikkatini çekmekle kalmaz, aynı zamanda arama motorları tarafından da ödüllendirilir!

7. Kalıcı bağlantı optimizasyonu

Doğru optimize edilmiş kalıcı bağlantılar, arama motoru sıralamasını ve Tıklama Oranını (TO) iyileştirmek için önemli Blogger SEO ayarlarındandır.

Blogger, blog yazılarınız için otomatik olarak bir kalıcı bağlantı oluşturur. Ancak bu bağlantıyı kısmen değiştirme imkanı da sunar. Gönderinizi paylaşmadan önce kalıcı bağlantınızı düzenlemek için yazı panelinin sağ kısmından “Kalıcı Bağlantı” sekmesine ve ardından “Özel kalıcı bağlantı” seçeneğine tıklayın. Ekran görüntüsündeki gibi özel URL metninizi ekleyin:

Blogger SEO İçin Kalıcı Bağlantı Ayarlama

Kalıcı bağlantınızı anahtar kelime içerecek biçimde mümkün olduğunca kısa tutun ve kalıcı bağlantıda sayı kullanmamaya dikkat edin. Ancak, Blogger URL’nin tamamını bu şekilde düzenlemeye izin vermez. Yani URL’de varsayılan olarak bulunan tarih ve .html kısmını direkt kaldıramayacağınız için bağlantınız tam olarak SEO’ya uygun temiz bir bağlantı olarak görünmeyebilir.

Peki bunun bir çözümü yok mu? Elbette var! Yayın URL’lerinizi otomatik olarak SEO dostu hale getirmek için “Blogger URL’den tarih ve .html nasıl kaldırılır” başlıklı kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz. Ayrıca “Blogger Mobil URL Uzantısını (?m=1) Kaldırma” rehberimize de göz atmak isteyebilirsiniz.

8. Blog başlığından önce yazı başlığını gösterme

SERP’lerde yazı başlığınızın blog başlığından önce görünmesi daha sağlıklı olur. Örneğin, “WP Ekran | Blogger SEO Ayarları” yerine “Blogger SEO Ayarları | WP Ekran” şeklinde kullanmak SEO için daha uygun olur. Eğer temanız ilk seçenekteki gibi ayarlanmışsa, bunu düzeltmek için aşağıdaki yolu izleyin:

 • Blogger kontrol panelinize gidin.
 • Şablonlar bölümündeki “HTML’yi Düzenle” düğmesini tıklayın.
 • CTRL + F (Windows) veya Command + F (Mac) kullanarak aşağıdaki kodu arayın:
<data:blog.pageTitle/>
 • Bulduğunuzda, aşağıdaki kod parçacığıyla değiştirin ve değişiklikleri kaydedin:
<b:if cond='data:blog.pageType == "item"'><data:blog.pageName/> — <data:blog.title/><b:else/><data:blog.pageTitle/></b:if>

Not: Değişikliklerin arama motorlarında görünmesi birkaç günü bulabilir.

9. Bloğunuz için sosyal medya hesapları oluşturun

Blogger SEO ve aynı zamanda blog trafiğini iyileştirmede etkili olan bir diğer yöntem de sosyal medyadır. Popüler sosyal medya hesaplarında bloğunuz için sayfalar oluşturun ve içeriklerinizi düzenli olarak bu sosyal medya mecralarında paylaşın. Sosyal medya hesaplarınız aynı zamanda marka bilinci ve daha fazla güven oluşturur.

10. Sitenizin hızını optimize edin

Site hızı iyi bir kullanıcı deneyimi, daha yüksek sıralama ve organik trafik elde etmek için en önemli SEO kriterlerinden biridir.

Google ve diğer arama motorları, web sitenizin olabildiğince hızlı yüklenmesini önerir. Web sitenizin özellikle mobil cihazlarda yüklenmesi 2-3 saniyeden fazla sürmemelidir.

İşte, Blogger bloğunuz için dikkat etmeniz gereken hız optimizasyonu önerileri:

 • Şişirilmemiş ve mobil için optimize edilmiş bir Blogger teması kullanın.
 • Aşırı harici araçlar, widget’lar ve komut dosyaları kullanmayın.
 • Görselleri doğru boyutlarda kullanın.
 • Görüntüleri JPEG 2000, JPEG XR veya WebP’de kullanın.
 • Resimleri Blogger’a yüklemeden önce sıkıştırın.
 • Mobil sürümde Widget’ları gizleyin.
 • Bloğunuzdan gereksiz Widget’ları kaldırın.
 • Tembel yükleme özelliği kullanın. Bazı Blogger temaları bu özelliği otomatik olarak sunar. Bu özellik temanıza ekli değilse, ‘loading=”lazy”’ özniteliği ile bunu resimlere manuel olarak ekleyebilirsiniz.
 • Kullanılmayan CSS ve JavaScript dosyalarını kaldırın.

11. Kaliteli backlinkler alın

Backlink, SERP’deki organik anahtar kelime sıralamalarını iyileştirebilecek en eski ve en etkili SEO sinyallerinden biridir. Backlink almanın birçok farklı yolu var. İşte faydalanabileceğiniz bazı kılavuzlar:


Yukarıdaki maddeler Blogger SEO ayarları ve SEO süreci için temel detaylar olsa da, SEO’nun sürekli olarak değişip geliştiğini aklınızda bulundurmalı, yenilikleri sürekli takip ederek bloğunuzu güncel tutmalısınız. Bununla birlikte Sık Sorulan Sorularla SEO kavramı hakkında merak edilenler listemize mutlaka göz atmanızı öneririz. Ayrıca SEO kategorimizde ve Blogger kategorimizde faydalanabileceğiniz birçok kılavuz mevcut. Ve eğer ilerleyen zamanlarda WordPress’e geçmeyi düşünürseniz, bunun nasıl yapılacağını detaylı olarak açıkladığımız “Blogger’dan WordPress’e Geçiş” rehberimizi de yer imlerine kaydetmeyi düşünebilirsiniz!

Umuyoruz, Blogger SEO ayarları, ipuçları ve diğer bağlantılı detayları içeren makalemizi faydalı bulmuşsunuzdur. Farklı önerileriniz, sorularınız ya da bloglama serüveninizle ilgili deneyimleriniz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu